سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۵ عادت سبک زندگی برای داشتن قلبی سالم

قلب شما خون را به تمام ارگان های بدنتان می رساند و اگر درست کار نکند، واقعا دچار مشکل می شوید. نگاهی به عادت های کلیدی که در این مقاله از راستینه ذکر شده است بیندازید که به داشتن قلبی سالم کمک می کنند.

محافظت از سلامت قلب

 

ورزش کنید

ورزش کنید.

ورزش، مهمترین عادت افرادی است که قلب های سالم دارند. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند (UMM)، حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط یا ۷۵ دقیقه ورزش شدید در هفته را توصیه می کند.

علاوه بر بهبود وضعیت قلب شما، UMM خاطرنشان می کند که ورزش می تواند از بسیاری مشکلات سلامتی دیگر ازجمله اختلالات متابولیکی، سرطان، مشکلات استخوان و افسردگی پیشگیری کند.

ورزش نه تنها می تواند رایگان باشد ــ به سادگی درجا دویدن یا انجام دراز و نشست درحین تماشای تلویزیون ــ بلکه یکی از مهمترین قدم هایی است که می توانید برای محافظت از سلامت قلبتان بردارید.

 

مصرف میوه و سبزی

میوه و سبزی مصرف کنید.

دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، عادات غذا خوردن ۱۱۰۰۰۰ مرد و زن را در طول یک دوره ۱۴ ساله بررسی کرد. نتایج؟ افرادی که مقادیر زیادی میوه و سبزی مصرف کردند، به احتمال کمتری به مشکلات قلبی دچار شدند.

این رابطه مستقیم بود. احتمال سکته مغزی یا حمله قلبی در افرادی که در طول روز ۸ واحد یا بیشتر از ۸ واحد میوه و سبزی مصرف کردند، در مقایسه با آنهایی که کمتر از ۱٫۵ واحد میوه و سبزی خورده بودند، ۳۰ درصد پایینتر بود.

این نتایج حیرت انگیز هستند اما بسیاری از مردم از افزودن میوه و سبزی بیشتر به رژیم غذایی‌شان سر باز می زنند. برای کمک به افزایش میزان مصرفتان، هر وعده غذایی را با یک میوه یا سبزی آماده کنید.

درهنگام شام سعی کنید سهم سبزیجاتتان بیشتر از هرچیز دیگری در بشقابتان باشد. همچنین بهتر است چند مورد از میان وعده های روزانه را با سبزیجات جایگزین کنید.

 

سدیم

سدیم را کاهش دهید.

داشتن یک رژیم غذایی با سدیم بیش از حد می تواند فشارخون شما را بالا ببرد. با توجه به انجمن قلب ، ۹۸درصد از افراد بیش از مقدار مجاز سدیم مصرف می کنند. در واقع مقدار سدیم مصرفی آنها دوبرابر مقدار مجاز است.

این انجمن توصیه می کند که مصرف سدیم را به کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز کاهش دهید. این کار می تواند سخت باشد چون بسیاری از غذاهای فرآوری‌شده و غذاهای رستورانی که هر روز با آنها سروکار داریم، سرشار از نمک و سدیم هستند.

این انجمن می گوید که شما یک سلاح قوی برای مبارزه با سدیم بیش از حد دارید. پتاسیم می تواند بوسیله شل کردن دیواره های عروق خونی با فشارخون بالا مبارزه کند. اگر متوجه شدید که دائما سدیم بیش از حد مصرف می کنید، سعی کنید از موز و سایر منابع غنی از پتاسیم استفاده نمایید.

 

فشارخون

 

استرس را کاهش دهید.

یک مطالعه توسط انجمن پزشکی ویسکانسین، ارتباطی بین استرس و فشارخون را نشان می دهد. شرایط استرس‌زا باعث نوسانات فشارخون می شوند و منجر به تولید هورمون هایی می گردند که رگ های خونی را منقبض می کنند. فشارخون بالا، فشار زیادی روی قلب شما وارد می کند و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

سعی کنید استرستان را بطور موثر مدیریت کنید. اگر متوجه شدید که دائما در شرایط استرس‌زا قرار دارید، استراتژی‌هایی برای ریلکس شدن و آرام ماندن در پیش بگیرید. سلامت قلب شما به سطوح پایین استرس بستگی دارد.

 

نیکوتین

از سموم اجتناب کنید.

سموم طبیعی و غیرطبیعی بسیاری وجود دارند که قلب شما از آنها بیزار است. دانشمندان معتقدند که دود تنباکوی محیطی، دی‌سولفید‌کربن و مونوکسیدکربن، سموم مضر برای قلب هستند که مردم هر روز با آنها درتماس‌اند. بسیاری از مردم مجبورند در محیط های سمی کار کنند. گاهی اوقات آنها بطور ارادی سمومی مانند نیکوتین یا دود تنباکو را استنشاق می کنند. سموم محیطی و موادی مانند نیکوتین که مردم بطور آگاهانه وارد بدنشان می کنند، بعنوان علل اصلی بیماری های قلبی شناخته می شوند. مهم است که مدت‌ زمان قرارگیری‌تان درمعرض سموم را محدود کنید.

 

منابع

 • http://umm.edu/health/medical/reports/articles/exercise
 • http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vegetables-full-story/
 • http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/MyHeartandStrokeNews/Striking-a-Balance-Less-Sodium-Salt-More-Potassium_UCM_440429_Article.jsp
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9894438
 • http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/(SICI)1097-0274(199610)30:4%3C495::AID-AJIM16%3E3.0.CO;2-%23/abstract

منبع تصاویر 

 • oregonsportsnews
 • kosovapress
 • vitacost
 • topsante
 • healthplus
 • steptohealth

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

سلامت عمومی

آنالیز حرفه‌ای پوست

آنالیز پوست چقدر مهم است؟

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *