شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی درد لگن و کشاله ران در دوران بارداری!

درد لگن و کشاله ران در دوران بارداری!افزودن دیدگاه

درد لگن و کشاله ران نشانه طبیعی بارداری است که معمولا در سه ماهه سوم زنان را تحت تاثیر قرار میدهد. ممکن است در سه ماهه دوم ناراحتی در ناحیه لگن را تجربه کرده باشید، اما معمولا در هفته های آخر بارداری این درد فراتر از یک مشکل است. درد لگن یا ناراحتی در لگن ممکن است خفیف یا شدید باشد. بعضی از زنان متوجه میشوند که درد لگن آنها بسیار ناراحت کننده است و باعث می شود آنها در طول شب بیدار شوند. برخی دیگر به خاطر دردشان صبح به سختی بلند میشوند و راه میروند.

 

درد کمر

علت درد در ناحیه لگن و مفصل ران در طول بارداری چیست؟

در دوران بارداری، بدن شما یک هورمون مهم (به نام ریلکسین) آزاد می کند که تمام مفاصل و عضلات شما را شل و نرم می کند.
ریلکسین در مقادیر زیاد آزاد می شود تا بدن شما را برای زایمان آماده کند. این هورمون مسئول شل شدن مفاصل در لگن شما است، بنابراین عبور نوزاد از کانال زایمان آسان تر می شود. متاسفانه، استراحت نیز حساسیت شما به آسیب را افزایش می دهد و در برخی از زنان به درد لگن منجر میشود.
تغییرات فیزیکی بدن شما نیز باعث ایجاد درد لگن در حین بارداری می شود. نرم شدن و تغییر استخوان های لگن، همراه با فشار به رحم بزرگ، می توانند به درد و ناراحتی های لگن در سه ماهه سوم منتهی شوند.

 

بالش بارداری

بخش سلامت بارداری

برای از بین بردن درد ناحیه لگن و مفصل ران ناشی از بارداری چه کنیم؟
از آنجا که درد لگن بواسطه تغییرات فیزیکی و هورمونی بارداری ایجاد می شود، شما نمی توانید از این احساس ناراحتی جلوگیری کنید. نگران نباشید – مواردی وجود دارند که می توانید برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی های لگنی خود انجام دهید.
هنگام خوابیدن از بالش بارداری که برای تمام بدن طراحی شده است، استفاده کنید. اکثر زنان باردار هنگام خواب درد لگن را تجربه می کنند. این مسئله به طور معمول به دلیل وضعیت بد یا عدم حمایت خوب در مفصل ناحیه لگنی شما در طول خواب است. شما به راحتی می توانید با استفاده از یک بالش بارداری طراحی شده برای تمام بدن این مشکل را برطرف کنید. بالش های بارداری مطابق با شکل منحصر به فرد بدن شما هستند و پشت، شکم و پاها را حمایت میکنند.
هنگام خواب پاهای خود را از هم عبور ندهید. برخی از زنان باردار متوجه میشوند که درد لگن آنها در صبح بدتر است، به ویژه اگر آنها با پاهای گره خورده خوابیده باشند. این موقعیت ممکن است فشار را روی لگن افزایش دهد.
هر وقت می توانید استراحت کنید. در واقع ایستادن رو پاها در تمام طول روز می تواند درد لگن دوران بارداری را تشدید کند. حتما تا جایی که میتوانید در طول روز بنشینید و یا استراحت کنید. شنا کنید. هنگامی که در آب هستید، بی وزن هستید و این مسئله می تواند فشار را از مفاصل شما بردارد. شنا در واقع یکی از بهترین ورزش ها برای زنان باردار است.

 

ماساژ در بارداری

برنامه ریزی برای ماساژ دوران بارداری

هدف از ماساژ در دوران بارداری، کاهش درد و ناراحتی های زنان باردار است. انجام ماساژهای قبل از زایمان نه تنها، تمام عضلات شما را آرام می کند و فشار را از شما بر می دارد، بلکه باعث می شود که احساس خوبی داشته باشید و از درد لگن رهایی یابید. یک متخصص ماساژ آموزش دیده در زمینه بارداری دقیقا میداند چه قسمت هایی از بدن را ماساژ دهد، و تکنیک های خود را بر اساس بدن شما تنظیم میکند.
یوگا یا پیلاتس را امتحان کنید بسیاری از زنان باردار متوجه میشوند که یوگا و پیلاتس کمک می کند تا درد کمر و درد در ناحیه لگن در دوران بارداری کاهش یابد. احتمالا می توانید در منطقه خود یک کلاس یوگا یا پیلاتس برای دوران بارداری پیدا کنید. مربیانی که آموزش این کلاس های ورزشی بارداری را برعهده دارند، دقیقا می دانند که چه موقعیت هایی می توانند کشش داشته باشند و لگن و کشاله ران برای تسکین درد در یک راستا قرار دهند.
در دوران بارداری، مراجعه به فیزیوتراپیست (یا طب مفصلی) میتواند برای شما مفید باشد. حتما از فیزیوتراپیستی کمک بگیرید که در زمینه مادران باردار به طور خاص آموزش دیده باشد. مراجعات منظم ممکن است به شما در بهبود احساس خوب کمک کند، زیرا فردی حرفه ای و با تجربه دقیقا می داند که چگونه درد و رنج شما را تسکین دهد. اگر تصمیم گرفتید از طب مفصلی کمک بگیرید، از پزشک یا مامای خود بخواهید شما را ارجاع دهد.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

  • angohealth
  • toysrus
  • birthlight

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

سردرد

چگونه می توان بدون مصرف قرص در عرض ۵ دقیقه سردرد را درمان کرد؟

سلامت عمومی

اختلالات کارکردی حنجره

وقتی صدایتان در خطر است!

اطلاعات پزشکی

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا چیست؟علائم، تشخیص و درمان آن

سلامت عمومی

يبوست

۱۰ علت يبوست

رپورتاژ آگهی

دلایل درد کمر

ریپورتاژ: کمر درد در بارداری، یکی از مهمترین مشکلات رایج در خانم های حامله

کمک های اولیه

درمان درد دندان در آوردن

درمان درد دندان در آوردن

کمک های اولیه

سردرد ناشی از میگرن

درمان سردرد ناشی از میگرن

سلامت عمومی

ماساژ روزانه پوست سر

ماساژ روزانه پوست سر توصیه می شود!

بارداری

سونوگرافی

اگر مادر بیشتر غذا بخورد، رشد جنین بهتر خواهد شد؟

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *