سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

گرفتگی عضلات پا در بارداری

گرفتگی های پا در شب یکی از دلایل اصلی اختلال خواب شبانه برای زنان باردار است. گرفتگی عضلات ساق پا در شب باعث درد می شود و با اسپاسم یا سفتی عضلانی ناگهانی همراه است. درد ناشی از این گرفتگی می تواند خواب شما را مختل کند و ممکن است چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. گرفتگی عضلات پا یک علامت طبیعی باردرای است که اغلب در سه ماهه دوم و سوم بروز می کند. گرفتگی پا همان طور که شکم شما بزرگتر میشود، می تواند بدتر شود. در حالی که ممکن است در طول روز نیز احساس درد ناخوشایند ناشی از گرفتگی پا داشته باشید، اما بیشتر گرفتگی پا یک مشکل شبانه است.

گرفتگی پا در بارداری

علل گرفتگی های پا در دوران بارداری چه هستند؟

بیشتر موارد گرفتگی پا در شب هنگام، در دوران بارداری دلیلی ندارند که پزشکان آن را پیدا کنند. برخی از علل احتمالی عبارتند از: پا یا ساق پا که متفاوت از حالت طبیعی باشد. مثلا کف پای صاف. در صورت نشستن در موقعیت نامناسب و یا نشستن در یک وضعیت در مدت زمانی طولانی. پیاده روی روی کف های سیمانی برای مدت زمان طولانی. عدم مصرف کافی مایعات و کم شدن آب بدن. تمرینات جسمی که عادت به انجام نداشته اید. سطح منیزم پایین در خون نیز می تواند باعث گرفتگی عضلات پا شود.

پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی موجب گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری می شود، اما یک نظریه این است که عضلات در پای شما به خاطر حمایت از وزن دوران بارداری شما خسته میشوند. نظریه دیگر رحم سنگین شماست که به عروق خونی که خون را از اندام های پایین بدن به قلب شما منتقل می کنند، فشار وارد میکند. این فشار می تواند موجب گرفتگی عضلات پا شود. زمانی کارشناسان اعتقاد داشتند که کمبود کلسیم موجب گرفتگی عضلات پا میشود. اما دیگر، پزشکان این مسئله را باور ندارند. یک تحقیق به خوبی نشان داد که زنان بارداری که کلسیم مصرف می کردند، بیشتر از زنان بارداری که پلاسبو مصرف می کردند، از مشکلات ناشی از گرفتگی پا رهایی نیافتند. در حال حاضر پیشنهاد می شود که سطوح پایین منیزم در خون می تواند باعث ایجاد گرفتگی عضلات پا شود.

 

کشش پا

چگونه از گرفتگی پا جلوگیری کنیم؟

 • اگر به طور معمول کم ورزش میکنید، رکاب زدن با دوچرخه ثابت چند دقیقه قبل از خواب، ممکن است کمک کند.
 • تمرینات کششی انجام دهید.
 • از کفش هایی با تکیه گاه سفت و محکم، به ویژه در پشت پا در اطراف پاشنه، استفاده کنید.
 • بستر رختخواب راحتی را انتخاب کنید و پاهای خود را در پتو یا ملحفه نپیچید.
 • آب فراوان بنوشید.
 • مقدار مصرف کافئین را محدود کنید.
 • در حال ورزش کردن سرد بمانید، و در هوای بسیار گرم و یا اتاق گرم ورزش نکنید.

از آنجا که کم آبی بدن یک عامل احتمالی گرفتگی عضلات پا است، شما می توانید این نشانه ناراحت کننده بارداری را با نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات به حداقل برسانید. همچنین می توانید با پیاده روی روزانه از این مشکل رهایی یابید (مگر اینکه پزشک توصیه کرده باشد پیاده روی نکنید)؛ در طول روز چندین بار مچ پا و انگشتان پا را چرخش دهید؛ و حرکات کششی عضلات ساق پا را انجام دهید.

 

ماساژ آب گرم

سعی کنید از خستگی بسیار زیاد اجتناب کنید، زیرا گاهی اوقات خستگی ممکن است به گرفتگی پا منجر شود. بعضی از زنان متوجه میشوند که دوش آب گرم قبل از خواب کمک می کند تا ماهیچه های آنها شل شوند. اگر همسر مشتاقی داشته باشید، میتوانید از او بخواهید قبل از خواب، پای شما را ماساژ دهد.

با این حال، حتی با تمام این اقدامات پیشگیرانه، باز هم ممکن است گرفتگی پا را تجربه کنید. هنگامی که گرفتگی عضلانی را تجربه میکنید، باید پای خود را صاف نگه دارید و به آرامی انگشتانتان پا را به سمت سر خود قرار دهید. این کار ممکن است در ابتدا ناراحت کننده باشد، اما به تدریج درد را تسکین خواهد داد. در مواردی که تا پنج دقیقه گرفتگی طول میکشد، می توانید با آب گرم روی ماهیچه پا یا حمام آب گرم درد را تسکین دهید. همچنین می توانید مالیدن یخ پیچیده شده در حوله را امتحان کنید.

 

پزشک زنانچه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

گرفتگی عضلات پا اغلب یک نشانه طبیعی بارداری است، آنها باید بدون مداخله پزشکی از بین بروند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است گرفتگی عضلات پا ای از این باشد که مسئله ای جدی تر مانند لخته شدن خون وجود دارد. (لخته شدن خون معمولا به ندرت اتفاق بیفتد، اما خطر ابتلا به لخته شدن در هنگام بارداری به دلیل تغییرات قلب و عروق در بدن شما بیشتر است.) اگر متوجه شدید که گرفتگی پا به شدت دردناک است؛ اغلب رخ می دهد؛ یا با تورم پا، حساسیت به لمس، گرما، یا قرمزی همراه است، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 

منابع

 • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

 • pinterest
 • sclerodermanews
 • littlebutterflylondon
 • parents

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

کمک های اولیه

رگ به رگ شدن مچ پا

درمان مچ پای رگ به رگ شده

اطلاعات پزشکی

علائم حاملگی خارج از رحم

بارداری خارج از رحم چیست؟

اطلاعات پزشکی

درد کمر

درد لگن و کشاله ران در دوران بارداری!

اطلاعات دارویی

جوانه گندم

خواص جوانه گندم

اطلاعات پزشکی

دیابت بارداری

دیابت بارداری: علائم، علل، تشخیص و درمان آن

اطلاعات پزشکی

عکس های سونوگرافی

آیا فرزند من پسر است یا دختر؟

بارداری

تمرین حالت زایمان

حالت زایمان را تمرین کنید!

اطلاعات پزشکی

درد لگن

درد لگن در دوران بارداری

اطلاعات پزشکی

سفر دردوران بارداری

مسافرت در دوران بارداری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *