سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض لیزینوپریل

لیزینوپریل برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حمله قلبی، و مشکلات کلیوی کمک می کند. این دارو برای درمان نارسایی قلب و بهبود سریع پس از حمله قلبی نیز استفاده می شود. راستینه در این مقاله اطلاعات بیشتری درباره لیزینوپریل در اختیارتان قرار می دهد.

نام عمومی: لیزینوپریل

 

موارد استفاده از لیزینوپریل

موارد استفاده از لیزینوپریل

لیزینوپریل متعلق به دسته ای از داروهای شناخته شده به عنوان مهار کننده های ACE می باشد. لیزینوپریل با شل کردن عروق خونی باعث می شود تا خون راحت تر در عروق جریان پیدا کنند.

لیزینوپریل می تواند برای کمک به محافظت از کلیه ها از آسیب ناشی از دیابت نیز استفاده شود.

 

چگونگی استفاده از لیزینوپریل

این دارو از طریق دهان همراه با غذا یا بدون غذا طبق دستور پزشک، معمولا یک بار در روز مصرف می شود.

اگر شما از شکل سوسپانسیون این دارو استفاده می کنید، قبل از مصرف هر دوز بطری را خوب تکان دهید. به دقت دوز دارو را با استفاده از دستگاه اندازه گیری ویژه، اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید.

میزان مصرف این دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما است. برای کودکان، نیز میزان مصرف براساس وزن است.

برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، ممکن است پزشک شما دستور دهد مصرف این دارو را با دوز پایین شروع کنید و به تدریج دوز شما را افزایش می دهد. به دقت دستورالعمل پزشک خود را دنبال کنید.

برای اینکه بیشتر از فواید این دارو بهره مند شوید این دارو را به طور منظم مصرف کنید. به منظور کمک برای فراموش نکردن مصرف دارو، آن را هر روز در زمان معینی استفاده کنید. حتی در صورتی که حال شما بهتر شد مصرف این دارو را ادامه دهید. اکثر افراد با فشار خون بالا احساس بیماری نمی کنند.

درمان فشار خون بالا، ممکن است دو تا چهار هفته قبل از اینکه این دارو به طور کامل تاثیرگذار باشد، طول بکشد. برای درمان نارسایی قلبی، ممکن است هفته ها و ماه ها تاثیر کامل این دارو طول بکشد. اگر وضعیت شما بهتر نشد و یا اگر بدتر شد (برای مثال، فشار خون شما بالا باقی ماند و یا افزایش یافت) پزشک خود را مطلع سازید.

عوارض جانبی لیزینوپریل

عوارض جانبی لیزینوپریل

با مصرف این دارو سرگیجه، سبکی سر، خستگی یا سردرد ممکن است رخ دهد چرا که بدن شما باید با این دارو هماهنگ شود. سرفه خشک نیز ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض طول کشید و یا بدتر شد، فورا پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید.

برای کاهش خطر ابتلا به سرگیجه و سبکی سر، در هنگام برخاستن از حالت نشسته یا دراز کشیده به آرامی برخیزید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را به این خاطر تجویز کرده است که او در نظر گرفته است فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از مردم با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: غش، علائم سطح خونی پتاسیم بالا (مانند ضعف عضلانی، ضربان قلب آهسته/ نامنظم) فورا به پزشک مراجعه کنید.

اگر چه لیزینوپریل ممکن است برای جلوگیری از مشکلات کلیوی و یا درمان افرادی که مشکلات کلیوی دارند استفاده شود، به ندرت ممکن است باعث مشکلات جدی کلیوی و یا بدتر شدن آنها نیز شود. پزشک عملکرد کلیه شما را هنگام مصرف لیزینوپریل بررسی خواهد کرد. در صورت مشاهده هر گونه نشانه ای از مشکلات کلیوی مانند تغییر در مقدار ادرار فورا به پزشک مراجعه کنید.

لیزینوپریل به ندرت ممکن است باعث مشکلات کبدی جدی نیز شود. در صورت بروز هر گونه نشانه آسیب کبدی، مانند: تهوع / استفراغی که متوقف نمی شود، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زرد شدن چشم، پوست و ادرار تیره، فورا به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک جدی این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده هر گونه علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: جوش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و تنفس دشوار، به پزشک مراجعه کنید.

مواردی که در این مقاله از راستینه به آن ها اشاره شد ٬ یک فهرست کامل از عوارض جانبی است که امکان دارد رخ دهد. چنانچه شما متوجه عوارض دیگری شدید که در این فهرست به آن اشاره نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

احتیاط ها

قبل از مصرف لیزینوپریل، در صورتی که به این دارو یا به سایر مهارکننده های ACE (مانند بنازپریل) حساسیت دارید؛ و یا اگر هر گونه آلرژی دیگری دارید پزشک یا داروساز خود را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده غیر فعال باشد که می توانند موجب واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شوند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک و یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید، به خصوص: سابقه واکنش آلرژیک که شامل تورم صورت / لب / زبان / گلو (آنژیوادم)، روش های فیلتر خونی (مانند آفرزیس LDL، دیالیز)، سطح بالایی از پتاسیم در خون.

این دارو ممکن است موجب سرگیجه شود. رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید، و یا از انجام هر گونه فعالیتی که نیاز به هوشیاری دارد اجتناب کنید، تا زمانی که مطمئن شوید که می‌توانید با خیال راحت چنین فعالیتهایی را انجام دهید. مصرف الکل را قطع کنید.

تعریق بیش از حد، اسهال و استفراغ می تواند موجب از دست دادن آب بیش از حد بدن (کم آبی بدن) شود و خطر ابتلا به سبکی سر را افزایش دهد. اسهال یا استفراغ طولانی مدت را به پزشک خود گزارش دهید. لازم است برای جلوگیری از کم آبی، مایعات زیاد مصرف کنید مگر اینکه پزشک شما چیزی غیر از این را دستور داده باشد.

قبل از عمل جراحی، دکتر یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید. این محصول ممکن است سطح پتاسیم شما را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل پتاسیم و یا جایگزین های نمک که حاوی پتاسیم هستند، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سرگیجه و افزایش سطح پتاسیم حساس تر باشند. این دارو برای مصرف در دوران بارداری توصیه نمی شود. ممکن است به جنین آسیب برساند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

معلوم نیست که آیا این دارو به شیر مادر نفوذ می کند یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است اثر داروهای شما را تغییر دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستینه شامل همه تداخلات دارویی ممکن نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می‌کنید تهیه کنید (از جمله داروهای تجویزی / داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) و به پزشک یا داروساز خود نشان دهید. بدون تأیید پزشک خود هیچ دارویی را شروع یا دوز آن را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتنداز: آلیسکیرن، داروهای خاصی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند یا خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهند (مانند اورولیموس، سیرولیموس)، لیتیوم، داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم در خون را افزایش دهند (مانند ARB ها از جمله لوزارتان / والزارتان، قرص های ضد بارداری حاوی drospirenone) و ساکوبیتریل.

برخی از محصولات مواد تشکیل دهنده ای دارند که می توانند فشار خون شما را افزایش دهند یا نارسایی قلبی شما را بدتر کنند. در صورت مصرف چنین محصولاتی داروساز را جریان قرار دهید، و بپرسید چطور از آنها به صورت بی خطر استفاده کنید (به خصوص داروهای سرفه و سرماخوردگی، کمک کننده های رژیم غذایی، یا داروهای التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن).

اگر بخواهید برای آلرژی نیش زنبور عسل / زنبور های دیگر (به منظور حساسیت زدایی) تزریق انجام دهید و لیزینوپریل نیز مصرف می کنید، احتمال بروز واکنش بسیار جدی وجود دارد. مطمئن شوید که پزشکان شما اطلاع دارند که شما کدام داروها را مصرف می کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

لیزینوپریل را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • WebMD

منبع تصاویر 

  • relonchem
  • ۱۸۰۰petmeds
  • drugsdb

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

تعریق بیش‌ازحد

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. خدادوست گفت:

    مفید بود. ممنون از راستینه