سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

دلیل عجیب و غریب بدتر شدن اضطراب یک مرد!

علائم اضطراب یک مرد بریتانیایی درنهایت به کشف یک دلیل غیرمعمول منجر شد: قرارگیری مکرر او در معرض یک ماده‌ی سمی درهنگامی که در نیروی دریایی کار می‌کرد.

این مرد، ۵ سال به عنوان یک مهندس نیروی دریایی خدمت کرد. باتوجه به این گزارش که در ۲۳ دسامبر در مجله‌ی BMJ منتشر شد، او در طول این مدت تقریبا هر روز در معرض تری کلرواتیلن (TCE) یا trike بود؛ یک حلال که برای تمیز کردن و چربی‌زدایی از کشتی‌ها و هواپیماها به‌کار می‌رود.

 

اضطراب یک مردبا توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، تری کلرواتیلن، یک مایع بی‌رنگ با بوی شیرین است و یکی از کاربردهای اصلی آن، پاک کردن چربی از قطعات فلزی می‌باشد.

محققان در گزارش‌شان نوشتند که این مرد گفته است او و سایر اعضای تیم مهندسی دریایی، تری کلرواتیلن را از یک قوطی روی یک پارچه اسپری می‌کردند و هر کسی که از آن استفاده می‌کرد، بخاطر بخار آن دچار سرخوشی می‌شد. او می‌گفت آنقدر در این وضعیت قرار می‌گرفت که سرگیجه می‌گرفت.

نویسنده‌ی این گزارش، دکتر جوشوا یونگ که ۲۰ سال بعد، این مرد را درمان کرد، می‌گوید که این علائم جزئی سرگیجه و احساس سرخوشی، مدت زیادی طول نمی‌کشیدند اما آن حس احتمالا اولین علامتی بود که نشان می‌داد این ماده، یک حلال مطمئن و بی‌خطر نیست.

او می‌گوید قرارگیری این مرد در معرض تری کلرواتیلن تشدید شد، چون کشتی‌ها به خوبی تهویه نمی‌شدند و نیروی دریایی هیچ‌گونه تجهیزات محافظتی مانند ماسک برای کاهش میزان تنفس این بخارات توسط کارکنان فراهم نمی‌کرد.

شناسایی مقصر

این مرد ۲۴ ساله در ابتدا پس از یک هفته زیاده‌روی در معرض الکل در نیروی دریایی به بیمارستان رفت – نه به دلیل آنکه بخاطر قرارگیری در معرض تری کلرواتیلن نگران بود.

او وقتی به بیمارستان رفت، به‌شدت احساس اضطراب می‌کرد، می لرزید و به‌سرعت نفس می‌کشید. بعلاوه او به دکترها گفت که سردرد مبهم و تاری دید دارد و در سمت راست صورتش احساس مورمور شدن می‌کند.

هنگامی که پزشکان با او صحبت کردند، متوجه شدند که او به‌عنوان شاگرد ممتاز در نیروی دریایی فارغ‌التحصیل شده بود و قبل از این حادثه، هیچ سابقه‌ای از مصرف الکل نداشت. پزشکان از او درباره‌ی کارش سوالات دقیق‌تری نپرسیدند بنابراین قرار گیری او در معرض TCE هرگز آشکار نشد.

در آن زمان، او توسط یک روانپزشک درمان شد که فکر می‌کرد علائم مرد ناشی از ترک الکل بود. اما در عرض چند ماه آینده، علائم اضطراب او بیشتر و مداوم‌تر شد، به‌طوری که دیگر ازبین نرفت.

به همین دلیل روانپزشکش تصمیم گرفت که مرد را برای ارزیابی کامل‌تر نزد یک متخصص سم‌شناسی – دانشمندی که می‌تواند قرارگیری در معرض مواد سمی را تشخیص دهد – و یک روانپزشک اعصاب – روانشناسی که در بیماری عصبی متخصص است – بفرستد. این آزمایشات نشان داد که علائم اضطراب این مرد با یک علت غیرقابل انتظار مرتبط بودند: قرارگیری او در معرض تری کلرواتیلن در زمانی که مهندس نیروی دریایی بود.

دکتر یونگ می‌گوید قرارگیری منظم در معرض تری کلرواتیلن که یک سم است، می‌تواند روی هر سیستم بدن اثر بگذارد. وقتی این سم استنشاق شده و وارد جریان خون می‌گردد، می‌تواند به‌طور مستقیم باعث تحریک و آسیب اعصاب شود.

او می‌گوید وقتی اعصاب تحریک می‌شوند، می‌توانند باعث درد، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن شوند. آسیب وارده به اعصاب توسط یک سم می‌تواند مقدار انتقال‌دهنده‌های عصبی که آنها آزاد می‌کنند را تغییر دهد. به‌عنوان مثال می‌تواند سطوح سروتونین را کاهش دهد و منجر به افسردگی شود.

اما در مورد این مرد متأسفانه پزشکان، این سم را خیلی دیر شناسایی کردند و درنتیجه نتوانستند میزان جذب TCE به داخل خون مرد را کاهش دهند و او به خاطر قرارگیری در معرض این سم دچار اضطراب شدید و افسردگی شد.

یونگ می‌گوید: «آسیب‌دیدگی اعصاب در مورد این مرد رخ داده بود و بنابراین او بهبود نیافت.»

 

منابع

  • livescience

منبع تصاویر 

  • photos.demandstudios

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

سلامت عمومی

نتایج آزمایش

چگونه آزمایش های خود را متوجه شویم؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *