سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هفته چهاردهم بارداری

در هفته چهاردهم بارداری شما احتمالاً احساس بسیار بهتری نسبت به هفته‌های گذشته دارید. بیماری صبحگاهی به احتمال زیاد از بین رفته است (هر چند برخی از زنان باردار ممکن است در سراسر بارداری دچار بیماری صبحگاهی باشند)، و به زودی انرژی بیشتری خواهید داشت.در این هفته ممکن است علائم جدید بارداری، مانند کمر درد، نفخ و احتباس آب (تورم) را تجربه کنید. این‌ها همگی در بخش میانی بارداری بسیار معمول هستند، و به دلیل تغییرات در بدن شما ایجاد می‌شوند.

تغییرات و علائم مادران در هفته چهاردهم بارداری

 

برآمده شدن شکم

برآمده شدن شکم

شکم شما باید کم کم شروع به برآمده شدن کند. رحم درست بالای استخوان شرمگاهی است، و این مسئله ممکن است موجب شود شکم شما اندکی گرد شود اما نه خیلی زیاد.
شما ممکن است از این تغییرات هیجان زده شوید، حتی اگر بارداری شما تا چندین هفته دیگر زیاد مشخص نباشد.(اگر دوقلو یا چند قلو باردار هستید، شکم شما می‌تواند زیبا و گرد باشد.)

 

کمر درد

کمر درد

بیش از ۵۰ درصد از تمام زنان باردار کمر درد را در برخی از دوران بارداری خود تجربه می‌کنند. ممکن است هنگامی که می‌ایستید و یا می‌نشینید، یا حتی زمانی که در رختخواب هستید، کمر درد داشته باشید.

کمردرد به خاطر وزن اضافی رحم است که بر عضلات پشت شما فشار وارد می‌کند. می‌توانید سعی کنید این ناراحتی را با پوشیدن کفش‌های پاشنه کوتاه با قوس خوب، آگاهی از وضعیت خود (صاف ایستادن بهترین کار است)، نشستن در صندلی با پشتی خوب، اجتناب از بلند کردن اشیاء سنگین، و خوابیدن بر روی یک تشک سفت و محکم به حداقل برسانید.

هر چند کمردرد جزو علائم طبیعی بارداری است، مراقب درد شدید کمر باشید. کمر درد شدید می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل و یا عارضه جدی بارداری باشد. اگر درد شدید همراه با تب و یا علائم دیگر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

 

دفع گاز در دوران بارداری

دفع گاز در دوران بارداری

اگر آشفتگی عجیب و غریبی را در شکم خود احساس کردید، ممکن است فکر کنید به خاطر گاز درون شکم شما است. احتمالاً حق با شماست، به خصوص اگر نفخ نیز کرده باشید. دفع گاز در دوران بارداری بسیار شایع است، و می‌تواند با غذاهای خاص، از جمله: نوشیدنی‌های گازدار، لوبیا، و ماکارانی تحریک شود. برای رهایی از دفع گاز، ممکن است بخواهید وعده‌های غذایی سبکتر به جای وعده‌های سنگین در طول روز داشته باشید.


تورم بارداری

تورم بارداری

ممکن است متوجه شوید که پاها و مچ پای شما متورم شده‌اند. تورم بارداری، که احتباس آب نیز نامیده می‌شود، ناراحت کننده است، اما تجربه‌ای طبیعی در دوران بارداری است.

گاهی اوقات عادات زندگی می‌توانند در احتباس آب نقش داشته باشند. ایستادن برای مدت زمان طولانی، و مصرف بیش از حد غذاهای شور می‌توانند تورم را بدتر کنند.

 

خارش شکم

خارش شکم

خارش شکم علامت دیگری که است ممکن است در این هفته متوجه آن شوید. برای سینه‌ها یا شکم در حال رشد، خارش طبیعی است زیرا پوست شما برای کمک به رشد کشیده می‌شود. تغییرات هورمونی نیز می‌توانند در خارش در دوران بارداری نقش داشته باشند. برای رهایی از خارش، می‌توانید حمام با بلغور جو دوسر را امتحان کنید و پوست خود را مرطوب نگه دارید.

خارش نسبتاً طبیعی است، اما اگر دچار جوش‌ های قرمز خارش دار و یا حتی بثورات کهیر مانند روی شکم خود شوید، این مشکل می‌تواند نشانه‌ای از یک عارضه بارداری باشد که پاپول خارش دار و پلاکت‌های بارداری نامیده می‌شوند (PUPPP).

 

افزایش وزن

افزایش وزن

افزایش وزن در هفته چهاردهم بارداری تقریباً دو و نیم تا سه کیلو است. برخی از زنان ممکن است بیشتر و برخی دیگر اضافه وزن کمتری داشته باشند. این تنها یک حد متوسط است. اگر دوقلو یا چند باردار باشید، ممکن است از این مقدار چند کیلو بیشتر اضافه وزن را تجربه کنید.

به یاد داشته باشید در کل بارداری افزایش وزن، ۱۲ تا ۱۵ کیلو را در نظر داشته باشید. (زنان دارای اضافه وزن باید کمتر وزن اضافه کنند و زنان کم وزن باید کمی بیشتر اضافه وزن تجربه کنند.)

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

  • static.kidspot
  • oohsncoos
  • cdn2.momjunction
  • s-media-cache-ak0.pinimg
  • physiciansweekly
  • parentsneed.netcanyon.netdna-cdn

 

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

سلامت عمومی

نحوه آماد‌گی برای انجام ارزیابی توسط شبیه‌ساز ورزشی

موشن‌لب یا شبیه‌ساز ورزشی چیست؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

زیبایی

ابدومینوپلاستی

آنچه باید بعد از ابدومینوپلاستی بدانید

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *