سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آنچه باید بعد از ابدومینوپلاستی بدانید

عمل شکم موسوم به ابدومینوپلاستی، یک روش متداول عمل پلاستیک است که سال‌هاست محبوبیت خود را حفظ کرده است. در واقع، جدیدترین آمار ارائه‌شده نشان می‌دهد که این روش عمل یکی از پنج روش برتر عمل زیبایی است که سال گذشته برای زنان و مردان انجام شد.
با وجود رواج این عمل، بسیاری از افراد اغلب نمی‌دانند که در طول روند بهبودی باید انتظار چه وضعیتی را داشته باشند. آگاهی در خصوص روند و نحوه زمان‌بندی بهبودی می‌تواند گذراندن این دوران را برای بسیاری از بیماران آسان‌تر کند. زمان بهبودی برای افراد مختلف، متفاوت است.
پاسخ واحدی برای مدت‌زمان بهبودی پس از عمل شکم وجود ندارد. مانند هر عمل دیگری، یک بازه زمانی کلی وجود دارد، اما بهبودی فرد بر اساس عوامل مختلفی ازجمله موارد زیر صورت می‌گیرد:

 • سن
 • سلامت عمومی بدن
 • نوع عمل
 • نحوه مراقبت‌های بعد از عمل

بعد از اتمام عمل، جراح در مورد بازه زمانی مشخص‌تری برای بهبودی فرد صحبت خواهد کرد، اما به‌طور کلی، اکثر بیماران پس از حدود ۸ هفته به وضعیت عادی زندگی خود بازمی‌گردند.

 ابدومینوپلاستی

چرا نوع عمل اهمیت دارد؟

انواع مختلفی از عمل‌های شکم وجود دارند. ممکن است برای فرد عمل کامل “عمل گسترده شکم” یا عمل “محدود” که فقط روی ناحیه کوچکی در قسمت تحتانی شکم متمرکز است، انجام شود.

هر قدر عمل در ناحیه گسترده‌تری از شکم انجام شود، مدت‌زمان طولانی‌تری برای بهبودی کامل لازم است. این امر به‌ویژه درصورتی‌که فرد خواستار انجام عمل کامل شکم باشد صدق می‌کند زیرا این عمل می‌تواند شامل پهلوها، قسمت پایین کمر و قسمت پایین قفسه سینه باشد.

 

اقدامات لازم بلافاصله پس از عمل ابدومینوپلاستی

در طول روند بهبودی باید انتظار چه شرایطی را داشت؟

مهم‌ترین موضوعی که باید در طی روند بهبودی در نظر گرفته شود این است که باید دستورالعمل‌های جراح به‌درستی رعایت شوند. در صورتی‌که پرسش یا نگرانی وجود داشت باید پزشک را در جریان قرار داد.

همواره توصیه می‌شود در انتخاب جراح پلاستیک که دارای مجوز و بورد تخصصی برای انجام عمل شکم باشد دقت لازم شود زیرا این پزشکان آموزش‌های لازم را دیده و الزامات ایمنی را انجام می‌دهند که ممکن است سایر جراحان از این ویژگی‌ها برخوردار نباشند. جراح پلاستیک که دارای تخصص لازم است می‌تواند در طول فرایند بهبودی، مشاوره و کمک لازم را ارائه دهد.

اقدامات لازم بلافاصله پس از عمل

بلافاصله پس از اتمام عمل، شکم با پانسمان مخصوص پوشانده می‌شود. در بسیاری از موارد، لوله‌های نازک و کوچکی در زیر قسمت برش‌های ایجاد شده قرار داده می‌شوند تا مایعات و ترشحات ایجاد شده را خارج کنند. این امر طبیعی است و نباید باعث ایجاد ناراحتی بیشتری شود. در چند روز ابتدای روند بهبودی فرد باید کاملاً استراحت کند و برای پیشگیری از لخته شدن خون دستورالعمل‌های لازم حرکتی را رعایت کند.

الزامات در زمانی که فرد در منزل است

دست‌کم به مدت یک یا دو روز اول پس از عمل، فرد به کمک احتیاج دارد. برای مواقع ضروری داروهای ضد درد تجویز می‌شود و از فرد خواسته می‌شود تا تحرک خود را محدود کند، بنابراین قادر نخواهد بود به‌تنهایی به منزل برود.
در منزل، احتمالاً فرد توانایی خم شدن، بلند کردن وسایل یا ایستادن برای مدت طولانی را نخواهد داشت. بنابراین حضور شخصی برای کمک در امور منزل در طی چند روز نخست بعد از عمل شکم، می‌تواند بهبودی را به‌مراتب آسان‌تر کند.

مراقبت‌های روزانه

پزشک به فرد آموزش خواهد داد که چگونه به‌درستی از برش‌های ایجاد شده و لوله‌های تخلیه ترشحات در مدت‌ زمان بهبودی مراقبت کند.
برای اکثر بیماران، داروهای آنتی‌بیوتیک و داروهای ضد انعقاد خون برای مدت ‌زمان معینی تجویز می‌شود و برای برخی دیگر کرم‌های موضعی تجویز می‌شود تا در محل برش عمل استفاده کنند.
سپس از پوشش یا لباس مخصوصی برای حفاظت از شکم استفاده خواهد شد که برای بهبود تورم و رفع ناراحتی به فرد کمک می‌کند، بنابراین استفاده از آن به میزان توصیه ‌شده، حائز اهمیت است.
سیگار کشیدن و نوشیدن الکل می‌تواند به طور جدی روند بهبودی را به تعویق بیندازد، بنابراین باید از مصرف آنها اجتناب شود.

از سرگیری زندگی عادی

اگر فرد فرزندان خردسالی دارد، باید برای مراقبت از کودکان خود کمک بگیرد، زیرا به‌شدت توصیه می‌شود که در چند هفته اول پس از عمل از بلند کردن و جابه‌جا کردن کودکان (یا اشیای سنگین) اجتناب شود. هرچند، اموری مانند رانندگی، آشپزی یا خرید را اغلب می‌توان پس از یک یا دو هفته با احتیاط انجام داد.
بیشتر افراد برای گذراندن روند بهبودی تصمیم می‌گیرند تا حدود یک ماه مرخصی بگیرند. اگر در شغل فرد، فعالیت جسمانی زیادی وجود داشته باشد بسیار مهم است که مدت‌ زمان بیشتری صرف شود تا در روند بهبودی اختلال ایجاد نشود. در این مدت بر اساس دلایل ذکر شده باید از انجام ورزش نیز خودداری شود.

اثرات بلندمدت

برخی افراد هفته‌ها یا ماه‌ها پس از انجام عمل شکم، بی‌حسی یا احساس کشیدگی در شکم را تجربه می‌کنند، اما این مسائل به‌طور معمول طبیعی است و اغلب با گذشت زمان رفع می‌شود. رفع کامل تورم و کبودی، ممکن است تا بیش از سه ماه طول بکشد و پاک شدن اثر برش عمل ممکن است بیش از این‌ها طول بکشد.

 

بهبودی پس از عمل ابدومینوپلاستی

بهبودی یک فرایند است

همکاری مناسب با جراح پلاستیک و تیم عمل برای کسب آگاهی و آمادگی برای ادامه روند طبیعی زندگی بعد از عمل می‌تواند به بهبودی مطلوب کمک کند. عمل شکم می‌تواند روشی فوق‌العاده برای دستیابی به اهداف زیبایی‌شناختی برای فرد باشد، فقط باید به یاد داشت که با بدن خود مهربان بوده و بر روی انجام کارهایی تمرکز شود که برای بهبودی کامل پس از عمل لازم است.

 

 

منابع

 • AskMayoExpert. Abdominoplasty. Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research;2019.
 • Tummy tuck — Abdominoplasty. American Society of Plastic Surgeons. https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/tummy-tuck#content. Accessed May 29, 2019.
 • mayoclinic
 • Neligan PC, et al., eds. Abdominoplasty procedures. In: Plastic Surgery. 4th ed. London, U.K.: Elsevier; 2018. https://www.clinicalkey.com. Accessed May 29, 2019.
 • Tummy tuck guide. American Board of Plastic Surgery. https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/body/tummy-tuck-guide/. Accessed May 29, 2019.

منبع تصاویر 

 • verywellhealth
 • coastalplasticsurgeons
 • grand-prise-ishere

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

پوست و مو

کاندیدای ابدومینوپلاستی

کاندیدای ابدومینوپلاستی چه کسی است؟

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

زیبایی

انواع متفاوت جراحی ابدومینوپلاستی

انواع متفاوت جراحی ابدومینوپلاستی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *