سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

پاسخ به ۱۰ سوال شایع جوش صورت

جوش و آکنه وولگاریس Acne Vulgaris بیماری پوستی تقریبا شایعی ست که در دوره ای از زندگی ، تمام نوجوانان و جوانان را به شدت های مختلف گرفتار می سازد . لطفا با مجله راستینه همراه باشید .

سوالات شایع درباره جوش صورت

 

جوش چانه

هر ماه درست قبل از شروع عادت ماهانه ، چند جوش در اطراف چانه های من ایجاد می شوند . هیچ جای دیگری از بدن من به غیر از چانه ام جوش نمی زند ، آیا این آکنه می باشد ؟

بله ، احتمالا شما دچار آکنه هستید . آکنه بر اثر واکنش غیر طبیعی پوست به هورمون ها ایجاد می گردد ، بنابراین تغییرات هورمونی که در هنگام پریود یا عادت ماهانه رخ می دهد ، می تواند باعث بروز آکنه شود . نحوه ی درمان آکنه های شما که فقط برای چند روز ایجاد می شوند با کسانی که به طور دائمی دچار آکنه هستند متفاوت می باشد .

 

جوش اطراف دهان

آیا کسی که در اطراف دهانش دارای جوش هایی می باشد ، می تواند با بوسیدن سایرین ، باعث انتقال این جوش ها به آنها شود؟

خیر ، بسیاری از مردم فکر می کنند که جوش ها می توانند از این طریق انتقال یابند اما اینطور نمی باشد .

 

 بیماری تخمدان پلی کیستیک

من شنیده ام که ممکن است به علت مشکلی که در تخمدان های من وجود دارد دچار آکنه شده باشم . اگر چنین است ، این مشکل چه می باشد و چرا پسرها هم دچار آکنه می شوند؟

شما ممکن است دچار بیماری تخمدان پلی کیستیک باشید . در این وضعیت تخمدان های شما دارای کیست های متعددی می باشند . در چنین مواردی تخمدان های شما قادر به تولید معادل هورمون ها نخواهند بود و مقدار زیادی هورمون جنسی مردانه تستوسترون ترشح می کنند . افزایش هورمون جنسی مردانه در خانم ها باعث بروز آکنه های شدیدی به همراه پرمویی در آنها می گردد و عادت ماهانه آنها نیز مختل می گردد . این افراد همچنین در ایجاد حاملگی نیز مشکل خواهند داشت . برای بررسی این مشکل ، باید اقدام به انجام آزمایش خون و سونوگرافی از تخمدان ها نمود .
این یکی از معدود وضعیت هایی است که برای بررسی آکنه نیاز به انجام آزمایش می شود . آکنه شما به درمان متفاوت و قوی ای احتیاج خواهد داشت و همچنین تخمدان های شما نیز ممکن است احتیاج به درمان داشته باشند . با وجود کیست هایی که در تخمدانها وجود دارد ، اندازه آن ها بزرگتر بوده و بنابراین با عمل جراحی می توان تعدادی از این کیست ها را خارج نمود تا ترشح هورمونی آنها به مقدار طبیعی برسد .
گر چه دختر ها نیز بطور طبیعی دارای مقداری هورمون جنسی مردانه تستوسترون هستند ، اما در بیضه پسر ها ( که معادل تخمدان ها در دخترها می باشد ) مقادیر خیلی زیادی از این هورمون ترشح می شود و به همین دلیل است که پسر ها بیشتر از دخترها دچار آکنه می شوند .

 

شیر و پنیر

من اخیرا پی برده ام که دخترم به شیر و پنیر حساسیت دارد . آیا این حساسیت یا آلرژی می تواند باعث آکنه او شده باشد؟

خیر . خیلی خوب بود اگر همه چیز به این سادگی ها باشد . اما تحقیقات نشان داده است که ارتباطی بین رژیم غذایی و بروز آکنه وجود ندارد . از آنجایی که پوست افرادی که دچار آکنه هستند ، چرب تر می باشد ، منطقی است که فکر کنیم که کم کردن مصرف چربی ها و روغن ها می توانند به بهبود آکنه کمک نمایند . اما در واقع چنین نمی باشد . حتی اگر شما قادر به پیدا کردن علت بروز آکنه در دخترتان نباشید ، عاقلانه است که شما درمان را برای او شروع نمایید .

 

 جوش های سرسیاهدختر من فقط ۹ سال دارد اما به نظر می رسد که در اطراف بینی او تعدادی دانه های سر سیاه وجود دارد . آیا اینها آکنه هستند؟ خود من هم قبلا آکنه داشته ام ؟

به نظر می رسد که بلوغ دخترها امروزه خیلی زودتر اتفاق می افتد و بسیاری از دخترهای ۹ ساله شروع به تغییرات هورمونی می کنند . جوش های سر سیاه یکی از انواع جوش هایی می باشد که در آکنه رخ می دهد . بنابراین دختر شما دارای آکنه می باشد . تقریبا تمام نوجوانان در هنگام بلوغ دارای جوش های سرسیاه و سایر انواع جوش ها می شوند بنابراین ممکن است جوش های دختر شما بدتر نشوند . اما این ممکن است بستگی به جوش های شما در دوره ی جوانی تان داشته باشد .

پزشکان هنوز از نقش ژنها و توارث در بروز انواع آکنه و جوش مطلع نیستند اما در بعضی از خانواده ها دیده می شود که تعداد بیشتری از افراد دچار آکنه هستند . اگر شما قبلا دچار آکنه شدیدی بوده اید ارزشش را دارد که برای کم کردن تعداد جوش های سرسیاه دخترتان ، درمان های ساده ای را بکار ببرید .

 

جوش هایی بر روی گردن و یا پشت

چرا من تنها کسی هستم که در کلاس مان دچار آکنه شده ام ؟

مهمترین جوش ها آنهایی هستند که شما دچار آن شده اید و شما بیشتر از هر کس دیگری به آنها آگاهی دارید . سایر دانش آموزان کلاس شما هم ممکن است دچار جوش هایی باشند که شما نمی توانید آنها را ببینید . مانند جوش هایی بر روی سینه ، گردن و یا پشت ، همچنین ممکن است آنها جوش های خود را درمان کرده و یا اینکه با استفاده از موادآرایشی جوش ها را پنهان کنند . نگران این جوش ها نباشید و این دوره ، اقتضای سن شماست .

 

آکنه

من ۱۵ سال دارم و دچار آکنه شده ام . می توانید به من بگویید که چه مدت طول می کشد که من از دست این جوشها خلاص شوم ؟

جوش های شما با گذشت زمان ، بهتر خواهند شد اما هیچکس نمی تواند به شما بگوید که چه هنگامی شما کاملا بهبود خواهید یافت . وقتی که تغییرات هورمونی در هنگام بلوغ فرد ایجاد می شود ، آکنه شروع می گردد . این سطوح جدید هورمونی برای چندین سال در فرد ، ثابت باقی می ماند .یعنی تا هنگام یائسگی در خانم ها و تا چندین سال بعد برای آقایان . بسیاری از افراد بعد از مدتی از دست آکنه خلاص می شوند اما در بعضی از افراد ، این مشکل تا چندین سال باقی می ماند . شما باید به آکنه به صورت یک مشکل فعلی تان نگاه کنید و به درمان آن بپردازید تا از ایجاد جوشگاه ( جای جوش ) جلوگیری نمایید و نگران این هم نباشید که تا چند سال دچار این مشکل هستید .

 

جوش هایی در ناحیه ی پیشانی

حدود یکسال قبل من دچار جوش هایی در ناحیه ی پیشانی شدم سپس بعد از مدتی ، قسمت های پایین تر صورتم و از یک ماه گذشته ، چانه من پر از جوش شده است . به نظر می رسد که این جوش ها از بالا به پایین شروع به پیشرفت کرده اند ، آیا این وضعیت طبیعی است ؟

اگر این اتفاق برای شما افتاده است پس طبیعی است . هیچگاه خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و نگران این نباشید که نحوه ی بروز آکنه در شما با دیگران فرق می کند . دلیل اینکه چرا جوش های شما از بالا شروع شده اند و کم کم به پایین می آیند احتمالا این است که قسمت های مختلف صورت شما دارای میزان متفاوتی از Sebum (چربی) می باشد . پیشانی اغلب چرب تر از بقیه قسمت های بدن می باشد .

مقاله مرتبط : هشت اشتباه رایج در مورد جوش

 

جوشگاه

پدر من دارای جوشگاه های ( جای جوش ) زیادی بر روی صورت و بدنش می باشد . او می گوید که سابقا دچار نوعی آکنه به نام کونگلوباتا بوده است . آیا ممکن است من هم دچار چنین وضعیتی شوم ؟

آکنه کونگلوباتا یک نوع شدید آکنه است که می تواند باعث ایجاد جوشگاه های دائمی شود . این آکنه سبب ایجاد آبسه های عمیق و صدمات شدیدی در پوست می گردد . معمولا تعداد زیادی جوش های سر سیاه بر روی صورت ، گردن ، قسمت های فوقانی بازوها و تنه تا باسن وجود دارد . در جاهایی که تعداد زیادی کومِدونها ( نقطه شروع تمام انواع آکنه ها ) در نزدیکی یکدیگر قرار می گیرند ، ندول ها تشکیل می شوند . این ندول ها می توانند پاره یا زخمی شده و باعث بروز جوشگاه ( جای جوش ) شوند . این نوع آکنه معمولا در سنین ۱۸ تا ۴۰ سالگی ، افرادی را گرفتار می سازد که قبلا دچار آکنه های متوسط یا شدیدی بوده اند . علت آن هنوز مشخص نشده است . شما باید در این مورد به پزشک خود اطلاع دهید تا بیشتر مراقب آکنه های شما باشد .

مقاله مرتبط : راهنمای تصویری انواع آکنه و جوش و درمان آنها

 

بینی قرمز و متورم

من تقریبا ۴۰ سال دارم و تاکنون هیچگاه جوش نداشته ام . به تازگی بینی من دارای عروق خونی فراوانی به همراه تعدادی جوش قرمز شده است . چرا بینی من اینچنین بزرگ و قرمز شده است ؟

به نظر می رسد که شما دچار وضعیتی شده اید که اصطلاحا به آن روزاسه Rosacea می گویند . این بیماری در افرادی در سنین شما شایع می باشد و تا حدودی شبیه آکنه می باشد . قبلا به این بیماری آکنه روزاسه گفته می شد اما امروزه دیگر از کلمه آکنه در این موارد استفاده نمی شود . در بیماری روزاسه ، پاپول و پوستول دیده می شود اما کومدون وجود ندارد . پاپول ها و پوستول ها در این وضعیت دارای زمینه قرمزتری می باشند که به علت گشاد شدن رگ های کوچک خونی در بینی است . گاهی اوقات بافت موجود بر روی بینی شروع به تورم و بزرگ شدن می کند و باعث ایجاد ظاهر زشتی می کند که با مصرف مشروبات الکلی مرتبط می باشد . روزاسه را می توان درمان نمود و شما باید با پزشکتان در این مورد مشورت کنید .

مقاله مرتبط : اشتباهاتی رایج در رابطه با چربی خون

 

منابع

 • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

 • healam
 • medifitbiologicals
 • laurafathidds
 • proactiv
 • images.onlymyhealth
 • hansplace
 • img.webmd
 • westderm
 • i.pinimg
 • ۳۰cures
 • ۱٫bp.blogspot

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

علل و درمان چین‌های بینی

علل و درمان چین‌های بینی

پوست و مو

جراحی سابسیژن

سابسیژن چیست؟

پوست و مو

محصولاتی مناسب برای مراقبت از پوست صورت

حقایقی پیرامون مراقبت از پوست صورت

پوست و مو

جوش‌های سرسیاه

۸ روش پاک‌سازی جوش‌های سرسیاه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مریم گفت:

  من صورتم جوش و جای جوش داره تا الان هزار نوع کرم‌ژل و صابون و اینا امتحان کردم بی فایده بوده چند دفعه هم‌ دکتر رفتم ی دوسه روز پوستم صاف صاف میشه بعد یهو پر جوش میشه….. آخر سر پک اگوستابلک خوبم کرد عالی بود واقعا معجزه
  یکی از دوستام معرفیش کرد. تو اینستا خریدم از پیجی

 2. afsaneh گفت:

  علت زدن جوش کشاله ران چیست ؟مچکرم

 3. afsaneh گفت:

  علت جوش گونه چیست؟

 4. afsaneh گفت:

  سلام چیکارکنیم ک جوش بازومون ازبین بره

 5. reihan گفت:

  سلام.میخاستم بدونم برای درمان جوش کمر چه درمان هایی موجود است