سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موضوع مهمی که از سوال پرسیدن راجع به آن خجالت می کشید!

این موضوعی است که اکثر ما از سؤال پرسیدن در موردش طفره می رویم – مدفوع شما چه چیزی را در مورد سلامتی تان نشان می دهد؟ شاخص هایی نظیر رنگ و بافت می توانند نگرانی هایی را که شما ممکن است بخواهید با پزشک صحبت کنید، نشان دهند یا ممکن است به شما بگویند که رژیم غذایی شما درست است. در این مقاله به شما می گوییم که چه چیزی طبیعی و چه چیزی غیرطبیعی است. با عرض پوزش: همه چیز شفاف سازی شده است.

بررسی سلامت افراد به وسیله مدفوع آن ها

 

رنگ مدفوع

رنگ مدفوع

تغییرات طبیعی زیادی در رنگ مدفوع شما وجود دارند که در مجموع مسئله مهمی نیست – طیف رنگی قهوه ای نشان می دهد که چیزی برای نگرانی وجود ندارد و برخی از خوراکی ها مثل چغندر، انواع توت ها و مصرف بیش ازحد سبزیجات با برگ سبز وجود دارند که می توانند رنگ مدفوع را سوال برانگیز کنند.

با این حال، اگر به طور مداوم مدفوعی به رنگ غیر قهوه ای مشاهده می کنید، به خصوص اگر خوراکی هایی که ذکر شد را مصرف نمی کنید، باید موضوع را پیگیری کنید. مدفوع سیاه یا قرمز، می تواند نشانه خونریزی داخلی باشد؛ رنگ خاکستری و رنگ های بسیار کم رنگ می توانند با سنگهای صفراوی مرتبط باشند و مدفوع زرد به این معنی است که شما یا بیش از حد چربی می خورید یا به درستی آن را هضم نمی کنید.

 

بافت مدفوع

بافت مدفوع

در مورد بافت و میزان سفتی، مدفوع نرم به طور کلی نشانه خوبی است (حداقل تا زمانی که به حد اسهال برسید). مدفوع نرم نشان می دهد که دستگاه گوارش شما به درستی عمل می کند و همه چیز با سرعت خوب حرکت می کند. ازسوی دیگر، مدفوع سخت معمولا به این معنی است که مقدار آب مصرفی شما کم است و یا فیبرکمی مصرف می کنید.

همچنین ممکن است طی چندین مرحله دفع انجام شود – قطعه های کوچک و مجزای مدفوع میتوانند نشانگر شروع یبوست باشند و کار را برای روده بزرگتان سخت تر میکنند. مدفوع متناوب بهتر است.

 

تناوب و زمان دفع

تناوب و زمان دفع

وقتی در مورد تناوب صحبت می شود به نظر میرسد که چیزی به نام “تعداد دفعات طبیعی” وجود ندارد. به گزارش وب ام دی تغییرات در تعداد دفعات مدفوع بسیار مهم هستند. اگر اجابت مزاج منظم داشته باشید و به طور ناگهانی نظم این کار به هم بریزد، ممکن است برخی مشکلات مربوط به یبوست داشته باشید. اما در غیر این صورت، تا زمانی که راحت هستید، تناوب اجابت مزاج شما، نباید نگرانتان کند.

با این حال، زمان صرف شده در توالت می تواند مسائلی را در مورد سلامت شما روشن کند. زمانی که برای اجابت مزاج صرف می کنید، باید یک امر نسبتا سریع باشد. اگر دستشویی رفتن شما بیشتر از چند دقیقه طول بکشد، احتمالا به این معنی است که شما باید مقدار آب و فیبر مصرفی خود را افزایش دهید.

 

سایر مشخصات های مختلف مدفوع

سایر مشخصات های مختلف مدفوع

از نظر بو، کاملا طبیعی است که بعد از بیرون آمدن از دستشویی، مقداری خوشبو کننده هوا استفاده کنید. بوی قوی حتی اگر کمی خجالت آور باشد به سادگی نشان می دهد که باکتری های روده در حال انجام وظیفه خود یعنی هضم غذا هستند. مجددا، تغییر در این ویژگی مدفوع از هرچیز دیگری مهمتر است.

بسیاری از مردم به طور قابل ملاحظه ای به شل بودن یا سفت بودن مدفوع توجه می کنند. مدفوع روان می تواند نشانه یکی از این دو مسئله باشد: شما فیبر زیادی مصرف کرده اید که سبب ایجاد هوا در سیستم گوارشتان شده است، و یا به یک باره چربی زیادی مصرف کرده اید که بدن شما نمی تواند به طور کامل آن را هضم کند.
و در نهایت به نظر می رسد که رابطه اندکی میان شکل مدفوع با سلامت شما وجود دارد – در واقع سفت بودن یا شل بودن مدفوع به هیچ وجه با طرز کار سیستم گوارش شما مرتبط نیست.

 

مراجعه به پزشک

سخن پایانی

با عرض پوزش ،در نهایت، هنگام دستشویی رفتن به مدفوع خود دقت کنید. مهمترین مسئله این است که هر گونه تغییری را پیگیری کنید و بدانید چه نوع مدفوعی عادی است. اگر به طور ناگهانی متوجه تغییراتی شدید، با پزشک خود صحبت کنید.

مقاله مرتبط : وجود خون در مدفوع

 

منابع

 • womenshealthmag
 • ichoosethin
 • women.webmd
 • oprah

منبع تصاویر

 • doctorshealthpress
 • healthline
 • independentnurse
 • castleconnolly
 • echoak

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

تغذیه و سلامتی

خواص مفید جو

جو و خواص مفید این دانه برای سلامتی

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

اطلاعات دارویی

منع مصرف کوآموکسی‌کلاو

همه چیز درباره کو‌آموکسی‌کلاو

زیبایی

نتیجه به دست آمده از عمل

رینوپلاستی چیست؟

اطلاعات پزشکی

اسهال

اسهال و راه‌های درمان آن

سلامت عمومی

مزایای خرما

کالری خرما چقدر است؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. احمد گفت:

  سلام .۲سالی است گرفتار بیماری کم کاری تیروئید هستم .حالا که بیماری کنترل شده بازم وضعیت متابولیسم من خوب نشده ومدفوعی شل ونا منظم دارم درضمن روزی ۱.۵ قرص لووتیروکسین مصرف میکنم