سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چه مدت اسپرم پس از انزال می تواند زنده بماند؟

اسپرم در خارج از بدن، هنگامی که در معرض هوا قرار میگیرد ممکن است به سرعت بمیرد. طول زمان زنده ماندن آنها براساس عوامل محیطی و سرعت خشک شدن آنها بسیار متفاوت است.

عملکرد اسپرم

اسپرم چند روز زنده میماند؟

عملکرد اسپرم

اگر یک روشی مانند تلقیح داخل وریدی (IUI) یا لقاح آزمایشگاهی (IVF) داشته باشید، اسپرم شسته شده می تواند تا ۷۲ ساعت در انکوباتور باقی بماند. اسپرم منجمد در صورتی که در یک محیط کنترل شده باقی مانده باشد، ممکن است به طور نامحدود زنده بماند.

اسپرمی که در زن انزال می شود می تواند تا پنج روز در داخل رحم زندگی کند. به همین دلیل است که اگر هنگام قاعدگی رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید، می توانید باردار شوید.

اگر مدت کوتاهی پس از پایان دوره قاعدگی، تخمک گذاری کنید، اسپرم ممکن است هنوز زنده باشد و تخمک را بارور کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طول عمر اسپرم و تحرک اسپرم، همچنین تشخیص درست و غلط باور های مختلف در مورد اسپرم و حاملگی، بیشتر مطالعه کنید.

 

اگر منی نزدیک واژن وجود داشته باشد، آیا می توانید باردار شوید؟ بله. اگر اسپرم در نزدیکی مهبل (واژن) باشد و یا خشک نشده باشد، می توانید باردار شوید. ممکن است شنیده باشید که اکسیژن اسپرم را می کشد. این باور درست نیست. اسپرم تا زمانی که خشک نشود، می تواند حرکت کند. اسپرم تازه ممکن است نشت کند و در نزدیکی دهانه واژن قرار گیرد. اگر مرطوب باقی بماند، می تواند راه خود را تا واژن ادامه دهد و از طریق رحم به داخل رحم برود و تخمک را بارور کند.

 

اگر مرد در یک وان و یا حمام داغ انزال کند، میتوانید باردار شوید؟ اگر اسپرم از طریق آب به بدن زن راه یابد، بسیار بعید است که بارداری رخ دهد. در مورد آب داغ وان، دمای آب یا مواد شیمیایی، اسپرم ها را در چند ثانیه می کُشند. در وان حمام که با آب گرم ساده پر شده است، اسپرم ممکن است تا چند دقیقه زنده بماند. با این حال، اسپرم پس از وارد شدن به آب، باید به سرعت وارد واژن شود. سپس باید به دهانه رحم برود و سپس به داخل رحم برود. بارداری در این صورت بسیار غیرممکن است.

 

آیا اسپرم کش ها اسپرم را میکُشند؟ اسپرم کش ها نوعی ابزار کنترل بارداری هستند که می توانید یا همراه با کاندوم یا بدون کاندوم آنها را استفاده کنید. آنها در انواع مختلفی از جمله کرم، ژل، فوم و شیاف عرضه میشوند. اسپرم کش ها اسپرم را از بین نمی برند. در عوض، حرکت منی را متوقف میکند، که باعث کاهش تحرک اسپرم می شود. زن، اسپرم کش را در نزدیکی دهانه رحم استعمال میکند تا اسپرم به داخل رحم نرسد.

هنگامی که از اسپرم کش همراه با کاندوم یا یک روش جلوگیری دیگر استفاده میکنید، ۹۰ تا ۹۷ درصد موثر است. بدون کاندوم، اسپرم کش یک شکل موثر کنترل بارداری نیست، زیرا حدود ۲۸ درصد زمان ها برای جلوگیری از بارداری شکست میخورد.

 

تحرک اسپرم

تحرک اسپرم در حاملگی چه نقشی دارد؟

هنگامی که انزال در طول مقاربت اتفاق می افتد، اسپرم از مهبل به دهانه رحم میرود و به سمت رحم حرکت می کند. از آنجا، انقباضات رحم شما کمک می کنند اسپرم به سمت لوله های فالوپ برود. اولین اسپرم ممکن است ظرف چند دقیقه وارد لوله های فالوپ شود. نزدیک تخمک گذاری، این حرکت اسپرم آسانتر است. برای حاملگی، مخاط دهانه رحم باید به نحو مطلوبی باشد.

موکوسی که مثل سفیده تخم مرغ چسبنده باشد بهترین شکل موکوس است. اگر مخاط دهانه رحم شما غلیظ یا خشک باشد، این حرکت بسیار سخت تر است.

بسیاری از زوج ها در هنگام تلاش برای باردار شدن، در مورد تعداد اسپرم نگران هستند، اما این تنها بخشی از معادله باروری مردانه است. اصطلاح “تحرک اسپرم” به توانایی اسپرم برای شنا کردن به شیوه ای درست است. تحرک ممکن است به همان اندازه که تعداد اسپرم در هنگام بارداری مهم است، اهمیت داشته باشد. اگر اسپرم نتواند به تخمک برسد، حاملگی رخ نخواهد داد.
چندین چیز ممکن است بر تحرک اسپرم انسان اثر بگذارد، از جمله:

اگر تحرک اسپرم عامل ناباروری باشد، ممکن است چندین روش انتخاب شود. IUI به طور مستقیم اسپرم را داخل رحم قرار می دهد بنابراین لازم نیست اسپرم برای شنا کردن از واژن به دهانه رحم برسد. با IVF، اسپرم قبل از قرار گرفتن در داخل رحم زن برای باروری در آزمایشگاه به تخمک وارد می شود. گاهی اوقات پزشکان آنچه را که انجام میدهند تزریق اسپرم درون سیتوپلاسمی (ICSI) می نامند، که در آن اسپرم به عنوان بخشی از روش IVF وارد تخمک می شود.

 

 IVF

اسپرم منجمد و IUI و IVF

ممکن است از اسپرم تازه یا منجمد هم در IUI و هم IVF استفاده شود. ممکن است به دلایلی استفاده از اسپرم منجمد را برای این روش ها انتخاب کنید، از جمله استفاده از اسپرم های اهدایی و حفظ باروری برای مردانی که سرطان دارند. طبق گزارشات بانک اسپرم، آب شدن اسپرم خیلی راحت ۳۰ دقیقه طول میکشد تا به دمای اتاق برسد. از آنجا، اسپرم باید با دمای بدن یا در دست یا زیر بغل گرم شود. پس از باز شدن اسپرم منجمد، نمیتوان آن را دوباره منجمد کرد.

در حالی که اسپرم منجمد میتواند مدت زیادی خیلی بیشتری زنده بماند، برخی معتقدند که انسجام آن ممکن است پس از انجماد به خطر بیفتد. مطالعات نشان می دهند، هر چند که اسپرم منجمد میتواند همانند اسپرم تازه، حداقل هنگام استفاده از IVF و ICSI در دستیابی به بارداری موثر باشد.

 

چشم انداز

مدت زمان زنده ماندن اسپرم بستگی به شرایطی دارد که در معرض آن قرار دارد. بسیاری از باورهایی که درباره حاملگی در وان های داغ یا سطوح شنیده اید صحت ندارند. عمر اسپرم، زمانی طولانی تر میشود که اسپرم مرطوب نگهداری شود. ممکن است، اما بعید است، باردار شوید حتی اگر اسپرم در مجاورت دهانه واژن انزال شود. اگر در داخل واژن انزال صورت گیرد، ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا به تخمک منتقل شود.

مقاله مرتبط : ارتباط افزایش وزن در مردان با کیفیت کمتر اسپرم

 

منابع

  • healthline

منبع تصاویر 

  • drsherry
  • kinderwunschzentrum-frankfurt
  • images.lifealth

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

سلامت عمومی

آنالیز حرفه‌ای پوست

آنالیز پوست چقدر مهم است؟

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

بارداری

آزمایش‌ بارداری HCG

آنچه باید در مورد آزمایش‌ بارداری HCG بدانیم

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *