سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ارتباط بیماری لثه با یکی دیگر از بیماری های مرگبار

دلیل دیگر برای اینکه چرا باید به طور مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید: باکتری های بیماری لثه اکنون با احتمال بالاتری از ابتلا به سرطان مری مرتبط هستند.

این مطالعه ۱۰ سال است که سلامت دهان و دندان را دنبال می کند. این پژوهش نشان داد که حضور دو نوع باکتری مرتبط با بیماری لثه ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

 

بیماری لثه

به گفته تیمی به سرپرستی جیونه اوون، به طور خاص حضور یک باکتری دهانی به نام Tannerella forsythia با ۲۱ درصد افزایش احتمال ابتلا به تومورهای مری مرتبط بود.

بیماری لثه در مطالعات متعددی با خطر بالاتر بیماری درجه یک کشنده قلبی مرتبط بوده است. اما یکی از متخصصین سرطان مری که یافته های جدید را بررسی کرده است، تأکید کرد که محققان هنوز نمیتوانند رابطه علی را با تومورهای مری اثبات کنند.

دکتر آنتونی استارپولی، مدرس اندوتراپی مری در بیمارستان لنکس هیل در نیویورک، گفت: “روشن نیست که در اصل آیا حضور این باکتریها یا بیماری های حاصل از آنها باعث ابتلا به سرطان میشوند.”

با این حال، استارپولی معتقد است که متخصصان باید ” ارزیابی مناسب حفره دهان و همچنین باقیمانده دستگاه گوارش را در امید به تشخیص زودهنگام سرطان مری در نظر بگیرند.”

نویسندگان این مطالعه خاطر نشان کردند که سرطان مری هشتمین سرطان رایج و ششمین علت مرگ و میر سرطان در سراسر جهان است. از آنجایی که اغلب تنها در مرحله پیشرفته تشخیص داده می شود، میزان بقای پنج ساله بین ۱۵ تا ۲۵ درصد است.

اوون گفت: “سرطان مری یک سرطان بسیار کشنده است و نیاز فوری به روش های پیشگیری از ابتلا به این بیماری، طبقه بندی عوامل خطر و تشخیص زودهنگام، وجود دارد”. تمام اخبار حاصل از این مطالعه بد نبودند: محققان دریافتند که برخی از انواع باکتری های دهان با خطر کمتر ابتلا به سرطان مری همراه است.

اوون طی گزارش خبری از انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان آمريکا اشاره کرد که کسب اطلاعات بیشتر در مورد جمعیت های باکتری که به طور طبیعی در دهان زندگی می کنند، میتواند به طور بالقوه به استراتژی هایی برای جلوگیری از سرطان مری یا حداقل تشخیص آن در مراحل اولیه منتهی شود.

متخصصی دیگر با این پژوهش موافقت کرد.

دکتر رابرت کالچ گفت: “این مطالعه نشان می دهد که باکتری هایی در دهان وجود دارند که ممکن است در ابتلا به این سرطان بسیار مرگبار نقش داشته باشد، اما نکته بسیار مهم این است که برخی از باکتری ها ممکن است اثر محافظتی داشته باشند”. وی آسیب شناس دهان در نورث ول هلث در نیویو هید پارک، است.

کلاچ می گوید: “دانستن این که کدام باکتری ها خوب هستند و کدام باکتری ها بد، می تواند منجر به درمان های پیشگیرانه شود یا به عنوان شاخص پیش بینی کننده خطر ابتلا به این سرطان در نظر گرفته شود.”

اوون افزود که سلامت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و مراجعه به دندانپزشک به صورت منظم، ممکن است به حفاظت در برابر بیماری های لثه و بیماری ها مرتبط با آن کمک کند.

یافته های این مطالعه در روز ۱ دسامبر در مجله تحقیقاتی سرطان منتشر شد.

مقاله مرتبط : شایع ترین بیماری های دهان و دندان

 

منابع

  • Robert D. Kelsch, DMD, oral pathologist, Northwell Health, New Hyde Park, N.Y.; Anthony Starpoli, M.D., associate director of esophageal endotherapy, Lenox Hill Hospital, New York City; American Association for Cancer Research, news release, Dec. 1, 2017
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • media.healthday

‏‫‬

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

دندان‌ قروچه

عاداتی که دندان‌‌هایتان را خراب می‌کند و شما نمی دانستید!

اطلاعات پزشکی

بیماری پریودنتیت و علت از دست رفتن دندان ها

اختصاصی

مراقبت از دهان و دندان در سالمندی

مراقبت از دهان و دندان در سالمندی

اطلاعات پزشکی

ارتودنسی

ارتودنسی چیست؟ همه چیز درباره ارتودنسی

سلامت عمومی

چربی های غنی از اسیدهای چرب

مهمترین مواد سرطان زا کدامند؟

کمک های اولیه

درمان دندان درد

درمان دندان درد

اطلاعات پزشکی

التهاب لثه (ژنژیویت)

بیماری التهاب لثه (ژنژیویت): علل، عوامل خطر و علائم آن

اطلاعات پزشکی

علائم سرطان مری

سرطان مری چیست؟ تعریف کلی، علل و علائم

اطلاعات پزشکی

آبسه دندان

آبسه دندان چیست؟ علائم، علل، درمان آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *