سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۱۲ رژیم غذایی معمول که واقعا تاثیر گذار هستند!

رژیم های بی شماری وجود دارند که ظاهرا به کاهش وزن طرفدارانشان کمک می کنند و از اضافه وزن جلوگیری می کند … اما کدام یک از این رژیم ها واقعا موثر است؟

رژیم مدیترانه ایرژیم مدیترانه ای

تحقیقات همچنان نشان می دهند که رژیم مدیترانه ای– مقدار زیادی از گیاهان، پروتئین کم چرب، مقداری چربی های جامد سالم – نه تنها برای کاهش وزن بسیار مفید است، بلکه برای سلامتی و طول عمر عالی است.

 

رژیم پایلو

به غذاهایی که اجداد غارنشین ما می خوردند، روی بیاورید و به این ترتیب ممکن است خودتان را در مسیر درست سلامتی ببینید. مطالعات نشان داده اند که مزایای رژیم غذایی پایلو بسیار زیاد هستند، که محدوده ای از کاهش وزن تا کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی را شامل می شود.

 

GI پایینGI پایین

مطالعات نشان داده اند که استفاده از رژیم غذایی که بر روی غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین (GI) تمرکز دارد، می تواند منجر به کاهش وزن بیشتری نسبت به برنامه های معمول رژیمی شود. در ابتدا، رژیم های غذایی GI برروی همه غذاهایی که سبب افزایش ناگهانی قند خون نمی شوند، تأکید دارند.

 

خام

رژیم های غذایی خام از لحاظ فنی یک برنامه کاهش وزن نیستند، اما اگر شما به رژیم خام اصولی روی بیاورید، احتمال دارد که منجر به کاهش وزن شود. به سادگی به این دلیل که این رژیم فرصتی برای از بین بردن بسیاری از منابع کالری، قند و چربی ارائه می کند.

 

والومتریکس

حجمی (والومتریکس)

تمرکز این رژیم بر روی این موضوع قرار دارد که اساسا هر چه می خواهید، می توانید بخورید – البته تا زمانی که غذاهایی که می خورید کم چگالی باشند.
از آنجا که پیروان این رژیم می توانند مقدار زیادی سبزیجات، میوه ها، دانه های غنی از فیبر و سایر گروه های غذایی با چگالی کم مصرف کنند، معمولا احساس سیری و رضایت با حداقل میل به غذا دارند.

 

سونوما

رژیم غذایی سونوما همانند رژیم غذایی مدیترانه، بر مقدار فراوان مواد مغذی و سالم، و همچنین پروتئین های کم چرب و چربی های سالم تمرکز دارد.

 

مراقبان وزن

مراقبان وزن

مطالعات نشان داده اند که مراقبان وزن به عنوان برنامه ای برای کاهش وزن، موثر واقع می شود. این مطالعه به دلیل این موضوع نمی پردازد، اما به احتمال زیاد علت آن مربوط به انعطاف پذیری رژیم غذایی، و همچنین حمایت شخصی و راهنمایی است که همراه با خرید در برنامه به پیش می رود.

 

جنی کریگ

این برنامه رژیمی تجاری که طی دهه های گذشته بسیار تجربه شده است، بارها رتبه “بهترین رژیم غذایی” را از آن خود کرده است. تمرکز این رژیم بر کنترل بخشی و مشاوره شخصی که اساس رژیم غذایی را شکل می دهند، به احتمال زیاد دلیل موفقیت پیروانش است.

 

رژیم دش (DASH)

رژیم دش (DASH)

این رژیم که مخفف “رویکرد های رژیمی برای توقف فشار خون بالا” است، بر روی کنترل بخشی و توزیع مناسب گروه های غذایی به منظور کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، تمرکز دارد. طرفداران این رژیم همراه با کاهش سطح فشار خون، شاهد کاهش وزن نیز خواهند بود.

 

رژیم TLC

رژیم تغییرات درمانی شیوه زندگی (TLC)، که توسط موسسه ملی سلامت (NIH) برای کسانی که نیاز به کاهش سطح کلسترول دارند توصیه شده است، بر روی به حداقل رساندن مقدار چربی اشباع شده و به حداکثر رساندن مصرف میوه ها، سبزیجات، پروتئین های کم چرب، و غلات سبوس دار تاکید می کند.

 

نیمه گیاه خواری

نیمه گیاه خواری (فلکسیترین)

گیاه خواران اغلب وزن کمتری دارند و طولانی تر از همتایان گوشت خوار خود عمر می کنند، اما بسیاری از آنها تمایل ندارند همه عادت های گوشت خواری خود را کنار بگذارند. از این رو، رژیم نیمه گیاه خواری نسخه انعطاف پذیر تر از گیاه خواری است که اغلب عمل به آن راحت تر است.

 

مایو کلینیک 

رژیم مایو کلینیک بر ایجاد تغییرات شیوه زندگی درازمدت به جای رژیم های به درد نخور تمرکز دارد. این رژیم بر تغذیه متعادل همراه با ورزش مکرر به عنون مکمل تاکید می کند.

کدام یک از این رژیم ها برای شما موثر بوده است؟ آیا رِژیم دیگری را پیشنهاد می کنند؟

 

 

منابع

 • http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/biof.1096/abstract?deniedAccessCustomisedMessage=&userIsAuthenticated=false
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12912783
 • http://www.nature.com/ejcn/journal/v63/n8/full/ejcn20094a.html
 • http://www.webmd.com/food-recipes/guide/raw-food-diet
 • http://www.webmd.com/diet/the-sonoma-diet
 • http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=200094
 • http://www.mayoclinic.com/health/dash-diet/HI00047
 • http://www.webmd.com/diet/news/20110510/jenny-craig-nabs-best-diet-ranking
 • http://www.webmd.com/cholesterol-management/tc/therapeutic-lifestyle-changes-tlc-diet-for-high-cholesterol
 • http://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-diet-mistakes-

منبع تصاویر 

 • leaf.nutrisystem
 • health
 • foodnetwork
 • surroundfitness

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

تغذیه و سلامتی

خواص مفید جو

جو و خواص مفید این دانه برای سلامتی

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

زیبایی

نتیجه به دست آمده از عمل

رینوپلاستی چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *