سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ساخت اسپرم چگونه است؟

پس از بلوغ هر روز حدود ۱۲۰ میلیون اسپرم در بیضه ساخته می شود . از آنجایی که ساخت اسپرم در درجه حرات بدن به خوبی انجام نمی شود ، بیضه به وسیله معلق بودن در خارج از بدن سرد نگه داشته می شود . بیضه ها درون کیسه ای به نام کیسه بيضه قرار گرفته اند . اسپرم بالغ از طریق اپیدیدیم بیضه را ترک می کند . اپیدیدیم یک لوله پیچ در پیچ بلند است که بالا و پشت هر بیضه قرار گرفته است . اسپرم ها قبل از آنکه به وازدفران ( لوله ای که اپیدیدیم را به دستگاه انزال متصل می کند ) بروند ، در اپیدیدیم ذخیره شده و در آنجا بالغ می شوند.

 

اسپرم

ساخت اسپرم

در هنگام رابطه جنسی هر وازدفران منقبض شده و اسپرم را به طرف پیشابراه حرکت می دهد. اسپرم توسط مایعی که از ترشحات چندین غده ساخته شده است، حمل می شود. ترشحات غده پروستات نیز به این مایع افزوده می شود. این ترشحات علاوه بر اینکه بستر مناسبی برای حرکت اسپرم ایجاد می کنند، به عنوان مواد مغذی نیز برای اسپرم هستند. این ترشحات به همراه اسپرم روی هم رفته مایع منی ( semen ) را می سازند. در هر میلی لیتر منی ۵۰ میلیون اسپرم وجود دارد. هنگام مقاربت آلت جنسی مرد بزرگ و سفت می شود . در هنگام اوج لذت جنسی ( ارگاسم )، انقباضات عضلات در آلت موجب می شود تا اسپرم در پیشابراه جلو رفته و به داخل ، عمق واژن زن وارد شود.

 

هورمون های مردانه

هورمونهای مردانه

تستوسترون هورمون اصلی جنسی در مرد است و در سراسر عمر تولید می شود. این هورمون نقش مهمی در رشد و افزایش طول آلت جنسی و سایر ویژگی های جنسی در مرد دارد . در طی رشد افزایش چشمگیری در سطح این هورمون ایجاد می شود . این افزایش باعث تسریع رشد دستگاه تناسلی و صفات ثانویه از قبیل رشد موهای بدن ، ضخیم شدن صدا و رشد عضلات می شود.
پر پشت شدن موها در سینه و پاها موجب می شود که خیلی از آقایان ترجیح دهند برای خلاص شدن از آن ، از لیزر موهای زائد استفاده کنند.

 

آلت تناسلی

دستگاه تناسلی مردان

دستگاه تولید مثل در مردان قبل از تولد آنها شروع به رشد می کند. قسمت های قابل مشاهده این سیستم تنها آلت تناسلی و کیسه بیضه می باشند ولی درون بدن، شبکه پیچیده ای از مجاری ، غدد و دیگر بافت ها وجود دارند که با همکاری هم ، ساخت و انتقال اسپرم را ممکن می کنند.

مردها در سن ۱۹ تا ۱۸ سالگی به بلوغ جنسی خود می رسند که مدتی پس از بلوغ است. از آنجایی که مردها پس از بلوغ به صورت مداوم اسپرم تولید می کنند، نسبت به زنان مدت طولانی تری قدرت باروری دارند و برخی از مردان می توانند در سن ۷۰ سالگی یا بیشتر پدر شوند. اسپرم در بيضه ساخته می شود و مردان با بزرگ کردن آلت تناسلی penile erection و آمیزش جنسی آن را به دستگاه تناسلی زن می رساند. دستگاه تناسلی مرد همچنین هورمونهای جنسی لازم برای ساخت اسپرم و رشد جنسی در طی بلوغ را تولید می کند.

 

مردان

لطفا در مورد نعوظ توضیح دهید؟

بافت نعوظی آلت از کاورنو ( سینوزوییدهای بزرگ غاری ) است . این سینوزوییدها در حالت طبیعی تقریبا خالی از خون هستند ولی زمانی که خون شریانی به سرعت و تحت فشار به درون آنها جریان می یابد و جریان خون وریدی نسبتا مسدود می گردد ٬ به شدت متسع می شوند. (متسع : باز شدن ، وسیع شدن ) باید گفت : پیرامون اجسام نعوظی به ویژه دو جسم غاری را یک پوشش محکم  فیبری فراگرفته که فشار زیاد درون سینوزوییدها ، باعث چنان اتساعی در بافت نعوظی می شود و آن را سفت و بلند می سازد. کارشناسان مجله ی راستینه این پدیده را نعوظ می گویند.

 

مقاله مرتبط : چه مدت اسپرم پس از انزال می تواند زنده بماند؟

 

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

  • healthfore
  • bioninja
  • laserskaepilacija
  • foto-basa

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

دسته‌بندی نشده

تستوسترون

دی هیدروتستوسترون

دسته‌بندی نشده

شیر دادن به نوزاد

اکسی توسین

اختصاصی

تغییرات آلت تناسلی با بالا رفتن سن در مردان

تغییرات آلت تناسلی با بالا رفتن سن در مردان!

اختصاصی

هندوانه

بهترین خوراکی ها برای کمک به اختلال نعوظ

اختصاصی

رابطه جنسی و سلامت قلب شما

حقایق شگفت انگیز درباره رابطه جنسی!

اختصاصی

کمبود میل جنسی در مردان

۸ علت کمبود میل جنسی در مردان

سلامت زنان

معاینات لازم پیش از ازدواج

معاینات لازم پیش از ازدواج

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *