سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۲۰ نوع مسمومیت غذایی

آیا شده تا به حال به خاطر حالت تهوع و … به پزشک مراجعه کنید و پزشک بعد از معاینه شما، علت بیماری را مسمومیت غذایی بیان کرده باشد؟ راستینه در این مقاله انواع مسمومیت های غذایی و عوامل ایجاد این مسمومیت ها را بیان میکند. با راستینه همراه باشید.

لیستریا: میوه‌ها و سبزیجات خام

لیستریا: میوه‌ها و سبزیجات خام

باکتری‌های لیستریا می‌توانند محصولات تازه مانند طالبی، و همچنین برخی از غذاهای فرآوری شده مانند پنیر را آلوده کنند. علائم عفونت از جمله تب، درد عضلانی، ناراحتی معده یا اسهال – طی ۲ روز تا ۲ ماه پس از قرار گرفتن در معرض این باکتری می‌توانند رخ دهند.
ایمنی: محصولات خام را قبل از برش تمیز و خشک کنید. آن‌ها را در یخچال زیر دمای ۴۰ درجه فارنهایت نگهداری کنید. هر چیزی که در تماس با کل خربزه یا طالبی بوده است را تمیز کنید.

 

لیستریا: لبنیات غیر پاستوریزه

لیستریا: لبنیات غیر پاستوریزه

محصولات لبنی تهیه شده با شیر خام، از جمله ماست و پنیر نرم مانند پنیر بری، فتا، و مکزیکی، می‌توانند لیستریا را انتقال دهند. از آنجا که لیستریا می‌تواند در دماهای سردتر زندگی کند، سرد نگه داشتن و نگه داری این خوراکی‌ها در یخچال باکتری را نمی‌کشد. افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به این باکتری هستند، شامل سالمندان، زنان باردار و افرادی هستند که سیستم ایمنی ضعیف دارند.
ایمنی: برچسب خوراکی‌ها را بررسی کنید. حتماً خوراکی که خریداری می‌کنید، پاستوریزه باشد.

 

ليستريا: کالباس و هات داگ ها

ليستريا: کالباس و هات داگ ها

گاهی اوقات ليستریا راه خود را در محصولاتی که در کارخانه فرآوری شده‌اند باز می‌کند جایی که در آن سال‌ها می‌تواند زندگی کند.
گرما ليستريا را می‌کشد، اما آلودگی ممکن است پس از پخت غذا، اما قبل از بسته بندی رخ دهد برای مثال اگر یک ماده غذایی پشت پیشخوانی باشد که قبلاً گوشت خام بر روی آن گذاشته بودید.
ایمنی: غذاهای آماده یا نیمه آماده را به روز استفاده کنید. هات داگ ها و کالباس‌ها را قبل از خوردن تا ۱۶۵ فارنهایت گرم کنید.

 

سالمونلا: مرغ و تخم مرغ

سالمونلا: مرغ و تخم مرغ

باکتری سالمونلا می‌تواند هر گونه غذایی را آلوده کند، گرچه آلودگی در محصولات حیوانی به دلیل تماس با مدفوع حیوانات خطر بیشتری وجود دارد. در جوجه‌ها، این باکتری می‌تواند تخم مرغ‌ها را قبل از شکل گرفتن پوسته آلوده کند، بنابراین حتی تخم مرغ‌های تازه و تمیز ممکن است سالمونلا داشته باشند. علائم شامل گرفتگی شکم، تب و اسهال ۱۲ تا ۷۲ ساعت بعد از خوردن مرغ و تخم مرغ آلوده به این باکتری هستند. بیماری معمولاً ۴ تا ۷ روز طول می‌کشد.
ایمنی: هرگز تخم مرغ خام و یا تخم مرغ عسلی نخورید. مرغ را تا ۱۶۵ درجه فارنهایت بپزید. مرغ خام را جدا از مرغ پخته و دیگر موادغذایی نگهداری کنید. بعد از کار با مرغ دست‌ها، تخته‌های برش، وسایل آشپزخانه و میز کار را بشویید.

 

سالمونلا: محصولات تازه

سالمونلا: محصولات تازه

عفونت‌های سالمونلا در محصولات تازه که با مرغ و تخم مرغ در تماس هستند نیز ایجاد می‌شود. شیوع آنها به گوجه فرنگی، فلفل قرمز، سبزیجات سالادی و پاپایا رسیده است. جوانه‌ها نیز ممکن است آلوده به سالمونلا شوند، زیرا در شرایط گرم و مرطوب رشد می‌کنند و اغلب به صورت خام و یا با پخت اندک خورده می‌شود. عفونت‌ها در افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند، از جمله نوزادان و سالمندان ضعیف، می‌توانند شدید یا حتی کشنده باشند.
ایمنی: اینگونه محصولات را به طور کامل شستشو دهید و خشک کنید و در یخچال در دمای ۴۰ درجه سانتیگراد نگهداری کنید.

 

سالمونلا: محصولات فرآوری شده

سالمونلا: محصولات فرآوری شده

چیپس، کراکر، سوپ، کره بادام زمینی، حتی غذاهای یخ زده ممکن است خطر کمی را برای عفونت سالمونلا ایجاد کنند. یکی از شیوع سالمونلا با کره بادام زمینی و غذاهای بسته بندی شده با بادام زمینی، از جمله بارهای گرانولا و بیسکوییت‌ها، مرتبط بود. در مواردی این چنینی، باکتری سالمونلا در یک کارخانه فرآوری می‌تواند محصولات بسیاری را آلوده کند، که پس از آن باید محصول بازگشت شود.
ایمنی: هرگز از محصولی که برای تست ایمنی برگشت نخورده است استفاده نکنید – بلافاصله آن را به فروشگاه بازگردانید یا آن را دور بریزید. گرم کردن غذا به طور کامل تا ۱۶۵ F می‌تواند باکتری سالمونلا را بکشد.

 

سالمونلا: گوشت خام

سالمونلا: گوشت خام

گوشت خام، به ویژه گوشت چرخ کرده، در معرض آلودگی سالمونلا قرار دارد. بوقلمون چرخ کرده با چندین مورد شیوع سالمونلا مرتبط است. شما معمولاً نمی‌توانید بگویید غذا آلوده شده است زیرا به نظر عادی می‌رسد و بوی عادی دارد.
ایمنی: گوشت گاو و گوشت گوسفند را حداقل ۱۴۵ فارنهایت و ماکیان را (از جمله مرغ چرخ شده) حداقل تا ۱۶۵ فارنهایت بپزید. گوشت گاو، گوشت بره چرخ شده باید تا ۱۶۰ فارنهایت گرم شوند. با شستن دست‌ها و تمام سطوح با آب گرم و صابون پس از تماس با گوشت خام، از انتقال آلودگی پرهیز کنید.

 

E. coli: گوشت گاو چرخ کرده

E. coli: گوشت گاو چرخ کرده

E.coli در روده گاو زندگی می‌کند و می‌تواند در طول فرایند کشتار گوشت گاو را آلوده کند. به خصوص گوشت گاو چرخ کرده خطرناک‌تر است، زیرا باکتری‌ها می‌توانند زمانی که گوشت چرخ شود، گسترش یابند. علائم عفونت E.coli عبارتند از گرفتگی شدید شکم، اسهال آبدار، و استفراغ. این بیماری معمولاً چند روز پس از قرار گرفتن در معرض این باکتری ایجاد می‌شود و در افراد آسیب پذیر می‌تواند شدید باشد. این بیماری حدود یک هفته طول می‌کشد.
ایمنی: گوشت را کاملاً بپزید (۱۶۰ F، بدون اینکه نقطه صورتی در وسط گوشت باشد). برگر پخته شده را در ظرفی که گوشت خام در آن بوده است، قرار ندهید. وسایل آشپزخانه، از جمله دماسنج گوشت، را با آب گرم و صابون بشویید.

 

E. coli: آب میوه و شیر خام

E. coli: آب میوه و شیر خام

پاستوریزاسیون از گرما برای کشتن باکتری استفاده می‌کند. از آنجایی که اکثر آبمیوه‌های موجود در فروشگاه مواد غذایی پاستوریزه شده‌اند، هیچ گونه خطری ندارند. با این حال، آب میوه‌ها و سرکه سیب‌های غیر پاستوریزه فروخته شده در مزارع، غرفه‌ها و یا در فروشگاه‌های مواد غذایی می‌توانند آلوده به E. coli باشند. این باکتری می‌تواند از طریق تجهیزات شیردهی آلوده، یا پستان‌های عفونی یا کثیف وارد شیر خام شود.
ایمنی: فقط محصولاتی را که پاستوریزه شده‌اند خریداری کنید. اگر مطمئن نیستید قبل از نوشیدن آنها را بجوشانید.

 

بوتولیسم: مواد غذایی کنسرو شده

بوتولیسم: مواد غذایی کنسرو شده

بوتولیسم یک بیماری نادر است که به طور بالقوه کشنده و مرتبط با مواد غذایی است که به صورت نادرست کنسرو شده یا نگهداری شده‌اند. به خصوص مواد غذایی کنسرو شده خانگی بیشتر در معرض خطر قرار دارند، همچنین عسل، گوشت خشک شده، و ماهی تخمیر شده، دودی یا شور. نوزادان بیشترین خطر ابتلا به این بیماری را دارند. علائم عبارتند از گرفتگی، استفراغ، مشکلات تنفسی، مشکل بلع، بینایی و ضعف یا فلج. اگر مشکوک به مسمومیت با بوتولیسم شدید، با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.
ایمنی: هرگز به کودکان زیر ۱۲ ماه عسل ندهید. قوطی‌های فرو رفته، شیشه‌هایی که نشت کرده‌اند یا غذاهای کنسرو شده با بوی نامطبوع – و یا اگر مایع از روزنه قوطی بیرون زده است، را بیرون بریزید. غذاهای کنسرو شده خانگی را با ۳۰ دقیقه پخت در دمای ۲۵۰ درجه سانتیگراد استرلیزه کنید.

 

کلوستریدیوم پرفرنژنس: گوشت، خورش و سس گریوی

کلوستریدیوم پرفرنژنس: گوشت، خورش و سس گریوی

کلوستریدیوم پرفرنژنس نوعی باکتری است که باعث ایجاد گرفتگی و اسهالی می‌شود که کمتر از ۲۴ ساعت طول می‌شود. خورش‌ها، سس گریوی (گریوی نوعی سس است که از عصاره خارج شده از گوشت در حال پخت تهیه‌شده و برای مزه‌دارتر کردن خوراک‌های گوشتی به آنها اضافه می‌شود. این سس معمولاً در سس‌خوری‌های قایقی شکل و به صورت گرم سرو می‌گردد) غذاهای دیگر که در مقادیر زیاد تهیه می‌شوند و برای مدت طولانی قبل از سرو گرم نگهداری می‌شوند منبع رایج عفونت‌های کلوستریدیوم پرفرنژنس هستند.
ایمنی: سس‌ها، سس‌های گریوی و خورش‌ها باید کاملاً پخته شوند و سپس در دمای بالاتر از ۱۴۰ درجه فارنهایت یا کمتر از ۴۱ درجه فارنهایت نگهداری شوند. غذاهای گرم را بلافاصله بعد از پخت غذا، سرو کنید. فوراً باقی مانده غذاها را در ظرف‌های کم عمق در یخچال نگهداری کنید تا زود خنک شوند.

 

استافیلوکوک‌: ساندویچ‌ها، سالادها، شیرینی‌ها

استافیلوکوک‌: ساندویچ‌ها، سالادها، شیرینی‌ها

بله، شما می‌توانید عفونت استافیلوکوک را از غذا دریافت کنید، البته زمانی که یک فرد آلوده آن غذا را آماده کند. خوراکی‌هایی که بیشترین خطر را دارند عبارتند از ساندویچ‌ها، سالادها (از جمله تخم مرغ، ماهی تن، مرغ، سیب زمینی و ماکارونی)، شیرینی خامه‌ای و پودینگ ها. نشانه‌ها به سرعت، در حدود ۳۰ دقیقه بروز می‌کنند، و شامل استفراغ، گرفتگی و اسهال می‌شوند. دوره این بیماری معمولاً یک تا سه روز طول می‌کشد.
ایمنی: قبل از تهیه غذا، دست‌ها را کاملاً بشویید. اگر مریض هستید یا عفونت بینی یا چشم، زخم باز یا عفونت بر روی دست یا مچ دست خود دارید، از تهیه غذا خودداری کنید.

 

هپاتیت A: تهیه نادرست غذا

هپاتیت A: تهیه نادرست غذا

هپاتیت A ویروسی است که به کبد حمله می‌کند و می‌تواند باعث تب، خستگی، حالت تهوع، کاهش وزن و زردی شود. اکثر عفونت‌ها خفیف هستند. هنگامی که یک فرد آلوده به طور صحیح دستها را شستشو نمی‌دهد، سپس به خوراکی‌ها یا وسایلی که در دهان قرار می‌گیرند (مثل قاشق)، دست میزند، این ویروس می‌تواند گسترش یابد. شیوع اخیر این ویروس به کارگران در کارخانه‌های تولید مواد غذایی و رستوران‌ها مربوط شد.
ایمنی: واکسیناسیون هپاتیت A را دریافت کنید. همیشه قبل از دست زدن به مواد غذایی دست‌ها را کاملاً شستشو دهید.

 

کامپیلوباکتر: مرغ با پخت اندک

کامپیلوباکتر: مرغ با پخت اندک

حتی به اندازه یک قطره آب مرغ خام می‌تواند بیماری کمپیلوباکتر را ایجاد کند – یک بیماری کمتر شناخته شده که دومین علت مسمومیت غذایی در ایالات متحده است. علائم این بیماری عبارتند از تب، گرفتگی، اسهال و استفراغ. اکثر افراد در کمتر از یک هفته بهبود می‌یابند، اما این باکتری می‌تواند منجر به سندرم گلین باره، یک بیماری نادر و جدی شود. گلین باره چند هفته پس از بیماری اسهال ایجاد می‌کند و می‌تواند باعث فلج موقت شود.
ایمنی: پس از دست زدن به مرغ خام، با شستن دست‌ها، تخته‌های برش و وسایل آشپزخانه با آب گرم و صابون از انتقال آلودگی اجتناب کنید. گوشت مرغ را حداقل تا ۱۶۵ فارنهایت بپزید.

 

نورو ویروس: دست زدن به مواد غذایی با دستان آلوده

نورو ویروس: دست زدن به مواد غذایی با دستان آلوده

نورو ویروس‌ها شایع‌ترین عوامل در ایجاد بیماری‌های معده هستند. آن‌ها باعث استفراغ و اسهال می‌شوند و معمولاً ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می‌کشند. هنگامی که فردی پس از رفتن به دستشویی دست‌های خود را نمی‌شوید به مواد غذایی دست میزند، نورو ویروس‌ها غذاها را آلوده می‌کنند. غذاهایی مانند سالاد یا غذاهای دریایی صدف دار خام خطرناک هستند زیرا آنها قبل از خوردن پخته نمی‌شوند.
ایمنی: همیشه بعد از توالت یا تعویض پوشک و قبل از دست زدن به غذا، ۳۰ ثانیه دست‌ها را با آب گرم و صابون بشویید.

 

ویبریو ولنیفیکوس: صدف خام

ویبریو ولنیفیکوس: صدف خام

ویبریو ولنیفیکوس یک نوع باکتری است که در آب دریای گرم زندگی می‌کند و می‌تواند نرم تنان صدف دار، به ویژه صدف خوراکی را آلوده کند. عفونت ویبریو ولنیفیکوس باعث علائم گوارشی مانند بسیاری از مسمومیت‌های غذایی دیگر می‌شود، اما در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند می‌تواند عفونت خون بسیار خطرناک ایجاد کند.
ایمنی: فقط صدفدارانی که کاملاً پخته شده‌اند را بخورید. سرخ کردن، پختن، جوشاندن و بخارپز کردن خطر ابتلا به این عفونت را کاهش می‌دهند. هرگونه صدف خوراکی که در طی پخت باز نشد را دور بیندازید.

 

مسمومیت فلج کننده صدف

مسمومیت فلج کننده صدف

مسمومیت فلج کننده صدف که به اختصار PSP نامیده می‌شود، با انواع خاصی از جلبک ایجاد می‌شود. هنگام شکوفایی جلبک (به معنی رشد آنی یا انباشت در تعداد جلبک‌ها در یک سیستم زیست‌آبی) سطوح بالای سم تولید می‌شود و نرم تنان صدفدار می‌توانند آلوده شوند. علائم PSP شامل احساس سوزش در لب‌ها و زبان، بی حسی، مشکل در تنفس و فلج موقت می‌باشد. مرگ ناشی از PSP می‌تواند بلافاصله ۳۰ دقیقه بعد از مسمومیت رخ دهد. خوشبختانه PSP بسیار نادر است. نرم تنان صدفدار به طور منظم قبل از فروش به عموم برای سموم مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

آلرژی غذایی یا مسمومیت Scombrotoxin: ماهی تن

آلرژی غذایی یا مسمومیت Scombrotoxin: ماهی تن

مسمومیت Scombrotoxin یک واکنش آلرژیک مانند، به خوردن ماهی است که شروع به فاسد شدن کرده است. ماهی‌های مرتبط با آلرژی غذایی شامل ماهی تن، ماهی خال خالی، ماهی بوری و دولفین ماهی یا گالیت هستند. در مراحل اولیه فاسد شدن، باکتری‌ها هیستامین‌ها را در ماهی تولید می‌کنند. این مسئله باعث احساس سوزش در دهان، خارش، سرگیجه، سردرد و اسهال می‌شود. علائم معمولاً در عرض ۴ تا ۶ ساعت کاهش می‌یابند و آنتی هیستامین‌ها می‌توانند کمک کنند.

مسمومیت سیگواترا: ماهی

مسمومیت سیگواترا: ماهی

این مسمومیت ناشی از خوردن ماهی‌های ریف مانند هامور یا سرخوماهیان می‌باشد که برخی از انواع جلبک‌های دریایی را مصرف کرده‌اند. علائم طی ۶ ساعت پس از مسمومیت ایجاد می‌شوند و می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • سوزش یا احساس گزگز دردناک در بازوها یا پاها
 • سردرد
 • تهوع، استفراغ
 • اسهال
 • توهم
 • معکوس شدن احساس دما (اشیاء سرد را داغ احساس می‌کنید و اشیاء گرم را سرد را احساس می‌کنید)

هیچ درمانی برای مسمومیت سیگواترا وجود ندارد، اگر چه معمولاً بعد از چند روز یا چند هفته علائم از بین می‌روند اما علائم عصبی گاهی اوقات سالها باقی می‌مانند.

مراجعه به پزشک

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

بیشتر مسمومیت‌های غذایی به خودی خود حل می‌شوند، اما اگر شرایط زیر را داشتید باید با پزشک تماس بگیرید:

 

نکاتی برای ایمنی بیشتر

نکاتی برای ایمنی بیشتر

 • قبل از دست زدن به مواد غذایی، دست‌ها را بشویید.
 • سطوح برش، وسایل آشپزخانه و پیش خوان را بعد از تماس با گوشت خام تمیز کنید.
 • سینک را بشویید و با حوله‌های کاغذی خشک کنید.
 • برگ‌های بیرونی کاهو یا کلم را دور بریزید.
 • گوشت گوسفند، مرغ و تخم مرغ را در دمای مناسب بپزید.
 • غذاهای گرم را گرم و غذاهای سرد را سرد نگه دارید.

 

موارد احتیاط خاص

موارد احتیاط خاص

گروه‌های خاصی بیشتر در معرض خطر ابتلا به مسمومیت‌های غذایی یا بیمار شدن قرار می‌گیرند. زنان باردار، سالمندان، خردسالان و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف باید از خوردن گوشت و تخم مرغ با پخت اندک، محصولات لبنی غیر پاستوریزه، هات داگ ها و کالباس‌های نپخته و غذاهای دریایی خام پرهیز کنند.
‏‫‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

منابع

 • webmd
 • Amber Waves.
 • CDC.
 • Center for Science in the Public Interest.
 • ScienceDaily.com.
 • FamilyDoctor.org.
 • KidsHealth.org.
 • Illinois Department of Public Health.
 • California Department of Food & Agriculture.
 • World Health Organization.
 • Colorado State University Extension.
 • New York State Department of Health.
 • Department of Health & Human Services, North Carolina.
 • U.S. Department of Agriculture Food Safety and Inspection Service.
 • FoodSafety.gov.
 • FDA.
 • Washington State Department of Health.

منبع تصاویر 

 • SIMKO/Visuals Unlimited
 • Chris Ted/Digital Vision
 • Steve Pomberg/WebMD
 • Tim Flach/Stone
 • Image Source
 • Steve Pomberg/WebMD
 • Image Source
 • Teubner/StockFood Creative
 • Steve Pomberg/WebMD
 • Inga Spence/Photolibrary
 • Steve Pomberg/WebMD
 • Sally Anscombe/Flickr
 • Dorling Kindersley
 • Ryan McVay/Riser
 • Tom Grill/Iconica
 • Photolink/Photodisc
 • Gregor Schuster/Photographer’s Choice
 • Mascarucci/FoodPix
 • Kristin Duvall/Riser
 • Photostock Israel/Photolibrary
 • Dennie Cody/Photographer’s Choice
 • Smneedham/FoodPix
 • John Alabaszowski/Flickr

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

ریپورتاژ

ویتامین آ و انواع آن

معرفی ۷ ماده غذایی سرشار از ویتامین A که نباید از آنها غافل شد

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

تعریق بیش‌ازحد

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

درمان تجمع رنگ‌دانه‌ها ( پیگمانتاسیون )

بهبود پیگمانتاسیون در خانه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *