سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض فلوکونازول

فلوکونازول برای جلوگیری و درمان انواع عفونت های قارچی و مخمر مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو متعلق به یک دسته از داروهای ضد قارچی است. فلوکونازول با متوقف کردن رشد نوع خاصی از قارچ کار می کند.

قرص فلوکونازول

نحوه مصرف قرص فلوکونازول

قبل از شروع مصرف فلوکونازول و هر بار استفاده مجدد، در صورت وجود بروشور اطلاعات بیمار آن را مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را به صورت خوراکی یا بدون غذا یا همراه با غذا طبق دستور پزشک خود، معمولا یک بار در روز مصرف کنید.

اگر از شکل سوسپانسیون مایع این دارو استفاده می کنید، بطری را قبل از هر دوز به خوبی تکان دهید. دوز دقیق را با استفاده از دستگاه اندازه گیری / قاشق مخصوص اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید.

دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین میشود. برای کودکان، دوز نیز بر اساس وزن تعیین میشود. به طور کلی در کودکان، دوز نباید بیش از ۶۰۰ میلی گرم در روز باشد مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود.

این دارو زمانیکه مقدار دارو در بدن شما در سطح ثابتی حفظ شود، بهترین تاثیر را دارد. بنابراین، آن را هر روز در همان زمان طبق تجویز مصرف کنید.

مصرف این دارو را تا زمانی که مقدار تجویز شده تمام نشده است قطع نکنید، حتی اگر بعد از چند روز علائم از بین بروند. متوقف کردن دارو در ابتدا، میتواند موجب میشود رشد قارچ ادامه یابد، که ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود.

اگر وضعیت شما همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

قرص فلوکونازول برای چیست؟

قرص فلوکونازول برای چیست؟

عوارض جانبی قرص فلوکونازول

با مصرف این دارو تهوع، استفراغ، اسهال، ناراحتی یا درد معده، سردرد، سرگیجه یا ریزش مو ممکن است رخ دهد.

اگر هر یک از این عوارض همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، فورا به پزشک یا داروساز خود بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما بدین دلیل این دارو را تجویز کرده است که فایده آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض نادر اما جدی فورا به پزشک مراجعه کنید: ضربان قلب نامنظم/ سریع، سرگیجه شدید، غش کردن.

این دارو ممکن است به ندرت باعث بیماری جدی کبدی شود. در صورت پیشرفت علائم بیماری کبدی، از جمله: درد شدید معده و شکم، تهوع و استفراغ مداوم، زرد شدن چشم ها / پوست، ادرار

تیره، خستگی غیرمعمول، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

واکنش آلرژیک بسیار حساس به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه بروز علائم یک واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، و مشکل در تنفس به پزشک مراجعه کنید.

در اینجا ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

فلوکونازول

موارد احتیاط

قبل از مصرف فلوکونازول، اگر به این دارو یا به سایر داروهای ضد قارچی آزول (مانند کتوکونازول، ویتروکونازول) حساسیت دارید، یا حساسیت دیگری دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید؛. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگری ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با مسئول داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید بخصوص از سوابقی همچون: بیماری کبدی و بیماری کلیوی.

فلوکونازول ممکن است نوعی بیماری ایجاد کند که بر ریتم قلب تاثیر می گذارد (طولانی شدنQT). طولانی شدنQT به ندرت می تواند موجب ضربان قلب سریع / نامنظم (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، خفگی) شود که به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارند.

خطر طولانی شدنQT ممکن است در صورت داشتن شرایط خاص پزشکی یا مصرف داروهای دیگر که ممکن است باعث طولانی شدن QT شوند، افزایش یابد. قبل از مصرف فلوکونازول، پزشک یا داروساز خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید و هر کدام از شرایط زیر مطلع سازید: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلبی، ضربان قلب کُند، طولانی شدنQT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (طولانی شدنQT در EKG، مرگ ناگهانی قلبی).

سطوح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر ابتلا به طولانی شدن QT را افزایش دهند. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند دیورتیکها / قرصهای آب) یا در صورت داشتن شرایطی از قبیل عرق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. برای استفاده بی خطر از فلوکونازول با پزشک خود صحبت کنید.

اگر چه غیرمعمول است اما این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا هر کاری که نیازمند هشیاری است، تا زمانی که بتوانید با خیال راحت آن ها را انجام دهید، خودداری کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید. سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، بخصوص بثورات، استفراغ، اسهال و طولانی شدن QT داشته باشند (بالا را نگاه کنید).

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز مصرف شود. اگر در طول ۳ ماه اول بارداری، روزانه در دوزهای بالا این دارو مصرف شود، ممکن است به جنین آسیب وارد شود. برای درمان عفونت واژن، داروهای مورد استفاده در داخل یا اطراف واژن قبل از این دارو باید در نظر گرفته شوند. در مورد خطرات و مزایا این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

فلوکونازول به شیر مادر منتقل می شود اما بعید به نظر می رسد که به شیرخوار آسیبی وارد کند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

فلوکونازول

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی میتوانند عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی شامل تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید بدون تایید پزشک مصرف دارو را شروع یا متوقف نکنید و دوز داروها را تغییر ندهید.

محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کلوپیدوگرل.

بسیاری از داروها در کنار فلوکونازول ممکن است بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تاثیر بگذارند، از جمله: پیموزاید، کینیدین، آنتی بیوتیک های ماکرولیدها (مانند اریترومایسین)، و غیره.

فلوکونازول می تواند روند حذف سایر داروهای بدن شما را کاهش دهد، که می تواند بر کارکرد آنها تأثیر بگذارد. نمونه هایی از چنین داروهایی عبارتند از: آسوناپروویر، سیساپرید، و غیره.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

فلوکونازول را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • chemist-4-u
  • eurogenerics
  • doctorfox

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

لیفت شقیقه

در لیفت شقیقه چه اتفاقی می‌افتد؟

پوست و مو

کربوکسی‌تراپی

کربوکسی‌تراپی چیست؟

پوست و مو

انجام مزوتراپی

همه چیز درباره مزوتراپی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *