سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

دوچرخه برای سلامت جنسی

دوچرخه سواری راهی عالی برای جابجایی و همچنین شکلی عالی از ورزش است که سودمندی های بهداشتی مشابه پیاده روی، دویدن نرم، شنا کردن و سایر فعالیت های جسمی هوازی دارد، اما برخی مردان و زنان از دوچرخه سواری پرهیز می کنند زیرا نگران هستند که این فعالیت به اندام های تناسلی شان آسیب بزند و کار کرد جنسی شان را مختل کند. با راستینه همراه باشید.

 

دوچرخه سواری

دوچرخه برای سلامت جنسی خطر دارد ؟

برخی بررسی های علمی تاکنون شواهدی در حمایت از این نگرانی به دست داده اند که ممکن است نشستن طولانی مدت روی زین دوچرخه با فشار روی اعصاب تناسلی بر سلامت جنسی تاثیر بگذارد، اما این شواهد بیشتر در مورد افرادی بوده است که زیاد دوچرخه سواری می کنند. از سوی دیگر، کارهای بسیاری وجود دارد که می توانید برای محافظت از سلامت جنسی خود حین دوچرخه سواری انجام دهید تا مجبور به قطع این ورزش سودمند نشوید. هنگامی که برای مدت طولانی روی زین دوچرخه می نشینید، زین روی میان دوراه یعنی ناحیه میان مقعد و آلت تناسلی فشار می آورد. میان دوراه پر از شریانها و اعصابی است که خون اکسیژن دار و حس را به آلت شما می رسانند. برای اینکه مرد به نعوظ برسد، تکانه های عصبی پیام های برانگیختگی را از مغز به آلت می فرستند. این پیام های عصبی باعث شل شدن رگهای خونی و افزایش جریان خون از طریق شریان ها به آلت تناسلی می شوند. هر مشکلی که در اعصاب، رگهای خونی یا هر دوی آنها وجود داشته باشد، باعث اشکال در ایجاد نعوظ در مرد می شود.

 

دوچرخه سواری

پژوهشهایی که دوچرخه سواری را برای سلامت جنسی مضر می دانند…

در طول دهه های اخیر، برخی پژوهش ها نشان داده اند بعضی دوچرخه سواران احتمالا دچار آسیب به عصب شرمگاهی (عصب پودندال) می شوند که شامل عصب اصلی میان دوراه است و شریان شرمگاهی که خون را به آلت تناسلی می رساند، در نتیجه مشکلات جنسی در آنها ایجاد می شود.

پژوهشگران نروژی ۱۶۰ مرد را که پس از شرکت در یک تور دوچرخه سواری بیش از ۵۰۰ کیلومتری پرسشنامه پر کرده بودند، مورد ارزیابی قرار دادند. یک پنجم این مردان از بی حسی در آلت تناسلی شکایت داشتند که در برخی از آنها بیش از یک هفته طول کشیده بود.۱۳ درصد (۲۱ مرد) دچار ناتوانی نعوظی شده بودند که عموما بیش از یک هفته طول کشیده بود. پژوهشگران در انستیتوی ملی ایمنی و سلامت شغلی NIOSH آمریکا ۱۷ عضو پلیس گشت دوچرخه سوار در یکی از ایالت های این کشور را بررسی کردند. این مردان هر روز به طور میانگین ۵ / ۵ ساعت روی زین می نشستند. تقریبا همه این افراد از عوامل کاهش میل جنسی شکایت داشتند و گاه به گاه بی حسی تناسلی را تجربه کرده بودند. افرادی که بیشتر از همه دوچرخه سواری کرده بودند، در معرض بیشترین خطر اختلال کارکرد نعوظی قرار داشتند و مردانی که بیشترین فشار را روی صندلی زین ها وارد آورده بودند، بیشترین مشکلات جنسی را داشتند . این پژوهشگران در پیگیری بعدی دریافتند افسران گشت دوچرخه سوار که از زین بدون دماغه استفاده کرده بودند، نسبت به آنهایی که از زین استاندارد استفاده کرده بودند، بی حسی تناسلی بسیار کمتری را گزارش کرده اند. گروهی از این پژوهشگران همین انستیتو رابطه میان دوچرخه سواری و کارکرد جنسی را در ارضا کردن زن و آنهایی که به طور میانگین ۲ ساعت در چند روز هفته دوچرخه سواری می کردند، بررسی کردند و مشخص شد این زنان در مقایسه با زنانی که چند روز در هفته می دویدند، کاهش حس در ناحیه تناسلی را تجربه کردند. این گروه پژوهشگران در بررسی بعدی دریافتند زینهای باریک و زین های به اصطلاح برش داده شده باعث افزایش فشار بر میان دوراه منطقه میان مقعد و دستگاه تناسلی می شوند.

نکته : ترجمه و بازخوانی پژوهش های جدید در مجله سلامتی راستینه ، که نتایج متضادی با پژوهشهای قبلی دارد نشان میدهد دوچرخه سواری اثری منفی بر سلامت جنسی یا کارکرد ادراری مردان ندارد.

 

دوچرخه سوار

پژوهشگران انگلیسی در یک بررسی دوچرخه سواران را با دونده ها و شناگران مقایسه کردند و دریافتند سلامت جنسی و ادراری این دو گروه تفاوتی با یکدیگر ندارد. به گفته این پژوهشگران، این یافته ها در تضاد با یافته های بررسی های پیشین است که نشان می دادند دوچرخه سواری می تواند اثر منفی بر کارکرد جنسی مردان بگذارد. سودمندیهای دوچرخه سواری بسیار بیشتر از این خطرات است. در این بررسی، حدود ۲ هزار و ۷۷۴ دوچرخه سوار از بریتانیا، آمریکا، کانادا، استراليا و نیوزیلند، همراه ۵۳۹ شناگر و ۷۸۹ دونده با استفاده از مجموعه ای از پرسشنامه ها که سلامت جنسی دوچرخه و کارکرد ادراری را اندازه می گرفتند، مورد تحقیق قرار گرفتند. به گفته این پژوهشگران، سلامت جنسی و کارکرد ادراری در هر ۳ گروه همانند بودند، البته برخی دوچرخه سواران بیشتر در معرض خطر تنگی پیشابراه قرار گرفته بودند. تفاوت آماری معناداری از لحاظ سلامت جنسی و ادراری میان دوچرخه سواران با شدت بالا آنهایی که برای بیش از ۲ سال، بیش از ۳ بار در هفته دوچرخه سواری کرده و به طور متوسط ۴۰ کیلومتر پیموده بودند و دوچرخه سواران تفریحی وجود نداشت. به گفته این پژوهشگران که نتیجه کارشان در مجله اورولوژی منتشر شده، بررسی های پیشین فاقد گروه مقایسه بوده و به علت اندازه های کوچک نمونه هایشان محدودیت داشته اند.

 

دوچرخه سواری بصورت ایستاده

نظر بنجامین بریر درباره ی دوچرخه برای سلامت جنسی 

بنجامین بریر از بخش بیماری های ادراری دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو درباره ی دوچرخه برای سلامت جنسی گفت: دوچرخه سواری سودمندیهای قلبی_عروقی فراوانی دارد و فشار کمی روی مفاصل می آورد. بیماری های بیضه مردان در دوچرخه برای سلامت جنسی اساسا مطرح نیست و سودمندیهای بهداشتی که نصیب دوچرخه سواران می شود، بسیار بیشتر از خطرات بهداشتی احتمالی آن است. دوچرخه سواران به طور قابل توجهی از لحاظ آماری ، میزان های بالاتری از بی حسی تناسلی گزارش می کنند اما بر اساس یافته های جدید، در دوچرخه سوارانی که بیش از ۲۰ درصد زمان سواری شان را در حالت ایستاده می گذراندند، این میزان به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

 

دوچرخه برای سلامت جنسی 

چند نکته در دوچرخه برای سلامت جنسی 

جدا از اینکه نتیجه تحقیقات در آینده چه باشد، ضروری نیست به علت نگرانی از آثار بر کارکرد جنسی دوچرخه سواری را کنار بگذارید. راه حل های ساده ای وجود دارد که می توان به وسیله آنها این چرخه معیوب احتمالی را که به علت آن دوچرخه سواری ممکن است با فشار بر اعصاب ناحیه تناسلی باعث اختلال کارکرد جنسی شود، شکست؛ از جمله:

 • از زین های با دماغه دراز باریک استفاده نکنید. از زین های پهن که به مقدار کافی حاوی بالشتک باشد، استفاده کنید. زین های مخصوص پرشده با ژل و جاذب ضربه نیز در بازار در دسترس هستند .
 • زین دوچرخه را به سمت بالا شیب ندهید زیرا این کار باعث افزایش فشار بر منطقه میان دوراه می شود که اعصاب تناسلی از آن می گذرند. ترتیبی دهید که زین در ارتفاع مناسبی قرار بگیرد تا پاهایتان هنگامی که پدال را پایین می آورد، در قسمت زانوها به طور کامل باز نشود.
 • برای حفاظت بیشتر، پوشیدن شلوارهای بالشتک دار مخصوص دوچرخه سواری را در نظر داشته باشید.
 • میله های فرمان دوچرخه ها را بالا ببرید، تا قامتتان هنگامی که روی زین می نشینید، راست تر شود. هنگام دوچرخه سواری های طولانی موقعیت نشستن تان را تغییر دهید ووقت های استراحت تعیین کنید.
 • درباره نشانه های هشداردهنده اولیه هوشیار باشید. اگر احساس مورمور یا بی حسی در اندام های تناسلی خود می کنید، از دوچرخه تان پیاده شوید. اگر این مشکل حتی با وجود استفاده از زین پهن، بالش دار و در موقعیت درست ادامه پیدا کرد، باید استفاده از دوچرخه ثابت را در نظر بگیرید.
 • شاید بهترین شیوه این باشد که به طور انحصاری برای بهبود وضعیت بدنی تان بر دوچرخه سواری تکیه نکنید و آن را بخشی از یک برنامه تناسب بدنی متعادل قرار دهید. انجام متناوب دوچرخه سواری با پیاده روی، دویدن آرام یا شنا کردن هم یک راه حل دیگر است. همچنین می توانید از دوچرخه ثابت، تردمیل، دستگاه الیپتیکال، نواربالابر یا دستگاه پله نورد استفاده کنید.

مقاله مرتبط : ۴ پرسش جنسی آقایان

منابع

 • کتابخانه راستینه
 • Harvard Health Letter

منبع تصاویر 

 • amazon
 • tzg-biograd
 • hackensackumc
 • en.wikipedia
 • indianexpress

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم ناتوانی جنسی در مردان چیست؟

سلامت عمومی

چه میزان پیاده روی برای کاهش وزن نیاز است؟

کمک های اولیه

آسیب دیدگی سر

درمان و دلایل آسیب دیدگی های سر

بارداری

ورزش ویژه دوران بارداری

ورزش ویژه دوران بارداری

کتابخانه راستینه

موسی بن میمون

نظرات جنسی ابن میمون در مصر

سلامت جنسی

رابطه جنسی زن چاق

چاقی و رابطه جنسی

اختصاصی

کمبود میل جنسی در مردان

۸ علت کمبود میل جنسی در مردان

سلامت جنسی

نخستین نزدیکی زوجین

بهداشت جنسی و نخستین نزدیکی

سلامت زنان

معاینات لازم پیش از ازدواج

معاینات لازم پیش از ازدواج

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *