سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض آتورواستاتین (لیپیتور)

از آتورواستاتین همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی (مانند LDL، تری گلیسیرید) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون استفاده می شود. این دارو متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده تحت عنوان “استاتین ها” است.

نام تجاری : لیپیتور

نام عمومی : آتورواستاتین

 

موارد مصرف آتورواستاتین (لیپیتور)

 

موارد مصرف آتورواستاتین (لیپیتور)

آتورواستاتین با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد اثر خود را میگذارد. کاهش کلسترول بد و تری گلیسیرید و افزایش کلسترول خوب، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته مغزی و حمله قلبی کمک می کند.
علاوه بر داشتن رژیم غذایی مناسب (مانند رژیم کم کلسترول / کم چرب)، تغییرات دیگر در شیوه زندگی که میتوانند به تاثیر این داروها کمک کنند عبارتند از: ورزش، کاهش وزن در صورت اضافه وزن و ترک سیگار. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

نحوه استفاده از اتورواستاتین کلسیم

نحوه استفاده از اتورواستاتین کلسیم

قبل از شروع مصرف آتورواستاتین و هر بار که دوباره قصد مصرف آن را داشتید، در صورت وجود بروشور اطلاعات بیمار، آن را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را از طریق دهان یا بدون غذا یا همراه با غذا طبق دستور پزشک خود، معمولا یک بار در روز مصرف کنید.

دوز این دارو بر اساس وضعیت پزشکی، پاسخ به درمان، سن و سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید، تعیین میشود. حتما در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) با پزشک و داروساز خود صحبت کنید.

در هنگام استفاده از این دارو، از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد. گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول مصرف میکنید (رزین های پیوند اسید صفرا مانند کلستیرامینین یا کلستیپول) مصرف میکنید، اتوورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید. این داروها می توانند با اتورواستاتین واکنش نشان دهند و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

برای دریافت بیشترین فایده از این داروها، آن ها را به طور منظم استفاده کنید. به یاد داشته باشید هر روز آن را در همان زمان مصرف کنید. مهم است که مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس میکنید حالتان خوب است. اکثر افراد مبتلا به کلسترول یا تری گلیسیرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

بسیار مهم است که از دستور پزشک خود در مورد رژیم غذایی و ورزش پیروی کنید. این دستور ممکن است تا ۴ هفته طول بکشد تا از مزایای کامل این دارو برخوردار شوید.

 

عوارض جانبی آتورواستاتین (لیپیتور)

عوارض جانبی آتورواستاتین (لیپیتور)

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که فواید آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

تعداد بسیار کمی از افراد با مصرف آتورواستاتین ممکن است دچار مشکلات خفیف حافظه یا سردرگمی شوند. در صورت بروز این عوارض نادر، با پزشک خود صحبت کنید.

استاتین ها به ندرت ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند. در مورد مزایا و خطرات آن با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که به ندرت می تواند به شرایط بسیار جدی تحت عنوان رابدومیولیز و میوپاتی اتوایمی منجر شود). در صورت بروز هر یک از علائم زیر در طول درمان فورا به پزشک خود بگویید، و اگر پس از توقف این دارو توسط پزشک، این علائم همچنان ادامه داشته باشند، بلافاصله پزشک خود را مطلع سازید: درد / حساسیت / ضعف عضلانی (به ویژه تب یا خستگی غیرمعمول)، علائم نارسایی کلیه (مانند تغییر مقدار ادرار).

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه هر یک از عوارض جانبی ننادر اما جدی زیر شدید، به پزشک خود اطلاع دهید: قرمزی چشم / پوست، ادرار تیره، درد شدید معده / شکم، تهوع و استفراغ مداوم.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک زیر شدید، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید: بثورات پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی امکان پذیر نیست. اگر متوجه بروز عوارض دیگری که در بالا ذکر نشده است شدید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

هشدارها

هشدارها

قبل از مصرف آتورواستاتین، اگر به آن حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید، به پزشک بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به خصوص سوابقی همچون: بیماری کبد، بیماری کلیوی.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

افراد مسن ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص عوراض عضلانی، داشته باشند.

این دارو در دوران بارداری نباید استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است به جنین آسیب بزند. بنابراین، هنگام مصرف این دارو مهم است که از بارداری جلوگیری شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید و در مورد استفاده از روش های قابل اطمینان برای کنترل بارداری (مانند کاندوم، قرص های کنترل وزن) در هنگام مصرف این دارو صحبت کنید. اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شده باشید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر وارد می شود یا نه. با توجه به خطر احتمالی به نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش میدهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید تهیه کنید (از جمله داروهای تجویزی / بدون نسخه و محصولات گیاهی) و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تایید پزشک خود دارو را شروع یا متوقف نکنید و دوز آن را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند عبارتند از: جمفیبرزیل، تلاپرویر، تیپراناویر به اضافه ریتوناویر.

سایر داروها می توانند بر حذف آتورواستاتین از بدن شما تاثیر بگذارند، که ممکن است عملکرد آتورواستاتین را نیز تحت تاثیر قرار دهند. نمونه هایی از چنین داروهایی شامل: کلشیسین، تلی تریرومایسین، ضد قارچ های خاص آزول (مانند اتراکونازول، کتوکونازول، پوزاکونازول) و برخی داروهای دیگر می باشند.

زمانی که آتورواستاتین را مصرف می کنید، از مصرف محصولات مخمر برنج قرمز پرهیز کنید زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتینی به نام لوستاتین باشند. مصرف داروهای آتورواستاتین و مخمر برنج قرمز با یکدیگر می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

 

تذکر

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

آزمایشات آزمایشگاهی و / یا آزمایشات پزشکی (مانند سطح کلسترول / تری گلیسرید خون) باید به صورت دوره ای انجام شوند تا پزشک پیشرفت بیماری یا عوارض جانبی را بررسی کند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

آتورواستاتین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

  • WebMD

منبع تصاویر 

  • dr-asalari
  • cbschicago.files.wordpress
  • forksoverknives
  • usercontent1.hubstatic

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

سلامت عمومی

آزمایش کلسترول

تفسیر نتایج آزمایش کلسترول

اطلاعات دارویی

نیاسین

از نیاسین یا ویتامین B3 چه می‌دانید؟

تغذیه و تناسب اندام

عوارض کاهش وزن سریع

اثرات جانبی رژیم لاغری سریع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. علی گفت:

    من چندین سال از دارو های مختلف برای کلسترول بالا استفاده کردم چون از از ۱۸ سالگی کلسترول بالا داشتم . از سال ۱۳۸۹ از آتورواستاتین استفاده میکنم و برای من خیلی خوب جواب داده بدون عوارض جانبی .

    امیدوارم که باز هم جواب بده …