سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض ویاگرا (سیلدنافیل)

ویاگرا (سیلدنافیل) برای درمان مشکلات عملکرد جنسی مردان (ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ) مورد استفاده قرار میگیرد. در ترکیب با تحریک جنسی، سیلدنافیل با افزایش جریان خون به آلت تناسلی به مردان کمک می کند تا به نعوظ برسند و آن را حفظ کنند.

نام عمومی: سیلدنافیل

 

موارد مصرف ویاگرا (سیلدنافیل)

موارد مصرف ویاگرا (سیلدنافیل) 

ویاگرا فرد را در برابر بیماری های منتقله از راه جنسی محافظت نمی کند (بیماری هایی مانند اچ آی وی، هپاتیت ب، گنوره، سیفلیس). “رابطه جنسی سالم” مانند استفاده از کاندوم لاتکس را مدنظر قرار دهید. برای جزئیات بیشتر با پزشک و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

 

 نحوه مصرف ویاگرا (سیلدنافیل)

نحوه مصرف ویاگرا (سیلدنافیل) 

قبل از اینکه مصرف سیلدنافیل را شروع کنید و هر زمان که قصد مصرف دوباره آن را داشتید، بروشور اطلاعات بیمار که توسط داروساز ارائه شده است، را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

برای درمان اختلال نعوظ-ED، ویاگرا را به صورت خوراکی طبق دستور پزشک خود، معمولا در صورت نیاز، مصرف کنید. سیلدنافیل را حداقل ۳۰ دقیقه، اما نه بیشتر از ۴ ساعت، قبل از فعالیت جنسی (۱ ساعت قبل موثرترین زمان است) مصرف کنید. بیش از یک بار در روز این دارو را مصرف نکنید.

یک وعده غذایی با چربی بالا ممکن است شروع عملکرد دارو را به تاخیر بیندازد.

دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی، پاسخ به درمان و سایر داروهایی است که ممکن است مصرف کنید. حتما پزشک و داروساز خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) مطلع سازید.

اگر وضعیت شما بهبودی نداشت، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

عوارض جانبی

عوارض جانبی

با مصرف ویاگرا (سیلدنافیل)، سرگیجه، سردرد، برافروختن یا ناراحتی معده ممکن است رخ دهد. تغییرات بینایی مانند افزایش حساسیت به نور، تاری دید و یا مشکل ایجاد اختلاف رنگ آبی و سبز نیز ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام بلند شدن از موقعیت نشسته یا دراز کشیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که نفع آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

فعالیت جنسی ممکن است موجب فشار بیشتری بر قلب شما شود، به ویژه اگر مشکلات قلبی داشته باشید. اگر مشکل قلبی دارید و هر یک از این عوارض جانبی جدی را در طول رابطه جنسی تجربه کردید، فعالیت جنسی را متوقف و فورا به پزشک مراجعه کنید: سرگیجه شدید، کمردرد، درد دست و پا درد در بازوی چپ/ قفسه سینه / فک، حالت تهوع.

کاهش دید ناگهانی از جمله نابینایی دائمی، به ندرت ممکن است در یک یا هر دو چشم (NAION) رخ دهد. اگر این مشکل جدی رخ دهد، مصرف سیلدنافیل را متوقف کنید و تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید. اگر بیماری های قلبی، دیابت، کلسترول بالا، برخی دیگر از مشکلات چشم (“crowded disk”) و فشار خون بالا داشته باشید، یا بیش از ۵۰ سال سن داشته باشید، و یا سیگار بکشید، احتمال دچار شدن به NAION اندکی بیشتر میشود.

به ندرت ممکن است کاهش یا از دست دادن ناگهانی شنوایی، گاهی اوقات همراه با صدای زنگ در گوش و سرگیجه، رخ دهد. در صورتی که این عوارض رخ دهند، مصرف سیلدنافیل را متوقف کنید و فورا به پزشک مراجعه کنید.

در موارد نادر، در صورت بروز نعوظ دردناک یا طولانی مدت که ۴ ساعت یا بیشتر طول بکشد، مصرف این دارو را متوقف کنید و فورا به پزشک مراجعه کنید، در غیر این صورت ممکن است مشکلات دائمی ایجاد شود.

واکنش آلرژیک بسیار جدی این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید، علائمی همچون: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

هشدارها

هشدارها

قبل از مصرف ویاگرا (سیلدنافیل) ، اگر به این دارو حساسیت دارید؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید پزشک خود را مطلع سازید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود آگاه سازید، به ویژه سوابقی همچون: مشکلات قلبی (مانند حمله قلبی یا ضربان قلب نامنظم در طول ۶ ماه گذشته، درد قفسه سینه / آنژین، نارسایی قلبیسکته مغزی در ۶ ماه گذشته، بیماری کلیوی، بیماری کبد، فشار خون بالا یا پایین، کاهش شدید آب بدن (کم آبی)، بیماری های آلت تناسلی (مانند بیماری های پوستی آلت تناسلی / زخم، بیماری پیرونی)، سابقه نعوظ دردناک / طولانی مدت (پریپیسم)، بیماری هایی ممکن است خطر ابتلا به پریاپیسم را افزایش دهند (مانند کم خونی، سلول داسی شکل، لوسمی، میلوما متعدد)، مشکلات چشم (مانند رتینیت پیگمانتوزا، کاهش ناگهانی دید، NAION) را افزایش دهد.

این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا مشکلات بینایی شود.تا زمانی که مطمئن نشدید که میتوانید فعالیت هایی که نیاز به هشیاری دارند را با خیال راحت انجام دهید، از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا هر کاری را که نیاز به هشیاری یا بینایی دارد خودداری کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را از تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

این نام تجاری دارو معمولا برای زنان استفاده نمی شود. در دوران بارداری، سیلدنافیل باید تنها در صورت نیاز مبرم مورد استفاده قرار گیرد. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل میشود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی میتوانند عملکرد داروها را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید تهیه کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تایید پزشک مصرف دارو را شروع و متوقف نکنید و یا دوز داروها را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد: ریوسیگوئات.

سیلدنافیل هنگامی که با نیترات ها استفاده میشود، می تواند باعث کاهش شدید فشار خون شود. کاهش شدید فشار خون می تواند منجر به سرگیجه، غش، و به ندرت موجب حمله قلبی یا سکته مغزی شود. سیلدنافیل را با هیچ یک از موارد زیر استفاده نکنید: داروهای خاصی که برای درمان درد قفسه سینه یا آنژین (نیترات مانند نیتروگلیسیرین، ایزوسوربید) مورد استفاده قرار میگیرند، داروهای تفریحی تحت عنوان “poppers” که حاوی آمیل نیترات، آمیل نیتریت یا بوتیل نیتریت هستند.

همچنین اگر از داروهای مسدود کننده آلفا (مانند دوکسازوزین، تامسولوزین) برای درمان پروستات بزرگ شده / BPH و یا فشار خون بالا استفاده می کنید، فشار خونتان ممکن است خیلی پایین بیاید که ممکن است منجر به سرگیجه یا غش شود. پزشک شما ممکن است درمان با دوز پایین سیلدنافیل را آغاز کند تا خطر ابتلا به فشار خون پایین شما را به حداقل برساند.

سایر داروها می توانند در حذف سیلدنافیل از بدن تاثیر داشته باشند که ممکن است بر روی عملکرد آن اثرگذار باشد. از جمله ضد قارچ های آئول (مانند آنتی تروآنزول، کتوکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین)، مهارکننده های پروتئازی HIV (مانند ریتوناویر، ساکویناویر)، مهارکننده های پروتئازی ویروس هپاتیت C (مانند بوپروویر، تلآاپروویر)، میف پرستون، ریفامپین.

این دارو را با هر محصول دیگری که حاوی سیلدنافیل باشد یا سایر داروهای مشابه برای اختلال نعوظ- ED یا پرفشاری ریوی (مثل تادالافیل، وردنافیل)، مصرف نکنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

نشانه های اوردوز میتوانند شامل موارد زیر باشند: ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، غش کردن.

 

نکته های مهم

ویاگرا را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

  • WebMD

منبع تصاویر 

  • dred
  • media.philly
  • assets.nydailynews
  • static01.nyt
  • canadianmedicalquestions

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

کربوکسی‌تراپی

کربوکسی‌تراپی چیست؟

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

اطلاعات پزشکی

اسهال

اسهال و راه‌های درمان آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *