سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تغییرات آلت تناسلی با بالا رفتن سن در مردان!

اینکه عملکرد جنسی مرد با بالا رفتن سن کاهش می یابد عجیب نیست. همانطور که سطح تستوسترون در مردان کاهش می یابد، تحریک نیز بیشتر طول میکشد. هنگامی که تحریک صورت میگیرد، طول می کشد تا مرد به نعوظ و در پی آن به اوج لذت جنسی و تحریک دوباره، برسد.کارشناسان مجله سلامتی راستینه چگونگی تغییرات آلت تناسلی مرد از لحاظ اندازه، ظاهر، و عملکرد جنسی را با بالا رفتن سن توضیح میدهند.

 

چرخه رشد آلت تناسلی مرد

چرخه رشد آلت تناسلی مرد

بالا رفتن سن موجب کاهش قابل توجهی در حجم مایع منی و کیفیت اسپرم خواهد شد. اختلال نعوظ (ED) و یا ناتوانی جنسی، به وضوح با بالا رفتن سن مرتبط هستند؛ مطالعات نشان می دهند که بین سنین ۴۰ و ۷۰، درصد مردان قوی به لحاظ جنسی تقریبا از ۶۰٪ به ۳۰٪ سقوط میکنند.
علاوه براین، مردان کاهش تدریجی در عملکرد ادراری را تجربه می کنند. جریان ادرار مرد در طول زمان ضعیف میشود و در نتیجه ماهیچه های مثانه ضعیف میشوند و در بسیاری از موارد، پروستات بزرگ میشود.
و این همه ماجرا نیست. تحقیقات اخیر ادعا میکنند همانطور که مردان عالی ترین دوره زندگی جنسی خود را پشت سر میگذارند و به دوره میانسالی میرسند (در برخی مردان وقتی حدودا ۳۰ سالگی را رد میکنند) خود آلت تناسلی، دستخوش تغییرات قابل توجهی میشود، و این آن چیزی است که مردان از آن واهمه دارند.

 

تغییرات آلت تناسلیتغییرات آلت تناسلی

تغییرات ظاهری: دو تغییر عمده وجود دارد. نوک آلت تناسلی مرد (سر آلت) به تدریج متمایل به رنگ ارغوانی میشود، که ناشی از کاهش جریان خون است. و به تدریج موهای ناحیه تناسلی کاهش می یابد. دکتر ایروین گلدشتاین، مدیر پزشکی جنسی در بیمارستان آلوارادو در سن دیگو و سردبیر مجله پزشکی، رابطه جنسی میگوید: “همان طور که تستوسترون کاهش می یابد، آلت تناسلی مرد به تدریج همانند قبل از بلوغ میشود، و تقریبا بی مو میشود.”

 

اندازه آلت تناسلی مرد

اندازه آلت تناسلی مرد

افزایش وزن با بالا رفتن سن شایع است. همانطور که بافت چربی در قسمت تحتانی شکم تجمع می یابد، اندازه ظاهری آلت تناسلی مرد تغییر میکند. دکتر ایرا شارلیپ، استاد بالینی اورولوژی در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو، می گوید: “لایه بزرگ چربی در ناحیه تناسلی باعث می شود آلت تناسلی کوتاه تر به نظر برسد.”

دکتر رونالد تاملر، همکار سردبیر برنامه سلامت مردان در بیمارستان مونت سینایی در شهر نیویورک میگوید: “در برخی موارد، چربی شکم، آنقدر زیاد است که آلت تناسلی مرد را پنهان میکند. “یکی از روش هایی که من در بیماران دارای اضافه وزن خود انگیزه ایجاد میکنم، گفتن این است آنها با کاهش وزن به راحتی میتوانند طول آلت تناسلی خود را حدود ۲٫۵ سانتی متر بلندتر کنند.”
علاوه بر این کوچک شدن ظاهری آلت تناسلی (که قابل برگشت است) از لحاظ اندازه دستخوش کاهش واقعی (و غیر قابل برگشت) میشود. این کاهش – هم در طول و هم در ضخامت – به طور معمول چشمگیر نیست اما ممکن است قابل توجه باشد. گلدشتاین میگوید: “اگر آلت مرد در سن ۳۰ سالگی اش حدود ۱۵ سانتی متر باشد، ممکن است هنگامی که به ۶۰ یا ۷۰ سالگی اش برسد، این اندازه حدود ۱۲٫۵ تا ۱۳ سانتی متر شود.”

 

مقاله مرتبط : آیا افزایش طول آلت جنسی ممکن است؟

 

چه چیزی باعث میشود آلت تناسلی مرد کوچک شود؟

چه چیزی باعث میشود آلت تناسلی مرد کوچک شود؟

حداقل دو مکانیسم در این امر دخیل است. یک عامل، رسوب آهسته مواد چرب (پلاک ها) در داخل عروق کوچک در آلت تناسلی مرد است، که باعث اختلال در جریان خون به اندام تناسلی میشود. این فرایند، که تحت عنوان تصلب شرایین شناخته میشود، همان عاملی است که منجر به انسداد در داخل عروق کرونر میشود که یکی از علل اصلی حمله قلبی می باشد.

گلدشتاین توضیح می دهد که مکانیسم دیگری که در این مسئله نقش دارد، تجمع تدریجی کلاژن نسبتا انعطاف ناپذیری (بافت اسکار) در بافت چسبناکی که حفره های نعوظ را احاطه میکنند، می باشد. نعوظ زمانی رخ می دهد که این حفره ها با خون پر میشوند. انسداد در عروق آلت تناسلی – و افزایش انعطاف ناپذیری – به معنی نعوظ کوچکتر است.

همان طور که اندازه آلت تناسلی تغییر میکند، اندازه بیضه ها نیز تغییر میکند. گلدشتاین میگوید: “با شروع ۴۰ سالگی، بیضه ها قطعا شروع به کوچک شدن میکنند”. او میگوید: بیضه یک مرد ۳۰ ساله ممکن است ۳ سانتی متر قطر داشته باشد؛ در مردان ۶۰ ساله این مقدار شاید تنها ۲ سانتی متر باشد.

خمیدگی و انحنا. اگر بافت اسکار آلت تناسلی به طور ناصافی تجمع یابد، آلت تناسلی مرد می تواند خمیده شود. این وضعیت، که تحت عنوان بیماری پیرونی ( Peyronies ) شناخته میشود، اغلب در میانسالی رخ می دهد. این مشکل می تواند به نعوظ دردناک آلت و مقاربت دشوار منتهی شود. این بیماری ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

حساسیت. مطالعات متعددی نشان داده اند که آلت تناسلی مرد در طول زمان حساسیت کمتری پیدا میکند. این مسئله می تواند رسیدن به نعوظ و ارگاسم را دشوار سازد. این که آیا این مسئله موجب میشود ارگاسم لذت کمتری داشته باشد یا نه، هنوز سوال برانگیز است.

کارشناسان می گویند این تغییرات نباید زندگی جنسی شما را تحت الشعاع قرار دهند. مطالعه ای که اخیرا انجام شده است نشان داد کاهش چشمگیر در عملکرد نعوظ، میل جنسی، و عملکرد انزال در مردان مورد مطالعه قرار گرفت اما درمورد رضایت جنسی تنها کاهش مختصری گزارش شد. نویسندگان این مطالعه نتیجه گرفتند که، “مردان مسن تر کمتر احتمال دارد این کاهش ها را به عنوان یک مشکل و نارضایتی تلقی کنند.”

همانطور که گلدشتاین اشاره میکند، “عنصر مهم برای یک زندگی جنسی رضایت بخش توانایی ارضا شریک زندگیتان است و این امر نیازی به عملکرد جنسی بالا یا آلت تناسلی بزرگ ندارد.”

 

مقاله مرتبط :چگونه ارضا کردن مرد

منابع

 • Ira Goldstein, director of sexual medicine, Alvarado Hospital, San Diego; editor-in-chief, The Journal of Sexual Medicine.
 • Fertility and Sterility, February 2001.
 • Journal of Sexual Medicine, May 2008.
 • Ira Sharlip, MD, clinical professor of urology, University of California, San Francisco
 • Ronald Tamler, MD, PhD, co-director, Men’s Health Program, Mount Sinai Hospital, New York City.
 • WebMD
 • McCullough, A. Reviews in Urology, May 2003.
 • National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse web site: “Peyronie’s Disease.”
 • Rowland, D.L. Archives of Sexual Behavior, February 1989.
 • Rowland, D.L. Archives of Sexual Behavior, December 1993.

منبع تصاویر 

 • i.huffpost
 • i3.mirror
 • healthline
 • edge.alluremedia
 • fthmb.tqn

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

دسته‌بندی نشده

تستوسترون

دی هیدروتستوسترون

دسته‌بندی نشده

شیر دادن به نوزاد

اکسی توسین

کتابخانه راستینه

موسی بن میمون

نظرات جنسی ابن میمون در مصر

اختصاصی

هندوانه

بهترین خوراکی ها برای کمک به اختلال نعوظ

اختصاصی

سلامتی آقایان

آقایان! این ۱۰ اشتباه را در مورد سلامتی خود مرتکب نشوید…

اختصاصی

رابطه جنسی و سلامت قلب شما

حقایق شگفت انگیز درباره رابطه جنسی!

اختصاصی

اشتباهات رایج زنان در رابطه جنسی

اشتباهات رایج زنان در رابطه جنسی !

اختصاصی

کمبود میل جنسی در مردان

۸ علت کمبود میل جنسی در مردان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Ali گفت:

  با درود و خسته نباشید ، در بخش اختلالات جنسی مردان چند گیاه دارویی معرفی کرده اید ، آیا امکان دارد نام لاتین آنها را هم بنویسد ؟ من در بیرون از ایران زندگی می کنم