سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۹ ویتامین و مواد معدنی که بدن شما نیاز دارد تا التهاب را تحت کنترل بگیرید!

التهاب یک مشکل مداوم است که بسیاری افراد مبتلا به بیماری مزمن با آن مبارزه میکنند . التهاب در بسیاری دردهای مزمن و بیماری های خود ایمنی وجود دارد ، همچنین در افرادی که به چاقی مفرط دچارند، و کنترل آن به تلاش مداوم نیاز دارد نیز التهاب دیده میشود. اما نباید روبرویی با آن به یک مبارزه نیاز باشد.
ویتامین و مواد معدنی زیادی وجود دارد که ما میتوانیم از غذای روزانه خود دریافت کرده تا بتوانیم با التهاب مبارزه کنیم. در این مقاله از راستینه به چند مورد مهم از این ویتامین ها و مواد معدنی اشاره میکنیم.

منیزیم

منیزیم

آیا در رژیم روزانه خود به مقدار کافی منیزیم جذب میکنید ؟ اگر نه ، ممکن است به التهاب در بدن مبتلا شوید، مخصوصا اگر دچار بیماری مزمن هستید. طبق مطالعه صورت گرفته در سال ۲۰۱۴:
“هم دریافت ناکافی منیزیم (کمتر از ۲۵۰ میلی گرم درروز ) و هم سطح سرم منیزیم(کمتر از ۷۵درصد میلی مول ) باعث افزایش سطح پروتئین واکنشی سرم میشود و این یعنی ایجاد التهاب .
بعلاوه ، آنهایی که به بیماری های مزمن و چاقی مفرط دچارند ، اغلب بیشتر دچار کمبود منیزیم در بدن مواجه هستند تا افراد سالم . اگر دچار بیماری های مزمن و چاقی هستید ، مطمئن شوید سطح منیزیم شما متعادل باشد.
شما میتوانید منیزیم را از سبزیجات دارای برگ های سبز تیره مانند بادام ها و حبوبات دریافت کنید.

کوآنزیم Q10

کوآنزیم در گوشت ها ، ماهی آزاد و آجیل ها یافت میشود و یک آنتی اکسیدان و ضد التهاب میباشد. در یک آزمایش بالینی ، بیمارانی که از التهاب مزمن و سطح استرس اکسایشی بالا حین درمان برای بیماری سرخرگ کرنوی رنج میبرند ، توسط مکمل کوآنزیم ۱۰ تحت درمان قرار گرفتند. نتیجه بدست آمده حاکی از آن بود که نه تنها موجب افزایش کو آنزیم آنتی اکسیدان شد ، بلکه التهاب را هم کاهش داد.

ویتامین E

در یک مطالعه ویتامین E بعنوان درمان کننده بیمارانی که از ورم و زخم روده بزرگ ، یک بیماری التهابی ، رنج میبرند ، پیشنهاد شده است.
همچنین این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی نیز میباشد. و در آجیل و دانه ها یافت میشود.

 

گلوتاتیون

یک آنتی اکسیدان تیول است که به تعدیل سیستم ایمنی بدن کمک میکند و مخصوصا نقش چشمگیری در کاهش التهاب در شش ها دارد . گلوتاتیون در محصولات تازه مانند مارچوبه ، گریپ فوروت، بروکلی و آووکادو یافت میشود. بسیار مهم است که بدانیم مواد پخته شده ، پاستوریزه و فرآیندهای غذایی حاوی مقدار کمتری گلوتاتیون هستند و یا هیچ گلوتاتیون در آنها یافت نمیشود.

ویتامین K

این ویتامین برای مدت طولانی است که شناخته شده است که واکنش های التهابی را خنثی میکند. همچنین این ویتامین قادر است محصول تستوسترون که توسط عوامل محیطی بوجود آمده را کاهش دهد.

ویتامین B

ویتامین B پائین بدلیل ارتباط آن با التهاب موجب بیماری های قلبی عروقی میشود.
درحالیکه ویتامین B ــ مخصوصا ویتامین B6 که بسیارضروری است ــ تقریبا رایج نیست . مدارک ثابت کرده که کمبود این ویتامین با افزایش ریسک بیماری هایی که با التهاب همراه هستند در ارتباط است.

 

ویتامینD

ویتامینD

درحالیکه عملکرد هورمونی این ویتامین ، کلسیتریول ، در آزمایش های بالینی برای خواص ضد سرطانی آن در حال بررسی میباشد ، واضح است که دارای ضد التهابی نیز میباشد.

ویتامین A

این ویتامین برای تفکیک طبیعی بافتهای مخاطی ، تکثیر و فرآیند بصری و برای عملکرد و نگهداری مطلوب از سیستم ایمنی انطباقی و درونی بسیار ضروری است. اما این همه آن نیست. این ویتامین میتواند التهاب را بهبود بخشد.

ویتامین C

دوز بالایی از این ویتامین بصورت وریدی ( از راه رگ ) برای کاهش التهاب و پروتئین واکنشی C افزایش یافته در بیماران سرطانی استفاده میشود.
اگرچه گرفتن ویتامین C کافی بسیار مهم است ، مقدار دوزی که شما برای کاهش التهاب صورت گرفته با سرطان نیاز دارید بسیار بالاتر از سطح مجاز رژیمی پیشنهادی است . بنابراین همه آن بطری را نخورید.

بیشتر این ویتامین ها و مواد معدنی بشکل قرص در داروخانه ها یافت میشوند ، اما در منابع غذایی میتوانید آنها را پیدا کنید . مطمئن شوید که رژیم غذایی شما سرشار از غذاهای متنوع میباشد و این بهترین راه برای وارد کردن مواد معدنی و ویتامین های مختلف مورد نیاز بدن است. مصرف زیاد سبزیجات تازه دارای برگ های سبز تیره هیچ ضرری به بدن شما نمیرساند.

 

منابع

 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25023192
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24192015
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21933527
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3048347/
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16636460
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21894328
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21486513
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20936945
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12230799
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22963460

منبع تصاویر 

 • theblackpeppercorn
 • theepochtimes
 • cooking.nytimes
 • farraholiviarestaurant

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *