مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی سلامت عمومی زبان شما چه چیزی در مورد سلامتی تان میگوید؟

زبان شما چه چیزی در مورد سلامتی تان میگوید؟افزودن دیدگاه

زبان به عنوان یک ابزار تشخیصی مهم طی سالیان دراز شناخته شده است که قدمت آن به طب سنتی چینی برمیگردد.
وقتی برای چک آپ میروید، حتی پزشکان مدرن هم از شما میخواهند زبانتان را بیرون بیاورید. همانطور که در این مقاله از راستینه بحث شده است، رنگ زبانتان مانند ظاهر جراحات و ضربات میتواند چیزهای زیادی در مورد سلامتی شما بگوید. بنابراین یک آینه پیدا کنید، زبانتان را بیرون بیاورید، و ببینید این شاخص های رایج زبان چه چیزی در مورد سلامتی شما میگویند.

ارتباط سلامتی با زبان

 

زبان سفید

زبان سفید

یکی از رایج ترین رنگ های زبان، که میتواند نشان از سطح وسیعی از مشکلات باشد، پوشش سفید یا لکه های زبانی است. به طور کلی، عامل ایجاد سفیدی زبان، باکتری است. ممکن است شما از یک عفونت مخمر دهان که برفک هم نامیده میشود و یا یک عفونت گلو مثل گلو درد میکروبی رنج ببرید. و یا به این دلیل که دهان شما با سیستم گوارش در ارتباط است سفیدی زبان ممکن است رشد بیش از حد باکتری در دل و روده را نشان دهد.

وقتی پزشکان دقیقا علت بیماری را نمیدانند، یکی دیگر از نگرانی هایی که زبان سفید به آن اشاره میکند لیکن پلان دهانی (oral lichen planus) است. متخصصان معتقدند اگر این مسئله وجود داشته باشد، ارتقای بهداشت دهان، ترک سیگار، و پرهیز از غذاهای اسیدی و تند ممکن است به خلاص شدن از سفیدی زبان کمک کند. یک علت ایجاد پوشش سفید روی زبان، که کمتر رایج است اما بطور بالقوه جدی است، لکوپلاکیا است، لکوپلاکیا رشد سلولی بیش از حد در دهان است که بعضی اوقات میتواند به عنوان یک پیش ماده در سرطان دهان عمل میکند.

 

زبان قرمز روشن

زبان قرمز روشن

اگر زبان شما بیشتر قرمز روشن آلبالویی است تا ظاهر صورتی معمول آن، احتمالا از کمبود ویتامین رنج میبرید. زبان قرمز روشن میتواند نشانه کم خونی باشد، که شما باید میزان آهن دریافتی را بالا ببرید. متناوبا، شما ممکن است کمبود ویتامین B داشته باشید که میتوانید آجیل، میگو و گوشت بدون چربی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

مقاله مرتبط : نشانه های دریافت ناکافی ویتامین ها!

 

زبان بنفش

زبان بنفش

در بدن، رنگ بنفش و آبی معمولا نشانه کمبود اکسیژن است، که وقتی در مورد زبان و دهان حرف میزنید نیز همین مسئله صدق میکند. اگر زبانتان بنفش است، ممکن است گردش خون شما مختل شده باشد و یا احتمالا از برونشیت یا آسم یا مشکل ریوی دیگری رنج میبرید. همچنین کلسترول بالا شامل انسداد ها و پلاک ها در سرخرگ ها هم میتواند عامل ایجاد زبانی، بنفش باشد.

 

زبان خشک

زبان خشک

مجموعه ای از دلایل، از جزیی تا جدی باعث ایجاد خشکی دهان و زبان می شود. کسانی که از طریق دهانشان تنفس میکنند، همچنین افراد سیگاری، بیشتر مستعد داشتن زبانی خشک و چسبناک اند. داروهای مختلف، مخصوصا درمان های سرطان مثل شیمی درمانی و پرتو درمانی عوارضی مثل خشکی دهان دارند. البته کم شدن آب بدن روی زبان، زودتر از دهان حس می شود.
با این حال، خشکی دهان ممکن است نشانه مشکلات خطرناک دیگری نیز باشد که اگر نتوانستید دلیل فوری برای علائم خود پیدا کنید باید به پزشک مراجعه کنید. گروهی از بیماری ها از دیابت گرفته تا پارکینسون و ایدز باعث خشکی دهان میشوند. باقیمانده آسیب عصبی ناشی از جراحات و جراحی های گذشته هم میتوانند در پیشرفت خشکی دهان نقش داشته باشند. نهایتا، آسیب های ناشی از خود غدد بزاقی نیز از حفظ رطوبت مناسب دهان جلوگیری می کنند.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

دستگاه تصفیه هوا

آیا دستگاه تصفیه هوا فایده ای دارد؟

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

ترک سیگار

پیشگیری از پیری زودرس پوست با ترک سیگار

تغذیه و تناسب اندام

بای پس معده

بای پس معده و کم خونی فقر آهن

اطلاعات دارویی

مکمل ها ی جنسی مردان

مکمل های جنسی مردان

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

اکستازی

مواد مخدر خیابانی: شناخت حقایق و خطرات آنها

اطلاعات دارویی

مصرف کلومیپرامین

موارد استفاده و عوارض کلومیپرامین

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف بوپروپیون

موارد استفاده و عوارض بوپروپیون

اطلاعات پزشکی

بوتولیسم: مواد غذایی کنسرو شده

۲۰ نوع مسمومیت غذایی

اطلاعات پزشکی

کمبود آنزیم G6PD

فاویسم یا کمبود آنزیم G6PD: علل، علائم، عوامل خطر و موارد دیگر

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *