سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

مواردی که میتوانند به مفاصل شما آسیب وارد کنند!

در این مقاله از راستینه در مورد ۱۶ روش تعجب آور که می توانند موجب درد مفاصل شما شوند اطلاعاتی بدست خواهید آورد.

به مفاصل خود فشار وارد نکنید

وزن اضافی

وزن اضافی

مفاصل شما، که استخوان هایتان را به هم مرتبط می کنند، به بارهای سنگین حساس هستند. هر کیلو بر روی بدن ۴ برابر بر روی زانو فشار وارد میکند. همچنین به پشت، باسن و پا فشار وارد میکند. این مسئله سبب می شود که مفاصل زانو ضعیف شوند که می تواند منجر به آسیب، درد و ناراحتی شود. اضافه وزن سبب التهاب نیز می شود. اضافه وزن می تواند تمام مفاصل شما را شامل شود، از جمله مفاصل دستان شما که سفت، دردناک و متورم می شوند.

 

زیاد تایپ کردن با گوشی همراه

زیاد تایپ کردن با گوشی همراه

زیاد تایپ کردن با انگشت شست میتواند دردسرساز شود. تاندون های شما ممکن است تحریک شوند و انگشت شست شما در یک موقعیت پیچ خورده قفل کند. نگاه کردن به تلفن نیز به همان اندازه برای گردن و شانه های شما بد است. هر سانت که سر شما به جلو خم شود، بار بر روی عضلات شما افزایش می یابد. اگر گردن خود را خم کنید تا جایی که چانه شما به قفسه سینه تان برسد، گویی گردن شما وزن ۵ سر را به جای یک سر تحمل میکند.

 

پوشیدن کفش های پاشنه بلند

پوشیدن کفش های پاشنه بلند

پاشنه بلند ممکن است زیبا باشد، اما هرچه آنها بلندتر باشند، وزن بیشتری به جلوی پا وارد میشود. عضلات ران باید به سختی کار کنند تا زانوی شما را صاف نگه دارند، و این مسئله می تواند باعث درد شود. وقتی پاشنه بلند می شود، نیروی چرخش در زانوی شما نیز وجود دارد. اگر هر روز کفش پاشنه بلند بپوشید، احتمال ابتلا به استئوآرتریت (آرتروز) افزایش می یابد. این بیماری زمانی رخ میدهد که استخوانها و غضروف بین استخوانها تخریب می شوند.

 

پوشیدن کفش های نامناسب

پوشیدن کفش های نامناسب

پوشیدن کفش های کهنه از کف پا و مچ پا به اندازه کافی پشتیبانی نمی کند. این کفش ها زانوها، باسن و کمر را در حالت نامناسب قرار میدهند. همچنین اطمینان حاصل کنید که کفش ورزشی شما مناسب ورزش شما باشد. برای مثال کفش هایی با ساق و کفی بلند برای بسکتبال می توانند مچ پا را از گرفتگی ها محافظت کنند. اما خیلی نباید بلند باشند. تکیه گاه و قوس خیلی زیاد به این معنی که پای شما نتواند به طور طبیعی حرکت کند، می تواند شما را در یک چرخه درد نگه دارد.

 

قولنج شکستن

قولنج شکستن

قولنج شکستن مفصل های انگشت شاید کار جالبی باشد اما میتواند برای مفاصل یا برای رباط های اطراف آنها مضر باشد. علیرغم اینکه بزرگسالان ممکن است به شما هشدار داده باشند، این کار باعث آرتروز نمی شود. با این حال، ترک این عادت میتواند هوشمندانه باشد. مطالعه ای نشان داد که این عادت ممکن است باعث شود که دستان شما متورم شوند و در گرفتن اجسام در دستان ضعیف شوید.

 

به زور کشیدن کیف بزرگ

به زور کشیدن کیف بزرگ

چه کوله پشتی باشد چه کیسه نامه، یا کیف مدرسه می تواند باعث درد گردن و درد شانه شود. وزن سنگین بر روی یک شانه، تعادل و راه رفتن شما را مختل میکند. اگر تمایل دارید تنها با یک طرف کیف خود را حمل کنید، کشش مداوم بیش از حد مفاصل شما را فرسوده میکند. اگر این کار را هر روز انجام دهید، کم کم درد مفصل آغاز خواهد شد.

 

استفاده از عضلات نادرست برای انجام کارها

استفاده از عضلات نادرست برای انجام کارها

هنگامی که بار زیادی روی عضلات کوچکی وارد میکنید، برای مفاصل شما گران تمام خواهد شد. اگر نیاز به باز کردن درب سنگینی دارید، به جای کشیدن آن با انگشت، با شانه خود آن را باز کنید. هنگامی که چیزی را از روی زمین بلند می کنید، با زانوی خود خم شوید و با عضلات قوی پا آن را بالا ببرید. هنگامی که چیزی را حمل می کنید، به جای فشار وارد کردن به انگشتان، آن را در کف دست خود نگه دارید.

 

خوابیدن بر روی شکم

خوابیدن بر روی شکم

خوابیدن روی شکم ممکن است به خروپف کمک کند، اما برای بقیه بدن خوب نخواهد بود. دراز کشیدن بر روی شکم به کمر شما فشار وارد میکند، و موجب فشرده شدن ستون فقرات میشود. سر نیز برخلاف زمانی که به پشت خوابیده اید، برای کشش های طولانی تر در یک جهت قرار میگیرد. همه اینها بر روی مفاصل و عضلات دیگر تاثیر می گذارند.

 

عدم انجام حرکات کششی

عدم انجام حرکات کششی

نیازی نیست یوگی شوید، اما کشش منظم می تواند به تقویت عضلات و تاندون ها کمک کند. همچنین کشش می تواند آنها را بیشتر قابل انعطاف کند. این امر باعث می شود مفاصل شما به راحتی حرکت کنند و به عضلات اطراف آنها کمک می کند. این مسئله برای مفاصل سالم و پایدار کلیدی است.

 

خودداری از انجام تمرینات قدرتی

خودداری از انجام تمرینات قدرتی

هنگامی که به سن ۴۰ سالگی می رسید، استخوان های شما اندکی شروع به نازک شدن میکنند و احتمال شکستگی بیشتر می شود. اگر با تمرینات قدرتی عضله بسازید، از دست دادن استخوان ها کاهش می یابد و باعث رشد جدید می شود. بنابراین شما نه تنها ماهیچه های قوی تری خواهید داشت، بلکه استخوان های متراکم تر نیز دارید. داشتن عضلات قویتر و استخوان های متراکم تر، مفاصل شما را پایدار می کنند، بنابراین احتمال کمتری دارد دچار آسیب شوید.

 

دود کردن و جویدن توتون و تنباکو

دود کردن و جویدن توتون و تنباکو

این هم دلیل دیگری برای ترک سیگار: مفاصل شما به خاطر این کار از شما تشکر می کنند. نیکوتین سیگار و جویدن تنباکو باعث کاهش جریان خون به استخوان ها و دیسک های ستون فقرات می شود. این کاهش در جریان خون، مقدار کلسیم برای استخوان سازی بدن را محدود میکند. همچنین استروژن، هورمونی که برای سلامتی استخوان نیاز دارید را از بین می برد. و رشد تازه که استخوان ها را ضخیم میکند، کاهش می یابد. همه این ها باعث می شود مفاصل شما ضعیف تر شوند و بیشتر احتمال دارد مفاصل ران ها شما تحلیل روند.

 

عدم داشتن خواب با کیفیت

عدم داشتن خواب با کیفیت

ممکن است تعجب کنید که چگونه کمبود خواب می تواند بر مفاصل شما تاثیر بگذارد. مطالعه ای نشان داد افرادی که مبتلا به آرتریت هستند پس از کمبود خواب شبانه بیشتر احساس درد می کنند. این مسئله باعث شد تا محققان دقیق تر رابطه این دو را بررسی کنند. یکی از نظریات این است که وقتی شما خواب خوبی ندارید، التهاب در بدن شما ایجاد میشود. التهاب ممکن است در طول زمان منجر به مشکلات مفصلی شود. تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، اما در عین حال، مطمئنا اگر خواب خوب و کافی داشته باشید، صدمه ای نخواهید دید.

 

قوز کردن و ولو شدن

قوز کردن و ولو شدن

هنگامی که بدن را در بهترین حالت قرار ندهید، بدن نیز بر علیه شما کار میکند نه همراه شما. به همین دلیل وضعیت ایستادن و نشستن مهم است. هنگامی که شما روی صندلی خود ولو می شوید، فشار بیشتری بر عضلات و مفاصل شما وارد می شود و آنها را فرسوده میکند. درست مثل این که همیشه ترمز خودرو را فشار دهید، در حالی که به جای آن تنها می توانید پدال گاز را کم کنید. بنابراین پشت خود را صاف نگه دارید و شانه ها را به عقب و پایین نکشید.

 

نادیده گرفتن درد

نادیده گرفتن درد

هنگام انجام تمرین بدنی، ممکن است فکر کنید فقط زمانی که درد دارید حرکات قدرتی را درست انجام میدهید. با این همه، نابرده رنج گنج میسر نمیشود، درست است؟ بله درست است. اما برخی از دردهای عضلانی مشکلی ایجاد نمیکنند. اما اگر درد عضلانی تمام طول روز ادامه یابد و یا اگر عضلات شما متورم شده و یا برای حرکت و یا لمس کردن بیش از حد درد کند، خوب نیست.

درد مفصل طبیعی نیست، پس به آن توجه کنید. اگر فکر می کنید که آن را نادیده گرفته اید، تمریناتتان را آسانتر کنید. اگر درد از بین نرفت، با پزشک خود مشورت کنید.

 

بیش از حد کار کردن با کامپیوتر

بیش از حد کار کردن با کامپیوتر

کار زیاد با کامپیوتر به معنای واقعی کلمه میتواند درد در گردن، آرنج، مچ دست، پشت و شانه ها باشد. مشکل فقط وضعیت بد بدن نیست، بلکه قرار گیری شما برای مدت طولانی در یک وضعیت است. این کار باعث میشود عضلات شما بیش از حد کار کنند. همچنین روی دیسک ها در کمر فشار وارد میشود. اگر روی صندلی نرم هستید، بازوهای خود را روی بالشتک تان قرار دهید تا بار از شانه ها و گردن شما برداشته شود. حتما هر یک ساعت بلند شوید و حرکت کنید.

 

تکرار فرم ضعیف

تکرار فرم ضعیف

هنگامی که شما در حال دویدن، دوچرخه سواری، و یا بازی تنیس هستید، بارها و بارها از همان حرکات استفاده می کنید. اما اگر فرم شما بد باشد، بدن خود را تحت فشار قرار خواهید داد. اگر عضلات شما بیش از حد بار تحمل کنند، فشار بیشتری روی مفاصل شما وارد می شود و ممکن است آسیب دیدگی هایی مانند آرنج تنیس را تجربه کنید.

مقاله مرتبط :هشت عادت، که موجب مرض است!

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • Arthritis Foundation: “۵۱ Ways to Be Good to Your Joints,” “۵ Bad Habits to Drop for Better Arthritis Management,” “Sleep and Pain,” “Why Osteoarthritis Could Disrupt Your Sleep — and Your Partner’s,” “Protect Your Joints,” “What is Osteoarthritis?”
 • Harvard Medical School: “Why weight matters when it comes to joint pain,” “Does cracking knuckles cause arthritis?” “How stretching keeps your joints moving,” “Strength Training Builds More Than Muscles,” “Do Habits Cause Your Neck Pain?” “Simple Tips to Protect Your Joints.”
 • University of Washington Medicine: “Frequently Asked Questions about Living with Arthritis.”
 • Rush University Medical Center: “۵ Tips for Preventing Knee Pain,” “When Technology Hurts.”
 • Piedmont Health Care: “MYTH BUSTER: Is knuckle cracking bad for you?”
 • Mayo Clinic: “Stretching: Focus on Flexibility,” “Overuse injury: How to prevent training injuries.”
 • Johns Hopkins Medicine: “’Good Pain’ vs. ‘Bad Pain’ for Athletes.”
 • American Academy of Orthopaedic Surgeons, A Nation in Motion: “Everyday Habits Can Cause Back, Neck & Shoulders Pain.”
 • American Academy of Orthopaedic Surgeons, OrthInfo: “Smoking and Musculoskeletal Health,” “Backpack Safety.”
 • Whiplash Prevention Campaign: “How Can I Prevent Whiplash?”
 • webmd
 • The University of Edinburgh: “Driving posture and head restraint adjustment.”
 • Sports Medicine Information: “Poor technique – Causes of Sports Injuries.”
 • Cleveland Clinic: “Text Neck: Is Smartphone Use Causing Your Neck Pain?”
 • National Sleep Foundation, Sleep.org: “The Best Sleep Position for Your Body.”
 • American Orthopaedic Foot and Ankle Society: “How to Select the Right Athletic Shoes.”
 • American Academy of Podiatric Sports Medicine: “Basketball Shoes and Injuries.”
 • McLeod Health: “The Problem with Your Purse: Bad Knees, Elbow, Neck and Spine.”
 • NYU Langone Health: “Types of Shoulder Sprains, Strains & Tears.”

منبع تصاویر 

 • Thinkstock Photos

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

زیبایی

آماده شدن برای جراحی لیفت سینه

همه چیز درباره لیفت سینه

پوست و مو

لیفت گردن

هر آنچه که باید در مورد لیفت گردن بدانید

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

سلامت عمومی

مزایای خرما

کالری خرما چقدر است؟

اطلاعات دارویی

اطلاعات مهم درباره فلوکستین

از فلوکستین بیشتر بدانید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *