سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

اسید معده از چه ترکیباتی ساخته شده است؟

به محض قرار دادن غذا در دهان، معده شروع به آزاد کردن اسید معده می‌کند. غذا به محض رسیدن به معده با اسید معده، ترکیب می‌شود و این مایع مخلوط باعث شروع فرایند هضم غذا می‌شود.
اسید معده، از چه ترکیباتی ساخته شده است و چگونه بدن را سالم نگه می‌دارد؟ بیایید در این مقاله از راستینه نگاهی به اولین مرحله از سیستم گوارشی بدن داشته باشیم.

اسید معده

چگونه بدن اسید معده تولید می‌کند؟

غذایی که می‌جوید و می‌بلعید، بولوس نامیده می‌شود. بولوس با اسید معده، که توسط غددهای ویژه موجود در معده ترشح شده، مخلوط می‌شود. این غده‌ها شامل غدد کاردیاک در قسمت بالای معده، غدد اکسینتیک در قسمت میانی معده و غدد پیلوریک در پایین‌ترین قسمت معده می‌شوند.
هر یک از غدد شامل سلول‌هایی است که ترکیبات خاصی را می‌سازند که در مجموع به این ترکیبات اسید معده، می‌گویند. سلول‌های موجود در بالای معده بی‌کربنات و مخاط را ترشح می‌کنند. سلول‌های جداری معده اسید هیدروکلریک ترشح می‌کنند. سلولهای اصلی معده پپسینوژن ترشح می‌کنند. به هر حال همه غدد معده شامل تمامی سلول‌ها نمی‌شوند.

 

جزئیات اسید معده

جزئیات اسید معده

اسیدمعده از آب، الکترولیت‌ها، اسید هیدروکلریک، آنزیم‌ها، مخاط و فاکتور داخلی تشکیل شده است.
اسید هیدروکلریک. یک اسید قوی است که توسط سلول‌های جداری معده ترشح می‌شود و pH معده شما را تا حدود ۲ کاهش می‌دهد. اسید هیدروکلریک، پپسینوژن را به پپسین تبدیل می‌کند و مواد مغذی مختلف را از غذایی که می‌خورید، جدا می‌کند. این ماده همچنین باکتری‌هایی که همراه با غذا به بدن وارد می‌شوند را می‌کشد.
پپسینوژن. توسط سلول‌های اصلی معده ترشح می‌شود و پس از ترکیب با اسید هیدروکلریک به پپسین تبدیل می‌شود. پپسین ساختار پروتئین را به پلي پپتيدهاي کوچک تبديل مي‌کند تا کار آنزیم‌های گوارشی در روده کوچک راحت‌تر شود.
لیپاز. یکی دیگر از آنزیم‌های گوارشی است که توسط سلول‌های اصلی ساخته می‌شود. این آنزیم به تجزیه چربی‌های زنجیره کوتاه و متوسط کمک می‌کند.
آمیلاز. یکی دیگر از آنزیم‌هایی است که می‌توان در اسیدمعده پیدا کرد، اما این آنزیم توسط معده تولید نمی‌شود. این آنزیم توسط بزاق تولید می‌شود و همراه با بولوس به معده می‌رود. آمیلاز کربوهیدرات‌ها را تجزیه می‌کند اما زمان زیادی برای انجام این فرایند ندارد زیرا این آنزیم در محیط اسیدی معده غیرفعال می‌شود. به هر حال جای نگرانی نیست زیرا غذا پس از معده به روده کوچک می‌رود و در آنجا مقدار بیشتری آمیلاز تولید خواهد شد.
فاکتور داخلی. توسط سلول‌های جداری معده ترشح می‌شود و برای جذب ویتامین B12 بسیار ضروری است. ویتامین B12 برای عملکرد درست سیستم عصبی و تولید سلول‌های خون ضروری است.
آب و مخاط. آخرین ترکیب اسید معده، برای بررسی است. مخاط توسط سلول‌های موجود در قسمت بالایی معده ترشح می‌شود و به پوشش و محافظت از معده شما در محیط اسیدی کمک می‌کند.

 

سیستم گوارشی بدن

تمامی ترکیبات همه با هم کار می‌کنند

ماهیچه‌های معده با حرکات خود غذا را با اسید معده، مخلوط می‌کنند. مخلوط مایع نهایی کیموس نامیده می‌شود. زمانی که کیموس (غذای نیمه گوارش شده) آماده شد، معده کیموس را به داخل روده کوچک هدایت می‌کند تا روند هضم غذا ادامه پیدا کند و در این مرحله است که تمامی مواد مغذی غذا جذب بدن خواهند شد.

 

 

منابع

  • Willet SG, Mills JC. Stomach organ and cell lineage differentiation: from embryogenesis to adult homeostasis. Cell Mol Gastroenterol Hepatol. 2016;2(5):546-559. doi:10.1016/j.jcmgh.2016.05.006
  • verywellhealth

منبع تصاویر 

  • pitara
  • verywellhealth

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

آزمایش خون (CBC)

تفسیر آزمایش خون

اطلاعات پزشکی

ورم معده

ورم معده ؛ از علائم تا درمان

سلامت عمومی

ویتامین‌ها

با انواع ویتامین‌ها آشنا شوید

اختصاصی

از دست دادن شنوایی

نشانه های دریافت ناکافی ویتامین ها!

سلامت عمومی

دستگاه گوارش انسان

آشنایی با دستگاه گوارش انسان

تغذیه و تناسب اندام

بای پس معده

بای پس معده و کم خونی فقر آهن

رانینگ تایتل

معده از خود محافظت میکند

۱۲ حقیقت شگفت انگیز در مورد سیستم گوارش

تغذیه و سلامتی

آب انه

از کاربردهای انبه چه می دانید؟ خواص انبه

اطلاعات پزشکی

بارداری و مشکلات گوارشی

بارداری و مشکلات گوارشی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. پوریا گفت:

    عالی بود مرسی