سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تشخیص اعتیاد به کوکائین با اثر انگشت

برطبق یک مطالعه‌ی جدید، یک تست اثر انگشت آزمایشی می‌تواند در عرض چند ثانیه ثابت کند که آیا یک نفر از کوکائین استفاده کرده است یا نه.

دانشمندان می‌گویند که این تست ممکن است راه را برای شناسایی مصرف‌کنندگان سایر مواد مخدر مانند هروئین و اکستازی هموار کند.

تشخیص اعتیاد به کوکائین با اثر انگشت

تست تشخیص اعتیاد 

ملانی بیلی، مدرس شیمی و یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: «این یک موفقیت واقعی در ارائه‌ی یک روش فوری و غیرتهاجمی برای آزمایش مواد مخدر به بازار است که در عرض چند دقیقه، یک نتیجه‌ی قطعی فراهم خواهد کرد. ما در حال حاضر در حال کار کردن روی یک روش ۳۰ ثانیه‌ای هستیم.»

محققان این مطالعه توضیح می‌دهند هنگامی که مردم کوکائین مصرف می‌کنند، مقادیر کمی بنزوئیل اکگونین و متیل اکگونین دفع می‌کنند. این مواد شیمیایی را می‌توان حتی پس از شستشوی دستها نیز در باقی‌مانده‌ی اثرانگشت شناسایی کرد.

برای این مطالعه، ۲۳۹ مجموعه اثر انگشت از بیماران مراکز اعتیاد و همچنین از یک گروه کنترل بزرگ‌تر از افراد غیرمعتاد جمع‌آوری شد.

بیلی می‌گوید: «این آزمایش، غیرتهاجمی و بهداشتی است و نمی‌تواند جعل شود. با توجه به ماهیت آزمایش، هویت اشخاص و استفاده‌ی آنها از مواد، همگی در داخل خود نمونه ثبت شد.»

محققان بریتانیایی، این آزمایش را با همکاری موسسه‌ی پزشکی قانونی هلند در هاگ و انگشت‌نگاری هوشمند کمبریج انگلستان انجام دادند. آنها از کاغذ کروماتوگرافی برای جمع‌آوری نمونه‌های اثرانگشت استفاده کردند و تکنیکی به نام طیف سنجی توده اسپری کاغذی را به‌کار بردند.

کاتیا کوستا، دانشجوی دکترا در آزمایشگاه دانشگاه بیلری و مسئول این مطالعه می‌گوید: «استفاده از طیف‌سنجی توده اسپری کاغذی در حوزه پزشکی قانونی در حال افزایش است، چون بسیار حساس است و راه‌اندازی سیستم آزمایش با آن کار راحتی است. این یونیت‌ها در زمان آزمایشگاه صرفه‌جویی می‌کنند.»

کوستا می‌گوید: «این اولین بار است که از این روش برای تشخیص وجود مواد مخدر در اثر انگشت استفاده می‌شود و نتایج ما نشان می‌دهند که این تکنیک در تشخیص مصرف کوکائین در میان بیماران، ۹۹ درصد موثر بوده است.»

این محققان می‌گویند که آزمایش جدید می‌تواند در عرض ۱۰ سال برای استفاده در موارد قانونی آماده شود. آنها خاطرنشان می‌کنند که تست‌های مرسوم مواد که بر مایعات بدن تکیه می‌کنند، می‌توانند خطرات بیولوژیکی ایجاد کنند و نگهداری یا دفع آنها سخت‌تر است.

این مطالعه اخیرا در مجله‌ی شیمی بالینی منتشر شد.

مقاله مرتبط : ترک اعتیاد

 

منابع

  • University of Surrey, news release, September 2017
  • medlineplus
  • HealthDay

منبع تصاویر 

  • cdn.images.express
  • media.healthday

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

ماری‌جوانا

ماری‌جوانا و تاثیرات آن بر سلامت جسم و ذهن

دسته‌بندی نشده

شیر دادن به نوزاد

اکسی توسین

روغن ها

روغن اسانس نعناع فلفلی

فواید استفاده از روغن اسانس نعناع فلفلی!

تغذیه و سلامتی

کنترل اضطراب با مواد غذایی

کنترل اضطراب با مواد غذایی!

سلامت عمومی

داروهای تزریقی

چه داروهایی به بهبود درد سرطان کمک می کنند؟

سلامت روان

دادن تلفن به فرزندتان

اعتیاد بچه ها به تلفن های هوشمند

سلامت عمومی

موافقان بچه دار شدن

نظر جوانان درباره بچه دار شدن چیست؟

اختصاصی

سیلوسایبین (قارچ جادویی)

ماشروم چیست؟ تاثیرات ماشروم بر بدن

اختصاصی

کروکودیل

کروکودیل چیست؟ اثرات کروکودیل بر بدن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *