سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

دوره ای پرخطر در زنان برای ابتلا به آلزایمر

اگر ژن های شما به این بیماری مستعد باشند، ۶۵ تا ۷۵ سالگی ممکن است سال های پر خطر باشند.

تجزیه و تحلیلی جدید نشان میدهد، زنان با استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری آلزایمر با یک دوره ۱۰ ساله مواجه می شوند که شانس ابتلا به این بیماری نسبت به مردان با خطرات ژنتیکی مشابه، در این دوره بسیار بیشتر است.

ابتلا به آلزایمر در زنان

ابتلا به آلزایمر در زنان

به گفته دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا جنوبی که ۲۷ مطالعه قبلی را مرور کرده اند، این فرصت بین ۶۵ تا ۷۵ سالگی ظاهر می شود، یعنی بیش از ۱۰ سال پس از شروع یائسگی.

جودی پا دستیار نویسنده این تحقیق و استاد علوم اعصاب در موسسه عصبی و اطلاع رسانی USC، گفت: “یائسگی و کاهش سطح استروژن، که به طور متوسط در ۵۱ سالگی شروع می شود، ممکن است عامل این تفاوت باشد.”

پا در نشستی خبری گفت:” با این حال، دانشمندان هنوز نمی دانند دلیل این مسئله چیست. محققان به بررسی زنان ۱۰ تا ۱۵ سال یا حتی ۲۰ سال قبل از آسیب پذیر دوره زندگی آنها (یائسگی) نیاز دارند تا ببینند آیا سیگنال های قابل تشخیصی برای افزایش خطر ابتلا به آلزایمر در ۱۵ سال وجود دارند.”

بر طبق این مطالعه، مردان سفید پوست و زنان سفید پوست ۵۵ تا ۸۵ ساله که از لحاظ ژنتیکی آسیب پذیر هستند، شانس مشابهی برای ابتلا به این بیماری دارند، به جز در طی این ۱۰ سال، یعنی زمانی که این خطر به نظر می رسد برای زنان به طور ناگهانی بالا رود.

اما نویسندگان این پژوهش اذعان دارند که تحقیقات بیشتری برای اثبات فرضیه های این مطالعه مورد نیاز است.

این مطالعه باورهایی که مدتی طولانی است افراد در مورد خطر آلزایمر به آنها معتقدند را به چالش میکشد. همچنین این مطالعه میتواند پیامدهای مهمی برای زنان داشته باشد، چرا که تقریبا دو سوم از بیش از ۵ میلیون آمریکایی که در حال حاضر با بیماری آلزایمر زندگی میکنند، زن هستند.

آرتور توگا، مدیر موسسه تصویربرداری عصبی و اطلاعاتی گفت:”کشف ما مهم است، زیرا نشان می دهد که چطور کارآزمایی های بالینی می توانند به نفع زنان -یعنی بخش حساسی از جمعیت – برای کمک به دانشمندان برای تشخیص سریع مداخلات دارویی موثر برای کاهش و یا درمان آلزایمر، باشند.”

این تجزیه و تحلیل روی بیش از ۳۱۰۰۰ سفید پوست در شبکه تعاملی انجمن جهانی آلزایمر تمرکز کرده بود. در تمام این افراد مبتلا به آلزایمر، بیماری آنها بین ۵۵ تا ۸۵ سالگی تشخیص داده شده بود.

محققان روی نوع ژن مرتبط با آلزایمر موسوم به ApoE4 مطالعه میکنند.

 

آلزایمر

محققان اظهار داشتند که معمولا تصور می شود که زنان در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستند زیرا آنها بیش از مردان عمر کنند. این فرضیه احتمالا بیش از حد ساده شده است.

محققان خاطرنشان كردند كه میزان بالای بیماری های قلبی و سکته مغزی در میان مردان می تواند به این معنا باشد كه مردانی که در سنین بالاتر جان سالم به در برده اند سالم تر از همسالان زن خود هستند و خطر ابتلا به آلزایمر در آنها پایین تر می آید.

نویسندگان این تحقیق پیشنهاد کردند که پزشکان زمانی تلاش می کنند که با درمان مردان و زنان در سنین مختلف، از بیماری آلزایمر جلوگیری کنند.

با این حال، در همه زنان در اواسط دهه ۶۰ یا ۷۰ احتمال ابتلا به آلزایمر بیشتر از مردان نیست. ژن ApoE4 عامل خطر برای این بیماری است، اما محققان هشدار دادند که غربالگری برای این ژن پاسخهای قطعی در مورد آنچه در آینده اتفاق می افتد، ارائه نمی دهد.

پا گفت: “بحثی در مورد اینکه آیا افراد باید وضعیت ApoE خود را بدانند یا نه، وجود دارد زیرا این ژن تنها یک فاکتور خطر است. و داشتن آن بدین معنی نیست که شما دچار بیماری آلزایمر میشوید.”

به گفته محققان مطالعات گسترده تر و متنوع تری که شامل زنان و اقلیت های بیشتری برای تأیید نتایج آنها باشند، مورد نیاز است.

این مطالعه ۲۸ اوت در مجله پزشکی اعصاب آمریکا منتشر شد.

 

منابع

  • Keck School of Medicine, University of Southern California, news release, Aug. 28, 2017
  • medlineplus
  • HealthDay

منبع تصاویر 

  • chophealth
  • federalretirees

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

سلامت عمومی

آزمایش کلسترول

تفسیر نتایج آزمایش کلسترول

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *