سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آنچه باید در مورد آزمایش‌ بارداری HCG بدانیم

در آزمایش‌ بارداری HCG مقادیر گنادوتروپین کوریونی انسانی در خون یا ادرار مورد بررسی قرار می‌گیرد. این ارزیابی مشخص می‌کند که آیا یک خانم باردار است یا خیر و همچنین آیا بدن شخص سطح مناسبی از هورمون‌های حاملگی را تولید می‌کند و یا خیر.
به‌طور معمول، سطح HCG در سه ماهه اول به‌طور مداوم افزایش می‌یابد، سپس در سه ماهه دوم و سوم بارداری کاهش می‌یابد.
پزشکان ممکن است طی چند روز چندین آزمایش‌ بارداری HCG را تجویز کنند تا بتوانند بر تغییرات سطح HCG نظارت داشته باشند. ارزیابی این روند می‌تواند به پزشکان در تشخیص چگونگی پیشرفت بارداری کمک کند.در این مقاله از راستینه، ما به ارزیابی مقادیر گنادوتروپین کوریونی انسانی (HCG) و چگونگی ارتباط آنها با بارداری می‌پردازیم. همچنین نتایج احتمالی و صحت یک آزمایش بارداری HCG را بررسی می‌کنیم.

انجام آزمایش خون HCG

هورمون HCG چیست؟

سلول‌هایی که به جفت تبدیل می‌شوند هورمون HCG را تولید می‌کنند. در طی چند هفته اول بارداری سطح این هورمون به‌سرعت در بدن افزایش می‌یابد.
ارزیابی HCG نه تنها علائم بارداری را نشان می‌دهد بلکه روشی برای بررسی روند مطلوب بارداری نیز هست.

میزان بسیارکم HCG می‌تواند نشانه وجود مشکلاتی در بارداری از جمله، حاملگی خارج از رحم یا هشداری مبنی بر احتمال سقط‌جنین باشد. در صورت رشد تومورهای رحمی افزایش سریع HCG می‌تواند نشانه بارداری ناقص باشد.
پزشکان برای پیگیری پیشرفت حاملگی باید چندین بار HCG را اندازه‌گیری کنند.
افزایش سطح HCG در اواخر سه ماهه اول متوقف می‌شود. این امر می‌تواند دلیلی بر رهایی بسیاری از خانم‌های باردار از علائم بارداری مانند حالت تهوع و خستگی در این زمان باشد.

 

نحوه عملکرد HCG به‌عنوان آزمایش بارداری

بسیاری از خانم‌ها درزمانی که باردار نیستند میزان HCG در خون و ادرار آنها بسیار پایین است. در آزمایش HCG میزان بالای این هورمون تشخیص داده می‌شود.
تا زمانی که میزان HCG به حد مشخصی نرسد، بارداری در آزمایش مشخص نمی‌شود. این الزام به این معناست که آزمایش ها که سطح پایین‌تر HCG را تشخیص می‌دهد ممکن است زودتر بارداری را تشخیص دهد.
آزمایش خون معمولاً از آزمایش ادرار دقیق‌تر است. هرچند انجام تست‌های بارداری در خانه نیز می‌توانند دقیق باشند. در بررسی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد محققان دریافتند که چهار نوع تست بارداری خانگی قادر به تعیین سطح بالای این هورمون تا ۴ روز پیش از دوره پیش‌بینی‌شده قاعدگی یا حدود ۱۰ روزپس از تخمک‌گذاری برای بسیاری از خانم‌ها می‌باشند.

 

 آزمایش‌ بارداری HCG

نحوه خواندن نتایج

افراد باید دستورالعمل‌های آزمایش ادرار را بخوانند و آنها را با دقت دنبال کنند. در اکثر تست‌ها از خطوطی استفاده می‌شود تا مثبت بودن تست را نشان دهد. خط آزمایش نباید به‌اندازه خط کنترل تیره باشد تا پاسخ تست مثبت باشد. وجود هر خطی نشان‌دهنده مثبت بودن تست است.
نوارهای تست وقتی خشک می‌شوند می‌توانند تغییر رنگ دهند. برخی از افراد بعد از چند دقیقه متوجه خط تبخیر می‌شوند. این خط بسیارکم رنگ است و ممکن است مانند سایه به نظر برسد.
فرد باید آزمایش را در مدت‌زمانی که دستورالعمل‌ها مشخص می‌کنند، که معمولاً ۳ دقیقه است، بررسی کند. آزمایشی که بعد از ۱۰ دقیقه خوانده شود ممکن است نادرست باشد یا خطوط تبخیر را نشان دهد.

 

صحت نتایج

آزمایش های HCG بیشتر از آنکه جواب مثبت اشتباه ارائه دهند، جواب منفی نادرست را نشان می‌دهند. هرقدر مدت‌زمان بیشتری از لقاح بگذرد جواب آزمایش دقیق‌تر خواهد بود. هنگامی‌که جنین در رحم لانه گزینی کند سطح HCG افزایش می‌یابد.
لقاح معمولاً حدود یک هفته پس از تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد. ممکن است چندین روز طول بکشد تا سطح این هورمون به حد کافی برسد تا در آزمایش تشخیص داده شود.
بر اساس مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا سطح HCG افزایش یابد ممکن است یک زن باردار باشد اما هنوز هم جواب آزمایش منفی تشخیص داده شود. نتیجه مثبت معمولاً با آزمایش مجدد پس از چند روز مشخص می‌شود.

ارائه نتایج مثبت اشتباه به‌ندرت اتفاق می‌افتد. هرچند به دلیل آنکه تست‌های بارداری خانگی با صحت و دقت بالاتری در حال ارائه به بازار هستند، برخی از آنها می‌توانند احتمال وجود بارداری را خیلی زود حتی با سطح HCG پایین نیز تشخیص دهند.
این حساسیت به این معنی است که امکان دارد جواب آزمایش مثبت باشد اما سقط‌جنین زودهنگام اتفاق بیافتد. خانمی که انجام آزمایش را به تأخیر بیندازد یا از تستی با صحت کمتر استفاده کند، ممکن است متوجه سقط‌جنین نشود.
در موارد نادر، یک زن حتی اگر باردار نباشد، ممکن است سطح HCG غیرطبیعی داشته باشد.

شایع‌ترین دلایل این امر عبارتند از:

 • سقط‌جنینی که اخیراً اتفاق افتاده باشد
 • استفاده از داروهای خاص باروری
 • حاملگی مولار، که در آن لقاح اتفاق می‌افتد اما جنین قادر به رشد نیست و در عوض به یک توده در داخل رحم تبدیل می‌شود.

علل کمتر شایع عبارت‌اند از:

وجود بیماری سرطان، یعنی تومورهایی که باعث ایجاد اختلال، به‌ویژه در عملکردهای مربوط به غده هیپوفیز می‌شوند.

 

عوامل تاثیرگذار بر آزمایش‌ بارداری HCG

عواملی که می‌توانند نتایج را تحت تأثیر قرار دهند

علاوه بر انجام زودهنگام آزمایش، عوامل زیر نیز می‌توانند باعث ارائه جواب منفی نادرست در پی آزمایش ادرار شوند:

نوشیدن مقدار زیادی آب به‌طوری‌که ادرار بسیار رقیق شود، مقدار بسیار زیاد یا بسیارکم ادرار در ظرف آزمایش و انجام آزمایش ادرار در اواخر روز که می‌تواند موجب ضعیف‌تر شدن آن شود.
آزمایش‌هایی که تاریخ انقضاء آنها گذشته است و مجدداً استفاده‌شده‌اند فاقد اعتبار هستند.

 

خطرات

آزمایش HCG بسیار بی‌خطر است.
آزمایش ادرار کاملاً بدون خطر است.
آزمایش خون می‌تواند باعث درد مختصر و کبودی جزئی در محل تزریق شود.
آزمایش‌های ادرار برای ارزیابی هورمون HCG اغلب در اوایل دوران بارداری جواب منفی نادرست را نشان می‌دهند. این امر می‌تواند برای افرادی که برای باردارشدن تلاش می‌کنند، استرس‌زا باشد. آزمایش خون به‌طورمعمول دقیق‌تر است، اگرچه حتی ممکن است این موارد نیز نتوانند سطح پایین HCG را در اوایل بارداری مشخص کنند.همچنین ممکن است نتیجه مثبت زودهنگام نیز کسب شود. برخی از خانم‌ها خیلی زود آزمایش بارداری را انجام می‌دهند و جواب مثبت می‌گیرند اما چند روز بعد دچار سقط‌جنین می‌شوند.
اگر آنها آزمایش HCG زودهنگام را انجام ندهند، ممکن است اصلاً متوجه نشوند که باردار بوده‌اند. این می‌تواند یک تجربه استرس‌زا و نگران‌کننده باشد، زیرا برخی از افراد از بارداری ناموفق خود دچار افسردگی می‌شوند.

 

نتایج مثبت آزمایش‌ بارداری HCG

خلاصه مطالب

اکثر افراد ابتدا از طریق انجام آزمایش‌ بارداری HCG در منزل در مورد بارداری خود مطلع می‌شوند و سپس با انجام آزمایش خون HCG از بارداری موفق خود اطمینان حاصل می‌کنند. زمانی جواب آزمایش قابل‌اعتماد است که روند بارداری به‌درستی پیش برود. تنها با اطلاعاتی که آزمایش‌ بارداری HCG به‌دست می‌آید، نمی‌توان بین حاملگی خارج از رحم، حاملگی مولار یا سایر عوارض حاملگی تفاوت قائل شد. برای شناسایی این مشکلات بارداری، پزشکان به اطلاعات بیشتری نیاز دارند و ممکن است برای مشاهده روند HCG یک فرد، آزمایش‌های HCG خون بیشتری را تجویز کنند.
اگرچه مقادیر غیرطبیعی بالا یا پایین این هورمون می‌تواند نشان‌دهنده مشکلی در بارداری باشد، اما همیشه این‌گونه نیست.
افرادی که در مورد رشد جنین یا وضعیت بارداری خود نگران هستند، باید از پزشک معالج خود درخواست کنند تا آزمایش‌های بیشتری را برای آنها تجویز کند.

 

 

منابع

 • medicalnewstoday
 • Betz, D., & Fane, K. (2019). Human chorionic gonadotropin (HCG).
  ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532950/
 • Gnoth, C., & Johnson, S. (2014). Strips of hope: Accuracy of home pregnancy tests and new developments.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4119102/
 • Human chorionic gonadotropin hormone (HCG). (n.d.).
  hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/human-chorionic-gonadotropin-hormone-hcg
 • Makrigiannakis, A., et al. (۲۰۱۷). The role of HCG in implantation: A mini-review of molecular and clinical evidence.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5486126/
 • Pregnancy test (hCG). (2019).
  labtestsonline.org/tests/pregnancy-test-hcg
 • Schmid, B. C., et al. (۲۰۱۳). Management of nonpregnant women with elevated human chorionic gonadotropin.
  hindawi.com/journals/criog/2013/580709/

منبع تصاویر 

 • sporteluxe
 • noormedical
 • songkhoe-35.webself
 • myfertilitymd
 • todaysparent

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

پوست و مو

انجام مزوتراپی

همه چیز درباره مزوتراپی

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

زیبایی

نتیجه به دست آمده از عمل

رینوپلاستی چیست؟

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

سلامت عمومی

آزمایش خون (CBC)

تفسیر آزمایش خون

تغذیه و تناسب اندام

عوارض کاهش وزن سریع

اثرات جانبی رژیم لاغری سریع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *