سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

سکس در خواب چیست؟ علائم، دلایل، تشخیص و درمان سکسومنیا

راه رفتن در خواب، صحبت کردن در خواب و حتی رانندگی در خواب، انواعی از اختلالات خواب هستند که ممکن است قبلا شنیده باشید. حتی ممکن است یک یا چند بار این اختلالات را خودتان تجربه کرده باشید. یک اختلال خواب که ممکن است با آن آشنا نباشید، سکس در خواب یا سکسومنیا است. برای اطلاعات بیشتر راجع به این اختلال با مجله سلامتی راستینه همراه باشید.

 

رابطه جنسی در خواب

سکس در خواب (سکسومنیا)

رابطه جنسی در خواب (سکسومنیا) ، مانند راه رفتن در خواب، نوعی پاراسومنیا (خواب پریشی) است. پاراسومنیا حاصل، گیر کردن مغز شما بین مراحل خواب است. در این مرحله بینابین، ممکن است شما در هنگام خواب همانند زمانی که بیدار هستید عمل کنید.

افراد مبتلا به سکس در خواب (سکسومنیا) احساسات مربوط به رابطه جنسی را تجربه می کنند. این رفتارها از استمناء تا مقاربت جنسی متغیر هستند. درمان اختلالات خواب اساسي و يا مسائل رفتاري ممكن است شامل رابطه جنسي در خواب هم باشد.

 

علائم سکس در خواب

علائم سکس در خواب (سکسومنیا)

رابطه جنسی در خواب (سکسومنیا) با رویاهای جنسی متفاوت است. رویاهایی با مضمون جنسی برای نوجوانان و بزرگسالان غیر معمول نیست. این تجارب کاملا با سکسومنیا فرق دارند. افراد مبتلا به این اختلال در هنگام خواب رفتارهای جنسی از خود نشان میدهند و اغلب با دیگران این رابطه را برقرار میکنند.

مشکل اختلال خواب پریشی مانند سکسومنیا این است که فرد مبتلا به این اختلال ممکن است متوجه نشود که دچار این مشکل است. ابتدا همسر، والدین، هم اتاقیها یا دوستان ممکن است متوجه این رفتارها شوند. فرد مبتلا به این وضعیت ممکن است تا زمانی که شخص دیگری او را متوجه نکند، نداند که چه اتفاقی می افتد.

رفتارهای معمول افراد مبتلا به سکسومنیا عبارتند از:

 • لمس کردن و یا بوس کردن و نوازش فردی که کنار او خوابیده است.
 • فشار آوردن به باسن
 • رفتارهایی که تقلیدی از رابطه جنسی است.
 • استمناء
 • مقاربت
 • ارگاسم خود به خودی
 • نگاه بهت زده و مات در چشمان در طول این رفتار ها
 • بی خبری از انجام این رفتارها بعد از بیدار شدن

اگر فرد بعد از بیدار شدن از این رفتار خود آگاه نباشد، می تواند نشانه ای از پاراسومنیا باشد. افراد مبتلا به سکسومنیا ممکن است چشم خود را باز کنند و مانند فرد بیدار عمل کنند. با این حال، آنها در حال تجربه وضعیت فراموشی هستند و چیزی به یاد نمی آورند.

به همین ترتیب، تغییرات ظریف در رفتار جنسی ممکن است نشانه اختلال خواب باشد. افراد مبتلا به سکسومنیا ممکن است در طول رفتارهای جنسی در سکسومنیا از آنچه که در بیداری انجام میدهند، جسورانه تر عمل کنند. چون آنها خواب هستند، خودبازداری ممکن است کمتر باشند، بنابراین این رفتارها ممکن است با شریک جنسی متفاوت باشد.

 

الگوهای خواب نامنظم

علل سکس در خواب (سکسومنیا)

مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد سکسومنیا می شود، اما پزشکان چندین عامل را می شناسند که میتوانند در این اختلال نقش داشته باشند. این موارد عبارتند از:

 • محرومیت از خواب
 • افزایش استرس
 • اضطراب
 • افزایش خستگی
 • برخی داروهای خاص
 • استفاده از داروهای تقویت روحیه یا داروهای تجویزی که برای شما تجویز نشده اند.
 • الگوهای خواب نامنظم
 • عوامل خطر

داشتن شرایط پزشکی نیز ممکن است باعث ایجاد سکسومنیا شود. این شرایط اغلب در خواب تداخل ایجاد میکنند. این شرایط عبارتند از:

 اختلال خواب

شیوع بیماری

مشخص نیست که چقدر سکسومنیا رایج است، اما به نظر می رسد نادر باشد. مطالعه ای نشان داد که ۸ درصد از افراد در کلینیک اختلال خواب کانادا، علائم سکسومنیا را نشان می دهند. مردان تقریبا سه برابر بیشتر از زنان این اختلال را داشتند. زنان مبتلا به سکسومنیا بیشتر محتمل استمناء هستند.

به یاد داشته باشید نتایج این مطالعه تنها شامل افرادی است که در درمانگاه اختلال خواب خاص قرار دارند. این وضعیت به احتمال زیاد در جمعیت عمومی کمتر رایج است.

افراد مبتلا به این اختلال ممکن است علائم خود را گزارش ننمایند، زیرا ممکن است احساس شرمندگی یا خجالت داشته باشند یا از وضعیت خود بی اطلاع باشند. این بدان معناست که موارد بیشتری نسبت به آنچه شناخته شده است، وجود دارند. از ۸۳۲ شرکت کننده در مطالعه کانادایی، تنها چهار نفر نگرانی خود را در رابطه با سکسومنیا در طول جلسات مشاوره با متخصصان خواب ابراز کردند.

 

 شریک جنسی فرد

در جستجوی کمک

انجام کارهایی که در خواب انجام میدهید و در بیداری نمی دانید آنها را انجام داده اید، میتواند هشداری برای شما باشند. برخی رفتارهای سکسومنیا ممکن است بی ضرر باشند، مانند خودارضایی. اما در برخی موارد نیز، این رفتارها می توانند کاملا جدی باشند. در واقع، سکسومنیا به عنوان دفاعی در موارد تجاوز جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.

ممکن است برای شریک جنسی فرد مبتلا به سکسومنیا، این نگرانی پیش آید که این رفتار نشانه نارضایتی در رابطه شما است. این مسئله می تواند منجر به افزایش فاصله بین شما و همسرتان شود.

تمام اینها دلایل معتبری هستند که برای کمک به اختلال خواب خود کاری کنید. اگر همسر یا شریک جنسی شما رفتار خواب غیر معمولی در طی چند هفته یا چند ماه گزارش می دهد، به متخصص خواب مراجعه کنید. اگر متخصص خواب نمی شناسید از پزشک خانوادگی خود کمک بگیرید.

 

پلیسومنوگرافی

تشخیص

قبل از مراجعه به پزشک، از هر کسی که رفتارهای جنسی شما را در خواب دیده است، در مورد آنچه مشاهده کرده است بپرسید. همچنین باید الگوهای خواب خود را برای ارائه به پزشک تهیه کنید.

داشتن این رفتارهای جنسی در خواب ممکن است برای پزشک شما در تشخیص بیماری کافی باشد. اگر کافی نباشد، ممکن است پزشک درخواست کند که برای آزمایش بررسی خواب آماده شوید.

مطالعات خواب معمولا در تجهیزات پزشکی تخصصی انجام می شود. این آزمایش، که پلیسومنوگرافی نیز نامیده می شود، در حین خواب موارد زیر را ثبت میکند:

 • امواج مغز
 • ضربان قلب
 • الگوی تنفس
 • حرکت پاها و چشم ها

ممکن است یک شب خوابیدن در مرکز خواب کافی باشد. پزشک همچنین ممکن است درخواست کند که چندین شب در آنجا اقامت داشته باشید تا بتواند درک عمیقتری از الگوهای خواب شما داشته باشد. اگر این رفتارها هنگامی که در مرکز خواب هستید رخ دهند، می تواند تشخیص دکتر شما را تایید کند.

اگر هنگامی که در مرکز مطالعه خواب هستید، سکسومنیا رخ ندهد، پزشک ممکن است بعدا مطالعات بیشتری را درخواست کند. همچنین ممکن است آزمایشات دیگری را برای رد علل احتمالی درخواست کند.

 

درمان

درمان

درمان برای سکسومنیا اغلب بسیار موفق بوده است. این درمان ها عبارتند از:

درمان اختلالات خواب اصلی

اگر احتمال دارد سکسومنیا نتیجه اختلال دیگر خواب مانند آپنه خواب یا سندرم پای بیقرار باشد، درمان اختلال اصلی نیز ممکن است رفتارهای غیرقابل توصیف جنسی را متوقف کند. به عنوان مثال، آپنه خواب عمدتا با یک دستگاه فشار مثبت هوائی (CPAP) درمان می شود.

تغییرات در داروها

اگر قبل از اینکه سکسومنیا شروع شود، داروی تجویزی جدیدی را شروع کرده باشید، تعویض دارو ممکن است این اختلال را متوقف کند. داروهای خواب، از جمله داروهای بدون نسخه، ممکن است موجب بروز پاراسومنیا شوند.

داروها برای بیماریهای نهفته

بیماری هایی مانند افسردگی، اضطراب و استرس می توانند باعث ایجاد اختلالات خواب و سکسومنیا شوند. دارو یا گفتار درمانی ممکن است گزینه های درمانی باشد که می توانند رفتارهای جنسی را متوقف کنند..

داروهای جدید

در حالی که بعضی از داروها می توانند منجر به سکسومنیا شوند، ممکن است برخی دیگر آن را متوقف کنند. داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج میتوانند تجویز شوند.

دیدگاه کلی

بررسی علل زمینه ای در اغلب موارد با موفقیت، سکسومنیا را درمان می کند. گاهی اوقات ممکن است سکسومنیا را دوباره تجربه کنید، به خصوص اگر الگوهای خواب شما تغییر یابند یا دچار اختلالات خواب دیگری شوید. اکثر افراد از درمان خود رضایت خواهند داشت.

 

منابع

 • healthline

منبع تصاویر 

 • d-pt.ppstatic
 • thesun
 • nyp
 • api.theweek
 • timedotcom
 • healthcaredailyonline
 • sobercollege
 • girlterest

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

دسته‌بندی نشده

آدرنالین

آدرنالین

تغذیه و سلامتی

15 خوراکی غنی از منیزیم

با خوردن این ۱۵ خوراکی از بروز سکته مغزی جلوگیری کنید!

اختصاصی

رابطه جنسی و سلامت قلب شما

حقایق شگفت انگیز درباره رابطه جنسی!

اطلاعات پزشکی

نازایی و اختلالات باروری

نازایی و اختلالات باروری زنان

تغذیه و سلامتی

خواب

خوراکی های خوشمزه ای که می توانید همین الان مصرف کنید تا بهتر بخوابید!

اطلاعات دارویی

کلردیازپوکساید

موارد استفاده و عوارض کلردیازپوکساید

اطلاعات پزشکی

بیماری فلج اطفال

فلج اطفال چیست؟ انواع، علل و علائم آن

اطلاعات پزشکی

انقباض یا درد در قفسه سینه یا شانه ها

۶ نشانه جالب یک قلب ناسالم !

اطلاعات پزشکی

علائم یائسگی

یائسگی چیست؟ زمان شروع، علائم، مراحل آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Hanieh گفت:

  آقا مهران شما میتونید به پزشک مراجعه کنید و دارو بخورید.
  ولی چیزی که بنظرم می رسه اینکه وقتی شما در خواب فعالیت جنسی میکنید باید فردی شما رو از خواب بیدار کنه…
  اونموقع دیگه این کار رو انجام نمی دید.

 2. مهران گفت:

  سلام ، ممنون از سایتتون که در مورد این بیماری اطلاع رسانی میکنید من جوانی ۲۷ ساله هستم ۵ سالی هست که دچار این اختلال هستم ، دیگه دارم دیونه میشم آبروم رفته جلوی بقیه ، من وقتی خواب هستم فعالیت جنسی دارم خودم هم هیچی متوجه میشم ، تازه وقتی ازخواب بیدار میشم میفهمم نیاز به غسل دارم خواهش میکنم اگه کسی راهی میدونه بگه ، توی خواب کارهایی رو انجام میدم که حتی روم نمیشه بگم ؛ خیلی ها بهم گفتن توی خواب کارهای عجیبی میکنی ؛ اب شدم رفتم توی زمین ؛ دیگه نمیتونم برم جایی مهمونی شب اونجا بخوابم