شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی تغذیه و سلامتی اطلاعاتی مهم درباره مرغ هورمونی

اطلاعاتی مهم درباره مرغ هورمونیافزودن دیدگاه

احتمالا برای شما هم پیش آمده است در جمع های دوستانه ، در تاکسی یا مهمانی ، حرف و حدیث هایی از مصرف مرغ هورمونی شنیده باشید ٬ در این مقاله از سایت راستینه به مرغ های هورمونی خواهیم پرداخت .

متن نگران کننده درباره عدم مصرف مرغ هورمونی از این قرار است :

دانشمندان در جدیدترین تحقیقات خود دریافته اند زیاده روی در مصرف مرغ هورمونی منجر به بروز سرطان می شود . تحقیقات کارشناسان تغذیه نشان می دهد بال مرغ به تنهایی تهدید کننده نیست اما به دلیل تزریق آمپول های استروئیدی که محرک رشد هستند ، خوردن آن برای سلامت انسان مضر است . از عوارض تزریق این هورمون می توان به اختلالات هورمونی ، کیست رحمی و سرطان اشاره کرد و زیاده روی در مصرف مرغ هورمونی می تواند تبعات جبران ناپذیری بخصوص برای خانم ها داشته باشد .

 

مرغ هورمونی

امان از مرغ هورمونی

بیش از نیم قرن از ورود فراورده های موثر در افزایش سرعت رشد دام های اهلی می گذرد . این فراورده ها ، در تولید و رشد مرغ های خانگی سابقه ای ندارند و گفتنی است که این تجارت سود آور ، حاصل فکر سرمایه داران کنونی ، پیشرفت های نوین علمی و افزایش جمعیت بوده است .

 

مرغ های هورمونی

ترکیبات مصنوعی و تولید مرغ هورمونی

فراورده ها به دو دسته عوامل محرک ضد باکتریایی ( آنتی بیوتیک ها و پرو بیو تیک ها ) و مواد آنابولیک ( استروژن ، اندروژن و هورمون رشد ) تقسیم می شوند . از دهه ۴۰ میلادی افزودن این ترکیبات مصنوعی به دام و طیور آغاز شد تا زمان رشد آنها کوتاه تر شود .

تولیدکنندگان ، مصرف مرغ هورمونی و مطالب مربوط به آن را شایعاتی غیر علمی می دانند . به گفته آنها ، این ترکیبات هورمون های رشد نیستند ، بلکه مواد افزودنی و مکمل هایی مجاز است که برای تغذیه دام و طیور از آنها استفاده می شود .

استفاده از هورمون های پروتئینی به صورت خوراکی باعث تجزیه آن در دستگاه گوارش می شود و به همین دلیل این هورمون ها به دام تزریق می شوند و بیشترین میزان آنها زیر پوست حیوان انباشته می شود ، اما این هورمون ها در حالت عادی به دام تزریق نمی شوند و گاهی در تحقیقات و آزمایش های اثرات فیزیولوژیک از آنها استفاده می شود .

 

تزریق هورمون به مرغ

تزریق هورمون در بافت های خوراکی دام ها بسیار ناچیز است و بسیار کمتر از مقداری است که روزانه در بدن انسان تولید می شود . یکی از مهمترین دلایل این موضوع هزینه بسیار بالای هورمون های رشد است و در صورت استفاده از این هورمون های گران قیمت ، گوشت مرغ ها بسیار قیمت بالایی خواهد داشت که در این صورت تولیدشان اقتصادی نخواهد بود . در واقع استفاده از هورمون های رشد فقط به مواقعی مثل زایمان گاوها و دوران شیردهی محدود می شود و هورمونی در حالت عادی به مرغ و سایر دام ها و طیور تزریق نمی شود .

اتفاقی که در رشد سریع دام و طیور رخ می دهد ، اجرای برنامه های اصلاح نژادی و استفاده از مواد افزودنی مجاز تغذیه ای برای پرورش آنهاست . در روش های به گزینی مولدان ، حیواناتی که زودتر از بقیه به مرحله رشد می رسند در چند مرحله گزیده می شوند و بعد از چند نسل با اعمال اصول مهندسی ژنتیک رشد دام ها سریع تر می شود .

 

پوست مرغ

چرا پوست مرغ را نباید مصرف کرد ؟

موضوعی که باید به آن خیلی توجه شود تزریق آنتی بیوتیک ها زیر پوست حیوانات است . همانطور که می دانیم مرغ ها و سایر حیوانات پرورشی بعضا در شرایط نامناسب و در فضایی متراکم نگهداری می شوند و امکان شیوع بیماری میان آنها بسیار زیاد است . استفاده از آنتی بیوتیک ها برای مقاوم سازی مرغ ها و جلوگیری از بیماری آنها در برخی مرغداری ها گاهی دیده می شود . در این شرایط گاهی فاصله میان مصرف آنتی بیوتیک و ورود آنها به بازار به قدری کم است که گفته می شود به علت تجمع آنتی بیوتیک ها زیر پوست بهتر است پوست مرغ مصرف نشود .

 

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

  • seattleorganicrestaurants
  • techinsider
  • dailymail
  • livestrong

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

رزاشیا

از رزاشیا چه می دانیم؟

اطلاعات دارویی

منع مصرف کوآموکسی‌کلاو

همه چیز درباره کو‌آموکسی‌کلاو

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

اطلاعات پزشکی

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس را جدی بگیرید

اطلاعات دارویی

مترونیدازول

هشدارهایی در باب مصرف مترونیدازول

اطلاعات درمانی

شکستگی استخوان

پوکی استخوان ؛ چرا و چگونه؟

تغذیه و سلامتی

naukrinama

ترکیب معجزه گر زردچوبه و عسل

کمک های اولیه

فرو رفتن خرده شیشه و یا چوب در پوست

درمان فرورفتگی خرده شیشه و یا چوب در پوست

کمک های اولیه

استنشاق دود

استنشاق دود

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. دستگاه جوجه کشی گفت:

    ممنون سایت خوبی دارید .