سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

خونریزی غیرطبیعی واژن!

به صورت طبیعی خونریزی از واژن فقط در دوره قاعدگی صورت می گیرد . هر گونه خونریزی که غیر از زمان فوق باشد غیر طبیعی است . در زنان زیر ۳۵ سال ، خونریزی غیر طبیعی واژن نتیجه شروع استفاده از قرص های ضدبارداری است. خونریزی غیر طبیعی ناشی از اختلالات اندامهای تولید مثل ، در زنان با سن بالاتر شایع می باشد. مجله سلامتی راستینه ، مواردی را درمورد خونریزی غیرطبیعی واژن ارائه خواهد داد.

 

دوره قاعدگی

عامل ایجاد خونریزی غیرطبیعی واژن چه می باشد؟

خونریزی های خفیف که لکه بینی نامیده می شوند در اوایل شروع استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری یا تغییر در نوع قرص مصرفی شایع هستند . لکه بینی معمولا به خاطر سازگاری با سطوح هورمونها در بدن دیده می شود ، اما می تواند هنگام استفاده از IUD نیز به وجود آید .
خونریزی غیر طبیعی واژن ، بخصوص چند ساعت پس از رابطه جنسی نیز ممکن است دیده شود که در این صورت نشانگر ناهنجاری های گردن رحم از جمله سایش و سرطان رحم است . در زنان مسن تر آمیزش ممکن است باعث آسیب به دیواره واژن شده و آن را نازک و شکننده کند و در هنگام یائسگی موجب خونریزی شود .
خونریزی غیر طبیعی واژن که مرتبط به آمیزش یا مصرف قرص ضدبارداری نباشد ممکن است به علت اندومتریوزیس یا پولیپ رحم باشد. خونریزی رحمی که در ابتدای حاملگی ایجاد می شود می تواند نتیجه سقط جنین باشد. در صورتی که خونریزی غیر طبیعی واژن وجود داشته باشد باید فورا با پزشک مشورت شود . اندومتریوز و اسکن اولتراسوند از رحم یاری دهنده است.

 

قرص ضد بارداری

چه کاری ممکن است برای خونریزی غیر طبیعی واژن انجام شود؟

پزشک بر اساس زمان خونریزی و معاینات فیزیکی ممکن است بتواند بیماری را تشخیص دهد . همچنین ممکن است به تست هایی از قبیل تست گسترش رحم ، اسکن اولتراسوند و یا اندوسکوپی نیاز باشد تا از طریق آنها گردن رحم و رحم مورد بررسی قرار گیرند .
درمان خونریزی غیر طبیعی واژن بستگی به عامل آن دارد . لکه بینی ناشی از مصرف قرص های ضدبارداری را می توان با تغییر دوز قرص و یا تغییر قرص مصرفی از بین برد . از هورمون درمانی می توان برای از بین بردن شکنندگی دیواره واژن در زنان مسن تر استفاده کرد . در بیشتر موارد در صورتی که عامل زمینه ای برداشته شود ، خونریزی بهبود می یابد.

 

شکلات

لطفا سندرم پیش از قاعدگی را نیز توضیح دهید؟

خونریزی غیر طبیعی واژن ، دیسمنوره ،آمنوره ، منوراژی ، دوره های قاعدگی نامنظم و سندرم پیش از قاعدگی ، از اختلالات قاعدگی در زنان می باشند . باید گفت که سندرم پیش از قاعدگی ، مجموعه علائمی است که چند روز قبل از قاعدگی زنان را تحت تأثیر قرار می دهد . هنوز دلیل این سندرم معلوم نیست ، ولی تصور می شود فعالیت هورمونهای جنسی زنانه یعنی استروژن و پروژسترون در این زمینه دخیل است. استرس ، مصرف زیاد شکلات و نوشیدنی های حاوی کافئین می تواند بیماری را بدتر کند.

 

سندرم پیش از قاعدگی

علایم سندرم پیش از قاعدگی چیست؟

علایم بیماری در زنان مختلف و حتی در یک زن در ماه های مختلف ، متفاوت است . علایم معمولا چند ساعت قبل از شروع دوره قاعدگی ایجاد می شوند. اما می توانند ۱۴ روز قبل از قاعدگی نیز بروز یابند . در بیشتر زنان با اتمام قاعدگی یا چند روز پس از آن علایم از بین می روند . این علایم ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • حساس شدن یا تورم پستانها.
 • احساس پف کردگی به خاطر تجمع مایع.
 • کمردرد و سفتی عضلات .
 • تغییرات خلق و خو شامل تحریک پذیری ، افسردگی ، عصبانیت ، اضطراب و خستگی.
 • اختلال در تمرکز و تصمیم گیری روزانه.
 • سردرد ( مثل سردرد میگرنی ) .
 • اختلال در الگوی خواب طبیعی .
 • افزایش اشتها به صورت غیر طبیعی .
 • از علایم دیگر می توان به تهوع، استفراغ ، عرق سرد ، گیجی و گرگرفتگی اشاره کرد که کمتر شایع هستند.

 

درمان

چه کاری ممکن است انجام شود؟

تشخیص سندرم پیش از قاعدگی براحتی از روی زمان علائم آن تشخیص داده می شود . ممکن است پزشک از بیمار بخواهد علایم را ثبت کند که تأیید شود که مربوط به قاعدگی هستند . تعدادی از اقدامات خودیاری وجود دارد ( مثل دوری از استرس ، ورزش آرام و سبک ، حمام آب گرم ، کم خوردن نمک ، شکلات و کافئین ) که می تواند به کاهش علایم کمک کند . در صورت شدید بودن علایم ، باید با پزشک مشورت شود . مسکن هایی مانند بروفن می توانند به کاهش سردرد و سفتی عضلات کمک کنند . در صورت تغییرات خلق و خو و حالات روحی زنان در قاعدگی ، پزشک ممکن است داروی ضد افسردگی تجویز کند. برای کاهش احتباس مایعات داروهای ادرار آور مؤثر هستند . درمان دایمی موفقیت آمیزی برای این بیماری وجود ندارد اما معمولا علایم را می توان کاهش داد.

 

مقاله مرتبط : مزایا و معایب فیتواستروژن ها

منابع

 • کتابخانه راستینه
 • انجمن پزشکی بریتانیا
 • دکتر محمد خوشرو

منبع تصاویر 

 • qsota
 • netdoctor
 • aif
 • ahchealthenews
 • gogetnews

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *