سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

معاینات لازم پیش از ازدواج

پس از آنکه زن و مرد از نظر اخلاقی و اقتصادی و اجتماعی و غیره با یکدیگر توافق کردند، لااقل در حدود یکی دو ماه پیش از ازدواج برای انجام معاینات بالینی و آزمایشگاهی به پزشک مراجعه می کنند. با راستینه همراه ما باشید.

 

معاینات لازم پیش از ازدواج

معاینات لازم برای زن و مرد پیش از ازدواج :

پزشک در معاینه بالینی ، سن زن و مرد را میپرسد، وضع لگن زن، اندام آمیزشی زن و مرد (بویژه از نظر وجود نشانه های بیماریهای مقاربتی)، تنگی و گشادی مهبل و وضع و اندازه آلت مرد و نیز صفات جنسی ثانوی را در هر دو زوج بررسی میکند. از نظر سلامتی عمومی بدن نیز ، زن و مرد را می آزماید و بالاخره از سوابق جنسی گذشته با شریک جنسی و میل جنسی و میزان توانایی و نیروی جنسی هردو نفر مطلع می شود.
بد نیست که در مورد سابقه وجود بیماریهای ارثی نیز در خانواده دختر و پسر ، هر دو پرسش هایی شود. وراثت در هموفیلی و ناقلین هموفیلی و …
اگر زن و مرد با یکدیگر همبستگی فامیلی دارند و هر دو در سابقه خود وجود بیماری ارثی مشابهی را گوشزد می کنند، پزشک باید در مورد عواقب احتمالی که برای بچه ها و نواده های زن و شوهر آینده پیش آمد خواهد کرد، توضیحاتی بدهد. از نظر آزمایشگاهی علاوه بر تعيين گروه خونی، به آزمایش خون از نظر ابتلای به سفلیس بپردازد. اگر در زن یا مرد آشفتگی رفتاری جنسی (خویهای همجنس گرایانه ، فوت فتیش ، آزاررسانی و امثال آن یا ناتوانی و بی میلی جنسی و جز آن وجود دارد، باید با کمال صراحت این مطلب به اطلاع زن یا مرد سالم رسانیده شود.
يقينا موارد متعددی وجود دارد که زن با آنکه از بیماری شوهر آینده خود مثلا ناتوانی جنسی آگاه می شود باز به ازدواج تن در میدهد و مسئله جنسی را چندان مهم تلقی نمی کند.
اما پزشک برای گفتگو با دختر و پسر در مورد روابط جنسی و زناشویی با مشکلاتی روبرو است. پزشک می تواند در ضمن اینکه از دختر در مورد نظم قاعدگی و چگونگی آن مطالبی می پرسد رشته سخن را به میل جنسی در دوره ماهانه بكشاند و از میل جنسی دختر آگاه شود و وقتی ادامه گفتگو تا آنجا رسید که دختر خود از میزان پاسخگویی خود سخن گفت بی شک پرسش های احتمالی پزشک را در مورد ۱۳ روش تسکین درد دوران قاعدگی و روابط جنسی گذشته بی جواب نخواهد گذاشت. پسر نیز هنگامی که از طبیعی بودن و بی اهمیتی خودارضایی دوران گذشته آگاه شد، تمام سوابق و تجربه های جنسی خود را مانند علاقه مندی به جوراب زنانه یا رابطه مقعدی … در اختیار پزشک خواهد گذاشت وگرنه باز لازم است که از راههای غیرمستقیم به زندگی جنسی گذشته جوان پی برده شود.
بی گمان هرچقدر هم که آگاهی جنسی عروس و داماد زیاد باشد باز از توضیحات پزشک در مورد زندگی زناشویی و روابط جنسی، بویژه در مورد نخستین نزدیکی، بی نیاز نخواهند بود و پزشک گفتگو و توضیح در این امور را پس از معاینه و کسب اطلاع از سابقه جنسی طرفین آغاز می کند.

 

گفتگو با عروس

گفتگو با عروس :

برخلاف انتظار، آگاهی بیشتر دختران در مورد اندام آمیزشی شان بسیار اندک است و این شاید بدان سبب است که بسیاری از قسمتهای اندام های تناسلی ایشان در داخل لگن قرار گرفته و وجود پرده بکارت ، آنها را از دسترس دختر دور نگه داشته است. پزشک باید نخست از وضع پرده بکارت و محل و ضخامت و استحکام آن، طول مهبل و قابلیت ارتجاع و اتساع آن و نیز از وضع رحم و لوله ها و کیست های تخمدان و چگونگی وقوع آبستنی با دختر سخن بگوید و به این ترتیب، در ضمن این گفتگوی بی پرده، بسیاری از مشکلات و ترس های بی اساس دختر برطرف خواهد شد و این صحبت، دختر را از اظهار مطالبی چون :

آقای دکتر من خیلی چاق و ریزه نقشم ! سینه های کوچکی دارم ! یا سینه های زیبا ندارم ! یا قد من و شوهرم با هم خیلی تفاوت دارد … که همگی حاکی از ترس و وحشت دختر است، باز خواهد داشت.
طبيب می تواند توصیه کند که: بهتر است روز عروسی را طوری ترتیب دهید که مصادف با روزهای قاعدگی شما نباشد. احيانا اگر روز عروسی با روزهای وقوع قاعدگی همزمان یا به آن نزدیک است می توان با تجويز هورمونهای پروژسترونی، مدتی که بهتر است يكماه باشد (بخاطر ماه عسل) قاعدگی را عقب انداخت تا از نظر روابط جنسی مشکلی پیش نیاید. بحث در مورد نقش دختر در نخستین نزدیکی کاملا ضروری است و گفتگو پیرامون میل جنسی زن و نوسان آن در دوره ماهانه، اوج لذت جنسی زن که به خلاف مرد با انزال همراه نیست، دیر تحریک شدن زن و اینکه گاه زن تا دو سه ماه یا بیشتر ممکن است از راه نزدیکی به اوج لذت جنسی نرسد و مطالبی از اینگونه همه در تنظیم روابط زناشویی آینده زن و شوهر کمک کننده و سودمند است.
در عین حال کاملا منطقی است که در مورد اندام آمیزشی مرد و فیزیولوژی آن نیز به دختر مطالبی گفته شود. دختر باید از آلت تناسلی مرد ، کیسه بیضه ، ناهنجاری های بیضه مطالبی بداند.
باید آگاه باشد که انزال مرد با ادرار تفاوت دارد . باید به او گفته شود که مرد به خلاف گمان بعضی، در مهبل زن ادرار نمی کند و به اصطلاح زن های بدکاره که زن مستراح مرد است اندیشه ای احمقانه است که از عهد حجر برای ما یادگار مانده است.
باید گفت که اگر در روزهای قاعدگی میل به نزدیکی ندارید این مطلب را به شوهر خود گوشزد کنید و او میتواند چهار ، پنج روز خود را نگهدارد و یا از رابطه جنسی دهانی کمک بگیرد .
نکته : بر خلاف تصور ، غریزه و سلیقه جنسی مرد با غریزه گرسنگی تفاوت دارد و انجام ندادن آن البته در صورت تحریک نشدن … حتی به مدت طولانی هیچ ناراحتی جسمی و روانی ایجاد نمی کند.
پس از این توضیحات ، لازم است مطالبی راجع به راههای پیشگیری از آبستنی و مختصری در مورد چالش های احساسی دوره ی بارداری ، پرورش کودک و وظیفه مادر نسبت به او گفته شود و احيانا مطالعه کتاب های سودمندی در این زمینه ها توصیه گردد.

 

گفتگو با داماد

گفتگو با داماد :

گاه مرد جوانی که برای معاینه پزشکی جهت ازدواج مراجعه می کند، می خواهد به دانستن تمام مطالب وابسته به امور جنسی و داشتن تجربه کافی (که تنها با دیدن پورنوگرافی بدست آورده است) در این زمینه ها تظاهر کند!
اما بیشتر پسرها، حتی اگر در زندگی گذشته خود تجربه و تماس جنسی کافی داشته باشند، در نزدیکی ازدواج به موجودی سربزیر و محجوب مبدل می شوند و بویژه هنگامیکه در مطب پزشک از شلوار و لباس زیر خود محروم می گردند! بصورت كوهی از شرم و حجب و حیا ،گاه آمیخته با اضطراب در می آیند و قادر به گفتن مشکلات جنسی خود نیستند.
نخستین کاری که پزشک باید انجام دهد آنست که از او در مورد ابتلا به بیماری های آمیزشی که احتمالا در مرد عقیمی ایجاد میکند (سل، اوریون، سوزاک، سفلیس و جز آن) پرسش کند و در صورت مثبت بودن پاسخ، آزمایش اسپرم نیز علاوه بر آزمایش قبلی انجام دهد. سپس آلت را از نظر اندازه، سوراخ خارجی مجرای ادرار و غیره بیازماید پرسش در مورد وقوع نعوظ صبحگاهی و احتلام انجام گیرد و اگر این هر دو اتفاق می افتد ، به احتمال قریب به یقین کار اندام آمیزشی از نظر پدیده های مربوط به نعوظ و اوج لذت جنسی و انزال درست و بی اشکال است.
توضيحات لازم در مورد فیزیولوژی اندام آمیزشی مرد، برای داماد کمتر از توضیح چگونگی و کار اندامهای آمیزشی زن، برای عروس است. نکته آنکه در تمامی مراحل یادشده پزشک می تواند با یک مداد و کاغذ با رسم تصاویر ساده از اندامهای آمیزشی بپردازد و بسیاری از مطالب را که بیان آن به سادگی میسر نیست عملا بر کاغذ نشان دهد. نخستین نکته قابل تذکر در مورد اندام آمیزشی زن، اشاره به طول مهبل، محل پرده بکارت و چگونگی و مقاومت آن و محل کلیتوریس و اهمیت آن از نظر روابط جنسی است.
با اشاره به طول مهبل، پزشک عملا ناراحتی و تشویش بعضی از دامادها را در مورد کوچکی آلت شان برطرف خواهد کرد … البته در بیش از ۹۰ درصد موارد کوچکی آلت تصوری و خیالی است. نشان دادن وضع رحم، سبب وقوع قاعدگی و اشاره به نوسان میل جنسی در دوره ماهانه و چگونگی وقوع آبستنی ، افسردگی پس از زایمان ، همه برای داماد آموزنده و ضروری است.
به خلاف انتظار ، گاه ، وحشت داماد در مورد پاره شدن بکارت و آسیب دیدن دختر، از خود عروس بیشتر است و اساسا مرد باید بیش از آن در مورد نخستین نزدیکی راهنمایی شود. مرد باید آگاه شود که زن دير تحریک می شود، دیر به اوج لذت جنسی می رسد، به ظن قوی تا مدتها در روابط زناشویی مهارت ندارد و هیچگاه مانند مرد به تماس ها و تحریکات بدنی بسنده نمی کند و همیشه نیازمند نوازش و دخالت توأم عوامل روانی در روابط جنسی است.
باید به مرد توصیه کرد که ممکن است زن چند صباحی تن به نزدیکی ندهد و این مسئله چندان مهم نیست و مرد باید اندیشه افسانه ای «کشتن گربه دم حجله» را فراموش کند. بالاخره آنکه زن و مرد بویژه زن ، باید بدانند که افراد مختلف از نیروی جنسی یکسان برخوردار نیستند و هرکس تا جایی که او را ممکن است به برقراری روابط جنسی اقدام می کند.

مقاله مرتبط : دلایل ناباروری و نازایی در مردان

 

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

  • dailymedicalinfo
  • medicalnewstoday
  • vix

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

اطلاعات پزشکی

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم ناتوانی جنسی در مردان چیست؟

اطلاعات پزشکی

افسردگی

آیا من افسرده‌ام؟

دسته‌بندی نشده

تستوسترون

دی هیدروتستوسترون

دسته‌بندی نشده

شیر دادن به نوزاد

اکسی توسین

بارداری

ورزش ویژه دوران بارداری

ورزش ویژه دوران بارداری

کتابخانه راستینه

موسی بن میمون

نظرات جنسی ابن میمون در مصر

سلامت جنسی

رابطه جنسی زن چاق

چاقی و رابطه جنسی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *