سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تربیت جنسی در خانواده ها

بسیاری از والدین درباره مسائل جنسی با فرزندان خود صحبت نمی کنند و متاسفانه در خانواده های ما ، به تربیت جنسی هنوز به شکل تابو ( چیزی که عرف نیست ) نگاه می کنند . با مجله سلامتی راستینه همراه باشید .

 

ناکامی و نارضایتی

چرا تربیت جنسی درخانواده ها انجام نمی شود ؟

زمانی که فرزندان به سن بلوغ می رسند ، باید پدر به فرزند پسر و مادر به فرزند دختر مسائل جنسی را آموزش دهد . وقتی شخصی هیچ اطلاعاتی درباره ی نیازهای جنسی و جنس مخالف خود نداشته باشد و بدون اطلاع وارد زندگی مشترک شود ، نتیجه اش می شود : شکست ، ناکامی و نارضایتی!

نبود تفاهم جنسی که اصلی ترین دلیل طلاق است نباید بعد از سه ماه زندگی مشترک مشخص شود . زمانی که کار از کار گذشته است و تازه از زوجین می شنویم که آقا به خانم می گوید : به نیازهای عاطفی و جنسی من بی توجه هستی … یا خانم به آقا می گوید : چیزهایی از تو دیده ام که دیگر دوستت ندارم ! می دانم که با خانم ها ارتباط داری و فیلم پورنو گرافی می بینی .
مشاور خانواده و زناشویی اغلب با این موارد روبروست :

خانم جوانی به مطب من آمد و گفت : همسرش هیچ تمایلی به هم آغوشی ، بوسیدن و رابطه جنسی با او را ندارد و همیشه با بی میلی این کار را انجام میدهد . با کم توجهی به احساسات او ، ساعتها روی مبل می نشیند ، حرف نمی زند و روزنامه می خواند . بیشتر با دوستانش وقت می گذراند ، و بقیه ی اوقات هم مشغول کار و یا استراحت است !

در سال ۱۳۹۵ یکی دیگر از مراجعانم که آقایی بود ۳۴ ساله و قصد جدا شدن از همسرش را داشت ، می گفت : همسرش پاسخگوی نیاز های او نیست و با شرکت در مراسم دینی ، کمتر به نیازهای او توجه دارد ! در منزل همیشه روسری سر میکند و همیشه با لباس های پوشیده و جوراب زنانه ضخیم مشغول کارهای منزل ، آشپزی و عبادت است .

 

اختلافات زناشویی

کدام یک از طرفین در بروز پدیده طلاق نقش دارند ؟

نمی توان به صراحت پاسخ داد اما مشکل بزرگی که وجود دارد این است که متاسفانه رفتار ۷۵ درصد خانم های ایرانی بعد از تولد اولین فرزند با همسرشان تغییر می کند و به شوهرشان کمترین توجه را دارند . متاسفانه بین زوج های جوان بعد از تولد فرزند اول ، اختلافات ، شکل جدی تر و تازه ای به خود می گیرد . محل خواب آنها جدا می شود و فراموش می کنند حتی زبانی ، از یکدیگر قدردانی کنند و بگویند که عاشق هم هستند …

آقایان ایرانی هم این مشکل را دارند و سهم شان از زندگی در روز تعطیل : پیژامه ، عرق گیر و یک متکاست که باید با جارو برقی از جا تکانشان داد . حاضر نیستند در منزل کمی عطر بزنند و تیشرت های رنگی بپوشند …

متاسفانه ، خانم های ایرانی هم با وجود تمام نکات مثبت و پسندیده ای که دارند مدیریت زیبایی ندارند و با چگونه ارضا کردن مرد خود آشنا نیستند !

کدبانوی خانه در طول روز برای پختن غذا و نظافت خانه وقت می گذارد اما در زمان ورود همسرش به خانه ، حاضر نیست کمی آرایش کند ، تاپ بپوشد ، و یا از گردنبند بدلی و جوراب شیشه ای ارزان قیمت که آقایان خیلی دوست دارند استفاده کند . متاسفانه بعضی از خانم ها تنها وقتی می خواهند برای خرید ، از منزل خارج شوند بسیار آراسته و شیک می شوند که این موارد ، پایه ی اختلافات زناشویی در سال های بعد است .

 

عدم تفاهم جنسی

چرا بیشتر خانواده ها از مشکلات دیگر صحبت می کنند ؟

در پرونده های طلاق ، طرفین دلایلی می آورند که گوش با آن آشنایی داشته باشد اما قضیه چیز دیگری است و آن عدم تفاهم جنسی در زندگی زناشویی است . جوانان مخصوصا آنان که در سن ازدواج هستند در مورد تربیت جنسی هیچ آموزشی از خانواده خود ندیده اند . اطلاعات آنها به چند سی دی فیلم ماهواره ای یا صحبت با دوستان محدود می شود . کدام یک از خانواده های ایرانی زمانی که فرزندانشان به سن بلوغ می رسند درباره ی مشکلات و نیازهای جنسی با آنها سخن می گویند ؟
در دادگاه ها فقط ۱ تا ۱/۵ درصد از زوج ها در نهایت شهامت ، علت طلاق خود را عدم تفاهم در مسائل زناشویی بیان می کنند و بقیه دلایل دیگری می آورند و فقط می خواهند از زندگی مشترکشان نجات پیدا کنند .

 

مهمترین دلایل وقوع طلاق

مهمترین دلایل وقوع طلاق در کشور ما چیست ؟

ریز شدن در زندگی مشترک و دلایل برهم خوردن تعادل و از هم گسستگی یک زندگی براحتی امکان پذیر نیست اما اگر بخواهیم ساده و آماری این دلایل را بیان کنیم می توانیم به کوتاه بودن زمان ، آشنایی قبل از ازدواج و ناهمگون بودن زوجین اشاره کنیم . زن و مرد باید از نظر فیزیکی تعادل و از لحاظ ظاهری با هم تناسب داشته باشند یعنی : یکی خیلی زیبا و جوان باشد ، در حالی که دیگری ۱۱ سال بزرگتر است و از زیبایی هم بهره ی چندانی ندارد !

نداشتن فرهنگ مشترک و نامساوی بودن سطح درک و آگاهی ، که مشاور قبل از ازدواج به این موضوع پی خواهد برد و شما را راهنمایی خواهد کرد .

نکته مجله راستینه : دخترانی که در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس درس می خوانند کمتر حاضر می شوند با آقایان دیپلمه ازدواج کنند ولی برای آقایان ، میزان تحصیلات همسر چندان اهمیت ندارد .

همچنین نداشتن سطح یکسان اقتصادی ، اعتبار ، بیکاری و دخالت اطرافیان مخصوصا والدینی که مخالف ازدواج فرزندانشان هستند از دیگر علل طلاق هایی است که ما در پنجاه هزار پرونده مطالعه کرده و در جریان آنها بوده ایم . عواملی مثل بیکاری ، کمبود نشاط اجتماعی ، بالا بودن هراس و اضطراب اجتماعی و ضعف مالی و اعتیاد در کنار عدم رضایت از شریک جنسی از عوامل اصلی طلاق بشمار می آیند .

 

سهم تربیت جنسی در خانواده

سهم تربیت جنسی در خانواده های ایرانی چقدر است ؟

ما می دانیم که تنها ۵ درصد از والدین ایرانی با بچه هایشان درباره ی مسائل زندگی و غرایز جنسی صحبت می کنند . ما باید بپذیریم که اگر با فرزندانمان رابطه دوستانه برقرار نکنیم ، آنها هم مسائل ریز و درشت مقتضای سنشان را از ما پنهان خواهند کرد .

مادران باید با فرزند دخترشان درباره تغییر خلق و خو ، انتخاب دوست پسر ، ظاهر شدن موهای زائد و زدن آن ، عادت ماهانه ، جوش زدن پوست ، معاینه پستان ها ، آرایش کردن و تاثیر آن ، بازی نکردن با آلت تناسلی در حمام ، انحراف جنسی ،تاثیر ورزش باشگاهی برای تخلیه انرژی ، فراگرفتن آداب اجتماعی ، مطالعه زیاد و غیره صحبت کنند تا در این رابطه ی متقابل ، فرزند به آنها اعتماد کرده و از تمامی علایق و مشکلات خود به راحتی صحبت کند .

نکته : خانمی به مطب من آمد و گفت که دختر ۱۵ ساله اش از روی ناآگاهی و اجبار با پسر همسایه ، رابطه جنسی داشته است و بخاطر ترس از این پسر و شرم از خانواده ، نتوانسته این موضوع را با خانواده مطرح کند و آسیب روحی و جسمی دیده است .

صحبت کردن به موقع پدر با فرزند پسر درباره مسائل جنسی ، هیجانات و کشش جنسی ، خودارضایی ، ورزش منظم باشگاهی ، نخوردن غذاهای پروتئینی در شب و رویاهای شبانه ، بزرگ کردن آلت تناسلی و معاینه بیضه ها و رعایت بهداشت آن ، خطر انحرافات جنسی از سوی دوستان نزدیک ، که بازی های جنسی بین پسرها مثل مالیدن آلت تناسلی از روی شلوار خیلی شایع است صحبت شود . همچنین مطالعه زیاد در سن بلوغ ، حتی خواندن مقاله های اجتماعی روزنامه های صبح ، و آشنایی و شناخت نیازهای عاطفی و زناشویی همسر آینده ، بسیار اهمیت دارد .

سخن پایانی

تربیت جنسی در خانواده ها ضروری ست و می دانیم که آسان نیست . اگر برای تربیت جنسی فرزندان خود ، یا قبل ازدواج آنها ، به راهنمایی نیازمندید از مشاور خانواده و زناشویی کمک بگیرید .

مقاله مرتبط : صحبت کردن با کودکان در مورد رابطه جنسی

 

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • دکتر مجید ابهری (رفتار شناس اجتماعی)

منبع تصاویر 

  • cdn-04.independent
  • annakovach
  • datingloveandsextips
  • dc-cdn.s3-ap-southeast-1.amazonaws
  • lifeimg.pravda
  • wdy.h-cdn

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم ناتوانی جنسی در مردان چیست؟

سلامت عمومی

کیست گانگلیون یا کیست مچ دست

چقدر از کیست می‌دانیم؟

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

ماری‌جوانا

ماری‌جوانا و تاثیرات آن بر سلامت جسم و ذهن

بارداری

ورزش ویژه دوران بارداری

ورزش ویژه دوران بارداری

کتابخانه راستینه

موسی بن میمون

نظرات جنسی ابن میمون در مصر

سلامت جنسی

رابطه جنسی زن چاق

چاقی و رابطه جنسی

کمک های اولیه

درمان شپش

درمان شپش

سلامت عمومی

حفظ سلامت پا

حفظ سلامت پا با پوشش مناسب

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *