سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

زمان بیشتری را در طی روز زیر نور طبیعی صرف کنید!

آیا زمانی که نمی توانید شب هنگام به خواب روید، آزار دهنده است؟ بارها سعی می کنید به خواب روید، اما بدن یا ذهن شما به خاطر داشتن یک روز طولانی و استرس زا بسیار فعال است و چند دقیقه یا حتی چند ساعت ممکن است دراز بکشید ولی به خواب نروید.
چای بابونه، موسیقی های آرامش بخش و شمارش گوسفندان برای شما تاثیری ندارند، بنابراین چه کاری می توانید انجام دهید تا به راحتی به خواب روید؟ براساس مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی خواب بالینی، یک خواب راحت ممکن است با دریافت نور بیشتر در طول روز، محقق شود.

 نور طبیعی

راز داشتن خواب بهتر: نور روز

این مطالعه، شامل ۴۹ شرکت کننده بود. ۲۷ نفر از شرکت کنندگان در دفاتری بدون پنجره مشغول به کار بودند، در حالی که ۲۲ نفر دیگر در فضاهایی مشغول به کار بودند که شامل نور طبیعی بود.

کسانی که در محیط بدون پنجره کار می کردند، بسیار کمتر در معرض نور طبیعی بودند، در حالیکه کسانی که در دفاتری کار میکردند که پنجره داشتند نور طبیعی بیشتری دریافت می کردند.

از کسانی که آزمایش شدند، کارکنانی که ساعت های طولانی را در محیط های بدون پنجره سپری کردند، از نظر خواب نسبت به کسانی که در نزدیکی پنجره ها و نور طبیعی کار می کردند، ضعیف تر بودند.

به گفته محمد باوكری، استاد معماری دانشگاه ایلینوی، “کارکنان در محل کار با پنجره، نه تنها در طول ساعات کار به میزان قابل توجهی بیشتر در معرض نور قرار دارند بلکه به طور متوسط در هر هفته بیش از ۴۶ دقیقه بیشتر از کارکنان در محل کار بدون پنجره می خوابند.”

در حالی که این مطالعه برای اهداف معماری انجام شده است، نتایج این مطالعه یک واقعیت ساده را نشان می دهد: زمان بیشتری را در نور روز سپری کنید تا در طول شب بهتر بخوابید!

 

کیفیت خواب

نور طبیعی روز چگونه به خواب شما کمک می کند؟

چگونه می تواند چیزی ساده مثل نور روز در مقابل نور مصنوعی به بهبود کیفیت خواب شما کمک کند؟

بخش اعظم این مسئله به تولید طبیعی ملاتونین بدن شما برمی گردد، یک ماده شیمیایی که به شما در به خواب رفتن کمک می کند. در طول روز (نور روشن)، تولید ملاتونین بدن شما کاهش می یابد. هنگامی که خورشید غروب میکند (نور کم تا بدون نور)، تولید ملاتونین افزایش می یابد.

ملاتونین یک ماده شیمیایی آرامش بخش است که موجب خواب آلودگی می شود. تولید ملاتونین در طول شب افزایش می یابد، در حالی که در عمیق ترین بخش خواب به اوج خود می رسد.

اما هنگامی که شما بیشتر وقت خود را در محیط در بسته و بدون نور سپری میکنید، هیچ راهی برای بدنتان برای دانستن میزان تولید ملاتونین وجود ندارد. نور مصنوعی تولید ملاتونین بالا را حفظ می کند، مانع از خوابیدن و احساس خواب آلودگی می شود. به همین دلیل افرادی که در محیط بدون پنجره کار می کنند، خواب کمتری نسبت به کسانی که در نزدیکی پنجره ها کار می کنند، دریافت می کنند.

برای بهبود خواب بیشتر، از نورهای روشنایی مصنوعی در شب دور بمانید. این بدین معنی است که شما باید تلویزیون، کامپیوتر و گوشی هوشمند خود را خاموش کنید، چرا که این دستگاه ها نور سفیدی تولید می کنند که بدن شما را فریب میدهد تا فکر کند باید بیدار باشد. شب ها نور زرد ملایم در منزل داشته باشید تا مجبور نشوید هنگام خواب دائم تکان بخورید و با مشکل رو به رو شوید.

 

منابع

  • dailyhealthpost

منبع تصاویر 

  • thisisinsider
  • michelecfoster

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

اسهال

اسهال و راه‌های درمان آن

اطلاعات درمانی

آلرژی‌ های فصلی

چهار راه رهایی از آلرژی های فصلی

تغذیه و سلامتی

خواب خوب

چه غذاهایی بخوریم تا بهتر بخوابیم؟

سلامت عمومی

وضعیت مناسب خواب برای مغز

یافتن بهترین موقعیت خواب مناسب شما

سلامت عمومی

سردرد

چگونه می توان بدون مصرف قرص در عرض ۵ دقیقه سردرد را درمان کرد؟

رانینگ تایتل

آروماتراپی

آروماتراپی (رایحه درمانی) جایگزین محبوب برای قرص‌های خواب!

اختصاصی

فقط بگویید نه

عادات خوبی که می تواند مضر باشد و شما نمی دانید!

تغذیه و سلامتی

رزماری

گیاهان طبیعی و بسیار مفید برای حافظه

پوست و مو

زیبایی پوست و مو

بهترین داروهای گیاهی در بهداشت و زیبایی پوست و مو

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *