سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۷ مشکل ناخن در سنین بالا کدامند ؟

یکی از علل مهم تغییر در بافت ناخن علاوه بر بیماری ، سن است . در سنین بالا تغییر در همه ی اعضای بدن از جمله ناخن دیده می شود . این تغییرات وابسته به جنس نیستند و ارتباطی هم با یائسگی خانم ها ندارند و در مردان نیز مشاهده می شوند . با راستینه همراه باشید .

۷ مشکل ناخن که ریشه در افزایش سن دارد عبارتند از :

رشد ناخن

اولین مشکل ناخن : رشد ناخن در سن بالا کم می شود ، مثلا ناخن دست باید هر دو ماه یکبار یک سانتی متر رشد کند . این اندازه در حالت طبیعی باید در ناخن های پا یک سوم باشد ، درحالی که ممکن است ناخن دست یک سالمند تا مدت های طولانی اصلا نیاز به کوتاه کردن هم نداشته باشد . هر چه سن بالاتر می رود ، رشد ناخن بسیار کند تر می شود .

 

شکننده بودن ناخن

دومین مشکل ناخن : شکنندگی انواع مختلفی دارد ، طولی ، عرضی ، ورقه ورقه جدا شدن و …
دلیل شکننده بودن ناخن سالمندان ، کمبود آب میان بافتی بدن سالمندان است ، درنتیجه آب کافی در بستر ناخن وجود ندارد و همین مساله ناخن را شکننده می کند .

مقاله مرتبط : افسردگی سالمندان

 

مشکل ناخن

سومین مشکل ناخن : از مواد شیمیایی و مواد شوینده نباید غافل شد . همه افراد به خصوص خانم ها تماس زیادی با آنها دارند .این مواد در هر سنی به ناخن آسیب می رسانند .

 

تاثیر کم خونی فقر آهن روی رشد ناخن

 

چهارمین مشکل ناخن : کم خونی فقر آهن هم روی رشد ناخن و استحکام آن تاثیر می گذارد .

 

شکنندگی ناخن

پنجمین مشکل ناخن : بیمارانی که از شکنندگی ناخن شکایت می کنند حتما باید معاینه شوند . بعضی از بیماری ها و مشکل پوستی ممکن است باعث شکنندگی ناخن و تغییر رنگ و حتی افتادن آنها شود .

 

 اختلال عملکرد تیروئید در رشد ناخن

ششمین مشکل ناخن : بیماران باید از نظر مشکلات تیروئیدی و هورمونی هم بررسی شوند . اختلال عملکرد تیروئید در رشد ناخن ها تاثیر می گذارد .

 

ضخامت ناخن های پاها

هفتمین مشکل ناخن : مورد بعدی که در سالمندان دیده می شود ، ضخامت ناخن های پاهاست . گاهی ناخن آنقدر ضخیم می شود که فرد در کفش پوشیدن ، راه رفتن و کوتاه کردن آن با ناخن گیر مشکل پیدا می کند . در این افراد عفونت های قارچی هم شایع و مقاوم به درمان است . گاهی لازم است فرد چند ماه برای از بین بردن عفونت دارو مصرف کند . تغییر رنگ به صورت زرد کمرنگ ، کدر شدن ناخن و … نیز در سالمندان شایع است . علت اصلی همه ی مشکلات به باریک شدن عروق و کاهش خونرسانی بستگی دارد . این مشکل را نمی توان حل کرد . زمانی که سالمند از این مشکلات رنج می برد باید به متخصص پوست مراجعه کند و درمان آغاز شود . درمان در مرحله اول مراقبتی است . چنین افرادی باید میزان شستشوی دست ها را به حداقل برسانند . برای شستن ظروف ، لباس و غیره از دستکش استفاده کنند . در مورد رشد ناخن نمی توان کار زیادی انجام داد ، ولی برای جلوگیری از شکنندگی ناخن ها می توان از کرم های مرطوب کننده روی ناخن استفاده کرد . این کرم ها باید روی بند آخر انگشت ، بافت نرم اطراف ناخن و روی سطح ناخن ، سه تا چهار بار در روز زده شود . کرم ها بسیار موثر هستند ، مشروط بر اینکه درمان تداوم داشته باشد. وقتی ناخن به شکل اول بر می گردد ، قطعا زیبایی و استحکام خود را هم تا حد زیادی باز خواهد یافت .

سالمندانی که داروهای خود را نمی خورند و در هوای سرد و خشک زندگی می کنند باید از دستکش استفاده کنند زیرا هوای سرد و خشک ، شکنندگی ناخن را تشدید می کند .

 

مقاله مرتبط : پیشگیری از عفونت های قارچی در ناخن های پا

 

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر

  • guardianangel
  • pubmiddleware
  • researchgate
  • nailshe
  • healthline
  • nuvail-rx

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

عفونت واژن

التهاب و عفونت واژن (واژینیت) چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان آن

اطلاعات دارویی

کتوكونازول

موارد استفاده و عوارض کتوکونازول

اختصاصی

راهنمای ویتامین ها

راهنمای ویتامین ها و مواد معدنی

اختصاصی

مشکلات دیابت

دیابت موجب چه مشکلاتی می شود؟

اختصاصی

خارش واژن و درمان آن

خارش واژن و درمان آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *