شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی ۹ علامت روده‌ی چکه‌کن!

۹ علامت روده‌ی چکه‌کن!افزودن دیدگاه

روده، دروازه‌‌ی سلامتی است. اگر روده‌ی شما سالم باشد، احتمالا از سلامت خوبی برخوردار خواهید بود. با این حال وضعیتی به نام روده‌ی چکه‌کن وجود دارد که می‌تواند به انواع مشکلات سلامتی منجر شود.

 

روده‌ی چکه‌کن

 روده‌ی چکه‌کن چیست؟

روده به طور طبیعی متخلخل است؛ یعنی مولکول‌های بسیار ریز می‌توانند به داخل آن نفوذ کنند و روده از این طریق مواد مغذی حیاتی را جذب می‌کند. در حقیقت، تنظیم میزان نفوذپذیری روده، یکی از عملکردهای اصلی سلول‌هایی است که دیواره‌‌ی روده را می‌پوشانند. در افراد حساس، گلوتن می‌تواند باعث شود که سلول‌های روده زونالین آزاد کنند؛ پروتئینی که می‌تواند اتصالات سفت در پوشش روده را ازهم جدا کند. عوامل دیگر – مانند عفونت‌ها، سموم، استرس و افزایش سن – نیز می‌توانند باعث جدا شدن این اتصالات سفت شوند.

هنگامی که این اتصالات سفت از هم جدا شوند، شما به روده‌‌ی چکه‌کن مبتلا می‌شوید. در چنین وضعیتی، چیزهایی مانند سموم، میکروب‌ها، ذرات غذای هضم‌نشده و … می‌توانند از روده‌ی شما خارج شده و از طریق جریان خون به سایر قسمت‌های بدن‌تان بروند.

سیستم ایمنی بدن شما، این مهاجمان خارجی را به عنوان پاتوژن‌ها درنظر می‌گیرد و به آنها حمله می‌کند. پاسخ ایمنی به این مهاجمان می‌تواند به شکل هر یک از ۹ علامت زیر ظاهر شود.

 

روده‌ی چکه‌کنچه چیزی باعث روده‌‌ی چکه‌کن می‌شود؟

مقصرهای اصلی عبارتند از : غذاها، عفونت‌ها و سموم. گلوتن، علت اصلی روده‌ی چکه‌کن است. سایر مواد غذایی التهابی مانند لبنیات یا مواد غذایی سمی مانند شکر و الکل بیش‌ازحد نیز از عوامل موثر هستند.

شایع‌ترین علت‌های عفونی عبارتند: از رشد بیش‌ از حد کاندیدا، انگل‌های روده و رشد بیش‌از حد باکتری‌های روده‌ی کوچک (SIBO). سموم می‌توانند به شکل داروها ازجمله NSAIDS مانند موترین و ادویل، استروئیدها، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای کاهنده‌ی اسید باشند؛ همچنین می‌تواند در قالب سموم محیطی مانند جیوه، آفت‌کش‌ها و BPA موجود در پلاستیک نیز وجود داشته باشد.

استرس و سم نیز در ابتلا به روده‌ی چکه‌کن نقش دارند. اگر از هریک از وضعیت‌های زیر رنج می‌برید، احتمال دارد که به روده‌ی چکه‌کن مبتلا باشید.

 

۸ نشانه‌ی آنکه شما روده‌ی چکه کن دارید:

 

درمان روده‌ی چکه‌کن

چگونه روده‌ی چکه‌کن را درمان کنید؟

اولین قدم، پیروی از رژیم حذفی جامع Myers Way است که غذاهای التهابی و سمی را بمدت مشخصی از رژیم غذایی حذف می‌کند و پس از آن از یک برنامه‌ی ۴ – R برای درمان روده استفاده می‌کند. برنامه‌ی ۴ – R از این قرار است:

۱. حذف

بدها را حذف کنید. هدف، خلاص شدن از شر چیزهایی است که بطور منفی بر محیط دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارند مانند غذاهای التهابی و سمی و عفونت‌های روده‌ای.

۲. جایگزین

خوب‌ها را جایگزین کنید. عناصر ضروری برای هضم و جذب مناسب را اضافه کنید، مانند آنزیم‌های گوارشی، اسید هیدروکلریک و اسیدهای صفراوی.

۳. بازگرداندن

بازگرداندن باکتری‌های مفید برای ایجاد یک تعادل سالم از باکتری‌های خوب روده، بسیار مهم است.

۴. ترمیم

فراهم کردن مواد مغذی ضروری برای کمک به ترمیم روده، بسیار مهم است. یکی از مکمل‌های مفید در این زمینه، ال گلوتامین است، آمینواسیدی که به بهبود پوشش دیواره‌ی روده کمک می‌کند.

اگر پس از پیروی از توصیه‌های بالا همچنان علائم دارید، توصیه می‌کنم یک پزشک طب کاربردی در محل زندگی‌تان پیدا کنید تا با شما کار کند و یک آزمایش کامل مدفوع برای شما بنویسد.

مقاله مرتبط: تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش، باکتری‌های روده‌ی شما را نیز بهبود می‌بخشد!

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • onegoodthingbyjillee

منبع تصاویر 

  • pinterest
  • berkeleywellness
  • endoca

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

اسانس لیمو

فواید اسانس لیمو

سلامت عمومی

وضعیت مناسب خواب برای مغز

یافتن بهترین موقعیت خواب مناسب شما

تغذیه و سلامتی

سرکه سیب

موارد منع مصرف سرکه سیب که نمیدانستید!

تغذیه و سلامتی

کنترل اضطراب با مواد غذایی

کنترل اضطراب با مواد غذایی!

سلامت روان

هیپرهیدروزیس

نگاه ۳ پزشک متخصص به تعریق بدن

سلامت عمومی

سردرد

چگونه می توان بدون مصرف قرص در عرض ۵ دقیقه سردرد را درمان کرد؟

سلامت روان

دادن تلفن به فرزندتان

اعتیاد بچه ها به تلفن های هوشمند

سلامت عمومی

تعریق بدن

۸ راه کاهش تعریق بدن

کمک های اولیه

گزش حشرات

درمان آلرژی نسبت به گزیدگی حشرات

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *