سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

خواص زنجبیل

زنجبیل از جمله گیاهان دارویی و یک ادویه مفید است که در درمان انواعی از مشکلات و بیماری‌ها نظیر حالت تهوع، سوء‌ هاضمه، بی‌اشتهایی، سرماخوردگی و حتی قاعدگی دردناک تاثیر چشمگیر دارد.

به گزارش راستینه ، اگرچه معمولا از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده این گیاه، ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

زنجبیل همچنین با خاصیت ضدالتهابی بالا برای تسکین درد و مشکلات مفصلی مفید است. زنجبیل همچنین برای تسکین تب، سردرد، برونشیت و پیشگیری از لخته شدن خون خاصیت دارد.

زنجبیل از جمله گیاهان دارویی است که محققان مطالعات بسیاری روی خواص آن انجام داده‌اند و بسیاری از گفته‌های پیشینیان در مورد خواص درمانی این گیاه تاکنون در آزمایش‌های پزشکی تایید شده است. علاوه بر این، می‌توان از این گیاه برای پیشگیری از حالت تهوع ناشی از شیمی درمانی و عمل جراحی نیز استفاده کرد.

بررسی‌های انجام شده روی حیوانات مبتلا به دیابت نیز نشان داده است که مصرف زنجبیل می‌تواند میزان قندخون و کلسترول بد را کاهش دهد و فشارخون را نیز پایین آورد. هر چند نتایج این مطالعات در نمونه‌های انسانی هنوز گزارش نشده است.

به گزارش herb wisdom، همچنین برخی افراد مبتلا به روماتیسم برای کاهش التهاب مفاصل و بافت‌های ماهیچه‌ای به مصرف این گیاه روی می‌آورند. زنجبیل در عین حال برای کاهش مشکلات و ناراحتی‌های عصبی نیز تجویز می‌شود.

 

 

فواید زنجبیل برای سلامتی

فواید زنجبیل برای سلامتی

فواید مختلف زنجبیل برای سلامتی در زیر آورده شده است:

 

بهبود سلامت استخوان

زنجبیل باعث تقویت سلامت استخوان و تسکین درد مفاصل می شود. دو سال قبل، مطالعه ای توسط دانشگاه میامی انجام شد که چند صد بیمار با سوابق و سن مختلف، که از علائم استئو آرتریت رنج می بردند، در آن شرکت کردند. سپس عادت به مصرف داروهای ضد التهابی و ضد درد به خاطر اهداف پاکسازی از آنها دور شد. یک هفته بعد، آنها به دو گروه تقسیم شدند: یک گروه پلاسبو (دارو نما) و گروه دیگر مکمل های زنجبیل دریافت کردند. پس از شش هفته با دوزهای زیاد، یک بررسی در میان دو گروه انجام شد. هر دو گروه احساس بهبودی کردند، اما ۶۳٪ از گروهی که زنجبیل مصرف کرده بودند احساس کاهش درد قابل توجهی داشتند، در حالی که تنها نیمی از گروه دارونما بهبود قابل ملاحظه ای داشتند. آخرین آزمایش این بود که بیماران به فاصله ۱۵ متر راه می رفتند که ثابت کرد که برای گروه زنجبیل راه رفتن بسیار ساده تر بود و نتایج آنها بهبودی دوبرابری نسبت به افرادی که دارو نما دریافت کردند، را نشان دادند.

زنجبیل دارای تعدادی ترکیبات ارگانیک منحصر به فردی است که در واقع gingerols نامیده میشوند و این ترکیبات قوی، ضد التهابی هستند که برخی از قوی ترین آنها می توانند در غذا پیدا شوند. این ترکیبات منحصر به فرد به طور مستقیم با بهبود در التهاب و درد همراه آن در زانو، و همچنین سرکوب ترکیبات التهابی مانند سیتوکین ها و کموکین ها در مغز، قبل از اینکه آنها حتی بتوانند بر بدن تاثیر بگذارند، مرتبط بوده اند. زنجبیل هم معیار پیشگیرانه و هم درمان برای تسکین التهاب و درد همراه آن است.

 

اسهال و زنجبیل

درمان اسهال

زنجبیل از زمان های قدیم برای درمان اسهال استفاده می شده است، و اخیرا توسط محققان اثبات شده است که زنجبیل در حقیقت به درمان اسهال کمک می کند، زیرا از اسپاسم و گازهای معده که باعث اسهال می شوند و اسهال را تحریک میکنند، جلوگیری میکند. در چین، پودر زنجبیل به کسانی که دچار اسهال بودند داده میشود و هزاران سال است که با موفقیت این مشکل را درمان میکند؛ دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که شیوه های باستانی در واقع برای این وضعیت مفید هستند.

 

زنجبیل ضد نفخ

ضد نفخ (بادشکن)

زنجبیل یک داروی ضد نفخ بسیار قوی است، به این معنی که باعث میشود گاز اضافی برای خروج از بدن آماده شود. در شرایط ناراحت کننده در صورتی که نتوانید باد شکم را در بدن خود نگه دارید، گاز اضافی بیش از شرایط معمولی از بدن خارج میشود، این مسئله می تواند یک وضعیت خطرناک برای سلامت شما باشد. تجمع گاز بیش از حد در بدن شما می تواند به سمت بالا و بر اندام های ظریف در تنه فشار وارد کند. ضدنفخی مانند زنجبیل گاز را به روشی سالم به پایین هدایت می کند و همچنین از تجمع دوباره گاز اضافی جلوگیری میکند.

 

هضم غذا با زنجبیل

کمک به هضم

کشف شده است که زنجبیل تسهیل کننده فرآیند گوارشی است. سطوح بالای قند بعد از غذا ممکن است موجب شود معده میزان طبیعی تخلیه خود را کاهش دهد. زنجبیل به تنظیم میزان بالای قند که هضم را مختل کرده کمک میکند و معده را آرام می کند، بنابراین ریتم طبیعی معده حفظ می شود. علاوه بر این، زنجبیل دارای تعدادی ترکیباتی است که جذب مواد مغذی و مواد معدنی را از مواد غذایی که می خوریم بهبود می بخشد. به همین دلیل است که اغلب زنجبیل به عنوان اشتها آور استفاده می شود، زیرا می تواند اشتها را تحریک کند و همچنین سیستم گوارش را برای جریان غذا آماده کند. دقیقا به همین دلیل زنجبیل در کشورهای آسیایی به عنوان یک غذای اشتها آور یا به صورت خام در منوی غذاها، پرطرفدار است.

 

پیشگیری از سرطان با زنجبیل

پیشگیری از سرطان

یکی از هیجان انگیزترین پیشرفت ها در بحث زنجبیل و تاثیر آن بر سلامت انسان، ارتباط مثبت بین ترکیبات ارگانیک در زنجبیل و پیشگیری از سرطان بوده است. Gingerols، همان ترکیباتی که باعث می شوند زنجبیل ویژگی های ضد التهابی داشته باشد، از فعالیت سرطان زایی در روده بزرگ که می تواند منجر به سرطان روده شود، جلوگیری میکنند. این روش یکی دیگر از راه هایی است که زنجبیل سیستم گوارش را بهبود می بخشد، و آن را به بخش اضافی عالی در کنار هر وعده غذایی مبدل میکند. با این حال، مطالعات اخیر نیز این gingerols را به آپوپتوز در سلول های سرطانی تخمدان مرتبط کرده اند، که به موجب آن تومورها و رشد سلول های سرطانی، بدون آسیب رساندن به سلول های سالم در اطراف آنها، کاهش می یابد.

 

زنجبیل سم زدا

خاصیت ضدعفوني و سم زدایی

زنجبیل در افزایش عرق در افرادی كه آن را مصرف میکنند مفید است، عرق کردن در حد اعتدال همیشه خوب است. عرق کردن نه تنها منافذ را پاک می کند و اجازه میدهد بدن شما از طریق مایع سموم را حذف کند، بلکه تحقیقات نیز نشان می دهند که عرق شامل ترکیبی برای مبارزه با میکروب است که درمیسیدین نامیده می شود. این مسئله به طور مثبت با کاهش عفونتهای باکتریایی و ویروسی در افرادی که به طور منظم عرق می کنند، مرتبط است زیرا می تواند درخششی بر روی پوست ایجاد کند که یک لایه محافظ از پروتئین های ناشناخته است!

 

 

افزایش فعالیت جنسی

زنجبیل، محرک جنسی شناخته شده، سال هاست که برای تحریک و افزایش فعالیت جنسی استفاده میشود. عطر زنجبیل دارای جذبه منحصر به فردی است که به ایجاد ارتباط جنسی کمک می کند. نیازی به گفتن نیست که زنجبیل به افزایش گردش خون نیز کمک می کند، از این رو جریان خون به قسمت میانی بدن، یعنی منطقه مهم برای عملکرد جنسی به راحتی جریان می یابد!

 

جلوگیری از اختلالات قاعدگی

جلوگیری از درد های دوران قاعدگی

گرفتگی عضلات روش هشدار بدن به فرد برای نوعی از خطر یا آسیب است. در این مورد، پروستاگلاندین ها که هورمونهایی هستند که به عنوان پیامرسان های شیمیایی عمل میکنند، عوامل اصلی تشخیص علائمی مانند گرفتگی عضلات ، درد و تب هستند. دانشمندان معتقدند که سطح بالایی از پروستاگلاندین ها موجب افزایش گرفتگی های دوران قاعدگی می شود. زنجبیل با کاهش سطح پروستاگلاندین ها در بدن به این مشکل کمک می کند، بنابراین گرفتگی ها تسکین می یابند.

 

مقاله مرتبط: ۱۳ روش تسکین درد در دوران قاعدگی

 

منابع

 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691507004243
 • http://www.mdpi.com/1420-3049/15/6/4324
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/030698779290059L
 • http://ijp-online.com/article.asp?issn=0253-7613;year=1999;volume=31;issue=3;spage=232;epage=233;aulast=Utpalendu;type=0
 • https://nccih.nih.gov/health/ginger
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874198000269
 • http://www.mdpi.com/1420-3049/15/9/6231
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S030881460600481X
 • http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10408398.2010.505689
 • http://www.google.com/patents?id=aVUFAAAAEBAJ
 • http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2044.1993.tb07188.x/abstract
 • http://europepmc.org/abstract/MED/14666666

منبع تصاویر 

 • safebee
 • counselor
 • bulgarianspices
 • organicfacts
 • azureedge
 • popsugar-assets

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

منع مصرف کوآموکسی‌کلاو

همه چیز درباره کو‌آموکسی‌کلاو

اطلاعات پزشکی

اسهال

اسهال و راه‌های درمان آن

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

اطلاعات دارویی

نیاسین

از نیاسین یا ویتامین B3 چه می‌دانید؟

اطلاعات دارویی

نحوه عملکرد سولفات منیزیم

هرآنچه که باید درباره سولفات منیزیم بدانیم

اطلاعات پزشکی

اسهال

علت‌ها و علامت‌های اسهال

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

سلامت عمومی

ویتامین‌ها

با انواع ویتامین‌ها آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

علائم اسهال

حقایقی درباره اسهال

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. دانلود آهنگ جدید گفت:

  سلام خدمت مدیر سایت راستینه
  خواص برگ زنجبیل را هم بگید مرسی

 2. برنامه نویسی اندروید گفت:

  باسلام
  ممنون از پست خوبتون.

 3. mohammad گفت:

  باسلام ، سايت خوبي است و نيز مطالب آن مورد اسفاده قرارگرفت ونتايج مفيدبود . متشكرم

  1. سلام و سپاس از محبت شما خواننده گرامی

 4. saha گفت:

  بسيار عالي

 5. آرتا گفت:

  مطالب مفیدی داشت تاحدی بااون مشکلات دستوپنجه نرم میکنم