سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چگونگی سفید کردن دندان ها در خانه

داشتن دندان هایی سفید نشانه ای از سلامتی و بهداشت فردی بوده، همچنین برای لبخندی زیبا و دوست داشتنی، حیاتی می باشد. اگر دندان هایتان به اندازه ای که می خواهید، سفید نیست، راههای برای سفیدتر کردن آنها در خانه وجود دارد. هرچند هیچ یک از این راهها به اندازه سفید کردن دندان ها توسط دندانپزشک مفید نیست، اما بازهم به سفید کردن دندان های شما با هزینه ای کم کمک می نماید. البته پیش از استفاده از این روش ها با دندانپزشکتان مشورنپت کنید تا مطمئن شوید این روش ها مشکلی برای سلامت دندان های شما فراهم نمی نماید. در ادامه به بررسی روش های سفید کردن دندان ها در خانه می پردازیم.

چسب های سفید کننده دندان

۱) سفید کردن دندان با استفاده از چسب های سفید کننده

این نوارها یا چسب ها یکی از راههایی هستند که می شود برای سفید کردن دندان ها از آنها استفاده نمود. روش استفاده و نکاتی که هنگام استفاده می بایست رعایت نمایید، شامل:

 1. استفاده از انواع مناسب – از چسب ها و نوارهایی استفاده نمایید که مجوزهای و استانداردهای لازم را داشته و همچنین فاقد دی اکسید کلر (chlorine dioxide) باشند. دی اکسید کلر خود به مینای دندان آسیب می رساند.
 2. مسواک زده و نخ دندان بکشید – قبل از استفاده از چسب ها مسواک بزنید، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان جرم هایی که مانع سفید شدن دندان می شوند را از روی دندان برمی دارند.
 3. گزاشتن چسب ها و نوار برروی دندان – این نوارها را بادقت و محکم برروی دندان خود قرار دهید. با کشیدن دست برروی چسب ها از محکم شدن آنها اطمینان حاصل نمایید. چسب ها را بسته به مدتیکه روی راهنمای چسب مورد نظر نوشته در جای خود قرار دهید.
 4. شستن دهان و دندان – دهانتان را تا زمانیکه ژل روی چسب ها پاک نشده، بشویید. این چسب ها را تا مدتیکه روی آنها بیان شده، استفاده نمایید. اگر چسب ها را بدرستی و از روی دستورات آنها مصرف نمایید، تا چهار ماه اثر آنها باقی می ماند.

خمیردندان ها و ژل های سفید کننده

۲) سفید کردن دندان با استفاده از خمیردندان ها و ژل های سفید کننده

خمیردندان ها و ژل های سفید کننده، یکی دیگر از راهها و وسایل سفید کردن دندان ها می باشند. روش استفاده و نکاتی که هنگام استفاده می بایست رعایت نمایید، شامل:

 • انتخاب نوع مناسب – از خمیردندان ها و ژل های دارای تاییده و استاندارد استفاده نمایید. قبل از استفاده طرز مصرف آنها را از روی جلد بررسی کنید. سپس با آنها شروع به مسواک زدن نمایید و این کار را حداقل تا دو دقیقه ادامه دهید. از این خمیردندان ها مانند سایر خمیر دندان ها و بسته دستورالعمل آنها استفاده نمایید.

سفید کردن دندان با استفاده از آب اکسیژنه

۳) سفید کردن دندان با استفاده از آب اکسیژنه

آب اکسیژنه یکی از روش های ارزان تر برای سفید کردن دندان ها می باشد. استفاده از آب اکسیژنه برای سفید کردن دندان ها یکی از روش های تایید شده توسط جامعه دندان پزشکان آمریکا می باشد. آب اکسیژنه عموما برای درمان زخم ها مورد استفاده قرار می گیرد، بااینحال از آن می شود برای حفظ سلامت دندان ها استفاده نمود. می توانید محلول های ۳ درصد این ماده رو از داروخانه ها تهیه نمایید. برای سفید کردن دندان ها آنها را بصورت ۵۰/۵۰ با آب مخلوط نمایید. برای مثال ۳۰ میلی لیتر آب را با ۳۰ میلی لیتر آب اکسیژنه مخلوط نموده و شروع به شستن دندان هایتان کنید. بعد از شستشوی دندان با آب اکسیژنه آن را بیرون ریخته و دهانتان را با آب بشویید. بعد از آن دندانهایتان را مسواک بزنید.

سفید کردن دندان با استفاده از جوش شیرین

۴) سفید کردن دندان با استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین یکی دیگر از موادی می باشد که به سفید شدن دندان ها کمک می نماید. مسواکتان را با آب خیس کرده و کمی جوش شیرین برروی آن بریزید. دندان هایتان را برای مدت دو دقیقه با با جوش شیرین مسواک نمایید. سپس دهانتان را شسته و دهان را از جوش شیرین تخلیه نمایید. برای نتیجه گیری بهتر اینکار را ۱ تا ۲ دوبار در هفته انجام دهید. استفاده بیش از حد از این روش باعث آسیب دیدن مینای دندان می شود. همچنین اگر هنگام استفاده از این روش احساس سوزن سوزن شدن کردید، به دندانپزشک مراجعه نمایید چراکه ممکن است دندان هایتان پوسیده باشند.

محلولی از جوش شیرین و آب اکسیژنه

۵) سفید کردن دندان با محلولی از جوش شیرین و آب اکسیژنه

این مخلوط به تمیزی و سفیدی دندان ها کمک می نماید. برای ساختن این محلول حدود ۱۰ میلی گرم آب اکسیژنه و ۱۵ میلی گرم جوش شیرین را با هم مخلوط نمایید. می توانید این مقادیر را کم و زیاد نمایید تا میزان مناسبی برای خود بدست آورید. مقداری خمیردندان نعنایی نیز برای بهتر شدن این محلول می توانید با آن مخلوط نمایید. کمی نمک نیز می توانید به آن اضافه نماییند، اما در این مورد زیاده روی ننمایید. تمام دندان هایتان را به این مخلوط آغشته نموده و بذارید برای دو دقیقه برجای باقی بماند و پس از آن دهان را شسته و مسواک بزنید.

 داشتن دندان هایی سفید

توصیه ها و تذکراتی برای داشتن دندان هایی سفید

 • روزانه حداقل دوبار مسواک بزنیو همچنین نخ دندان کشید. هرچند مسواک زدن و نخ دندان نمی توانند زردی فعلی را برطرف نماید اما از مشکلات آینده جلوگیری می نماید.
 • از دهانشویه ها استفاد ه نمایید. دهانشویه با کشتن باکتری ها و تقویت دندان ها هم به سلامت دندان ها کمک کرده و هم بوی بد دهان را از بین می برد.
 • بطور منظم به دندانپزشک مراجعه نمایید. مراجعه به دندانپزشک و بررسی و ترمیم بموقع و پیشگیری کننده دندان ها به حفظ سلامت و بهداشت عمومی دندان ها کمک می نماید. دندان هاییکه بطور جدی آلوده شده اند با روش های حرفه ای بسیار بهتر سفید می شوند.
 • بیاد داشته باشید داشتن دندان های سفید بسیار خوب است، اما تا زمانیکه دندان هایتان سالم است، سفید بودن و یا نبودن آن زیاد مهم نیست. برای سفید کردن دندان ها به سلامتی دندانهایتان صدمه وارد نکنید.
 • دندانهایتان را بشدت مسواک نزنید چراکه باعث آسیب دیدن مینای دندان می شود.
 • هنگام فرآیند سفید کردن دندان، آب اسیکژنه را نخورید. خوردن آب اکسیژنه می تواند باعث تهوع، سوزش و حتی مرگ شود.
 • اگر زخم در دهان خود دارید، آب اکسیژنه می تواند باعث سوزش زخم ها و سفید شدن آنها گردد، اگر این دو امر را مشاهده کردید نگران نشوید عموما نرمال می باشد.
 • از روش های حاوی جوش شیرین زیاد استفاده نکنید، چراکه می تواند باعث مینای دندان شود.
 • اگر ارتدنسی و یا هر چسب دیگری برروی دندان دارید، از جوش شیرین استفاده نکنید چراکه جوش شیرین می تواند چسب آنها را آب نماید.
 • مقادیر زیادی آب اکسیژنه مصرف نکنید چراکه می تواند باعث آسیب دیدن مینای دندان شود.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • wikihow

منبع تصاویر 

 • humannhealth
 • startifacts
 • livescience
 • jc-italia
 • clinica-udaberri
 • authorityremedies
 • officepier

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

تغذیه و سلامتی

آب هویج

وقتی آب هویج میخورید چه اتفاقی در بدن شما می افتد؟

پوست و مو

پاک کننده صورت روغن نارگیل

تاثیر پاکسازی صورت با روغن نارگیل و جوش شیرین

سلامت عمومی

دندان‌ قروچه

عاداتی که دندان‌‌هایتان را خراب می‌کند و شما نمی دانستید!

سلامت عمومی

درد دندان

۱۲ روش طبیعی برای مقابله با درد دندان

اختصاصی

دندان درد

داروهای گیاهی برای دندان درد

اختصاصی

پوشیدن کفش پاشنه بلند

هشت عادت، که موجب مرض است!

اطلاعات پزشکی

ارتودنسی

ارتودنسی چیست؟ همه چیز درباره ارتودنسی

سلامت عمومی

قند و شکر

چه نخوریم تا مريض نشویم ؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. طراحی چهره گفت:

  سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون

 2. رویا گفت:

  لطفاامتحان کنین به این روش
  یه ذره پوست تازه شاخه های درخت گردو رو بعدازجداکردن از درخت بشوییدبعد یه کم بذاریدتوی دهانتون خوب اونو بجوییدبعد اونو با دست سه چهاردقیقه به دندوناتون بکشید اونوقت خودتون قضاوت کنین..امتحانش ضرر نداره که البته بایدقبل ازاین کار لبهاتونو با یه پماد یا رژ لب چرب کنیدچون جویدن چوب درخت گردو رنگ لبها رو متمایل به نارنجی میکنه که برای آقایون خیلی جالب نیست البته برای خانومها عالیه چون رنگ نارنجی رو بهترمیپسندند
  رنگ رژ لب نارنجی شفاف واقعا زیباست

 3. فرزاد گفت:

  عالی بووود

 4. آتوسا گفت:

  با سلام، توضیحاتتون عالی عالی بود. متشکریم

 5. maedeh گفت:

  god

  1. بنده خدا گفت:

   god نه،goodدرسته

 6. faezeh گفت:

  خوب بود