سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۸ روش پاک‌سازی جوش‌های سرسیاه

زمانی که دانش‌آموزی دبیرستانی بودم هم‌کلاسی‌ام در کلاس ریاضی به من گفت فکر می‌کند که کک‌ومک‌های روی بینی من قشنگ هستند. آنها کک‌ومک نبودند، بلکه در واقع جوش‌های سرسیاه بودند. اکنون، بیش از یک دهه گذشته است و هنوز هم جوش‌های سرسیاه روی بینی من وجود دارند و همچنان هر روز آنها را روی بینی خود می‌بینم. جوش‌های سرسیاه جوش‌هایی هستند که به سطح پوست می‌آیند. زمانی که منافذ پوست مسدود می‌شوند جوش‌هایی ایجاد می‌شوند که آنها با عنوان جوش‌های سرسفید شناخته می شوند. اما وقتی قسمت بالای آن باز است، جوش سرسیاه ایجاد می‌شود.

روش‌های پاک‌سازی جوش‌های سرسیاه

روش‌های پاک‌سازی جوش‌های سرسیاه

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که جوش‌های سرسیاه به این دلیل تیره هستند که آنچه داخل منافذ پوست است سیاه است. اما واقعیت این است که، جوش‌های سرسیاه به این دلیل به رنگ سیاه یا خاکستری تیره هستند که چربی و سلول‌های مرده پوست که منافذ پوست را مسدود کرده‌اند در زمان قرار گرفتن در معرض هوا اکسید شده و به رنگ تیره درمی‌آیند.
در صورتی‌ که شما هم جوش‌های سرسیاه روی بینی خود دارید ادامه مطلب را مطالعه کنید. شاید تعجب کنید که چگونه می‌توانید از شر آنها از روی بینی‌تان و اطراف آن خلاص شوید. در این مقاله از راستینه ۸ گزینه ارائه ‌شده است که می‌توانید آنها را امتحان کنید، این موارد از درمان‌های DIY تا توصیه‌های متخصص پوست متفاوت هستند، به‌علاوه نکاتی در مورد چگونگی پیشگیری ارائه می‌شود که به شما کمک می‌کند تا از ایجاد جوش‌های سرسیاه جلوگیری کنید.

 

شستن صورت به‌طور منظم

دو بار در روز و پس از ورزش صورت خود را بشویید.

مطمئناً این اولین باری نیست که می‌شنوید شستن صورت به‌طور منظم می‌تواند به درمان آکنه کمک کند.
شستن صورت در صبح برای پاک کردن هرگونه آلودگی یا باکتری که ممکن است شب‌ها روی صورت ایجاد شود، نیز ایده بسیار خوبی است. همچنین شستن مرتب ملحفه روی بالش‌ها نیز حائز اهمیت است.
البته نباید بیش ‌از حد صورت شسته شود چراکه ممکن است باعث خشک شدن پوست شده و در واقع باعث شود پوست، روغن بیشتری برای جبران آن ایجاد کند.
حتماً هرچه سریع‌تر بعد از اتمام ورزش صورت خود را بشویید. درصورتی‌که امکان شستشوی صورت در همان زمان فراهم نبود، استفاده از دستمال مرطوب عالی است. به دلیل آنکه ذرات عرق، خاک و چربی در منافذ پوست تجمع پیدا می‌کنند، باید صورت به‌طور مرتب شستشو شود. در حالت ایده‌آل این امر باید قبل از خشک شدن عرق انجام شود.
شما می‌توانید دستمال مرطوب‌های ملایم صورت را به‌صورت آنلاین یا در داروخانه محلی یا فروشگاه عرضه محصولات زیبایی بیابید.

چسب‌های مخصوص جوش‌های سرسیاه بینی را امتحان کنید.

همه ما شاهد تبلیغاتی با تصویر یک خانم خندان بوده‌ایم که از پاک شدن جوش‌های سرسیاه روی بینی خود خوشحال است. چسب‌های مخصوص جوش‌های سرسیاه به‌طور موقت لایه‌ای از سطح پوست را برمی‌دارند و به همراه آن اغلب چربی و آلودگی اکسید شده که باعث ایجاد جوش سرسیاه می‌شود نیز پاک می‌شود. این چسب‌ها مانع از ایجاد مجدد جوش‌های سرسیاه نمی‌شوند، زیرا در تنظیم تولید چربی پوست نقشی ندارند.
برای کسب بهترین نتیجه، قبل از استفاده از این چسب‌ها صورت خود را در معرض بخار آب قرار دهید (به‌عنوان ‌مثال با استفاده از یک ظرف آب در حال جوش، البته باید بسیار محتاط باشید) تا منافذ پوست باز شوند.
با وجود این‌که چسب‌ها می‌توانند باعث شوند منافذ پوست به‌طور موقت کوچک‌تر به نظر برسند اما این احتمال نیز وجود دارد که چربی‌های طبیعی و مهم و فولیکول‌های مو را که برای پوست مفید هستند از بین ببرند.
می‌توانید این چسب‌ها را به‌صورت آنلاین یا در داروخانه محلی یا فروشگاه عرضه محصولات زیبایی پیدا کنید.

ضدآفتاب فاقد چربی

از ضدآفتاب فاقد چربی استفاده کنید.

استفاده از کرم ضدآفتاب حاوی چربی بر روی پوست دارای جوش غیرمنطقی به نظر می‌رسد چراکه ممکن است این مسئله در نتیجه چربی اضافی باشد. اما مهم این است که بدون توجه به نوع پوستی که دارید، از جمله پوست چرب، خشک یا حساس، حتماً کرم ضدآفتاب بزنید.
خوشبختانه، کرم‌های ضدآفتاب فاقد چربی بسیار مناسبی وجود دارند که به‌طور مؤثر در برابر اشعه UVA و UVB از پوست محافظت می‌کنند. این کرم‌های ضدآفتاب فاقد چربی برای پوست‌های چرب یا مستعد آکنه مناسب هستند.

لایه‌برداری انجام دهید.

ممکن است زمانی که نام لایه‌برداری را می‌شنوید، به نظرتان عملی خشن و دشوار بیاید. چراکه این امر در واقع می‌تواند آکنه‌ها را ملتهب‌تر جلوه دهد.
خوشبختانه، برخی از مواد لایه‌بردار شیمیایی ملایم وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. این نوع از لایه‌بردارها حاوی اسیدهای هیدروکسی آلفا و بتا هستند.
اینها اسیدهای ملایمی هستند که به از بین بردن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کنند. آنها کمک می‌کنند تا پوست پاک‌سازی شده و نفوذ سایر محصولات درمانی به پوست بهتر و مؤثرتر انجام شود.ممکن است در مورد اسید سالیسیلیک برای درمان آکنه شنیده باشید که ماده‌ای موسوم به BHA است.BHA ها محلول در چربی هستند و به پاک‌سازی منافذ کمک می‌کنند.
اسیدهای گلیکولیک و لاکتیک موسوم به AHA هستند که محلول در آب بوده و از منابع طبیعی مانند شیر، میوه یا شکر به‌دست می‌آیند.
فقط به یاد داشته باشید که AHA ها و BHA ها لایه‌ای از پوست را از بین می‌برند، که ممکن است باعث آسیب‌پذیری پوست در برابر اشعه UVA و UVB شود. بنابراین در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب، استفاده از کرم ضد آفتاب با فاکتور SPF مناسب نباید فراموش شود. می‌توانید لایه‌بردارهای ملایم صورت را به‌صورت آنلاین در داروخانه محلی یا فروشگاه عرضه محصولات زیبایی بیابید.

ماسک خاک رس

از ماسک خاک رس استفاده کنید.

خاک رس ماده‌ای مؤثر است که تاریخچه استفاده از آن به دوران باستان باز می‌گردد. خاک رس به پاک کردن چربی اضافی و نرم شدن پوست کمک می‌کند و یا حتی به پاک کردن منافذ مسدود شده از ذرات و آلودگی‌ها کمک کند.
ماسک‌های صورت ساخته‌شده از خاک رس از چسب‌های بینی بهتر عمل می‌کنند، به‌طوری‌که لایه‌ای از پوست را برمی‌دارند. خاک رس می‌تواند به درون منافذ پوست نفوذ کرده و به‌تدریج آلودگی و چربی را از بین ببرد. برخی از ماسک‌های خاک رس حاوی گوگرد هستند که به پاک‌سازی سلول‌های مرده پوست کمک می‌کنند و می‌تواند ظاهر جوش‌های سرسیاه را بهبود بخشند. با این‌ وجود، بسیاری از افراد به گوگرد حساسیت دارند، بنابراین اگر قبلاً از محصول حاوی گوگرد استفاده نکرده‌اید، بهتر است مقداری از آن را روی بازوی خود امتحان دهید.
برای تهیه ماسک‌های خاک رس به‌صورت آنلاین اقدام کنید یا به داروخانه محلی یا فروشگاه عرضه محصولات زیبایی مراجعه کنید.

از ماسک‌های زغال چوب استفاده کنید.

اکنون استفاده از زغال در تمام انواع محصولات در حال گسترش است -به‌عنوان ‌مثال حتی برای ساخت مسواک نیز از آن استفاده می‌شود – که دلایل خوبی نیز برای آن وجود دارد. زغال، سم‌زدایی عالی است. از آن برای کمک به تخلیه آلودگی و سایر ناخالصی‌ها از اعماق منافذ پوست استفاده می‌شود.
بسیاری از ماسک‌های بسیار عالی زغال به‌صورت بدون نسخه در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند. یا اینکه می‌توانید قرص‌های حاوی زغال فعال را در داروخانه بخرید، قرص‌ها را بازکنید و با استفاده از مخلوطی از خاک رس بنتونیت، روغن درخت چای، عسل یا فقط آب ساده، ماسک DIY خود را تهیه کنید.
می‌توانید ماسک‌ سیاه (زغال) بدون نسخه را به‌صورت آنلاین یا در داروخانه محلی یا فروشگاه عرضه محصولات زیبایی بیابید.

پمادهای موضعی رتینوئید

پمادهای موضعی رتینوئید را امتحان کنید.

رتینوئیدهای موضعی از ویتامین A مشتق شده‌اند و با استناد به منابع مورد تأیید برای بهبود آکنه مؤثر هستند. می‌توان آنها را بدون نسخه و یا در انواع داروهای با نسخه تهیه کرد.
رتینول گردش خون را در سلول‌های پوست افزایش می‌دهد و همچنین می‌تواند باعث کاهش چین ‌و چروک شود.
لازم به ذکر است که خانم‌های باردار باید از مصرف رتینول خودداری کنند زیرا مقادیر بیش‌ از حد آن می‌تواند در رشد جنین اختلال ایجاد کند. اگر باردار هستید، می‌توانید برای بهره بردن از تأثیرات مشابه از روغن گل سرخ یا گلاب گز به‌جای رتینول استفاده کنید.می‌توانید رتینوئیدهای موضعی را به‌صورت آنلاین یا در داروخانه محلی یا فروشگاه عرضه محصولات زیبایی پیدا کنید.

از ژل اسید سالیسیلیک استفاده کنید.

اسیدهای سالیسیلیک می‌توانند به حل شدن کراتین که منافذ پوست را مسدود کرده و باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه می‌شود، کمک کنند.
این ماده همچنین لایه‌برداری مؤثر است، اما باید از آن تنها در قسمت‌هایی از بدن که دارای جوش‌های سرسفید یا جوش‌های سرسیاه هستند استفاده کنید. بر اساس منابع معتبر، استفاده از آن در تمام بدن می‌تواند منجر به مسمومیت با منبع سالیسیلات شود.می‌توانید ژل اسید سالیسیلیک را به‌صورت آنلاین یا در داروخانه محلی یا فروشگاه عرضه محصولات زیبایی بیابید.

برنزه کردن پوست خود

نکات پیشگیرانه

از اقدام برای برنزه کردن پوست خود اجتناب کنید.

شاید تمایل داشته باشید هر از گاهی پوست خود را برنزه کنید، اما اگر تلاش می‌کنید که جوش‌های سرسیاه روی بینی خود را از بین ببرید، بهتر است از برنزه کردن پوست خود منصرف شوید.
این امر به آن دلیل است که محصولات برنزه‌کننده می‌توانند باعث تیره‌تر شدن و برجسته‌تر شدن جوش‌های سرسیاه شوند. حتی بدتر این‌که، ممکن است منافذ دیگری را مسدود کنند و منجر به ایجاد جوش‌های بیشتری شوند.

بیش ‌از حد از هیچ محصولی استفاده نکنید.

مصرف بیش ‌از حد محصولات به‌طور همزمان، حتی اگر آنها برای مقابله با آکنه طراحی ‌شده باشند، می‌تواند سلامتی پوست شما را تحت‌الشعاع خود قرار دهد و در واقع باعث تشدید جوش‌های سرسیاه روی بینی شود.
تنها از یک یا دو محصول استفاده کنید و به خاطر داشته باشید که باید از مرطوب‌کننده نیز استفاده کنید زیرا پوستی که خیلی خشک است باعث تولید چربی اضافی می‌شود که این امر می‌تواند باعث افزایش جوش‌های سرسیاه شود.

بنزوئیل پراکسید

از مصرف بنزوئیل پراکسید خودداری کنید.

بنزوئیل پراکسید یک ماده رایج و مؤثر است که در بسیاری از داروهای بدون نسخه برای آکنه یافت می‌شود. ضدالتهاب است، به این معنی که به تسکین آکنه‌های ملتهب مانند موارد دارای کیست، جوش‌های حاوی چرک، کورک‌ها و برآمدگی‌ها کمک می‌کند.
اما جوش‌های سرسیاه و سرسفید از انواع آکنه‌های التهابی محسوب نمی‌شوند، بنابراین بنزوئیل پراکسید اثر ویژه‌ای بر روی آنها نخواهد داشت. البته ضرری نیز ندارد، اما احتمالاً کمکی هم به شما نخواهد کرد. بنزوئیل پراکسید باعث ایجاد لکه بر روی حوله‌ها و لباس‌ها می‌شود، بنابراین هنگام استفاده از آن احتیاط کنید.

خارج کردن جوش‌های سرسیاه

این عمل شامل فرایند خارج کردن جوش با فشار مستقیم بر روی آن نقطه است. بهتر است این کار به فرد متخصص سپرده شود. متخصصین پوست یا متخصصین زیبایی دارای ابزارهای مخصوصی هستند که می‌توانند توسط آن‌ها این کار را به‌طور صحیح انجام دهند.
تلاش برای فشردن و خارج کردن جوش‌های سرسیاه روی بینی توسط خود فرد و بدون کمک حرفه‌ای می‌تواند منجر به قرمزی، سوزش یا زخم دائمی شود.

جوش‌های سرسیاه

خلاصه

وجود جوش‌های سرسیاه بینی شایع است. با وجود آنکه آنها بی‌ضرر هستند، می‌توانند آزاردهنده باشند. شستن صورت به‌طور روزانه، استفاده از ضدآفتاب فاقد چربی و استفاده از چسب‌های بینی، رتینول‌ها یا محصولاتی که حاوی اسید سالیسیلیک هستند ممکن است به خارج کردن آنها از بینی شما کمک کنند.
ممکن است مواد برنزه کننده باعث شوند جوش‌های سرسیاه برجسته‌تر به نظر برسند. اگر می‌خواهید جوش‌های سرسیاه را خارج کنید و از بین ببرید، بهتر است از فردی حرفه‌ای کمک بگیرید که دارای ابزارهای ضدعفونی شده باشد و از روشی مناسب برای جلوگیری از ایجاد جای زخم و تحریک بیشتر استفاده کند.

 

منابع

 • healthline
 • Bozzo P, et al. (2011). Safety of skin care products during pregnancy. Treating pimples.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3114665/
 • Capitano B, et al. (2014). Modulation of sebum oxidation and interleukin. DOI:
  ۱۰٫۱۱۱۱/jdv.12431
 • Chin RL, et al. (2007). Salicylate toxicity from ingestion and continued dermal absorption.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2859737/
 • Leyden J, et al. (2017). Why topical retinoids are mainstay of therapy for acne. DOI:
  ۱۰٫۱۰۰۷/s13555-017-0185-2
 • Moosavi M. (2017). Bentonite clay as a natural remedy.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5632318/
 • Treating pimples. (2018).
  aad.org/public/kids/skin/acne-pimples-zits/treating-pimples
 • What is acne? (2016).
  niams.nih.gov/health-topics/acne#tab-causes

منبع تصاویر 

 • moisturizecreams
 • produto.mercadolivre
 • lifemedaesthetics
 • smartstyletoday
 • medshopexpress
 • proactiv
 • medium
 • eminenceorganics

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

ریپورتاژ

ویتامین آ و انواع آن

معرفی ۷ ماده غذایی سرشار از ویتامین A که نباید از آنها غافل شد

زیبایی

هدف از اگزیمیا

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *