سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

HIV در برابر داروهای نجات دهنده زندگی مقاومت پیدا می کند!

مطالعه جدید در مورد بازگشت به روزهای بد گذشته، هشدار میدهد، زمانی که هیچ داروی موثری برای مبارزه با HIV ، ویروسی که موجب بیماری ایدز میشود، وجود نداشت.

این مطالعه جدید در تاریخ ۱ دسامبر، روز جهانی ایدز، بررسی داده های مربوط به بیش از ۵۶۰۰۰ بزرگسال مبتلا به HIV در کشورهای جنوب صحرای آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین را منتشر کرد.

HIV

در مجموع، بیماران در ۶۳ کشور با درآمد پایین و متوسط بررسی شدند و همگی بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶ درمان با داروهای ضد ویروسی را شروع یا مجددا آغاز به درمان کرده بودند.
این مطالعه نشان داد که این ویروس به داروهای نجات دهنده زندگی مقاومت پیدا کرده است. مقاومت در برابر داروها بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ افزایش یافت و به نزدیک ۱۰ درصد از افراد مورد آزمایش قرار گرفته، رسید.

مقاومت به دارو در کشورهای شرق و جنوب آفریقا سریعتر افزایش یافت.

محققان هشدار دادند اگر همین روند ادامه یابد، حتی مقاومت ۱۰ درصدی یا بیشتر به معنی ۸۹۰۰۰۰ مورد مرگ و میر بیشتر ناشی از ایدز در مناطق جنوب صحرای آفریقا همراه با ۴۵۰۰۰۰ عفونت جدید، تا سال ۲۰۳۰ است.

این تیم تحت سرپرستی راویندرا گوپتا، استاد عفونت و ایمنی در کالج دانشگاه لندن در انگلستان، اظهار داشت: بیماران با مقاومت دارویی بیشتر احتمال داشت که قبلا داروهای ضد رتروویروسی، اغلب در دوران بارداری، مصرف کرده باشند.

گوپتا در نشست خبری دانشگاه گفت: “درمان های اچ آی وی در سال های اخیر بسیار بهبود یافته اند و نزدیک به ۲۱ میلیون نفر در سراسر جهان در حال درمان با داروهای ضد رتروویروسی هستند. با این حال برای پایان دادن به بیماری همه گیر ایدز به عنوان تهدیدی برای سلامت عمومی، به حداقل رساندن مقاومت در برابر دارو، بخشی از پاسخ خواهد بود.”

گوپتا در ادامه گفت: چگونه HIV در داروهای ضد رتروویروسی قوی تغییر می کند؟ فاصله در درمان، این تغییر را تسهیل می کند.

وی توضیح داد: “بسیاری از افراد مبتلا به مقاومت ویروسی پس از درمان با داروهای ضد رتروویروسی، پس از درمان با داروهای ضد ویروسی، مصرف داروهای خود را، اغلب به دلایل شخصی، مشکل دسترسی به ارائه دهندگان درمان یا مسائل مربوط به عرضه دارو در جوامعی با درآمد پایین، متوقف میکنند “.

وی گفت: “هنگامی که این افراد در آینده دوباره شروع به درمان میکنند، احتمال کمتری دارد که به درمان پاسخ دهند و ممکن است گونه های مقاوم در برابر دارو را به دیگران انتقال دهند.”

گوپتا گفت: یافته های جدید “نشان دهنده اهمیت بهبود نحوه نظارت بر مقاومت به دارو هستند و نشان میدهند ما باید کدام داروها را در درمان های اولیه بگنجانیم”.

این مطالعه کشورهای ثروتمند را بررسی نکرد، اما تحقیقات قبلی نشان داده اند که میزان مقاومت به داروهای ایدز در این کشورها پایدار بوده و یا در حال کاهش است.

این مطالعه ۳۰ نوامبر در بیماریهای عفونی Lancet منتشر شد.

مقاله مرتبط : درمان HIV مانع انتقال این ویروس به شریک جنسی میشود.

 

منابع

  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • http://hpstic.vn

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

اسهال

اسهال و راه‌های درمان آن

اطلاعات دارویی

اسیکلوویر

موارد استفاده و عوارض اسیکلوویر

اطلاعات پزشکی

علائم حاملگی خارج از رحم

بارداری خارج از رحم چیست؟

اطلاعات دارویی

متادون

موارد استفاده و عوارض متادون

بارداری

گرفتگی پا در بارداری

گرفتگی عضلات پا در بارداری

اطلاعات دارویی

لوپرامید

موارد استفاده و عوارض لوپرامید

اطلاعات پزشکی

درد کمر

درد لگن و کشاله ران در دوران بارداری!

اطلاعات دارویی

جوانه گندم

خواص جوانه گندم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *