سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

مهاجرت به تهران

از دیرباز یکی از واکنش های انسان به شرایط زندگی و تلاش برای بهبود شرایط ، جابجایی مکان زندگی و مهاجرت بوده است . در این بخش از مجله سلامتی راستینه ، تمایل مهاجرت به پایتخت را بررسی خواهیم کرد .

آیا مهاجرت به تهران باعث بالا رفتن کیفیت زندگی می شود ؟

جواب این سوال کاملا به این بستگی دارد که در مورد چه شخصی با چه نوع سبک زندگی ای صحبت کنیم . فردی که درآمد خوبی در تهران دارد اگر بخواهد همان شغل را در شهرستان ادامه دهد از درآمد کمتری برخوردار می شود . همانطور که می دانیم بسیاری از امکانات در تهران وجود دارد و در هیچکدام از شهرستانها و حتی شهرهای پیشرفته کشور این امکانات با این کیفیت وجود ندارد . از کیفیت در آموزش بگیرید تا خدمات پزشکی ، درمانی و رفاهی .

اغلب بیمارستانهای خوب در تهران است ، سفارتخانه و مجلس و دولت و وزارتخانه و دانشگاه های معتبر در تهران هستند و همین تمرکز امکانات شهری و صنعتی در پایتخت و روند رو به رشد مهاجرت به این شهر مشکلات غیر قابل جبرانی را به وجود آورده است .

 

زندگی در تهران

مهمترین مشکلات زندگی و مهاجرت به تهران کدامند ؟

آلودگی هوا ، آلودگی صوتی ، درهم آمیختگی فرهنگی فرهنگ اقوام مختلف ، هزینه های بسیار سنگین زندگی در تهران نسبت به شهرستان ها ، دور شدن از آداب معاشرتی و صله رحم میان مردم به جهت مشکلات عدیده روزانه ، فاصله گرفتن میان نسل ها و خانواده ها ، حجم جرم و جنایت ، طلاق و بزهکاری تنها بخشی از پیامدهای منفی مهاجرت روستاییان به تهران است .

در بسیاری از موارد شاهد این اتفاق بوده ایم که خانواده ای با ده نفر عائله به تهران کوچ کرده و با چندین نفر دیگر در یک خانه زندگی می کنند اما حاضر نیستند به وطن خود بازگردند و علت اصلی آن را هم نبود اشتغال در شهر خود بیان کرده اند .

 

زندگی تهران

با فرض اینکه کسی به دنبال زندگی در تهران است ، باید دنبال چه چیزی باشد ؟

درست است که با زندگی کردن در تهران شما از بسیاری از امکانات برخوردار هستید ، امّا زندگی در تهران ، ارزش نیست بلکه زندگی با کیفیت ارزشمند است . ما نباید به هر قیمتی در تهران زندگی کنیم بلکه باید بیشتر به این توجه داشته باشیم که مجموعاً کیفیت زندگی مان در تهران بالاتر است یا در شهرستان ؟ اگر کسی کار خوبی و زندگی خوبی در تهران دارد و شغلی مشابه با شغل یا علاقه او در شهرستان وجود ندارد طبیعتاً نمی توان به چنین فردی توصیه کرد که به شهرستان نقل مکان کند !

امّا در کل زندگی در شهرستان ساده تر است و مزیت های اقتصادی و آسایش و راحتی را برای خانوار در پی دارد .

اوّل اینکه اجاره بها در شهرستان نسبت به تهران تقریباً نصف است و خانواده می تواند با نصف پول کرایه ای که در تهران پرداخت می کنند خانه ای بزرگ تر در شهرستان اجاره کند . مورد دوّم ، حمل و نقل ارزان است ، مسافت های کوتاه در شهرستان طبیعتاً هزینه حمل و نقل را هم پایین می آورد . مورد سوّم ، هزینه مواد غذایی است که به مراتب پایین تر از تهران است و مورد مهم دیگر خدمات ارزان در شهرستان است .

به عنوان مثال قیمت رستوران در تهران و شهرستان یکی نیست و گاهی خانواده ها برای صرف غذا در یک رستوران معمولی در تهران باید چند برابر هزینه ای را که در شهرستان می پردازند پرداخت کنند .

همچنین در شهرستان از استرس ، اضطراب ، ناراحتی تنفسی و سکته قلبی به نسبت زندگی در تهران خبری نیست .

 

شرایط زندگی در تهران

در چه شرایطی کیفیت زندگی با مهاجرت بالا می رود ؟

این مسئله را با ذکر چند مثال روشن می کنیم : اگر فرض کنیم فردی در تهران خانه کوچکی برای خودش داشته باشد و خانه بزرگ تر و اجاره ای داشته باشد و بابت کرایه خانه ماهی ۲ میلیون و پانصد هزار تومان پرداخت کند ، با نصف این مقدار می تواند یک خانه در شهرستان اجاره کند . حالا گاهی فرد ، بازنشسته هم هست ، یعنی شرایط شغلی مشخصی دارد . این فرد اگر به شهرستان نقل مکان کند علاوه بر اینکه می تواند خانه ای بزرگتر از خانه ای که در تهران اجاره کرده بود ، اجاره کند ، کرایه خانه مستقلی که دارد را هم دریافت می کند . به این ترتیب وضعیت اقتصادی زندگی این فرد تا سه برابر بالا می رود و همین مسئله باعث می شود بتواند پول بیشتری پس انداز کند در حالی که از خدمات مهاجرت به شهرستان و امکانات شهری خیلی بیشتر از قبل هم استفاده کرده است . بنابراین یکی از مهم ترین مزیت های مهاجرت به شهرستان ، کاهش کرایه خانه است . امّا باز هم این مسئله به کار ، شرایط و محلی که فرد قصد مهاجرت به آنجا را دارد وابسته است .

باز هم با یک مثال این مسئله را روشن می کنیم : اگر فرض کنیم شخصی کاری ثابت در تهران داشته باشد و بخواهد به شهرک پرند نقل مکان کند شاید هزینه کرایه خانه برای او پایین بیاید امّا مجبور است بیشتر وقت خود را صرف رفت و آمد به تهران کند ، بنابراین هزینه ای هم برای این رفت و آمد پیش رو دارد .

پس توجه داشته باشید که وجود سیستم حمل و نقل ریلی ارزان یکی از موضوعات مهم در مهاجرت است . شاید برایتان جالب باشد که بدانید در اطراف شانگهای مترویی به نام مگلو طراحی کرده اند که سرعتی بالغ بر ۴۵۰ کیلومتر بر ساعت دارد . بیاید فرض کنیم اگر چنین امکاناتی در تمام شهرهای کشورمان وجود داشت ، شما با ۱۱۰ کیلومتر فاصله از محل کار خود ، می توانستید نیم ساعته خود را به شهر محل کارتان برسانید .

 

تصمیم مهاجرت به تهران

آیا برای مهاجرت درست تصمیم گرفته ایم ؟

توجه به اینکه شما چقدر درآمد دارید و چقدر هزینه ، در اینکه به مهاجرت نیاز دارید یا نه تأثیر بسزایی دارد . اگر فرض کنیم شما در تهران زندگی می کنید و مستأجر هستید و درآمدتان هم ماهی یک میلیون و نهصد هزار تومان باشد و از این میزان درآمد باید یک میلیون و چهارصد هزار تومان بابت کرایه خانه و هزینه هایی مثل پرداخت قبوض و اقساط بانک و غیره بپردازید ، تنها ۵۰۰ هزار تومان برای هزینه های جاری زندگی تان باقی خواهد ماند . با این ۵۰۰ هزار تومان شما عملاً نمی توانید از امکانات تفریحی به صورت ماهانه استفاده کنید . در حالی که برای رفت و آمد هم هزینه هایی پیش رو دارید . حالا اگر فرض کنیم با همین میزان درآمد در شهرستان زندگی کنید ، هم میزان کرایه ای که باید ماهانه پرداخت کنید کمتر می شود و هم استفاده از خدمات شهری برایتان ارزان تر است .

از طرفی اگر با مهاجرت به شهرستان درآمدتان کمتر می شود ، این معادله متفاوت می شود .

سخن پایانی :

مهاجرت یکی از چهار عامل اصلی تغییر و تحول جمعیت است . آمار مهاجرت بین شهری و برون شهری در چند سال اخیر شکلی عجیب به خود گرفته است و تهران و البرز پذیرای بیشترین مهاجر کشور بوده اند .

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • کتابخانه راستینه
  •  دکتر امیر شاهرخی

منبع تصاویر 

  • taknaz
  • taknaz
  • taknaz
  • taknaz

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

سلامت عمومی

آنالیز حرفه‌ای پوست

آنالیز پوست چقدر مهم است؟

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

سلامت عمومی

نتایج آزمایش

چگونه آزمایش های خود را متوجه شویم؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. علی گفت:

    شهرستانی ها وقتی به تهران مهاجرت میکنند خیلی بیشتر از ساکنان تهران پیشرفت میکنن و تو کاراشون موفقند چون با انرژی کارشونو انجام میدن