سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض پلاویکس

پلاویکس با نام تجاری کلوپیدوگرل برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی در مبتلایان به بیماری‌های قلبی (سکته قلبی)، سکته مغزی یا بیماری‌های مربوط به گردش خون (بیماری عروقی محیطی) استفاده می‌شود.
همچنین از آسپیرین برای درمان درد قفسه سینه که به‌تازگی ایجاد شده و یا رو به وخامت است و برای باز نگه‌داشتن رگ‌های خونی و جلوگیری از لخته شدن خون پس از انجام اقدامات پزشکی خاص (مانند استنت قلب) استفاده می‌شود.
کلوپیدوگرل از چسبیدن پلاکت‌ها به یکدیگر و نیز از ایجاد لخته‌های مضر جلوگیری می‌کند. این دارو ضد پلاکت است و کمک می‌کند تا خون به‌طور یکنواخت در بدن جریان پیدا کند.

نحوه مصرف پلاویکس (کلوپیدوگرل)

نحوه مصرف پلاویکس (کلوپیدوگرل)

قبل از شروع مصرف پلاویکس و یا شروع مجدد مصرف آن، راهنمای داروی ارائه‌ شده توسط داروساز خود را بخوانید. اگر سؤالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

پلاویکس را از طریق دهان همراه با یا بدون غذا طبق دستور پزشک، معمولاً یک‌بار در روز مصرف کنید. به‌طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید. برای آن‌که مصرف دارو را فراموش نکنید، هر روز آن را در ساعتی مشخص مصرف کنید.

دوز و طول مدت درمان بستگی به شرایط پزشکی شما و پاسخ به درمان دارد. اگر شما از این دارو برای جلوگیری از لخته شدن بعد از کاشت استنت یا هر روش دیگری استفاده می‌کنید، این دارو را با آسپرین برای چندین ماه و حتی تا چند سال بعد از عمل (بسته به روش/نوع استنت) طبق دستور پزشک مصرف کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد خطرات متوقف کردن زودهنگام استفاده از دارو، با پزشک خود مشورت کنید. ادامه مصرف پلاویکس حتی اگر بهبود یافته باشید بسیار مهم است. بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید.

هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ‌فروت یا نوشیدن آب گریپ‌فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک یا داروساز شما بی‌خطر بودن آن را تائید کند. خوردن گریپ‌فروت همراه با این دارو احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می‌دهد. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر سؤال کنید.

در صورت بروز علائم عدم کارکرد این دارو، از جمله علائم حمله قلبی یا سکته مغزی (مانند درد قفسه سینه/فک/بازوی چپ، تنگی نفس، تعریق غیر معمول، ضعف در یک‌ طرف بدن، مشکلات گفتاری، تغییر دید ناگهانی و سرگیجه) فوراً از پزشک کمک بگیرید.

 

عوارض جانبی

عوارض جانبی

خونریزی/کبودی فوری، درد، اسهال و یبوست از عوارض احتمالی هستند. اگر هر یک از این اثرات ادامه داشت یا بدتر شد، پزشک یا داروساز خود را در جریان بگذارید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما پلاویکس را تجویز کرده، زیرا تشخیص داده است فواید آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. برای اکثر افراد استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارد.

از عوارض نادر دارو این است که ممکن است خونریزی جدی در معده، روده، چشم‌ها یا مغز ایجاد شود. همچنین، کلوپیدوگرل به‌ندرت می‌تواند اختلال خونی بسیار جدی ایجاد کند. علائم ممکن است هر زمان پس از شروع مصرف این دارو ظاهر شود. در صورت بروز هرکدام از این علائم، فوراً به پزشک مراجعه کنید: درد شدید معده/شکم، خونریزی کنترل نشده از لثه یا بینی، مدفوع خونی/سیاه، سرگیجه، تب، رنگ‌پریدگی شدید پوست، لکه‌های پوستی بنفش، غش کردن، ضربان قلب سریع، سردرد شدید ناگهانی، ضعف/خستگی غیرمعمول، استفراغ همراه با خون، مشکل گفتاری، تغییر دید، تشنج، زرد شدن چشم/پوست، ادرار تیره/خونی و علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار).

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو در موارد نادری پیش می‌آید؛ اما در صورت مشاهده هرگونه علائم واکنش آلرژیک جدی، فوراً به پزشک مراجعه کنید، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (به‌خصوص صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی.

این مقاله از راستینه شامل تمام عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

موارد استفاده و عوارض پلاویکس

موارد احتیاط

قبل از مصرف کلوپیدوگرل، در صورتی‌که به آن حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید. همچنین اگر به داروهای ضد پلاکت مشابه (تینوپیریدین‌هایی مانند پرزوگرل) حساسیت دارید؛ یا اگر دچار آلرژی خاصی هستید، حتماً آن موارد را با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا سایر

مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را در اختیار پزشک یا داروساز خود بگذارید، به‌خصوص در موارد زیر:

موارد خونریزی (مانند زخم معده، خونریزی در مغز/چشم)، جراحی‌هایی که اخیراً داشته‌اید، آسیب جدی/تروما، بیماری کبد، بیماری خونریزی (مانند هموفیلی).

برای کاهش احتمال بریدگی، کبودی یا آسیب‌دیدگی، با احتیاط از اشیاء تیز مانند تیغ و ناخن‌گیر استفاده کنید و از فعالیت‌هایی مانند ورزش‌هایی که در آن‌ها برخورد رودررو وجود دارد، خودداری کنید.

قبل از جراحی، در مورد تمامی محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویز شده با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندان‌پزشک خود بگویید. پزشک ممکن است به شما دستور دهد حداقل ۵ روز قبل از عمل از مصرف کلوپیدوگرل خودداری کنید. پیش از مصرف کلوپیدوگرل حتماً با پزشک قلب (قلب و عروق) خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است باعث سوزش معده شود. استفاده روزانه از الکل در حین استفاده از این دارو ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد.

در دوران بارداری، این دارو فقط در موارد اضطراری باید مصرف شود. در صورت بارداری در مورد خطرات احتمالی و فواید آن با پزشک خود مشورت کنید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا خیر. قبل از شیردهی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 

 پلاویکس

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر و یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مطلب شامل تمام فعل‌ و انفعالات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولات دارویی را که استفاده می‌کنید از جمله داروهای تجویز شده توسط نسخه و داروهای بدون نسخه و گیاهان دارویی تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود در میان بگذارید. بدون تأیید پزشک، مصرف دارویی را شروع یا متوقف نکنید، یا اینکه دوز مصرف آن را تغییر ندهید.

محصول دارویی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد، تیپراناویر است.

اگر در حال حاضر آسپیرین مصرف می‌کنید، سریعاً درباره‌ی ادامه یا توقف مصرف آن، در شرایط خاص خود، با پزشکتان مشورت کنید (مصرف هم‌زمان آسپرین و کلوپیدوگرل ممکن است بعد از یک عمل جراحی استنت کرونر یا برای برخی از وضعیت‌های قلبی استفاده شود). اگر در حال حاضر آسپیرین مصرف نمی‌کنید، قبل از شروع مصرف آن حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

برخی داروها می‌توانند بر دفع کلوپیدوگرل از بدن شما و نیز نحوه عملکرد کلوپیدوگرل اثر بگذارند؛ به ‌عنوان‌ مثال کاهش‌دهنده اسیدهای خاص (مهاركننده پمپ پروتون‌هایی مانند امپرازول، استروژن)، فلووكسامین، فلوكستین، سایمتیدین، فلوكونازول، كتوكونازول، ووریكونازول، اتراویرین، فلبامات و تیكلوپیدین. از پزشک یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر سؤال کنید.

کلوپیدوگرل می‌تواند سرعت دفع یک سری داروها را از بدن شما کاهش دهد و این ممکن است بر نحوه عملکرد آن‌ها تأثیر بگذارد. نمونه‌هایی از این داروها عبارت‌اند از رپاگلینید و داسابوویر.

برچسب‌های داروهای نسخه‌ای یا بدون نسخه را با دقت بررسی کنید، زیرا بسیاری از داروها حاوی مسکن/کاهش‌دهنده تب (داروهای ضدالتهاب مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپیرین) هستند.

این داروها ممکن است در هنگام استفاده با کلوپیدوگرل خطر خونریزی را افزایش دهند. از داروساز خود در مورد مصرف بی‌خطر این محصولات دارویی سؤال کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز

اگر فردی بیش ‌از حد تجویز شده از این دارو مصرف کرده و دچار علائم جدی از قبیل بیهوشی یا مشکل تنفسی شده است، حتما با اورژانس تماس بگیرید.

 

فراموش کردن مصرف دارو

اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، به‌محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید. اگر زمان یادآوری نزدیک نوبت بعدی مصرف دارو است، از نوبت فراموش‌شده صرف‌نظر کنید و نوبت بعدی را در زمان مشخص‌شده مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.

 

شرایط نگهداری

پلاویکس را در دمای اتاق و به‌ دور از نور و رطوبت نگهداری کنید و از نگهداری آن در سرویس بهداشتی خودداری کنید. دارو را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
در صورت انقضای دارو یا زمانی که دیگر نیازی به آن ندارید، برای اطلاع از نحوه صحیح از بین بردن آن با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

 

نکات مهم

پلاویکس را در اختیار دیگران نگذارید. آزمایش‌های لازم برای بررسی پیشرفت بهبودی شما یا احتمال بروز عوارض جانبی می‌تواند به‌طور دوره‌ای انجام گیرد. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

 

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • medixpharmacy
  • designtologist
  • shop-apotheke
  • singlecare

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

اطلاعات پزشکی

عوامل پرخطر زگیل

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *