سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آیا ممکن است ورزش موجب افزایش وزن شود ؟

محققان می گویند این مساله احتمالا مربوط به تاثیر محرک ورزش بر اشتهاست . هر چه کالری بیشتری بسوزانید ، میل بیشتری به خوردن پیدا می کنید . رژیم غذایی متعادل همیشه اولین قدم برای کاهش وزن است .

 رابطه ورزش و اضافه وزن

آیا ممکن است ورزش موجب افزایش وزن شود ؟

کارشناسان مجله سلامتی راستینه می گویند : ورزش زمانی به کاهش وزن شما کمک می کند که با دقت ، مقدار غذای دریافتی خود را کنترل کنید . اگر همزمان با فعالیت بدنی ، اشتهای شما افزایش یابد و کالری بیشتری دریافت کنید روند کاهش وزن مناسبی نخواهید داشت . فراموش نکنید ، ورزش کالری می سوزاند و طبیعتا به بدن شما فرم مناسبی می دهد و اگر رژیم غذایی متعادلی داشته باشید ، به هدف خود دست می یابید .

اگر یک ورزشکار ، ناگهان ورزش را متوقف کند و به اندازه ی قبل غذا بخورد ، سلول های بافت عضلانی چروکیده و سلول های بافت چربی متورم و پر می شود . به دلیل کاهش حجم بافت عضلانی و افزایش بافت چربی در آغاز این فرایند ممکن است ترازو تغییری در وزن نشان ندهد، اما مدتی بعد افزایش وزن قابل مشاهده خواهد بود و شکل بدنی فرد را به هم خواهد زد .

برای اینکه اطمینان حاصل کنید چنین اتفاقی برای شما نمی افتد ، متعادل غذا بخورید و با ورزش کردن با شدت و تناوب مناسب ، توازن و تعادل صحیح در بافت های عضلانی و چربی بدنتان برقرار کنید .

 

 ورزش

به ورزش خود ادامه دهید:

اگر در هفته سه روز ورزش می کنید که اقدام بسیار مناسبی برای کنترل وزن و پیشگیری از چاقی است ، به این برنامه ادامه دهید . با افزایش سن سیستم تنظیم متابولیسم دستخوش تغییراتی می شود که در نتیجه آن چاقی و اضافه وزن ایجاد می شود . به همین دلیل پیشگیری از چاقی در جوانان توصیه می شود . پیشگیری از چاقی سبب کاهش بیماری های مزمن می شود و کیفیت زندگی افراد را بالا می برد . تنظیم رژیم غذایی ، کنترل دریافت انرژی و انجام ورزش و فعالیت بدنی منظم کمک می کند فرد نه تنها از تناسب اندام خوبی برخوردار شود ، بلکه سلامت جسمی و روانی نیز داشته باشد . نتایج بررسی ها نشان داده داشتن رژیم غذایی کم چرب ، کنار ۳ روز در هفته ورزش متوسط ، منجر به کاهش چربی خون و کاهش وزن می شود .

 

رژیم غذایی متعادلی

سخن پایانی

برای حفظ سلامتی خود ، به طور منظم ورزش کنید . ورزش سبب حفظ عضلات می شود ، از افزایش وزن جلوگیری می کند و کنار رژیم غذایی به کنترل وزن کمک خواهد کرد . نباید فراموش کرد که انجام تمرینات و حرکات ورزشی باید زیر نظر مربی متخصص و آموزش دیده باشد و در صورت لزوم شدت و مدت تمرینات به تدریج طبق اصول درست ، طی دوره های مناسب افزایش پیدا کند .

 

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • دکتر احمد باقری معلم

منبع تصاویر 

  • muscleforlife
  • cheatsheet
  • mdasbir

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *