سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ناهنجاریهای بیضه و آلت تناسلی

دستگاه تولید مثل در مرد ، یعنی آلت تناسلی ، کیسه بیضه و بیضه ها در خارج از شکم قرار دارند . بنابراین علائم اختلالات این ساختارها در مراحل ابتدایی تشخیص داده می شود . با مجله راستینه همراه باشید

 

اسپرماتوسل

کیست های اپیدیدیمی در ناهنجاری های بیضه 

کیست های اپیدیدیمی یا اسپرماتوسل ها کیسه های پر از مایع و بی ضرری هستند که در اپیدیدیم شکل می گیرند. کیستهای اپیدیدیمی کوچک به خصوص در مردان بالاتر از ۴۰ سال شایع هستند . این کیست ها رشد کندی داشته و معمولا بدون درد هستند . در بیشتر موارد چندین کیست وجود دارد که می توان آنها را به صورت توده های بدون درد شبیه یک شاخه کوچک انگور در بالا و پشت بيضه لمس کرد . ممکن است لوله های اپیدیدمی به طور همزمان در دو بیضه گرفتار شوند . اگر فرد در کیسه بیضه خود توده هایی را پیدا کرده است باید با پزشک مشورت کند تا مبادا موضوع مهمی همانند سرطان بیضه باشد . پزشک از روی معاینه فیزیکی یا اسکن اولتراسوند ( سونوگرافی ) بیماری را تشخیص می دهد.
کیست های اپیدیدیمی معمولا کوچک باقی می مانند و نیازی به درمان ندارند. به ندرت بزرگ و مشکل زا می شوند که در این صورت باید آنها را برداشت.

 

مقاله مرتبط : موافقان و مخالفان ختنه چه می گویند ؟

اپیدیدیمواورکیت

اپیدیدیمواورکیت ( التهاب اپیدیدم و بیضه )

عفونت بیضه ها و اپیدیدیم می تواند منجر به این بیماری شود . این بیماری معمولا باعث تورم دردناک یکی از بیضه ها شده و ممکن است به همراه آن تب وجود داشته باشد.

 

عفونت دستگاه ادراری

عامل ایجاد بیماری التهاب اپیدیدم و بیضه چیست ؟

بیماری معمولا به وسیله باکتریهایی ایجاد می شود که از مجرای ادراری از طریق وازدفران به اپیدیدیم راه می یابند . در مردان زیر ۳۵ سال علت اصلی ، بیماری های آمیزشی مثل اورتریت غیر گونوکوکی( التهاب پیشابراه ) است . در مردان مسن تر عفونت دستگاه ادراری ، التهاب پروستات یا سوند گذاری ( جهت تخلیه ادرار ) می تواند عامل ایجاد بیماری باشد . در موارد نادری عفونت خون می تواند باعث بروز این بیماری شود . در پسرها و مردان جوان بزرگ کردن آلت تناسلی راحت انجام می شود اما شایع ترین علت بیماری التهاب اپیدیدم و بیضه ، اریون می باشد که اکنون به خاطر واکسیناسیون کاهش پیدا کرده است.

 

تکرر ادرار

علائم بیماری التهاب اپیدیدم و بیضه 

علائم بیماری معمولا طی چند ساعت به وجود می آید و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تورم ، قرمزی و حساس شدن کیسه بیضه در طرف آسیب دیده .
 • در موارد شدید ، درد شدید در کیسه بیضه همراه با تب و لرز .
 • همچنین ممکن است علائم یک بیماری زمینه ای مثل تکرر ادرار و سوزش ادرار مثلا در هنگام عفونت ادراری وجود داشته باشد . این علائم مشابه یک بیماری شدید که تاب خوردگی بیضه نامیده می شود ، می باشند . به همین دلیل اگر فرد این علائم را داشت فورا باید به پزشک مراجعه کند.

 

ازمایش ادرار

چه کاری ممکن است انجام شود ؟

پزشک ممکن است برای تشخیص عفونت درخواست آزمایش ادرار بدهد. اگر پزشک به بیماری منتقله از راه تماس جنسی با شریک جنسی شک ببرد ممکن است با یک سواپ از پیشابراه نمونه تهیه کند تا از نظر عفونت آن را بررسی نماید . اگر بیماری تشخیص داده نشود ، نیاز است تا فرد در بیمارستان بستری شود تا از نظر عدم وجود تاب خوردگی بيضه بررسی شود . در بعضی موارد برای تشخیص نیاز به جراحی می باشد . در صورتی که التهاب به وسیله ویروس اریون ایجاد نشده باشد، آنتی بیوتیک تجویز می شود . آنتی بیوتیک بر روی ویروس اثر ندارد . به فرد توصیه می شود استراحت کند و مایعات فراوان بنوشد. استفاده از قرص مسکن به کاهش درد کمک می کند و استفاده از کیسه یخ نیز از تورم و درد می کاهد. درد معمولا بعد از یکی دو روز از بین می رود ولی تورم کیسه بیضه ممکن است هفته ها ادامه یابد.

 

تاب خوردگی

پیچ خوردگی یا تاب خوردگی بیضه

بیضه ها در کیسه بیضه به وسیله طناب اسپرماتیک به صورت معلق قرار گرفته اند. مجرای اسپرماتیک ( وازدفران ) و رگهای خونی که بیضه را تغذیه می کنند در طناب اسپرماتیک محصور شده اند . اگر طناب اسپرماتیک تاب خوردگی پیدا کند، جریان خون به بیضه محدود می شود و باعث درد شدید در کیسه بیضه می شود. تاب خوردگی معمولا یکی از دو بیضه را گرفتار می کند . این مشکل معمولا پس از یک فعالیت سخت ایجاد می شود ولی گاهی ممکن است بدون دلیل واضحی به وجود آید . اگر پیچ خوردگی بیضه درمان نشود می تواند باعث آسیب دایمی به بیضه شود.

 

علائم بیماری پیچ خوردگی بیضه کدامند ؟

علائم بیماری معمولا به طور ناگهانی ایجاد می شود . این علائم عبارتند از :

 • درد ناگهانی در بیضه که به تدریج شدید می شود.
 • درد در کشاله ران و بخش پایینی شکم .
 • قرمزی و حساس شدن کیسه بیضه در بیضه آسیب دیده .
 • درد شدید ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود . اگر کسی این علائم را داشت باید فورا به پزشک مراجعه کند.

 

جراحی

چه کاری ممکن است انجام شود ؟

پزشک ممکن است برای رد سایر ناهنجاریها ( مثل اپیدیدیمو اور کیت ) که علائم مشابه با این بیماری دارند، سونوگرافی درخواست کند. در صورت اثبات وجود تاب خوردگی ، برای باز کردن آن نیاز به عمل جراحی می باشد. برای جلوگیری از عود بیماری ، هر دو بیضه به وسیله بخیه به کیسه بیضه دوخته می شوند . اگر عمل جراحی به سرعت انجام شود ممکن است آسیبی به بیضه نرسد . با این وجود ، اگر بیضه به صورت غیر قابل برگشت آسیب دیده باشد باید آن را خارج کرد . بعضی مواقع طناب اسپرماتیک خودبخود از حالت پیچش در می آید. اگر علائم برطرف شد باز هم باید با پزشک مشورت شود چرا که ممکن است مجددا عود کند . ما در مطلب بیماری های بیضه مردان ، به طور مختصر به این موارد اشاره داشته ایم.

 

پیش آگاهی بیماری

اگر طناب اسپرماتیک قبل از ۶ ساعت به حالت اول برگردد ، معمولا بیضه آسیبی نخواهد دید . به طور معمول برداشتن یک بیضه بر باروری اثری نمی گذارد، زیرا بیضه دیگر می توانند اسپرم کافی را تولید کند.

 

مقاله مرتبط :بیماری واریکوسل چیست؟ علائم, درمان و سایر اطلاعات واریکوسل

منابع

 • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

 • accessemergencymedicine.mhmedical
 • pinterest
 • frompain
 • metro
 • son-sun
 • news-medical
 • medicalnewstoday
 • monitor

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

منع مصرف کوآموکسی‌کلاو

همه چیز درباره کو‌آموکسی‌کلاو

بارداری

انواع آزمایش‌های ژنتیک قبل از تولد

آزمایش ژنتیک قبل از تولد چیست؟

اطلاعات پزشکی

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم ناتوانی جنسی در مردان چیست؟

سلامت عمومی

مصرف آنتی‌بیوتیک‌

بایدها و نبایدهای آنتی‌بیوتیک

سلامت جنسی

رابطه جنسی زن چاق

چاقی و رابطه جنسی

کمک های اولیه

استنشاق دود

استنشاق دود

سلامت عمومی

درمان مننژیت

مننژیت و انسفالیت با علائم سرماخوردگی

اختصاصی

آزمایش برای خانم ها

۷ آزمایشی که خانم ها باید انجام دهند!

اطلاعات پزشکی

عفونت واژن

التهاب و عفونت واژن (واژینیت) چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مهدی گفت:

  سلام بنده حدود سه هفته ای است که در انتهای طناب اسپرماتیک سمت چپ خود یک چیز قلمبه احساس میکنم که گاهی اوقات منجر به درد میشود اخیرا این التهاب گسترش یافته و احساس میکنم بخش میانی طناب هم درگیر شده بنده ۱۵ سال سن دارم