سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۵ روش تازه سازی مغز برای درست فکر کردن!

مغز شما یک عضله است ، درست مانند عضله دو سر بازو ، کپل و شکم ، و بطور حتم میتوان آن را دوباره پرورش و نوسازی کرد. ممکن است درک آن بسیار سخت باشد ، اما مغز هیچگاه در مورد انجام علایق سایر اعضای بدن بعنوان الویت اول فکر نمیکند، هرچه می خواهد و هرچه خوشایندش باشد انجام می دهد. اگر شما در مورد مغز خود سستی کنید و آن را تعلیم ونظم ندهید ، مغز شما از کنترل خارج خواهد شد مانند کودکی که اوقات تلخی میکند. تغییر یک عادت بد به عادت سالم ، زمان و کار میبرد ، مخصوصا اینکه مدت زیادی ان را رها کرده اید و حالا تصمیم به تغییر آن گرفته باشید. آموزش تفاوت بین نیاز داشتن و خواستن به مغز یک هدف اصلی است که برای رسیدن به آن در تلاش هستید. تونی رابینز میگوید:” برای شکستن عادات بد خود ، باید هر زمانی که در حال انجام آن هستید خود را دستگیر کنید و سپس صبر کنید به عقب برگردید و خود را مجبور کنید تا عادت جدیدی که بجای عادت قدیم میخواهید دنبال کنید را انجام دهید.

صرف کردن زمان برای خود

زمانی را فقط به خود تعلق دهید.

هر روز چند دقیقه فقط برای خود در نظر بگیرید . اگر موفق به انجام آن شدید ، آن را ادامه دهید و برای تمام عادات بد خود اینکار را انجام دهید ، چرا که سلامت شما در خطر است و از طرفی در زندگی ، برروی چیزها و افراد اطراف خود تاثیر میگذارید .تنها راه موثر این است که خود احساسی ، روحی ، فیزیکی را در الویت قرار دهید. اگر شما خوشحال باشید ، افراد اطراف خود را هم خوشحال خواهید کرد.
صرف کردن زمان برای خود اصلا خودخواهانه نیست ، لازم است که هر آنچه انجام میدهید را آسان کنید. زمان پیدا کنید ، آن را بررسی کنید و خود را در الویت قرار دهید :این بدنی که هر روز با آن راه میروید تنها چیزی است که دارید پس آن را تغذیه کنید و اجازه دهید آن کامیاب شود.

به استرس خود رسیدگی کنید.

همه افراد هر روز با موقعیت استرس زا برخورد میکنند اما بیشتر آنها بخوبی از پس آن برنمی آیند. چگونه زمان پیدا میکنید تا استراحت کنید در حالیکه مدام با کارهایی که مهلت انجام دادن دارند و شما زمان کافی برای انجام آنها ندارید ، رئیسی که از بالای شانه های شما زیر نظرتان دارد و همکارانی که سهم کاری خود را بخوبی انجام نمیدهند. صرف کردن زمان برای خود و مقاومت و استحکام بدن خود یک رفتاری است که باید یاد بگیرید و هر روز آن را تمرین کنید.
خیلی مهم است که چیزهای بی خود را از ذهن خود پاک کنید ، و شانه های خود را در حالت استراحت قرار داده و نفس بکشید و برروی صدای نفسی که داخل و خارج میشود تمرکز کنید ، سعی کنید از ته دل نفس بکشید ، نفس های سطحی از سینه نکشید . هنگام نفس کشیدن ، زمانی که نفس را بداخل میکشید تصور کنید رنگ سفید را بداخل میکشید و هر میلی متر از بدن را سفید کنید و هنگام خارج کردن آن تصور کنید رنگ سیاه را از بدن خود خارج میکنید و سفید را جایگزین آن میکنید.
اگر استرس در حال جوش و خروشیدن بود ، به یک پیاده روی سریع و ۱۰ دقیقه ای اطراف خانه بروید ، بدن را کش دهید و به مغز خود هوای تازه وارد کنید و اجازه دهید خون دوباره به جریان در آید.

ورزش

ورزش

ورزش نه تنها باعث افزایش متابولیسم میشود ، بلکه بخوبی ثابت شده ورزش رها کننده استرس میباشد و این را از طریق خارج کردن اندورفین در سیستم و پایین آوردن آدرنالین و کورتیزول هورمون های استرس انجام میدهد. اندورفین پیام رسان عصبی احساس خوب طبیعی بدن است که توسط فراهم کردن احساس خوشحالی کلی و مبارزه با افسردگی و استرس کار خود را انجام میدهد. بعلاوه اینکه عضله ۴ برابر چربی کالری میسوزاند، بنابراین فعالیت های ایروبیک و ورزشهای قدرت زا ایده خوبی است.

غذا های سالم بخورید.

ما در دنیایی زندگی میکنیم که پر از غذاهای آماده و پردازش شده و اشباع شده ، حاوی شکر میباشد که ما را میکشند.هر چیزی که ما در دهانمان میگذاریم یک علت و معلولی ایجاد میکند. آنچه که ما با آن بدن خود را تغذیه میکنیم بطور مستقیم با احساس ما رابطه دارد ، هم فیزیکی و هم روحی. شکم ما مغز دوم ما میباشد و تنها سیستمی است که پیامی را بطور مستقیم به مغز میرساند تا واکنشی را تنظیم کند. هنگامی که چیزی را در بدن وارد میکنیم ، ابتدا شکم واکنش نشان میدهد ، سطح سروتونین تغییر کرده و یک پیام به مغز فرستاده میشود و سپس یک واکنش احساسی ایجاد میشود.
۹۵ درصد از سروتونین در روده ها یافت میشوند:

 • اشتها
 • خواب
 • حافظه
 • یادگیری
 • حرارت
 • حالت
 • رفتار
 • افسردگی

ما همان هستیم که میخوریم . اگر روزانه از غذاهای آماده، پردازش شده و بسته بندی شده و حاوی شکر استفاده کنیم ، مغز نمیتواند بدرستی عمل کند و عکس العمل منفی ایجاد میکند. استفاده از چربی های سالم ، گوشت بدون چربی و میوه ها و سبزیجات تازه بهترین روش برای تندرستی است.

 

خواب

خواب

خواب در مقایسه با تاثیرات منفی که میتواند اتفاق بیافتد دست کم گرفته شده است.مغز شما احتیاج به استراحت دارد ، مخصوصا بعد از یک روز سخت.
بیخوابی احتمال افزایش وزن و افسردگی و اختلال در عملکرد حافظه ، احتمال بروز دیابت ، اختلالات قلبی ، فشار خون بالا و در کل احساس بد را افزایش میدهد.

در اینجا به چند نکته برای خوابیدن اشاره میکنیم :

 • یک برنامه خواب منظم داشته باشید. این به مغز شما اجازه میدهد تا آرام باشو چراکه میداند وقت خواب و استراحت بزودی میرسد.
 • قبل از رفتن به تخت یک زمانی را برای خود صرف کنید تا مغز شما از فعالیت های روزانه جدا شده و آرام بگیرد.
 • ۱۰ دقیقه مدیتیشن انجام دهید. برروی پاکسازی مغز تمرکز کنید و به صدای نفس خود گوش دهید.
 • نوشیدنی های کافئین دار و غذاهای پردازش شده و شکر دار نخورید. همچنین الکل برروی خواب شما اثر میگذارد.
 • سعی کنید از وسایل الکتریکی قبل از خواب استفاده نکنید . هر کاری که مجبورید، انجام دهید سپس قبل از خواب زمانی را که نیاز دارید ، برای خود صرف کنید .

 

منابع

 • dailyhealthpost

منبع تصاویر 

 • bigthink
 • lifehack
 • go.shaklee
 • sguru

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

سلامت عمومی

آنالیز حرفه‌ای پوست

آنالیز پوست چقدر مهم است؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *