سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نازایی و اختلالات باروری زنان

نازایی معمولا در ۱۰٪ زوجها اتفاق می افتد . میزان باروری معمولا بعد از سنین ۲۰ تا ۳۰ در هر دو جنس کاهش می یابد و چون سن ازدواج رو به افزایش است و بسیاری از زوجها حدود ۳۰ سالگی ازدواج می کنند ، میزان نازایی در کشورهای پیشرفته ، بیشتر شده است . با راستینه همراه باشید.

نازایی و اختلالات باروری زنان

نازایی و اختلالات باروری زنان از کجا آغاز می شود ؟

اگر بعد از گذشت یک سال از ازدواج و تماس های جنسی بدون جلوگیری و منظم ، حاملگی رخ ندهد ممکن است یکی یا هر دوی زوجین مشکل باروری داشته باشند.
٪۸۰ زوج ها در سال اول و تا ۹۰٪ آنها در سال دوم ، بارور می شوند . بعضی از اختلالات قابل درمانند ولی بعضی دیگر موجب نازایی دائمی زوجین می شوند . شرکت زوجین در جلسه مشاوره و معاینه درباره نازایی ضروری است . حدود نیمی از مشکل ها ، در زن ها وجود دارد و حدود یک سوم نیز در مردان ، ولی در بعضی از موارد هم دلیل خاصی پیدا نمی شود . در مواردی که علت ، قابل کشف یا درمان نیست می توان از روش های کمکی ، استفاده کرد .

 

اختلالات باروری زوجین

اختلالات باروری زوجین :

مدت زمانی که زوجین سعی می کنند تا حامله شوند به طور متوسط ۱ ماه است و ٪۸۰ آنها در طی یک سال در این قضیه موفق هستند . اگر حاملگی طی ماه های اول رخ ندهد اضطراب زن و شوهر چیزی غیر طبیعی نمی باشد ، اما به زوج های جوان توصیه می شود قبل از مراجعه به پزشک به کوشش خود برای باردار شدن ادامه دهند . هر چه سن بالاتر می رود حاملگی سخت تر می شود.

 

چاقی

افزایش احتمال حاملگی :

حالت سلامت عمومی زوجین نقش مهمی در باروری دارد . بعضی از اقدامات کمکی زیر ممکن است حاملگی را در شما افزایش دهد.

 • مطمئن شوید که وزنتان در محدوده طبیعی است.
 • از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید.
 • سیگار نکشید.
 • از مصرف الکل خودداری کنید زیرا باعث کاهش اسپرم می شود و می تواند باعث آسیب جنین در موقع حاملگی شود.
 • تلاش کنید که نگران نباشید زیرا استرس می تواند قدرت باروری را کاهش دهد. در روزهای میانه دوره قاعدگی ، هر روز تماس جنسی داشته باشید.
 • مردان نیز باید از حمام آب داغ و یا سونا پرهیز کنند.

نازایی و اختلالات باروری

چه کاری ممکن است برای نازایی و اختلالات باروری انجام شود ؟

باید در این موارد ، همراه همسرتان به پزشک مراجعه کنید . پزشک درباره روابط جنسی شما و اینکه آیا حین مقاربت جنسی مشکل دارید یا نه سؤال خواهد کرد .
او حتما از مقاربت در وسط دوره قاعدگی خواهد پرسید ، زیرا در این مواقع اغلب حاملگی ها اتفاق می افتد . بیماری های قبلی شما و همسرتان نیز مهم هستند . مصرف الكل و سیگار نیز می تواند باعث این اختلال شود . همچنین ممکن است تحت یک معاینه فیزیکی کلی و معاینه دستگاه تناسلی قرار بگیرید . اگر هر دو جوان هستید و مشکل خاصی نیز پیدا نشد احتمالا پزشک اقدامات خاصی را برای افزایش احتمال حاملگی و تلاش برای ادامه روابط جنسی به شما توصیه می کند . اگر پزشک به وجود یک اختلال شک داشته باشد و یا خانم بالای ۳۰ سال داشته باشد ، باید به یک متخصص مراجعه کنید .

پیش آگهی بیماری

اگر اختلالی تشخیص داده شود ، آینده بیماری بستگی به علت آن دارد . ولی باید به خاطر داشت که اگر اختلالی تشخیص داده نشد و یا اختلال ، قابل درمان نبود می توان از روش های کمکی و مصنوعی استفاده کرد .

نازایی در زنان را بیشتر توضیح دهید ؟

در نیمی از زوج هایی که نازا هستند ، مشکل از خانم هاست . برای تحقق حاملگی ، مراحل زیر باید انجام شود . تخمک گذاری ( ساخت و رهایی تخمک از تخمدان )، لقاح تخمک با اسپرم ، انتقال تخمک بارورشده از لوله های فالوپ به رحم و کاشت تخمک بارور شده در دیواره رحم ؛ اگر در هر کدام از این مراحل اختلالی پیش آید، حاملگی صورت نمی گیرد .

عامل ایجاد نازایی در زنان

عامل ایجاد نازایی در زنان :

تعدادی از اختلالات باروری در زنان وجود دارد که می تواند بر هر کدام از موارد بالا اثر بگذارد .

مشکلات تخمک گذاری :

یک علت شایع ناباروری زنان ، عدم تخمک گذاری در میانه دوره قاعدگی است . تخمک گذاری فرآیندی است که توسط واکنش های بین هورمون های هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز و تیروئید و تخمدانها کنترل می شود. یکی از علل شایع و قابل درمان ناباروری در زنان ، سندرم تخمدان پلی کیستیک است که با اختلال هورمونی می تواند جلوی تخمک گذاری را بگیرد . اختلالات غده تیروئید مانند کم کاری آن می تواند به اختلال در تعادل هورمونها و در نتیجه اختلال در تعداد تخمک گذاری ها منجر شود . اختلالات غده هیپوفیز مانند پرولاکتینوما ( یک تومور غیرسرطانی ) نیز می تواند چنین عدم تعادل هورمونی را به وجود آورد . در بعضی از موارد ، در زنانی که بعد از چند سال مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را کنار گذاشته اند ، چند ماهی طول می کشد که دوباره چرخه های هورمونی طبیعی به راه بیفتد . فعالیت سنگین ، استرس و چاقی یا کاهش وزن بدن می توانند بر میزان هورمونها اثر بگذارند و باعث ناباروری موقتی شوند .
نکته : یائسگی زودرس نیز می تواند به شکست در تخمک گذاری منجر شود . این اختلال ممکن است به علت مشکل واضحی اتفاق نیفتد و یا به دلیل عمل جراحی در لگن ، شیمی درمانی یا اشعه درمانی رخ دهد . در موارد نادر ، تخمدانها به علت اختلالات کروموزومی مانند مانند سندرم ترنر تشکیل نمی شوند .

مشکلات انتقال تخمک و لقاح :

عبور تخمک از تخمدان به رحم ممکن است به علت اختلال در لوله های فالوپ ( رحم ) مختل شود . این اختلال ممکن است به علت عفونت لگنی باشد که آن هم ممکن است به دلیل عفونت های منتقله از راه تماس جنسی ( مانند عفونت کلامیدیایی ) باشد . چنین اختلالاتی ممکن است بدون علامت باشند و فقط به هنگام بررسی علل نازایی مشخص شوند .
اندومتریوز نیز حالتی است که باعث تشکیل بافت نابجا و کیست در لگن می شود و همچنین می تواند باعث آسیب لوله های فالوپ و ممانعت از عبور تخمک شود .
در بعضی از زنان نیز تخمک نمی تواند بارور شود ، زیرا موکوسی که توسط گردن رحم ترشح می شود دارای آنتی بادی های ضد اسپرم است و قبل از رسیدن به تخمک آنها را تخریب می کند . آنها را تخریب می کند .

مشکلات کاشته شدن تخمک :

اگر دیواره رحم به دلیل عفونتی مانند سوزاک یا گونوره آسیب ببیند ، کاشته شدن تخمک بارور شده غیر ممکن است . مشکلات هورمونی همچنین می توانند باعث عدم آمادگی کافی دیواره رحم برای کاشته شدن تخم شوند . تومورهای غیر سرطانی که رحم را گرفتار می کنند و به طور نادر ناهنجاری های مادرزادی اعضای تناسلی زن ، مانع کاشته شدن تخم در دیواره رحم می شوند .

 

بارورکردن مصنوعی تخمک

بارورکردن مصنوعی چگونه است ؟

این روش ، فرآیند ساده ای است که باعث ورود اسپرم به واژن یا رحم زن می شود . اسپرم گرفته شده از همسر زن را به داخل سرنگ می کشیم . این روش ، بدون درد است و چند دقیقه طول می کشد و زن می تواند بعد از یک استراحت نیم ساعته به منزل برود .

باروری مصنوعی

باروری مصنوعی که واژن را با اسپیکولوم باز نگه داشته ، و با یک سرنگ اسپرم ها را به بالای واژن یا رحم زن تزریق می کنیم .

 

اسپرم

چه کاری ممکن است انجام شود ؟

پزشک شما درباره وضعیت عمومی سلامت شما ، روش زندگی ، داروهای مصرفی و دوره های قاعدگی و رابطه جنسی شما قبل از هرگونه درمانی از شما خواهد پرسید . امروزه اکثر دلایل ناباروری زنان را با انجام آزمایشات مختلف می توان تشخیص داد . شما می توانید با استفاده از کیت های پیش بینی کننده تخمک گذاری یا ثبت روزانه دمای بدن به زمان تخمک گذاری پی ببرید . اگر پزشک شک کند که شما به طور منظم تخمک گذاری نمی کنید ، باید طی آزمایش خونی که در دوره قاعدگی انجام می شود ، میزان پروژسترون را بررسی کنید زیرا این هورمون بعد از تخمک گذاری افزایش پیدا می کند . علاوه بر این می توان از دیواره رحم نمونه ای تهیه کرد و از آن برای بررسی اختلالات اعضای تناسلی و دیواره رحم استفاده نمود .

اگر این آزمایشات نشان بدهد که شما تخمک گذاری نمی کنید ممکن است به آزمایشات بیشتری برای بررسی سطح هورمونها نیاز باشد و همچنین تجویز دارو صورت گیرد . اگر شما به طور طبیعی تخمک گذاری می کنید و همسرتان نیز اسپرم های سالمی دارد ، پزشکتان باید بررسی کند که چه عاملی باعث عدم ملاقات اسپرم و تخمک می شود .
برای مثال ، پزشک می تواند در زمان تخمک گذاری از شما و همسرتان بخواهد تا تماس جنسی داشته باشید و بعد از چند ساعت از موکوس گردن رحم ، نمونه ای تهیه می کند تا از نظر وجود آنتی بادی ضد اسپرم آن را بررسی کند . اگر آنتی بادی در ترشحات مورد بررسی وجود داشته باشد ، از روش های درمانی مختلفی می توان استفاده کرد .

کورتیکواستروئیدها را می توان برای مهار ساخت آنتی بادی ها تجویز کرد و یا می توان اسپرم همسرتان را برای جلوگیری از ملاقات با آنتی بادی ها به خود رحم تزریق کرد.
اگر همچنان علت ناباروری نامعلوم باشد ، پزشک باید به دنبال اختلالی در لوله های فالوپ و یا رحم بگردد . یکی از این آزمایشات ، لاپاروسکوپی است که در آن یک اندوسکوپ را از داخل برش کوچکی به شکم وارد می کنند .
آزمایش دیگر هیسترو سالپنگوگرافی است که در آن ، رنگ را از راه گردن رحم وارد می کنند و عکس رادیوگرافی می گیرند . نوع درمان به علت بیماری بستگی دارد . برای مثال انسداد لوله فالوپ را می توان با جراحی کوچک و اندومتریوز را می توان با دارو درمان کرد .

پیش آگهی بیماری در فصل نازایی و اختلالات باروری زنان :

درمان این اختلالات ، احتمال حاملگی را افزایش داده است . میزان موفقیت بسته به علت ناباروری و نوع درمان فرق می کند. داروها در یک سوم زنان باعث تحریک تخمک گذاری می شوند ، ولی با این کار خطر چند قلویی نیز وجود دارد . جراحی کوچک برای برطرف کردن انسداد لوله فالوپ می تواند مفید باشد ولی خطر حاملگی نابجا را نیز افزایش می دهد. میزان موفقیت در روش های کمکی از ۱۰٪ تا ۳۰٪ متغیر است .

مقاله مرتبط : خونریزی غیرطبیعی واژن!

 

منابع

 • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

 • spiegel
 • parenting.firstcry
 • mymed
 • fertilityclinicmumbai
 • fertilitydoctor
 • mamasite
 • chetor

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *