مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اخبار تشخیص اعتیاد به کوکائین با اثر انگشت

تشخیص اعتیاد به کوکائین با اثر انگشتافزودن دیدگاه

برطبق یک مطالعه‌ی جدید، یک تست اثر انگشت آزمایشی می‌تواند در عرض چند ثانیه ثابت کند که آیا یک نفر از کوکائین استفاده کرده است یا نه.

دانشمندان می‌گویند که این تست ممکن است راه را برای شناسایی مصرف‌کنندگان سایر مواد مخدر مانند هروئین و اکستازی هموار کند.

تشخیص اعتیاد به کوکائین با اثر انگشت

تست تشخیص اعتیاد 

ملانی بیلی، مدرس شیمی و یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: «این یک موفقیت واقعی در ارائه‌ی یک روش فوری و غیرتهاجمی برای آزمایش مواد مخدر به بازار است که در عرض چند دقیقه، یک نتیجه‌ی قطعی فراهم خواهد کرد. ما در حال حاضر در حال کار کردن روی یک روش ۳۰ ثانیه‌ای هستیم.»

محققان این مطالعه توضیح می‌دهند هنگامی که مردم کوکائین مصرف می‌کنند، مقادیر کمی بنزوئیل اکگونین و متیل اکگونین دفع می‌کنند. این مواد شیمیایی را می‌توان حتی پس از شستشوی دستها نیز در باقی‌مانده‌ی اثرانگشت شناسایی کرد.

برای این مطالعه، ۲۳۹ مجموعه اثر انگشت از بیماران مراکز اعتیاد و همچنین از یک گروه کنترل بزرگ‌تر از افراد غیرمعتاد جمع‌آوری شد.

بیلی می‌گوید: «این آزمایش، غیرتهاجمی و بهداشتی است و نمی‌تواند جعل شود. با توجه به ماهیت آزمایش، هویت اشخاص و استفاده‌ی آنها از مواد، همگی در داخل خود نمونه ثبت شد.»

محققان بریتانیایی، این آزمایش را با همکاری موسسه‌ی پزشکی قانونی هلند در هاگ و انگشت‌نگاری هوشمند کمبریج انگلستان انجام دادند. آنها از کاغذ کروماتوگرافی برای جمع‌آوری نمونه‌های اثرانگشت استفاده کردند و تکنیکی به نام طیف سنجی توده اسپری کاغذی را به‌کار بردند.

کاتیا کوستا، دانشجوی دکترا در آزمایشگاه دانشگاه بیلری و مسئول این مطالعه می‌گوید: «استفاده از طیف‌سنجی توده اسپری کاغذی در حوزه پزشکی قانونی در حال افزایش است، چون بسیار حساس است و راه‌اندازی سیستم آزمایش با آن کار راحتی است. این یونیت‌ها در زمان آزمایشگاه صرفه‌جویی می‌کنند.»

کوستا می‌گوید: «این اولین بار است که از این روش برای تشخیص وجود مواد مخدر در اثر انگشت استفاده می‌شود و نتایج ما نشان می‌دهند که این تکنیک در تشخیص مصرف کوکائین در میان بیماران، ۹۹ درصد موثر بوده است.»

این محققان می‌گویند که آزمایش جدید می‌تواند در عرض ۱۰ سال برای استفاده در موارد قانونی آماده شود. آنها خاطرنشان می‌کنند که تست‌های مرسوم مواد که بر مایعات بدن تکیه می‌کنند، می‌توانند خطرات بیولوژیکی ایجاد کنند و نگهداری یا دفع آنها سخت‌تر است.

این مطالعه اخیرا در مجله‌ی شیمی بالینی منتشر شد.

مقاله مرتبط : ترک اعتیاد

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اخبار

مسمومیت اپیوئید

افزایش بیش از حد مرگ و میر افراد بستری شده در بیمارستان پس از مسمومیت اپیوئید

اخبار

سوء مصرف مسکن های درد

سوء مصرف مسکن های درد، اغلب به یک کار خانوادگی تبدیل می‌شود!

اطلاعات دارویی

عوارض جانبی

متادون برای درمان اعتیاد

اخبار

یکی دیگر از معضلات مواد مخدر!

یکی دیگر از معضلات مواد مخدر!

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

مصرف هروئین

مصرف هروئین، اعتیاد، اثرات و ترک هروئین

رانینگ تایتل

شکست عشقی

شکست عشقی و آسیب های آن

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

نمک حمام

مخدر نمک حمام چیست؟ مشکلات، مواد اولیه و خطرات آن

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

کروکودیل

کروکودیل چیست؟ اثرات کروکودیل بر بدن

اخبار

سیگارهای الکترونیکی

سیگارهای الکترونیکی زمینه‌ ای برای سیگاری شدن نوجوانان!

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *