سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آیا فرزند من پسر است یا دختر؟

امواج فراصوت یا سونوگرافی در دوران بارداری اهداف متنوعی دارد، اما استفاده ای که اغلب بیشترین توجه به آن می شود، توانایی این تکنولوژی برای نشان دادن جنسیت نوزاد است.

 

سونوگرافی

سونوگرافی و پیش بینی جنسیت!

برخی از والدین آینده نمی توانند منتظر بمانند که ببینند آیا فرزندشان پسر است یا دختر، در حالی که برخی دیگر تصمیم می گیرند دانستن جنسیت فرزند را تا تولد به تاخیر بیندازند. در هر صورت، سونوگرافی – تصویر سیاه و سفید لکه دار که از یک اسکن امواج فراصوت حاصل می شود – اولین عکس کودک و اولین 
شانس زوج ها برای دیدن جنین در حال رشد است. 
سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویری روی یک صفحه از کودک در رحم مادر استفاده می کند. اسکن ها معمولا دو بار در دوران بارداری انجام می شوند، اما یکی از این اسکن ها که بین هفته 
۱۸ و ۲۲ انجام می شود، زمانی است که اگر والدین بخواهند بدانند، سونوگرافر (تکنسین سونوگرافی) ممکن است جنسیت بچه را شناسایی کند.

 

اتاق بچه

علت دانستن جنسیت جنین برای مادران و پدران چیست؟

به گفته دکتر استفان کار، مدیر مرکز تشخیص بارداری و تصویربرداری تشخیصی مادر و جنین در بیمارستان زنان و نوزادان، والدین منتظر که می خواهند جنسیت فرزند خود را تا زمان تولد محرمانه نگه دارند، در اقلیت هستند. حدود ۸۵ درصد از زوج ها می خواهند قبل از زایمان از جنسیت کودک اطلاع یابند. آنها این کار را به چندین دلیل انجام می دهند: برای این که بدانند اتاق کودک را چه رنگی نقاشی کنند، انتخاب نام یا قانع کردن کنجکاوی هایشان درباره ترکیب خانواده.
 با این حال، کار گفت “مردم بیشتر و بیشتر به ما می گویند که می خواهند تا زمان تولد کودک منتظر بمانند تا جنسیت جنین را متوجه شوند.
 او خاطر نشان کرد: “این آخرین مورد تعجب برانگیز فوق العاده است که باقی مانده است.”
 کار گفت که زوج ها بارها و بارها از او خواسته اند که جنسیت کودک را بنویسند و پاسخ را در پاکتی مهر و موم شده قرار دهند. این کار به این دلیل است که برخی از والدین آینده میخواهند به منظور به اشتراک گذاشتن اخبار، برای خانواده و دوستان، جشن تعیین جنسیت برگزار کنند.
 بعد از پایان دادن به بازی حدس و گمان، دلایل پزشکی برای این امر وجود دارند که چرا مادران و پدران ممکن است بخواهند جنسیت نوزاد خود را از طریق سونوگرافی متوجه شوند. کار در گفت وگو با Live Science :گاهی اوقات دانستن جنسیت می تواند به والدین در تصمیم گیری های آگاهانه در مورد خود حاملگی کمک کند ، از جمله در مورد بیماری های خاص هر جنسیت. 
طبق کلینیک مایو، مثالی از این موارد، هیپرپلازی مادرزادی آدرنال ، یک بیماری ژنتیکی است که ممکن است فرزندان دختر اندام های دستگاه تناسلی داشته باشند که بیشتر از زنان، در مردان ظاهر می شوند. 
اخیرا، همانطور که زوج های بیشتری از روش های لقاح خارج رحمی یا آی وی اف(IVF) برای بچه دارشدن استفاده می کنند، مسئله انتخاب جنسیت کودک برای اهداف “تعادل خانواده” و نه به دلایل پزشکی، بحث برانگیز و باعث بالا رفتن نگرانی های اخلاقی شده است.
 به گفته کار، استاد مامایی و زنان در دانشکده پزشکی، در اینجا به شش واقعیت مهم در مورد گزینش سونوگرافی و تعیین جنسیت اشاره شده است.

 

تعیین جنسیت

واقعیت های مهم در مورد گزینش سونوگرافی و تعیین جنسیت:

هنگامی که تخمک بارور می شود، جنسیت نوزاد تعیین می شود. 
در زمان انعقاد نطفه، خیلی زودتر از این که زنان حتی متوجه شوند که باردار هستند، خواه کودک پسر یا دختر باشد، تعیین می شود.
 هر دو، تخمک از مادر و اسپرم از پدر، کروموزوم های جنسی را حمل می کنند. تخمک همیشه حامل کروموزوم X است و اسپرم می تواند، بسته به سلول اسپرم، کروموزوم X یا Y را به همراه داشته باشد .
جنسیت نوزاد توسط سلول اسپرم تعیین می شود که ابتدا تخمک را بارور می کند. اگر اسپرم حامل یک کروموزوم X باشد، کودک دختر خواهد بود. اگر اسپرم حامل کروموزوم Y باشد، کودک پسر خواهد بود. 
سونوگرافی برای پیش بینی جنسیت طراحی نشده است.
 کار گفت: بیمارستان ها از اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ از سونوگرافی استفاده کرده اند. اما 
اسکن بارداری معمول به عنوان معاینه ای برای تشخیص جنسیت کودک در نظر گرفته نشده بود؛ به منظور تصویر برداری از پیشرفت جنین به دلایل پزشکی دیگر استفاده می شد.

گر چه این آزمایش می تواند در هر مرحله در دوران بارداری انجام شود، زنان معمولا یک سونوگرافی را در
سه ماهه اول دوران بارداری انجام می دهند. با توجه به March of Dimes، این سونوگرافی اولیه اغلب برای تأیید حاملگی ، تشخیص ضربان قلب جنین و تعیین تاریخ زایمان انجام می شود.
 سونوگرافی دوم معمولا بین هفته هجدهم بارداری و هفته بیست و دوم بارداری انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که جنین به درستی در حال رشد و نمو است. معمولا در طول سونوگرافی دوم است که والدین می توانند از جنسیت نوزاد آگاه شوند.
 بر اساس March of Dimes ، اسکن همچنین برای تشخیص این امر که آیا یک زن دارای بیش از یک کودک است یا خیر، و برای تعیین محل جفت و بند ناف انجام می شود. علاوه بر این، سونوگرافی می تواند نقایص زمان تولد خاص مانند سندرم داون و ناهنجاری های ستون فقرات را شناسایی کند و عوارض حاملگی، از جمله سقط جنین را بررسی کند.
 سونوگرافی، آزمونی ایمن برای مادر و کودک است
به گفته محققان دانشگاه فدرال، که مقاله ای در سال ۲۰۰۹ ، در مجله سونوگرافی در زنان و مامایی منتشر کرد، سونو گرافی، آزمایش قبل از تولد ایمنی است. این تکنولوژی، برای تولید تصاویر جنین، از انرژی صدا و نه اشعه ، مانند اشعه ایکس استفاده می کند.
 طبق دانشگاه پزشکی جان هاپکینز، در طول یک سونوگرافی ترنس ابدومینال، یک زن باردار، در حالی که ژلی شفاف بر روی شکمش پخش می شود، دراز می کشد. سپس، سنسوری به نام ترنسدوسر که امواج صوتی را منتقل می کند، بر روی شکم زن حرکت می کند که در حالی که امواج در داخل رحم مادر پیشرفت می کنند، می تواند تصاویری از جنین تولید کند.

 

خطرات سونوگرافی

آیا سونوگرافی برای مادر و جنین خطرناک است یا نه؟

کار گفت: در طول این سونوگرافی هیچ آسیبی برای کودک وجود ندارد. و به گفته کار تنها خطر برای مادر ممکن است از دراز کشیدن بر روی پشت او به وجود آید، که ممکن است موجب سرگیجه و ناراحتی ناشی از داشتن مثانه ای پر شود. (ممکن است از زنان خواسته شود چند لیوان آب قبل از سونوگرافی بنوشند به این دلیل که مثانه پر شده به ایجاد تصاویر واضح کمک می کند.) 
تعیین جنسیت معمولا بسیار دقیق است
. کار گفت: که پیش بینی های جنسیتی توسط سونوگرافی، میزان دقت “بالای۹۰ درصد” را نشان می دهد. ولی
اشتباهات، هنگام تعیین جنسیت، می توانند رخ دهند زیرا این امر به وضوح تصاویر و مهارت های فردی که آنها را تفسیر می کند، بستگی دارد. 
به گفته کار، تا هفته چهاردهم بارداری، جنین های پسر و دختر در سونوگرافی دقیقا به یک صورت دیده می شوند. بعد از این زمان، تفاوت های تشریحی قابل توجه در اندام های تناسلی ممکن است در اسکن نشان داده شوند. 
پس از هفته هجدهم بارداری و بعد از آن، کار گفت که اگر کودک در موقعیت مناسبی در رحم مادر باشد سونوگرافی قابلیت اطمینان بسیار خوبی برای پیش بینی جنسیت دارد (به این معنا که در موقعیت بریچ، و یا پاها رو به پایین قرار نداشته باشد)، و پاهای به اندازه کافی فاصله داشته باشند که دید خوبی بین آنها باشد.
کار گفت: “گفتن جنسیت جنین عجیب نیست.” او توضیح داد: وقتی یک تکنسین سونوگرافی بین پاها را نگاه می کند، اگر یک ” آلت تناسلی مذکر ” باشد، جنین یک پسر است.
 کار گفت آزمایش خون برای زنان باردار که حدودا در حدود سه سال بوده است نیز می تواند، جنسیت جنین را با دقت ۹۸ تا ۹۹ درصد تعیین کند. این غربالگری که به نام آزمایش DNA آزاد جنینی نامیده می شود، در هفته هشتم بارداری یا هفته نهم بارداری انجام می شود. او گفت: این غربال گری ممکن است در زنانی که خطر بالای ابتلا به اختلالات کروموزومی در آن ها وجود دارد، مانند مادران مسن استفاده شود. 
مراقب سونوگرافی های یادگاری باشید
 کار گفت که او روانشناسی والدینی که می خواهند تصویری از فرزندشان ببینند، درک می کند.
 با این حال، او اصطلاحا ” اسکن های پیوندی” را که به عنوان سونوگرافی تفریحی یا یادگاری نیز شناخته می شوند، تایید نمی کند. این اسکن ها برای تولید تصاویر و فیلم های یادگاری و نه به دلایل پزشکی انجام می شوند. 
کار گفت: سونوگرافی، زمانی که دلیلی پزشکی برای انجام این کار وجود دارد، باید به عنوان ابزاری تشخیصی استفاده شود. وی افزود که این روش زمانی که در یک بیمارستان یا کلینیک پزشکی انجام می افتد، به طور جدی تنظیم می شود و تحت مقررات قرار می گیرد. 
این امر به طور کلی برای مکان های تجاری که تصاویر یادگاری می گیرند، مناسب نیست. کار گفت: هیچ مقرراتی از امکانات سونو گرافی در خارج از یک محیط پزشکی وجود ندارد ، بنابراین کیفیت آنها متفاوت است. و 
او اشاره کرد که تکنسین ها ممکن است آموزش های پزشکی محدودی برای تفسیر اسکن ها داشته باشند.

 

عکس های سونوگرافی

سونوگرافی بارداری برای دلایل غیر پزشکی!

کالج مامایی و زنان و موسسه سونوگرافی بیانیه ای مشترک منتشر کرد که مردم را از انجام سونوگرافی بارداری برای دلایل غیر پزشکی منصرف می کرد.
 داستان های زنان قدیمی سرگرم کننده هستند، اما معمولا برای پیش بینی جنسیت قابل اعتماد نیستند.
 برای برخی افراد انتظار کشیدن تا هفته هشتم بارداری برای تشخیص جنسیت کودک، احساس بی پایانی می تواند باشد. برای جبران این موضوع، افراد ممکن است به برخی از شش داستان پیرزن ها که در ادامه اشاره می شود مراجعه کنند تا پیش بینی کنند که آیا جنین پسر است یا دختر.


برآمدگی شکم زن باردار: یک باور عمومی این است که اگر زنی جنین را در قسمت بالای شکم حمل کند، ظاهرا 
فرزند دختری خواهد داشت، در حالی که حمل جنین در قسمت پایین شکم به این معنی است که جنین یک پسر است. “بالا یا پایین بودن شکم، عملکردی از نوع ماهیچه دیواره شکم مادر و موقعیت جنین است.
 کار گفت: “این موضوع هیچ تاثیری در نوع جنسيت ندارد.”

 

ویارگرایش غذایی: تئوری دیگری معتقد است که گرایش غذایی مادر در دوران بارداری ممکن است جنسیت کودک را نشان دهد، میل به شیرینی، نشانه دختر بودن جنین است و میل به غذاهای شور، ترش یا عجیب با 
پسر بودن جنین ارتباط دارد. کار گفت: “این موضوع هیچ پایه علمی در فیزیولوژی ندارد.”


ضربان قلب جنین: ممکن است حقایقی برای این ایده وجود داشته باشند که میزان ضربان قلب جنین می تواند سرنخی برای این موضوع باشد. کار گفت: در اوایل بارداری تفاوتی بین ضربان قلب بین جنسیت های مختلف وجود ندارد. اما به گفته کارل در سه ماه سوم بارداری، به نظر می رسد ضربان قلب یک جنین دختر، کمی سریعتر و جنین پسر کمی کندتر باشد. با این حال، کار هشدار داد که محققان ممکن است متوجه شوند این ارتباط بر روی متوسط ​​ ۱۰۰۰ نوزاد مورد مطالعه قرار گرفته، درست است، یک جنین پسر تکی هنوز می تواند ضربان قلب سریع تر و یک جنین دختر تکی می تواند ضربان آهسته تری داشته باشد.

 

تهوع صبحگاهیحالت تهوع صبحگاهی: حکمت عامیانه تجربه حالت تهوع صبحگاهی شدید را با داشتن جنین دختر مرتبط می دانند، و این ایده ممکن است تا حدی پشتوانه علمی داشته باشد. به گفته کار زنان دارای دختر، دارای سطوح بالاتر هورمون بارداری hCG (گونادوتروپین کوریونیک انسانی) هستند و این سطوح بالاتر با خطر بالای حالت تهوع شدید صبحگاهی همراه است. اما او هشدار داد که رابطه سخت و سریعی بین حالت تهوع صبح و جنسیت جنین وجود ندارد.


تست درانو: برای این افسانه شهری، یک زن مقداری از اولین ادرار صبح خود را با تمیز کننده لوله مایع مخلوط می کند. اگر رنگ مخلوط، سبز شود، گفته می شود که کودک یک دختر است؛ اگر آبی باشد، ممکن است یک پسر 
در راه باشد. متاسفانه به گفته کار “هیچ سندی برای این ایده وجود ندارد و تست درانو واقعا خنده دار است.”


تست حلقه: برای امتحان کردن این مورد قدیمی محبوب، یک زن برای حدس زدن در مورد جنسیت جنین،حلقه ازدواج خود را به نخی متصل می کند و آن را بر روی شکم باردار خود آویزان می کند. اگر حلقه به عقب و جلو حرکت کند، اعتقاد بر این است که نوزاد یک پسر است. اگر در حول یک دایره، چرخش داشته باشد، فکر می کنند که جنین یک دختر است. کار با خنده گفت: “این امر جالب است، اما علم نیست.”

 

منابع

  • livescience

منبع تصاویر 

  • siragainesville
  • interior4you
  • quack-rabbit
  • bornrealist
  • womensultrasound
  • Pregnancy vial
  • bulenttiras

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

بارداری

انواع آزمایش‌های ژنتیک قبل از تولد

آزمایش ژنتیک قبل از تولد چیست؟

اختصاصی

آزمایش برای خانم ها

۷ آزمایشی که خانم ها باید انجام دهند!

بارداری

سونوگرافی

اگر مادر بیشتر غذا بخورد، رشد جنین بهتر خواهد شد؟

اطلاعات پزشکی

علائم حاملگی خارج از رحم

بارداری خارج از رحم چیست؟

زیبایی

جوراب شلواری

دختر خوش لباس من!

بارداری

گرفتگی پا در بارداری

گرفتگی عضلات پا در بارداری

اطلاعات پزشکی

ناهنجاریهای بیضه و آلت تناسلی

اطلاعات پزشکی

درد کمر

درد لگن و کشاله ران در دوران بارداری!

اطلاعات دارویی

جوانه گندم

خواص جوانه گندم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *