سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هفته بیست و پنجم بارداری

در هفته بیست و پنجم بارداری، میدرخشید و در بهترین قسمت بارداری خود هستید. از لحاظ سایز و اندازه بزرگتر خواهید بود، اما شکم شما هنوز خیلی بزرگ نیست. دوستان و خانواده توجه بسیار زیادی به شما میکنند. از هر دقیقه توجهی که به شما میشود استقبال کنید و عشق بورزید.

تغییرات و علائم مادران در هفته بیست و پنجم بارداری

 

صحبت کردن با کودک خود

صحبت کردن با کودک خود

اگر در خانه بچه های کوچک دارید، احتمالا آنها هم مثل شما خیلی مشتاقانه در انتظار ورود جدیدترین عضو خانواده هستند. متاسفانه، هنوز چندین هفته دیگر باید صبر کنید، در نتیجه بسیاری از زنان ترجیح می دهند داشتن مکالمات جدی با کودکان خود را تا زمان نزدیک تر شدن به زایمان، به تعویق بیندازند. این مسئله به ویژه در مورد کودکان بسیار کوچک، که ممکن است انتظار داشته باشند بچه زود به دنیا بیاید، صدق میکند.
حتما به طور منظم صحبت کردن با کودک خود را ادامه دهید. کودک دلبند شما می تواند صدای شما را بشنود، و هر چه بیشتر با او صحبت کنید، صدای شما برای او بیشتر آشنا خواهد بود.

 

برنامه ریزی برای زمان زایمان

برنامه ریزی برای زمان زایمان

آیا به زایمان و وضع حمل فکر میکنید؟ اگرچه هنوز ۱۵ هفته دیگر به زمان تقریبی زایمان شما مانده است، اما برای برنامه ریزی اینکه می خواهید چطور زایمانی داشته باشید، اصلا زود نیست. نوشتن و برنامه ریزی برنامه زایمان خود را شروع کنید. ایجاد برنامه زایمان می تواند به شما کمک کند احساس آمادگی بیشتری برای زایمان داشته باشید، و ویژگی ها در مورد چگونگی به دنیا آمدن فرزند شما را توضیح خواهد داد.
شما در هفته بیست و پنجم بارداری نیمی از بارداری خود را سپری کرده اید و اکنون برای شروع برنامه ریزی برای مرخصی زایمان زمان خوبی است. از آنجا که رئیس و همکاران شما در محل کار میدانند که شما باردار هستید (آنها می توانند از شکم شما متوجه این قضیه شوند)، اکنون زمان بحث در مورد جزئیات مرخصی زایمان در آینده است.
اگر چه در سه ماهه دوم بارداری هستید، مهم است که به موقع به این جزئیات بپردازید. باید برای این اتفاق که ممکن است کودک شما اندکی زودتر به دنیا بیاید آماده شوید. شما هرگز نمی دانید که در سه ماهه سوم دقیقا چه موقع زایمان خواهید کرد. در واقع تنها حدود پنج درصد از نوزادان در تاریخ تعیین شده به دنیا می آیند.

 

بزرگ شدن رحم

بزرگ شدن رحم

در هفته بیست و پنجم بارداری، رحم شما همچنان به رشد خود ادامه میدهد، و مرکز ثقل شما به سمت بالا و بیرون تغییر پیدا کرده است. در نتیجه، ممکن است متوجه شده باشید که تعادل و جذبه ای که قبلا داشتید را ندارید. حتما بیشتر مراقب گامهایی که برمیدارید باشید. نباید در دوران بارداری به طور تصادفی لیز بخورید و یا سقوط کنید.

 

پرپشت و ضخیم شدن موهای سر

پرپشت و ضخیم شدن موهای سر

ضخیم تر شدن مو یک تجربه مشترک در دوران بارداری است. بسیاری از مادران متوجه میشوند موهای سر آنها پر پشت تر و ضخیم تر شده اند. در حالی که در واقع مو های شما بیشتر رشد نمیکنند، بلکه آنها همانند قبل ریزش ندارند. می توانید هورمون ها را عاملی برای این تغییر بدانید. متاسفانه، همان هورمون هایی که موجب حجیم تر شدن موهای سر شما میشوند در بیشتر شدن موهای بدن نیز نقش دارند.

 

تنگی نفس

تنگی نفس

تنگی نفس در هفته بیست و پنجم بارداری احساسی طبیعی است. همانطور که کودک شما بزرگتر میشود، رحم فشاری روی دیواره بین شکم و ریه های شما وارد میکند. این مسئله می تواند گسترش کامل ریه ها را دشوار سازد، و در نتیجه، نفس شما کم عمق و دفعات آن بیشتر می شود. این مشکل به ویژه برای زنانی که نوزادان دوقلو یا قد بلند دارند، بیشتر صدق میکند. احساس تنگی نفس معمولا بی ضرر است، اما می توان آن را نشانه ای از یک مشکل تلقی کرد. برای مثال، اگر این تنگی نفس ناگهانی و یا شدید باشد، شما باید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید. این مشکل ممکن است نشانه ای از یک عارضه جدی باشد.

 

خروپف و گرفتگی بینی

خروپف و گرفتگی بینی

خروپف ممکن است دردسرساز شود. خروپف می تواند یک چهارم از تمام زنان باردار را به خصوص در اواخر سه ماهه دوم و سه ماهه سوم تحت تاثیر قرار دهد. این نشانه بارداری عمدتا به دلیل گرفتگی بینی است ( که در مادران باردار نسبتا شایع است). اگر چه شما نمی توانید به طور کامل از خروپف جلوگیری کنید، میتوانید شدت آن را با استفاده از یک نوار بینی تنفس آسان، خوابیدن به پهلوی چپ و بلندتر کردن بالش خود کاهش دهید.

 

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال

احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی در دستان نشانه هایی از سندرم تونل کارپال (CTS) هستند، که مشکلی شایع است. CTS به خاطر تورم و التهاب در تونل مچی در مچ دست شما ایجاد می شود. علائم آن معمولا در سه ماهه دوم، هنگامی که شروع به حفظ مایع میکنید، بدتر و بدتر میشوند. به طور معمول پس از زایمان، زمانی که تورمی که در دوران بارداری تجربه کرده اید رفع میشود، سندرم تونل کارپال نیز از بین می رود.

 

افزایش وزن

افزایش وزن

در هفته بیست و پنجم بارداری همان طور که جنین رشد میکند، شما نیز همچنان به بزرگتر شدن خود ادامه میدهید. اگر چه کودک شما بخش عمده ای از وزن خود را در سه ماهه سوم بدست می آورد، اما شما به طور پیوسته در حدود نیم کیلو در هفته افزایش وزن خواهید داشت. افزایش وزن بارداری در هفته بیست و پنجم بارداری در صورتی که وزن معمولی داشته اید، ممکن است در حدود ۸ تا ۹ کیلو باشد.

 

منابع

  • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

  • sigoa
  • gilliansplace
  • birchbox
  • cdn.sheknows
  • cdn1.medicalnewstoday
  • livingandloving
  • womenshealth
  • babymed

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حمله قلبی

نحوه تشخیص و درمان حمله قلبی

اطلاعات دارویی

مترونیدازول

هشدارهایی در باب مصرف مترونیدازول

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف پلاویکس (کلوپیدوگرل)

موارد استفاده و عوارض پلاویکس

کتابخانه راستینه

موسی بن میمون

نظرات جنسی ابن میمون در مصر

کمک های اولیه

استنشاق دود

استنشاق دود

اختصاصی

درد شکم در دوران بارداری

درد شکم در دوران بارداری

اختصاصی

ذات الریه (پنومونی)

ذات الریه (پنومونی) چیست؟علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان آن

اطلاعات پزشکی

فوبیا (هراس)

فوبیا (هراس): علل، انواع و علائم فوبیا

کمک های اولیه

حمله قلبی

درمان حمله قلبی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *