سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

اثری که یک سلفی می‌تواند روی سلامت عمومی بگذارد!

محققان با بررسی عکس سلفی یک زن مبتلا به سرطان پوست که در اینترنت پخش شده بود، به این نتیجه رسیدند که آن در انتشار اطلاعات، بسیار موثر بود.

به اشتراک گذاری یک بیماری یا مشکل سلامتی به‌صورت آنلاین به عادت خیلی از افراد تبدیل شده است. برخی از این پُست‌های رسانه‌ی اجتماعی پس از آنکه خوانندگان تحت تأثیر داستان آن فرد قرار گرفتند، در اینترنت پخش شده‌اند.اما اینکه چنین پست‌هایی چگونه می‌توانند بر دنیای واقعی اثر بگذارند، چندان روشن نیست. حالا محققان پزشکی، اثر یک سلفی واحد را مورد بررسی قرار دارند، به این امید که بتوانند مشخص کنند چگونه رسانه‌ی اجتماعی می‌تواند برای کمک به سلامت عمومی به‌کار برود.

 

اثر سلفی روی سلامت عمومی

یک مطالعه‌ی جدید که در مجله‌ی طب پیشگیرانه منتشر شد، دریافت هنگامی که سلفی یک زنِ تحت درمان سرطان پوست در اینترنت پخش شد، تأثیر زیادی روی جستجوی اطلاعات مربوط به سرطان پوست و نحوه‌ی پیشگیری از آن توسط افراد داشت.

تاونی دزیرزک در سال ۲۰۱۵، یک عکس از صورت خون‌آلودش پس از یک درمان سرطان پوست گرفت. او یک پرستار بود و در سال‌های نوجوانی‌اش از تخت‌های برنزه‌کننده استفاده می‌کرد. سرطان پوست او برای اولین بار وقتی تشخیص داده شد که فقط ۲۱ سال داشت.

او در پست مربوط به این عکس نوشت: «اگر کسی به کمی انگیزه برای استفاده نکردن از تخت‌های برنزه و آفتاب گرفتن نیاز دارد، این عکس برایش کافی است! درمان سرطان پوست، شما را این شکلی می‌کند.»

سِت نوآر، دارای مدرک دکترا و استاد دانشکده‌ی رسانه و روزنامه‌نگاری در دانشگاه کارولینای شمالی می‌گوید که این سلفی به دفعات زیاد به اشتراک گذاشته شد و مانند سرفصل‌های مهم خبری دست به دست شد.

او خاطرنشان می‌کند که این زن، یک فرد مشهور یا کسی با هزاران فالوئر آنلاین نبود. بلکه فقط یک فرد معمولی با داستانی واضح و تصویری تأثیرگذار بود.

او می‌گوید: «من فکر می‌کنم که این واقعا جالب است و مطمئنم که روی افراد مختلف، تأثیرات زیادی گذاشته است. آیا ما می‌توانیم بوسیله‌ی آن در مورد خطرات میزهای برنزه‌کننده چیزهایی بیاموزیم؟»

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، علی رغم مطالعات بسیاری که در مورد خطرات و سرطانزا بودن تخت‌های برنزه‌کننده منتشر شده، اما همچنان ۷ درصد از دانش‌آموزان دبیرستانی و ۳۲ درصد از زنان سفیدپوست غیراسپانیایی ۱۸ تا ۲۱ ساله از این تخت‌ها استفاده می‌کنند.

متخصصین پوست مدت‌هاست که در مورد استفاده از این تخت‌ها به افراد هشدار می‌دهند اما چندان موفق نبوده‌اند.

نوآر دریافت این سلفی که در ابتدا در شبکه اجتماعی قرار داده شده بود، در عرض چند هفته ۵۰۰ هزار بار به اشتراک گذاشته شد که منجر شد وبسایت دیگری داستان آن را پوشش دهد. در عرض یک ماه، ۱۱۷ مطلب خبری در مورد این سلفی منتشر شد.

در همین زمان، او دریافت که جستجوهای اینترنتی در مورد اصطلاحات «سرطان» و «پوست» افزایش یافت. این جستجوها ۱۶۲ درصد بالاتر از حدانتظار بودند و حدودا یک ماه پس از انتشار این سلفی برای اولین بار، اتفاق افتادند.

جستجوها در مورد پیشگیری از سرطان پوست نیز در حوالی این زمان افزایش یافت؛ یک افزایش ۱۴۷ درصدی در هنگامی که خبرهایی در مورد سلفی آن زن پخش شد.

در حالی که نوآر نمی‌تواند مطمئن باشد که چه تعداد از افراد مصمم شدند تخت‌های برنزه را کنار بگذارند اما او می‌گوید تعداد زیادی از افراد می‌خواستند در مورد پیشگیری از سرطان پوست، بیشتر بدانند و این واقعا جالب بود.

نوآر می‌گوید: «آنچه مرا شگفت‌زده کرد، آن است که یک فرد عادی توانست این عکس را روی رسانه‌ی اجتماعی قرار دهد و آن سلفی توانست به‌سرعت پخش شود و روی افرادی که به دنبال اطلاعاتی در مورد سرطان پوست و پیشگیری از آن هستند، چنین تأثیراتی بگذارد.»

 

ایجاد ارتباط

تأثیر آن روی جوانان

کارشناسان می‌گویند که امیدوارند این نوع پست‌ها در آینده بتواند به‌منظور متقاعد کردن نوجوانان برای دوری از تخت‌های برنزه مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر بارنی کنت، یک متخصص پوست ساکن نیویورک می‌گوید که متقاعد کردن نوجوانان برای عمل کردن به توصیه‌ی پزشکان، کار سختی است. این می‌تواند یک راه دیگر برای تحت تأثیر قرار دادن آنها باشد.

کنت می‌گوید: «در اینجا یک عضو از جامعه با همسالانش صحبت می‌کند و احتمالا پیام او به گوش همه خواهد رسید.»

او می‌گوید این با توصیه‌ی سخت‌گیرانه‌ی پزشکان، کاملا متفاوت است.

کنت می‌گوید مسئله در مورد استفاده از موثرترین روش برای جلب توجه‌ی نوجوانان و جوانان است.

او می‌گوید: «من فکر می‌کنم که این یک شکل عالی از ایجاد ارتباط است، البته تا هنگامی که هیچ گونه اطلاعات غلطی وجود نداشته باشد. تا آنجایی که به من مربوط می‌شود، متقاعد کردن افراد به استفاده نکردن از تخت‌های برنزه، برای همه یک پیروزی محسوب می‌شود.»

دکتر میشل گرین، یک متخصص پوست در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک می‌گوید تأثیرگذاری روی نوجوانان قبل از آنکه شروع به استفاده از تخت‌های برنزه کنند، می‌تواند کار دشواری باشد.

او اغلب با افراد حدودا ۲۰ ساله‌ای برخورد می‌کند که در نوجوانی از تخت‌های برنزه‌کننده استفاده کرده‌اند و حالا نگران سرطان پوست هستند.

او می‌گوید: «آنها فکر می‌کنند قرار است برای همیشه زندگی کنند و هیچ اتفاق بدی برایشان نخواهد افتاد. آنچه آنها را بیشتر از سرطان می‌ترساند، آکنه‌ی شدید یا چروک شدن پوست‌شان است.»

گرین می‌گوید چنین پست‌هایی از طرف افرادی که نوجوانان، آنها را همسالان خودشان درنظر می‌گیرند، می‌تواند یک راه خوب برای تحت تأثیر قرار دادن افراد جوانی باشد که در غیر این صورت ممکن است هشدارها را نادیده بگیرند.

او می‌گوید: «چنین عکس‌هایی می‌توانند تا مدت‌ها تأثیرات مثبتی روی افراد بگذارند و باعث شوند که آنها بجای به اشتراک گذاشتن عکس‌های ساحل، به انتشار عکس‌های مربوط به آسیب ناشی از سرطان پوست بپردازند.»

 

منابع

  • healthline

منبع تصاویر 

  • i0.statig
  • localtvwtvr
  • fortunedotcom

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

علل و درمان چین‌های بینی

علل و درمان چین‌های بینی

پوست و مو

جراحی سابسیژن

سابسیژن چیست؟

پوست و مو

محصولاتی مناسب برای مراقبت از پوست صورت

حقایقی پیرامون مراقبت از پوست صورت

پوست و مو

جوش‌های سرسیاه

۸ روش پاک‌سازی جوش‌های سرسیاه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *