سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آیا ورزش بیش از حد می تواند برای قلب مردان مضر باشد؟

وقتی که صحبت از ورزش به میان می آید آیا می توانید این کار پسندیده را زیاد انجام دهید؟ مطالعه ای جدید نشان می دهد که مردان سفید پوستی که بیش از هفت ساعت در هفته ورزش می کنند، ۸۶ درصد بیشتر در معرض تجمع پلاک در شریان ها هستند. هیچ گونه خطر بالایی در میان مردان یا زنان سیاه پوست وجود نداشت.

ورزش بیش از حد مردان

تجمع پلاک نشانه هشدار دهنده مهمی برای احتمال خطر بیماری های قلبی در آینده است. دیپیکا لادو نویسنده این مطالعه گفت: “ما از این یافته ها شگفت زده شدیم، عمدتا به این دلیل که اساسا ما از ورزش به عنوان دارو یاد می کنیم و هرگز فکر نمیکردیم که ممکن است ورزش بیش از حد داشتن فواید برای بیماری های قلبی و عروقی را محدود کند.”

وی استادیار فیزیوتراپی است. اما لادو نمی خواهد هیچ مردی ورزش را کاهش دهد چراکه سوال های بسیاری وجود دارند که باید پاسخ داده شوند.

وی خاطر نشان کرد: “آنچه که مشاهده کردیم، تنها یک ارتباط است و ما نمی توانیم بگوییم فعالیت بدنی بالا در واقع سبب ایجاد پلاک در مردان سفید پوست می شود.”

لادو توضیح داد:”و ما قطعا نمی خواهیم بگوییم که ورزش برای شما بد است. در حقیقت شاید این مسئله باشد که به طور متوسط مردان سفید پوست تقریبا با خطر بالاتری برای ابتلا به تجمع پلاک نسبت به دیگر مردان مواجه هستند و ورزش در واقع از تجمع پلاک جلوگیری می کند. ما درست نمی دانیم.” “برای درک اینکه واقعا چه اتفاقی می افتد تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.”

حداقل یکی دیگر از متخصصین این موضوع را قبول کرد که منظور این نیست که مردم باید ورزش را متوقف کنند. دکتر گرگ فونارو، استاد قلب و عروق در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، گفت که این یافته ها “توازن داده هایی، که نشان می دهند سطح بالاتری از فعالیت های ورزشی و در کل فعالیت های فیزیکی با ریسک کمتر رویدادهای قلبی و عروقی مرتبط است، را از بین نمی برند. ”

وی افزود: “با این حال، باید به این نکته اشاره کرد که ورزش به تنهایی نمی تواند بر سایر عوامل خطر قلبی عروقی غلبه کند. و حفظ سطح سالم فشارخون، کلسترول و وزن بدن و نیز عدم مصرف سیگار حیاتی است، حتی اگر فرد فعالیت بدنی منظم داشته باشد”.

 

خطر قلبی عروقی

برای بررسی اینکه چگونه ورزش میتواند در طول زمان بر سلامت قلب تاثیر بگذارد، محققان نزدیک به ۳۲۰۰ زن و مرد سفید و سیاه را ثبت نام کردند. همه افراد در سن ۱۸ تا ۳۰ سالگی ثبت نام کردند و همه در یکی از این چهار شهر ساکن بودند: بیرمنگام، شیکاگو، مینیاپولیس یا اوکلند.

محققان داوطلبان را از سال ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۱ مورد مطالعه قرار دادند. در طی آن زمان، شرکت کنندگان به صورت روتین فعالیت بدنی خود را گزارش دادند و برای حداقل سه آزمون پیگیری، که شامل سی تی اسکن برای اندازه گیری تجمع پلاک بود، احضار میشدند.

دستورالعمل های فعالیت فیزیکی فعلی ایالات متحده، ۱۵۰ دقیقه فعالیت متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید در هفته را توصیه میکنند. شرکت کنندگان بسته به سطوح ورزشی متوسط، به سه گروه تقسیم شدند. یک گروه زیر سطح توصیه شده در دستورالعمل ورزش کردند. گروه دیگر طبق دستورالعمل ورزش کردند، و گروه پایانی سه برابر بیشتر از سطح توصیه شده ورزش کردند.

لادو گفت: “ما الگوهای تمرینی ۲۵ ساله داشتیم که می توانستیم در افرادی که از جوانی تا میانسالی در مطالعه شرکت کرده بودند، این الگوها را مورد بررسی قرار دهیم.”

در نهایت، تیم تحقیقاتی دریافت که در مجموع – در هنگام جمع آوری نژاد و جنسیت – کسانی که در میان گروه با بیشترین ورزش قرار داشتند، ۲۷ درصد بیشتر احتمال ایجاد انسداد پلاک را تا زمان رسیدن به سن میانسالی داشتند.

اما پس از تجزیه بیشتر گروه ها، نویسندگان تعیین کردند که تنها مردان سفید پوست با ریسک بالاتری برای ابتلا به تجمع پلاک رو به رو هستند و سپس همتایان آنها که در گروه با ورزش کم بودند. ”
لادو تکرار کرد: اما باز هم، ما نمی توانیم بگوییم فعالیت بدنی باعث ایجاد پلاک می شود.

وی همچنین اذعان کرد این مطالعه محدودیت هایی دارد. وی اشاره کرد یک محدودیت این مطالعه این بود که تعداد اندکی از گروه افراد با ورزش بالا سیاه پوست بودند، و این باعث می شود نتیجه گیری قطعی دشوار شود.

لادو افزود: “ما واقعا هنوز هیچ ایده ای نداریم، که چه چیزی ممکن است از لحاظ زیست شناختی در این مسئله نقش داشته باشد که میتواند منجر به اختلاف در نحوه ورزش در برخی افراد شود و در برخی دیگر تاثیری نداشته باشد. ”

وی گفت: “اما آنچه من می توانم بگویم این است که شاید این مطالعه نشان می دهد که پزشکان نباید فرض کنند که بیمارانشان سالم هستند به این دلیل که آنها زیاد ورزش می کنند. شاید چیزهایی دیگر وجود داشته باشد که باید هنگام بررسی پرونده پزشکی کلی بیمار مورد توجه قرار دهند.”

این مطالعه ۱۶ اکتبر در پرونده های کلینیک مایو منتشر شد.

 

منابع

  • Deepika Laddu, Ph.D., assistant professor, physical therapy, College of Applied Health Sciences, University of Illinois at Chicago; Gregg Fonarow, M.D, professor, cardiology, University of California, Los Angeles; October 16, 2017, Mayo Clinic Proceedings
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • timedotcom.files.wordpress
  • rd

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

تغذیه و سلامتی

خواص مفید جو

جو و خواص مفید این دانه برای سلامتی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *