مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی تغذیه و سلامتی حقیقت تکان‌دهنده در مورد چیپس

حقیقت تکان‌دهنده در مورد چیپسافزودن دیدگاه

آیا از مواد شیمیایی سرطانزای خطرناکی که تقریبا در هر قوطی یا بسته‌ی چیپس وجود دارد، اطلاع دارید؟ چیپس‌ها حاوی ماده‌ی خطرناک آکریل آمید هستند. آکریل آمید اساسا در تمام چیپس‌های سیب‌زمینی وجود دارد اما یک ماده‌ی شیمیایی سرطانزا و به‌شدت مضر است که چیپس‌های سیب‌زمینی را به یکی از سمی‌ترین مواد غذایی فراوری شده‌ی موجود در بازار تبدیل می‌کند.

چیپس

 ماجرای آکریل آمید و  سرطان در یک قوطی 

آکریل آمید هنگامی به‌وجود می‌آید که مواد غذایی غنی از کربوهیدرات در درجه حرارت‌های بالا (هرچیزی بالاتر از ۲۱۲ درجه فارنهایت یا ۱۰۰ درجه سانتیگراد) پخته می‌شوند. یک سیب‌زمینی چه پخته و سرخ شود یا کباب شود، آکریل آمید تولید خواهد شد. بسیاری از کربوهیدرات های استاندارد ما هنگامی که پخته می‌شوند، می‌توانند کمی سمی شوند، از جمله سیب‌زمینی و غلات. اما میزان آکریل آمیدی که شما از غذاهای پخته شده بصورت طبیعی دریافت می‌کنید، هرگز با هله‌هوله و تنقلات ناسالم قابل‌مقایسه نیست.

به‌عنوان مثال چیپس سیب‌زمینی و سیب‌زمینی سرخ شده، بدترین منابع آکریل آمید هستند. درواقع یک مطالعه توسط بنیاد قانون محیط زیست دریافت که هر محصول چیپسی که آنها آزمایش کردند، حداقل ۳۹ برابر مقدار مجاز آکریل آمید داشت. آکریل آمید موجود در برخی مارک‌های چیپس، ۹۱۰ برابر حد مجاز است.

HEATOX، مطالعه‌ای بود که خطرات ترکیبات تولیدشده‌ی ناشی از گرما را بررسی کرد. این گزارش می‌گوید که متأسفانه آکریل آمید تنها نیست. درواقع بیش از ۸۰۰ ماده‌ی شیمیایی وجود دارند که توسط حرارت ایجاد می شوند و ۵۲ مورد از آنها ، این پتانسیل را دارند که مواد سرطانزای خطرناک باشند.

این بدان معناست که علاوه بر آکریل آمید، دلایل بسیار دیگری برای اجتناب از پختن غذای در دمای بالا وجود دارد. به‌عنوان مثال آمین‌های هتروسیلیک (HCAs)، هیدروکربن‌های معطر پلی‌سیلیک (PAHs) و محصولات نهایی پیشرفته‌‌ی گلیکیشن (AGEs)، همگی خطر جدی برای سلامت شما هستند.

مقاله مرتبط : ۴ خوراکی اعتیاد آور و مضراتشان

 

کاهش آکریل آمید در رژیم غذایی شما

کاهش آکریل آمید در رژیم غذایی شما

خبر بد این است که محققان در حال حاضر هیچ استراتژی موثری برای حذف کامل آکریل آمید از غذای شما ندارند. در حقیقت باتوجه به گزارش HEATOX حتی بااستفاده از بهترین تکنولوژی‌های‌مان، ما فقط قادریم آکریل آمید موجود در محصولات غذایی را تا ۴۰ درصد کاهش دهیم. بنابراین همچنان مقدار زیادی مواد شیمیایی سرطانزا در رژیم غذایی‌مان باقی می‌ماند.

از آنجا که شما قادر نیستید به‌طور کامل از قرارگیری در معرض آکریل آمید اجتناب کنید، ضروری است که برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، هرکاری که می‌توانید انجام دهید. مسئله‌ی جالب این است که غذاهای خانگی، میزان اکریل آمید بسیار پایین‌تری دارند بنابراین وقت گذاشتن برای درست کردن غذای‌تان در خانه، یک شروع خوب برای کاهش آکریل آمید در رژیم غذایی شماست.

روش اصلی برای کاهش مصرف آکریل آمید، مصرف غذاهای عمدتا خام یا با حداقل فراوری است. اگر غذای‌تان را نپزید، اجازه‌ی درست شدن آکریل آمید را نمی‌دهید. میوه‌ها سبزیجات خام، سالم‌ترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. جنبش گسترده‌ای به‌سوی خوردن غذاهای خام درجریان است، بنابراین می‌توانید به‌آسانی تعداد زیادی دستورالعمل غذایی خوشمزه پیدا کنید که در آن نیازی به پختن غذایتان ندارید.

اگر کاملا آمادگی ندارید که تمام غذاهای پخته شده را حذف کنید، سعی کنید حداقل از مصرف موارد بسیار مضری مانند دونات، نوشابه، سیب‌زمینی سرخ‌شده و البته چیپس اجتناب کنید.

دستورالعمل‌های مورد علاقه‌ی شما برای یک رژیم غذایی خام‌خواری چیست؟ ایده‌های‌تان را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

مقاله مرتبط : ۵ دلیل برای اینکه بیشتر از مواد غذایی گیاهی استفاده کنید!

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • http://www.fda.gov/Food/FoodborneIllnessContaminants/ChemicalContaminants/ucm053549.htm
  • http://www.slv.se/upload/heatox/documents/D59_guidelines_to_authorities_and_consumer_organisations_on_home_cooking_and_consumption.pdf
  • http://www.envirolaw.org/report_how_potato_chips_stack_up.pdf

منبع تصاویر 

  • cdn.foodbeast
  • cdn-image.myrecipes

‏‫‬

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

هوس غذایی

چگونه هوس غذایی را به موقع متوقف کنیم؟

تغذیه و سلامتی

حقایقی درباره اعتیاد به شیرینی

حقایقی درباره اعتیاد به شیرینی

تغذیه و سلامتی

لیکن پلان

تاثیر تغذیه بر لیکن پلان

سلامت عمومی

کاهش قند خون

برای کاهش قند خون ۱۱۹ چه باید کرد؟

ادویه ها

میخک صدپر

میخک صدپر چیست؟ خواص میخک صدپر

تغذیه و سلامتی

لیمو

خواص آب لیمو

تغذیه و سلامتی

سبزیجات

۸ مورد از سالم ترین مواد غذایی برای کاهش وزن

تغذیه و سلامتی

فواید سلامتی قارچ

خواص قارچ

تغذیه و سلامتی

بلوط فندقی

خواص بلوط فندقی

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *