سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۸ راه برای تقویت توانایی باروری شما

اگر شما شبیه به اکثر زوج­ هایی هستید که نگران باروری و در تلاش برای حامله شدن هستند، قطعاً می­خواهید زودتر حامله شوید.

داشتن آمیزش نزدیک به زمان تخمک­ گذاری قطعاً به باردار شدن شما کمک می­کند. اما کارشناسان باروری می­ گویند راه ­های دیگری وجود دارد که زوج ­ها می­توانند با استفاده از آن­ ها امکان باروری خود را تقویت نمایند و افزایش دهند. استفاده از تدابیری ساده ممکن است ماه بعدی را به ماهی تبدیل نماید که شما فریاد خواهید زد: “ما داریم بچه دار میشیم !”

راه های تقویت توانایی باروری کدامند ؟

در این مقاله از سایت پزشکی راستینه قصد داریم تا ۸ راه که به شما در باردار شدن کمک می کند را بررسی کنیم .

کنترل وزن

 • تقویت کننده باروری زن: کنترل وزن

اضافه وزن یا کمبود وزن می­تواند زمانی را که طول می­کشد تا یک زن حامله شود ٬ به تاخیر بیندازد.

ویلیام گیبونز، مدیر بخش غدد تناسلی و ناباروری در دانشکده پزشکی بایلور، می­گوید: “وزن پیش از حامله­ شدن، اغلب یک عامل نادیده گرفته شده در باروری است. حفظ یک وزن مناسب می­تواند به افزایش احتمال حاملگی کمک نماید.

در یک مطالعه، پژوهشگران شاخص توده بدنی یا شاخص BMI مربوط به ۲۱۱۲ زن حامله را بررسی نمودند. در این مطالعه زنانی که دارای یک مقدار BMI پیش از حاملگی ۲۵ تا ۳۹ بودند ( این میزان به عنوان اضافه وزن یا چاقی در نظر گرفته شده ) دارای یک افزایش دوبرابری در زمان لازم برای حامله­ شدن بودند. پژوهشگران دریافتند که یک BMI کمتر از ۱۹ (۱۸/۵ تا ۲۴/۹ نرمال در نظر گرفته می­ شود) حتی بدتر است. زمان لازم برای باردار شدن در زنان با شاخص BMI زیر عدد ۱۹، تا چهار برابر افزایش یافت.

گیبونز به زنان می­گوید تا هنگام تلاش برای باردار شدن در یک وزن مناسب باقی بمانند.

اسپرم

 • تقویت کننده توانایی باروری مرد: محافظت از اسپرم

طبق گفته دال مک کلور، رئیس انجمن امریکایی طب باروری، استفاده از لباس زیر (‌ شورت ) راحت و آزاد به جای شورت های تنگ و چسبنده توانایی باروری را با حفظ دمای اندام تناسلی تقویت می­ کند که اساسا یکی از توصیه های زوج های پیر است. به نظر می­رسد مطالعات پیشین به شورت های چسبنده به ­عنوان انتخاب بهتر اشاره می­کنند، اما همانطور که مک کلور می­گوید ٬ مطالعات جدیدتر متفاوت است .

در مورد قرار دادن بیضه­ ها در مقابل سایر منابع گرمایی چطور؟

انجمن آمریکایی طب باروری می­گوید کنترل دما نقش زیادی را در تقویت قدرت باروری بازی نمی ­کند. هرچند، برخی پزشکان، دور ماندن از بعضی فضا ها را توصیه می­کنند. برای نمونه، مک کلور می­گوید، از نشستن در یک وان داغ روزانه بایستی اجتناب شود، حتی اگر یک مرد دارای هیچ مشکل باوری شناخته شده ­ای نباشد. در یک مطالعه نشان داده شده که استفاده  مکرر از آب­ هایی با دمای بالا به­ واسطه وان­ های داغ یا حمام­ های داغ توانایی باروری مردان را متاثر می­ کند.

هنوز، هیچ پژوهشگری به­ وضوح یک ارتباط میان در معرض منابع داغ قرار گرفتن و توانایی باروری یک مرد را نشان نداده است. یک مطالعه نشان داد که دمای اسکروتوم (اسكروتوم ٬كيسه پوستي شلي است كه بيضه‌ها درون آن قرار دارند) کاربرانی که  لپ­تاپ را روی پا های خود قرار می دادند بالا رفت و هشدار داد که قرارگرفتن در معرض دماهای بالا می­تواند در بلند مدت برای اسپرم مضر باشد. مطالعه ای دیگر نشان می دهد که  قرار گرفتن در معرض تابش امواج تلفن ­های همراه می­تواند اسپرم را تحت تاثیر قرار دهد ٬ که این موضوع را روی شرکت کنندگان در این پژوهش انجام دادند . پژوهشگران در این مطالعه متوجه شدند که نگه داشتن یک تلفن همراه در جیب شلوار می­تواند سلامت اسپرم یک مرد را تحت تاثیر قرار دهد.

در حالی که هیچ مطالعه­ ای برای اثبات این امر کافی نبوده که قرار گرفتن در معرض منابع داغ می­تواند برای صدمه زدن به قدرت باروری اسپرم کافی باشد، مک کلور هنوز می­گوید که اگر یک مرد می­خواهد پدر شود احتمالا نباید برای مدت طولانی لپ­ تاپ خود را بر روی زانوی خود  قرار دهد. اما حتی با در نظر گرفتن یافته­ های فوق، مک کلور در مورد وان داغ نگرانی بیشتری دارد !!

نوشیدنی

 • تقویت کننده قدرت باروری زن: تاثیر نوشیدنی ها 

نوشیدن قهوه خیلی زیاد یا الکل می­تواند به توانایی باروری یک زن آسیب بزند.

کارشناسان می­گویند که نوشیدن بیش از پنج فنجان قهوه در یک روز که معادل ۵۰۰ میلی­گرم کافئین است توانایی باروری شما را پایین­ می آورداما نیازی نیست که مصرف قهوه روزانه خود را رها کنید. گیبونز می­گوید، مصرف کافئین متوسط، به­ نظر می­رسد خوب باشد. خوردن روزانه یک یا دو فنجان قهوه خوب است. نصیحت وی برای زنانی که قهوه یا نوشیدنی گازدار می­ نوشند این است: “بیشتر از ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلی­گرم کافئین در یک روز مصرف نکنید !”

مطالعات در مورد مصرف الکل و توانایی باروری زنان یافته­ های متفاوتی را تولید عرضه نموده اند . اما پژوهشگران سوئدی دریافته­ اند که زنانی که نوشیدنی الکلی می­ نوشیدند توانایی باروری خود را تا نزدیک به ۶۰ درصد کاهش دادند. مصرف الکل هنگام بارداری خطر نقص در هنگام تولد و خطرات جبران ناپذیر دیگری را به همراه خواهد داشت .

نکشیدن سیگار

 • تقویت کننده توانایی باروری زوج ­ها: نکشیدن سیگار

مصرف سیگار می­تواند به توانایی باروری هم مرد و هم زن آسیب برساند. استعمال سیگار این امر را متاثر می­کند که رحم چگونه پذیرای تخمک است. در مردان، استعمال سیگار می­تواند تولید اسپرم را کاهش داده و به DNA آسیب برساند. پیشنهاد می کنیم به ترک سیگار بیاندیشید.

کارشناسان همچنین به صورت جدی ترک سیگار پیش از حامله شدن را پیشنهاد می­ کنند. استعمال سیگار در حین حاملگی خطر سقط جنین را تقویت می­کند.

پنجره بارور

 • تقویت کننده توانایی باروری زوج: پنجره بارور

بهره ­گیری از آنچه پزشکان آن را “پنجره بارور” می ­نامند می­ تواند شانس حاملگی شما را افزایش دهد. پنجره باور شش روز پایانی تخمک ­گذاری است. حاملگی به احتمال زیاد با رابطه جنسی در سه­ روز پیش از تخمک­ گذاری اتفاق می­افتد.

ریچارد پائولسون، رئیس بخش غدد تناسلی و ناباروری در دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می­ گوید که زوج­ها اغلب تا روز تخمک­ گذاری یا بعد از آن برای داشتن ارتباط جنسی منتظر می­ مانند. اما اگر شما واقعا قصد حاملگی دارید، وی می­گوید ” دارید راه اشتباهی رو میرید “

روش تقویمی ٬ شمردن اینکه تخمک­ گذاری حدودا ۱۴روز پیش از دوره قاعدگی اتفاق می­افتد، یا با استفاده از یک کیت پیش ­بینی کننده تخمک­ گذاری، که به­ طور گسترده در داروخانه­ ها فروخته می­شود.

سکس زیاد

 • تقویت کننده توانایی باروری زوج: داشتن سکس زیاد

مک کلور می­گوید، تاخیر در معاشقه-یا آنچه برخی زوج­ها آن را “صرفه­ جویی” می­ نامند ٬  شانس حاملگی را افزایش نمی دهد.

وی می­گوید، “پس از حدود یک هفته، تعداد اسپرم اندکی افزایش می­ یابد، اما تحرک کاهش می­ یابد. نداشتن سکس بیش از پنج روز ممکن است تعداد اسپرم­ ها را کاهش دهد . اما فواصل زمانی به کوتاهی دو روز به چگالی اسپرم آسیب نمی­رساند.

اگرچه رابطه جنسی روزانه ٬ بالاترین نرخ حاملگی را در یک مطالعه ثابت کرده است، این امر ممکن است استرس بسیار بیشتری را برای برخی زوج­ ها قرار دهد. همان مطالعه نشان داد که داشتن سکس یک روز در میان احتمال حاملگی را بالا می برد.

روان کننده

 • تقویت کننده توان باروری زوج ­ها: انتخاب عاقلانه روان کننده­ ها

با روابط جنسی مکرر، زوج ­ها ممکن است به روان کننده­ های واژنی نیاز پیدا کنند .پزشکان می­ گویند : این امر خوب است، اگر روان کننده ­ها عاقلانه انتخاب شوند. برخی روان کننده­ ها می ­توانند واقعا توانایی باروری را کاهش دهند. هنگامی که شما در تلاش برای حاملگی هستید، اطمینان حاصل کنید که از محصولاتی که دارای عامل­ های اسپرم ­کش هستند اجتناب می­کنید.

بنابراین یک روان کننده خوب برای استفاده کدام است؟ گیبونز می­گوید، “روغن کانولا

مک کلور می­گوید، “حتی روغن بادام زمینی هم خوب است”. اما روان کننده ­های خانگی بدون مطالعه ممکن است خوب نباشند. مک کلور می­گوید، “من دیروز یک بیمار با یک تعداد اسپرم عالی و بدون تحرک داشتم [قابلیت شنا کردن].” هنگامی که از او سوالات بیشتری پرسیدم، به ریشه مشکل رسیدم “وی از صابون به عنوانیک روان کننده استفاده میکرد”، و صابون قاتل اسپرم است.

شما همچنین باید از روان کننده­ هایی با پایه آب که در دسترس هستند ٬ اجتناب نمایید. روان کننده ­های بر پایه آب، همچون آستروگلاید، ژل KY و تاچ ممکن است مانع تحرک اسپرم بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد شوند !

سم

 • تقویت کننده توانایی باروری زوج :دوری از سم هاو مواد مضر

قرار گرفتن در معرض سم، به ­خصوص سم ­های کشاورزی، ممکن است برای توانایی باوری هم زنان و هم مردان مضر باشد. و در معرض برخی حلال­ ها و سموم-شامل موارد استفاده شده در صنعت چاپ و مواد تمیزکننده خشک-می­تواند بر توانایی باروری زنان را تاثیر بگذارد.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • webmd
 • roham
 • Dale McClure, MD, president, American Society for Reproductive Medicine; clinical professor of urology, University of Washington School of Medicine; director of male infertility and microsurgery, Virginia Mason Medical Center, Seattle.
 • William Gibbons, MD, director, division of reproductive endocrinology and infertility and professor of obstetrics and gynecology, Baylor College of Medicine, Houston; president-elect, American Society for Reproductive Medicine.
 • Richard Paulson, MD, chief of the division of reproductive endocrinology and infertility, University of Southern California Keck School of Medicine, Los Angeles.
 • Wilcox, A. New England Journal of Medicine, Dec. 7, 1995.
 • Hassan, M. Fertility and Sterility, February 2004.
 • Eggert, J. Fertility and Sterility, February 2004.
 • Soares, SR. Current Opinion in Obstetrics and Gynecology, June 2008.
 • American Society for Reproductive Medicine: “Optimizing natural fertility,” committee opinion.
 • Shenynkin, Y. Human Reproduction, online Dec. 9, 2004.
 • Agarwal A. Fertility and Sterility, online Sept. 18, 2008.
 • Shefi, S. International Brazilian Journal of Urology, March-April 2007.
 • Jung, A. Fertility and Sterility, August 2008.
 • Guo, H. Zhonghua Nan Ke Zue, March 2006.

 • منبع تصاویر  medpagetoday , drdeanine , sottopelletherapy , embryoclinic , livescience , topinspired

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

زیبایی

آماده شدن برای جراحی لیفت سینه

همه چیز درباره لیفت سینه

پوست و مو

لیفت گردن

هر آنچه که باید در مورد لیفت گردن بدانید

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

بارداری

آزمایش‌ بارداری HCG

آنچه باید در مورد آزمایش‌ بارداری HCG بدانیم

پوست و مو

محصولات مراقبت از پوست

برای مراقبت از پوست خود چه محصولاتی انتخاب کنیم؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *